copil mort in parcul IOR

copil mort in parcul IOR | Autor: roxy

Link direct la acest mesaj

cand citesc astfel de stiri in ziare, nu pot sa nu ma cutremur la ideea ca acum e totul ok si pana peste cateva ore nu mai e nimic.Am citi stirea asta in ziar si nu mai sunt om gandindu-ma la parintii acestei micute de numai 2 ani care dimineata erau ok fericiti impreuna si peste cateva ore soarta lor s-a distrus iremediabil.Nu pot sa nu ma gandesc cum lasam copii in grija bunicilor, femeilor care sunt angajate sa aiba grija de ei sau chiar la gradinita si e de ajuns un moment de neatentie si totul se darama ca un castel de nisip.Nu pot sa nu ma gandesc ca poate acea bunica care acum are pe constiinta moartea nepoatei sale , nu a fost o clipa atenta la aceasta (pentru ca refuz sa ma gandesc ca facea altceva in acel timp, dar stim cu totii cat de rapizi sunt copii mici si la o varsta mai inaintata nu le mai faci fata)si s-a intamplat tragedia.Poate pentru altii e o stire banala,se intampla atatea in jurul nostru, dar totusi cat de fragila e realitatea pe care o traim...
Condoleante familiei pe care chiar daca nu o cunosc si poate nu citeste aici (oricum acum numai asta nu ii sta in gand chiar sa fie membra DC)totusi nu pot sa nu plang alaturi de ei.Doamne ajuta pe toata lumea !


Am uitat sa dau sursa de unde am citit
http://www.click.ro/news/bucuresti/inecat-intr-o-fantana-arteziana-Bucuresti_0_1393060691.html#

Daca nu e adevarat as fi prima care s-ar bucura.Ar fi prima data cand m-as bucura de o stire citita ca nu e adevarata...



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

e intr-adevar cumplit de tragica stirea, dar nu inteleg de ce delimitarea "lasam copii in grija bunicilor, femeilor care sunt angajate sa aiba grija de ei sau chiar la gradinita si e de ajuns un moment de neatentie si totul se darama ca un castel de nisip". asemenea tragedii se pot intampla si in prezenta parintilor, nu doar in prezenta altor persoane care au in grija copilul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

mianna multumesc pentru raspuns .Am delimitat pentru ca ma gandeam ca eu ca parinte sunt cu ochii pe ei ca pe butelie atunci cand sunt cu mine.Dar pentru restul persoanelor nu bag mana in foc ca sunt tot asa de vigilente.Stiu ca si mie mi se poate intampla sa nu fiu pe faza , e de ajuns o clipa ,dar macar nu stau si citesc ca sa ma exprim mai plastic si copii zburda fara sa stiu eu unde sunt.Cum am mai spus poate sunt eu mai exagerata .Nici cand sunt cu taicasu nu sunt linistita pentru ca el este mai lejer,de era sa-i uite odata intr-un magazin el cu ochii dupa ce avea el de cumparat.Noroc ca il cautau ei pe el.
De aceea cand vad astfel de stiri parca ma nelinistesc si mai tare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

GROAZNIC!!!
Si noi avem in parc asemenea fantani si tare mi-e teama de astea..chiar daca sunt mereu cu ochii pe copil tot am o teama teribila de cand s-au deschis...Biata fetita..offf..am un copil de aceeasi varsta cu ea...Sa ne fereasca Dumnezeu de asa tragedii!!Condoleante familiei indurerate!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delsim spune:

Eu sunt de acord cu Roxy.In parc cu copilul, copilul e singura mea preocupare, ma uit dupa ea si stau pe aproape.O las sa exploreze, sa se catere ,dar nu dispere din raza mea vizuala si sunt mereu la cativa metri de ea. Vad bunici si bone si chiar si parinti care se apuca sa faca altele sa vorbeasca la telefon, sa butoneze telefonul, sa vorbeasca cu altii si neglijeaza sa se uite dupa copil.Sau stau pe banca la umbra , la vorba sau nu si lasa copilul mic sa zburde. Ori la copilul mic la 1,5-2-3 ani, astia sunt mici si fug ca o zvarluga de langa tine, nu stiu sa se apere de pericole.Vad multe cazuri de astea in parc .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Mi se pare groaznic; condoleante familiei.
E foarte dificl si pentru un adult sa supravegheze un copil, mai ales pentru un batran. Totusi, sa nu generalizam, am vazut intr-adevar multe bunicute care taifasuiau despre starea natiunii uitand ne nepoti, dar si multe care ii supravegheau bine....
Dar am vazut si mamici tinere neatente.
Eu il scot pe al meu in Herastrau si nu ma apropii de lac. Mi-e foarte teama. Ma gandesc mereu ca daca ar fi ceva nu as putea sa il salvez, nestiind sa inot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

pardon, am vb cu o prietena. i-au relatat incidentul unii care stiau ...bunicuta sau prietene sau ma rog, martori oculari dracu stie.
cica statea la cioace bunica si lasase copilul singur.
of.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui ina.click

cica statea la cioace bunica si lasase copilul singur.
of.


Adica?Ce inseamna asta?

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Citat:
citat din mesajul lui ina.click

cica statea la cioace bunica si lasase copilul singur.
of.


Adica?Ce inseamna asta?

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit


Discuta cu unele despre starea natiunii si s-a trezit cam tarziu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

totusi, ok, bunica neatenta, dar cum de nu era nimeni altcineva in zona :( daca e fantana care cred eu ca e, e o zona destul de bine circulata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui ina.click

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Citat:
citat din mesajul lui ina.click

cica statea la cioace bunica si lasase copilul singur.
of.


Adica?Ce inseamna asta?

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit


Discuta cu unele despre starea natiunii si s-a trezit cam tarziu.


Mersi!Uite inca o expresie pe care n-o stiam!

Oricum,mie mi se pare urit si lipsit de respect pentru situatzia respectiva,sa spui ca "statea la cioace",expresia putea fi folosita in cu totul alt context,nu in cazul unei tragedii!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput