Viatza in Germania - cap.78

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alina

Aschiuta, tu esti multumita de cresa?
Eu sunt nervoasa,am descoperit al 4-lea tricou taiat .
Intr-o vreme,de cite ori ma duceam sa-l iau la amiaza copilul era cu o foarfeca de aceea mica pt copii si decupa diverse chestii.E ok,era linistit,pasionat dar acasa am descoperit ca si bluza avea diverse gaurele...Ma rog,am zis ca nu,nu se poate ca el sa fii facut asta,precis avea bluza gaurele (era noua deci nu o verificasem indeajuns si am crezut ca asa am cumparat-o,nu am vazut bine in magazin...).
Bun! Faza s-a repetat si cu alte tricouri in decurs de vreo 4 luni...acum au facut mult basteln cu ziua mamei deci...explicabil! Tricoul nu e nou si abia il calcasem sapt trecuta deci sunt 999 % sigura ca el e autorul...si precis ca nu era supravegheat . Daca alerga cu foarfeca si se impedica si ii intra undeva sau daca pur si simplu isi taia genele (nu rideti,am mai auzit la gradinita...)?! Sau cine mai stie ce alt accident...

Ma enerveaza ca se pling ca nu au personal dar sunt 3 doamne la 8-9 copii din care vreo 2-3 nici nu merg...de cite ori il iau,una din ele e la o masuta cu laptopul si pe internet...din usa puteam vedea ce pagini vizualiza...oare si asta e tot atributie de serviciu .

Alina,mami de 2 copii minunati



Alina al meu acum vreo 3 ani a taiat cu un foarfece de hartie (din ala de platic) draperia din camera Mirunei si cablul de la Laptopul lui tac'su. Nu ma intreba cum ca nici noi nu intelegeam. Si era cu noi acasa....

Azi am plans ca o toanta de ziua mamei. S-au trezit amandoi ca soriceii sa imi dea cadourile pe care le ascunsesera de vineri care pe unde. Henrik il pusese la el in camera sub pat si Miruna l-a tinut in ghiozdan .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Miriluta, vai de mine! Deci atunci era cam de virsta lui fiu-miu! Eu il iau cu mine in camera in care stau,incerc sa nu-l las deloc nesupravegheat. Insa mai sunt si pe scari rapid de sus jos si chiar si asa,uneori are idei. De ex,acum vreo 2 luni a incercat sa scrie cu un yo-yo de lemn verde pe lcd-ul din living si chiar i-a reusit o linie de vreo 2 cm.
Totusi la cresa spatiul e mic in care sunt ei si teoretic totul e securizat,nu e ca acasa unde mai sunt exceptii .
Hai,o data mai e cum mai e dar daca se repeta,imi fac griji daca sunt mereu in siguranta . Cred ca ii da ceva sa faca si il lasa la o masuta singurel si ele misuna prin alta parte iar el normal ca mai face activitati si extra . Defapt asa l-am si gasit,singur,la masuta,decupind...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Alina, ce sa zic? Nu sunt pe lungime de unda cu una dintre educatoare, care e sefa si toata ziua cu ei . Si sa vezi distractie, din august vor fii 15 in loc de 12, cica cu o educatoare in plus, dar nu stiu cum se face dar de cite ori ma duc eu sa il iau pe Florian nu e decit o singura educatoare linga ei .

Cu foarfece inca nu i-am vazut sa se joace, doar au pictat pina acum. Si al meu e un zapacit si jumatate, ultima pozna ca linga mine s-a repezit la un sertar si la zmucit asa de tare de a cazut si el si sertarul greu, plin cu cutite si furculite de mi-a sarit sufletul. Noroc ca sertarul a cazut linga el, dar vai ce l-am certat, mai ales ca stie ca nu are voie la sertarul ala! E plin de cucuie si julituri, azi si-a sucit piciorul si zdrong! cu capul de pavaj si un ditai cucui cu julitura. Asa ca de aia nu il place educatoarea, pe de o parte e foarte sperios si vrea sa fie luat in brate si consolat, pe de alta e un zapacit care se catara si fuge din loc si e iute tare. Da, nu-i un copil cuminte care unde il pui aia face, din ala nepretentios si care se joaca singur cite o ora uitat intr-un loc (asa sunt unii la el in grupa, niste bombone de copii) .

De foarfeca as atrage atentia educatoarei. Nepoata mea si-a taiat parul si si-a lasat altadata parul taiat de alt copil, spre disperarea mamei ca tot timpul e ciuntita .

Mirilutza, vai ce frumos! Al meu mai are pina sa ma surpinda. Am vrut sa ii cint "e ziua ta mamico", ca sa mi-l cinte cindva , da ma busit plinsul, pt ca la vremea mea il cintam eu mamei mele (care nu mai e) ....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

He. he...inca nu am scapat nici acum de "surprize". De curand a fost la ziua unui prietenului lui si a primit Wunderknete. IN sine, nu e rea ideea, se dezlipeste foarte bine de pe suprafete glate insa Henrik a vrut neaparat sa doarma cu Knete in pat si a luat-o pe furis. Rezultatul a fost:
- 1 buc. lenjerie distrusa
- 1 buc. patura distrusa
- 1 cm par taiat in cateva locuri unde se lipise plastilina aia nenorocita.

Si tot acum cateva luni, i-a scris numele cu marker pe prima pagina a unui contract pe care il adusesem acasa de la birou sa il verific. Am lasat contractul pe masa din birou si m-am dus la buda ca tot omu'. CAnd m-am intors, Henrik verificase deja contractul si il si "aprobase".
Nici nu mai vorbesc de desenele cu creioane colorate pe faianta din baie - chair el mi-a aratat si a zis ca precis Papi a desenat asta ca el stie ca nu are voie si nu ar face asta niciodata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

neatza!
pt ceska
Ref. la asigurare: pt cea de stat, daca are loc de munca e asig. automat, fara evaluare si indif. daca are boli dovedite sau nu. Stiu o fam. venita exact in aceste conditii, tatal a gasit servici si din acel moment a mers totul, absolut totul prin asig. Pt copii nu cred ca sunt prea multe chestii pe care sa nu le preia asigurarea, mai ales pt boli grave deci nu accidente sau mai stiu eu ce.

Cat despre job, depinde f mult cum e zona in care se muta. Ii inteleg ca vor sa se mute, nu conteaza cat e de greu cu mutatul si ce implicatii are, acum nu au decat sanatatea micutului ca prio 1. Sa-si faca CV si sa ceara de la firma un Zeugniss, daca e firma romano-germana va sti despre ce e vb. Sa-l faca in stilul nemtesc, va avea un avantaj enorm daca reuseste acest lucru. Apoi sa trimita peste tot la firmele de personal din zona. Nu conteaza daca Zeitarbeit sau nu, limitat sau nu. Va avea asigurarea ea si familia si asta e cel mai important. Daca reuseste sa lucreze 12 luni (parca atat e, nu?) poate intra dupa aceea in somaj si iar e asig. ea si familia prin Arbeitsamt.
Cat despre apart., va gasi solutie pana la urma. Sunt hoteluri cu apartamente, apart. mobilate pe perioada limitata samd. Baiatul mai mare poate merge automat la gradi aici, noi am avut la scoala copii veniti fara sa stie o boaba germana si s-au descurcat. Mai ales ca la Vorschule se face acum curs de germana pregatitor pt scoala. Sunt sigura ca se va gasi o solutie si cu taxele de gradi, mai ales ca la stat depind de venit.

Ce sa zic, la inceput pot incerca in gastronomie, nu ma pricep la drep de munca si alte reglementari, dar McDonalds de ex. angajeaza tot timpul. Tb sa inceapa de undeva, sa-si dea drumul la vorbit pe germana. E valabil si pt tatic.

Ceska, bravo tie pt implicare! Incurajeaza-i cat poti, dar explica-le ca vor trebui sa lupte pt fiecare lucru, daca intr-adevar se muta aici. Nu va fi usor, dar rasplata le va fi mare, sunt sigura. Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Miriluta, Dniela si Alina, asa m-au amuzat mesajele voastre, dar pot sa va spun ca ai vostri flacai se comporta in limita normala a varstei Bianca nu a scris decat odata pe pereti, ca a vazut la altii si a zis ca sa testeze si ea peretii nostri Insa, cu foarfecele si-a facut "mindrete" de breton (si ea avea parul lung si eagl pe toate partile, deci va imaginati cit a taiat din par)...i s-a parut ei ca ar fi mai interesant asa Rezultatul a fost ca nici dupa un an bretonul ala nu arata ca lumea Dar na, parul creste
Totusi, Alina, daca i-ai gasit citeva tricouri distruse, eu as vorbi cu educatoarea. M-ar durea si faptul ca si-a distrus hainele, dar i-as explica efectiv temerile pe care ni le-ai expus si noua aici: daca fuge cu foarfeca in mina, se impiedica si......brrrr nici nu vreau sa ma gindesc la ce s-ar putea intimpla.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Buna dimineata,

La Mc Donalds se plateste foarte putin. In jur de 700-800 €/luna. In gastronomie trebuie sa fie foarte flexibila la program, daca are noroc sa gaseasca restaurant cu doua schimburi, progr. de dim. se termina la 17.00 iar cel de seara la 23.30. San patroni care platesc pt inceput doar 900€/luna. La curatenie stiu ca tot in jur de 800/luna este salariul pt 8 ore. Fara drept de munca si promisiuni din partea patronului, este foarte greu sa aiba incredere ca i se vor face actele in regula. Sa va spun ce a patit prietena lui Robert, fiul cel mare. A gasit la un rest italian loc de munca pe post de barwomen. Pt inceput au spus ca o platesc cu 900/luna si a lucrat 9 ore/zi.Program 10.30-14.30, 17.00-22.00 cu promisiunea ca i se face contract de munca si asigurare medicala. A fost puna si la sala sa serveasca clientii, sa li se ia comenzile, sa mature rest. dimineata, sa pregateasca terasa dim.sa taie diverse pe la bucatarie + munca ei de la bar. La final, in ziua salariului s-a ales doar cu 500 euroi. Patronul a spus ca daca-i convine bine, daca nu...poate sa stea acasa. A doua zi s-a dus din nou sa ceara restul de bani iar patronul a chemat politia si a spus ca ea a lucrat doar 2 zile de proba la el Andreea a spus ca pot confirma clientii de cand este ea acolo, o cunosteau ca dej se imprietenise cu cei care veneau aproape zilnic. In fine, ideea este ca fara acte este foarte greu sa gasesti pe cineva in care sa ai incredere ca ti le va face si ca vei fi platit pt munca depusa. Bine ca a scapat si nu s-a ales cu amenda ca a lucrat la negru.Au fost intelegatori politistii, le-a spus ca de la o sapt. la alta o tinea italianul cu promisiuni ca hartiile sant deja trimise si asteapta sa fie gata dosarul. Acum a gasit la al rest. italian dar lucreaza 7 ore pe zi si patronul o plateste cu doar 700 euro + ca vrea sa-i faca contract de 300/ luna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns printesa_roz spune:

Buna dimineata tuturor!
As avea si eu o curiozitate: voi aveti prieteni aici in Germania? Daca da, cum ati reusit sa va imprieteniti? Caci mie mi se pare foarte dificil sa imi fac aici prietene si chiar simt lipsa lor. Sunt aici doar cu sotul meu. Restul familiei este in Romania. Este cineva din zona Bretten-Bruchsal sau in apropiere de Karlsruhe?
Pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Printesa-roz, da, eu am prietene aici: cehoaica, americanca, nemtoaice, craota/sirba, romance...poloneze. Deci, cam amestecate

Cele mai multe sunt mamici ale fostelor sau actualelor colege/colegi ale fetei mele. Pe romance le-am cunsocut una la dr. si am ramas prienete de 11 ani de cind ne stim; pe altele aici pe forum; ne-am vazut apoi in viata reala si...continuam sa ne vedem, desi poate nu la fel de des cit ne-am dori; altele al biserica...

Dar am cunoscut si "jigodii, scuze, adr exact asa sau comportat. Nu am stiut normal de la inceput...mi-am "luat-o" si nu o data, ca eu nu ma invat minte si acord omului si a 2-a si a 3-a sansa
Dar sa stii ca cele mai apropiate, cu care ma vad si cel mai des is ma si ajut cel mai mult sunt o cehoaica si o americanca (dar care traieste de muuuuulti ani aici).

Eu la inceput am "cautat" romani, dar, dupa ce i-am cunsocut mai bine, mi s-a cam luat. Nu toti sunt la fel, normal, dar sunt multi care odata ajunsi aici se cred mai nemti decat nemtii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns printesa_roz spune:

...si cum ai recunoscut "jigodiile", ca sa stiu sa ma feresc! Erau romance? Cum s-au comportat?

Mergi la inceput