copil mort in parcul IOR

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Dumnezeu s-o odihneasca pe micuta!
Cum de n-a vazut-o chiar nimeni, doar mai erau oameni in parc, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Nu toti parintii pot sta nonstop cu copiii.
Parte (nu stiu cat de mare) din odrasle sunt supravegheate de bunici, bone, educatori. Mor destui copii supravegheati de parinti.
In general, astfel de tragedii se intampla printr-un complex nefericit de imprejurari. Nu poate (dupa mine) sa fie cauzat de vreo deficienta "proverbiala" in atentia bunicilor. Pur si simplu s-a intamplat.
Iar cine crede ca nu i se poate intampla copilului sau asa ceva doar pentru nu-l lasa pe mana altuia, se inseala. Macar pentru faptul ca fizic este imposibil sa-i fi mereu alaturi.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

La asta m-am gandit si eu: era ditamai parcul, presupun ca nu era bezna, nimeni n-a vazut ca un brotacel de copil de 2 ani se plimba singur, nimeni nu l-a vazut indreptandu-se spre blestemata de arteziana, nimeni nu l-a vazut cazand?
Imi amintesc cum anul trecut fetita mea de 2 ani isi gasise o joaca: sa alerge de la locul de joaca pe o alee, uitandu-se in urma sa vada daca fug dupa ea...dar "consemnul" tacit era sa nu ma ridic de pe banca pana ajunge intr-un anumit punct, asa era joaca inventata. Si mereu cand alerga fericita se gasea cate un om grijuliu sa o opreasca (nu-si dadeau seama ca eu stau cu ochii pe ea de la o unumita distantza) si sa se uite sa vada "de cine apartine"...atunci putin ma indispuneam ca-s asa bagaciosi si imi supara copilul (nu suporta sa fie abordata de necunoscuti) dar acum imi dau seama ca mai bine asa decat nepasatori, poate uneori chiar e de salvat ceva

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Groaznic, ce tragedie cumplita, condoleante familiei :(((



_

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alba_ca_zapada spune:

Imi pare foarte rau de ceea ce s-a intamplat.
Fantana cu pricina este asta
http://www.youtube.com/watch?v=4E2oJp2P9Bc

Este imensa si are o bordura de jur-imprejur, pe care am mai vazut plimbandu-se copii.
Posibil ca bunica sa nu fi vazut copilul care s-a urcat si a alunecat de pe bordura.
Sincere condoleante!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

alba ca zapada din cate vad in linkul pus de tine, sunt mereu o multime de oameni care stau si privesc spectacolul daca pot spune asa facut de apa fantanii.Multi trec in toate partile.Apa nu e adanca.Nu pot intelege cum a putut sa nu vada nimeni si sa o ajute daca bunica nu era cu ea.Posibil in cadere , pentru ca apa nu e adanca sa se fi lovit la cap, dar tot nu pot sa nu ma intreb de ce nu a scos-o nimeni cand a cazut, poate se putea face ceva, ca fantana e larga nu e ceva unde sa nu se poata vedea...Daca nici pe un copil mic aflat in probleme mari nu-l ajutam, aunci ce pretentii putem avea pentru altii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxy
Nu pot intelege cum a putut sa nu vada nimeni si sa o ajute daca bunica nu era cu ea.

1. Nenorocirea s-a produs dupa lasarea intunericului.
2. Destul de multa galagie in preajma (intersectie aglomerata, locuri de joaca, evenimente diverse, muzica) care capteaza interesul sau in orice caz anuleaza orice sansa de a auzi ceva suspect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capra cu trei iezi spune:

condoleante familiei!
din pacate, tragedii/accidente se pot intampla si in prezenta parintilor.
eu insami sunt vinovata de 2 mici accidente, remediabile in cazul meu,fara urmari grave, dar pe care le voi duce cu mine toata viata! nici nu vreau sa ma gandesc la ceva mai grav, ca deja mintea mi-o ia razna!
pentru mine nu exista tragedie mai mare decat aceea de ati pierde copilul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

1. Nenorocirea s-a produs dupa lasarea intunericului.
2. Destul de multa galagie in preajma (intersectie aglomerata, locuri de joaca, evenimente diverse, muzica) care capteaza interesul sau in orice caz anuleaza orice sansa de a auzi ceva suspect.


3. Bunica mai avea un copil cu ea.

Nimic nu poate justifica o astfel de tragedie...
cred ca este cel mai ingrozitor lucru care i se poate intampla unui parinte in toata viata sa...
Dumnezeu sa odihneasca in pace sufletelul ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Este intr-adevar o tragedie,sincere condoleante familiei!
Cu siguranta este cumplit pt. parinti dar eu cred ca este la fel de cumplit si pt. bunica!Imaginati-va ce e in sufletul ei,cam cum se condamna ca din cauza ei si-a nenorocit familia copilului(poate era mama ei,poate a lui...nu stim).Eu sunt convinsa ca si ea este sarmana distrusa si ca se condamna ea destul,nu-i nevoie sa o condamne si strainii.Ce batranete...ce tristete,sa traiesti inca o zi si inca o zi pe care micuta nepoata de 2 ani nu o mai traieste.

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!


Mergi la inceput