Petrecere taierea motului

Petrecere taierea motului | Autor: cris_09

Link direct la acest mesaj

Cum mai decurg in zilele astea petrecerile pentru taierea motului?
Obiceiuri,meniuri si cel mai important,recomandari de torturi.
Multumesc!



Cris ,mami de pui nazdavan,Sebi ,www.eticker.co.za/tickers/7raxakae7qnsuro8.png" target="_blank">14.05.2010


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

noi avem maine motul celui de-al 3lea fin.
parintii copilului au ales sa faca petrecerea acasa,in curte.
meniul va fi compus dintr-un antre format din :salate aperitiv,legume,branzeturi,chiftelute si un gratar asortat cu salata pe seara.
iar tort...probabil ca va fi unul cu o forma haioasa,deosebita,foarte vesel si colorat...posibil Lighting Mqueen din Cars,ca sa continue tema botezului.

iar daca esti nasa la motul respectiv:

-cumperi un rand complet de hainute copilului-eu i-am luat 2 ca nu m-am putut decide care imi plac mai mult.
-cumperi o jucarie-eu am cumparat tricicleta Smart trike -10+ pana la 24+ si "Masina stie tot"

altfel...parintii pregatesc copilului o tava pe care pun diverse obiecte si il lasa sa aleaga de 3 ori.
nasa ii leaga motul cu o funda rosie si i-l taie...apoi mai taie inca de 3 ori ca sa formeze semnul crucii.
"motul' taiat se lipeste cu ceara din lumanarea de la botez pe un ban de argint si se pastreaza.


in general nu sunt genul care sa faca ceva doar pentru ca...asa se spune...insa chestiile astea le-am preluat pentru ca pur si simplu imi plac nu ca as crede in semnificatia lor.

asa facem noi...in alte zone cu siguranta sunt si alte obiceiuri.







Mergi la inceput