Bobocei de sept-oct 2012 (12)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miro79 spune:

Lulutza, mi s-a intarit foarte des burtica ieri si ma intepa tare si constant pe col. asa simt si azi doar cand umblu prin casa - ca de, nu am stare si trebuie sa fac ceva treaba - iar mai devreme in pat mi se intarise si ma si durea un pic. de aia am vorbit cu dr. si ea mi-a zis sa stau acasa si odihna pana luni la control.
Pe tine nu te doare burticuta, slava Domnului asa ca nu cred ca e acelasi lucru. oricum, pentru orice durere care persista este bine sa-ti intrebi dr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana_77 spune:

Buna dimineata burtici,
Imi pare tare rau ca auziti asemenea comentarii rautacioase. Cata rautate si invidie... Eu nu am avut parte si sper sa nici nu am, ca la cat mi-am dorit eu sarcina asta cred ca as reactiona urat. Vorba Lulutei nu sunt violenta de fel, dar in situatia asta nu m-as putea abtine. Ieri am fost la hypermarket singura si 2 domni care erau in fata mea nu numai ca mi-au cedat locul la casa ci m-au ajutat sa scot produsele din cos si au facut asta zambind. De asta nu regret nici o clipa ca m-am mutat din Bucuresti unde am trait pana la 33 de ani si nu vedeam pe strada decat chipuri incruntate si nepasatoare.

21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veroboroda spune:

Lulutza, felicitari pentru carutul roz!
Pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

off intr-adevar... comentariul primit de carmen este rautate pura. Cel mai morbid comentariu auzit de mine a fost acu` 4 ani cand m-am internat pt chiuretaj dupa ce am pierdut o sarcina. O colega de salon ne-a povestit cum ultima sarcina pierduta avea 6 luni si dupa nu stiu ce pastile a avut contractii si a "nascut" intr-o galeata. Am crezut ca asta o sa ma socheze definitiv dar nu.... vine asistenta, ia galeata si spune "vai doamna, ce baiat frumos aveti. Vreti sa-l vedeti?". Am zis ca innebunesc . Mi-a ramas in cap comentariul asta si sincer nu cred ca am sa-l uit vreodata.

Lulutza esti o fericita. Ma intreb daca noi o sa ajungem vreodata la nivelul ala. Zilele trecute ma certam cu o tanti la coada la UPS care ma tot impingea. Cand am ajuns a 2-a in fata casieriei, baba ma impingea mai crunt. ma intorc si o intreb de ce ma impinge si ea imi raspunde vizibil iritata "dar ce stai la 5 m distanta fata de dl din fata. Ai venit sa platesti facura sau sa ne incurci pe noi?". In primul rand nesimtito, daca stau in ceafa dlui din fata, eu nu am sa platesc factura mai repede...si nici tu si nici cel din spate. In al 2-lea rand, in zilele noastre, oamenii civilizati stau la o distanta fata de cel care plateste ca o dovada de intimitate si buna crestere...buna crestere de care tu evident nu dai dovada". A vociferat ea ceva dar nu m-a interesat. Azi dimineata ma duc sa=mi fac analizele si in fata usii deschise erau 3 oameni ciorchine stransi. Eu ma asez pe scaun caci statusem la coada si imi astept frumos randul. Are rost sa spun ca urmatorul dupa mine a vrut sa-mi ia fata "pai de ce nu stati la coada daca e randul dvs?" "pt ca nu intru mai repede in cabinet daca ma imbulzesc in fata usii si daca eram o tara civilizata nu ar fi fost nevoie sa va fac observatie".
Dar poate copiii mei sa prinda tara asta schimbata.

+ 18 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulutza_1980 spune:

anne`mary e groaznic ce povestesti !!!
din pacate nu ma minunez , pentru ca stiu ca asa se intampla !!!

dar crede-ma ca dupa ce te obisnuiesti cu civilizatia , e dureros sa nu fii inteleasa ...exemplu : aici sunt linii trasate la o anumita distanta , tocmai pentru a lasa intimitatea celui din fata neatinsa ...e ffffff ciudat sa te apropii - se uita ciudat : Ce o vrea si asta ??? ... mi-ar fi nu stiu cum sa fiu la o coada acasa si fiu nevoita sa ma inghesui ...
sper doar sa nu fiu nevoita !!!

acu fug la munca !!!
pup

22 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalu85 spune:

lulutza, felicitari pt fetita din burtica
Pt fetele care merg la serviciu, eu am luat de la dr. ginecolog o adeverinta cu care am putut sa-mi scurtez programul cu 2 ore...asta pana intru in concediu. Puteti sa faceti si voi lucru asta sa nu va mai chinuiti 8 ore pe caldurile astea. Si se scurteaza programul cu 2 ore, in conditiile in care salariul ramane acelasi adik nu va scade din bani Trebuie sa scrie dr. in adeverinta ca se recomanda cat mai multa odihna sau ca sarcina este toxica...stie dr. ce trebuie sa scrie si pe langa adeverinta aia faceti la serviciu o cerere prin care solicitati scurtarea programului de lucru de la 8 ore la 6 ore pe zi in intervalul pe care il doriti voi, conform OUG 96/2003 Art. 13. La cererea asta atasati adeverinta de la medic si asta este tot.
Sper ca v-am putut fi de folos

lalu85 24+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Irene_ spune:

Eu nu am avut parte de comentarii rautacioase si de sfaturi "binevoitoare"; din contra, toti cei care au aflat s-au bucurat si m-au felicitat, iar sfaturi cer eu de la cele cu experienta, eu fiind la prima sarcina; chiar si sefii au fost foarte intelegatori si m-au incurajat sa fac ceea ce e mai bine pentru sarcina, chiar daca va trebui sa stau acasa tot timpul sarcinii si m-au sfatuit sa nu-mi fac probleme pentru ce se intampla la serviciu.
Am avut o singura experienta cand am fost sa recoltez pentru analizele de trim II: cand am ajuns acolo era o alta femeie insarcinata (vizibil) si receptionerul i-a rugat pe cei care asteptau (vreo 25 de persoane; de cand se deconteaza de stat analizele facute si la privat e mare imbulzeala si pe acolo) ca dupa ce iese pacientul care era in sala de recoltare sa ii permita acesteia sa intre (desi erau anunturi peste tot ca gravidele au prioritate si ar fi trebuit sa se simta ceilalti); insa au inceput sa comenteze ca ei asteapta de la 7.30 si ca mai au si alte treburi iar gravida sa mai astepte. Abia dupa o ora si ceva a reusit sa intre dupa ce un alt receptionez a vb cu asistenta sa o cheme inaintea altora. Intr-un final am vb si eu cu asistenta si am intrat inainte de a-mi veni randul ca eram moarta de foame si nu mai rezistam, altfel as mai fi stat cel putin o ora.
Concluzia: din 25 de persoane nu s-a gasit niciuna cu bun simt care sa ii permita gravidei sa intre inaintea ei; si culmea, persoana care a comentat cel mai tare astepta o pacienta care era deja inauntru si care in 5 minute a si plecat!
Fara alte comentarii ......

16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Felicitari Lulutza!

In aceeasi categorie de vesti vin si eu, vom avea un baietel S-a chinuit dna dr sa il vada, nu vroia de niciun fel sa se lase descoperit. Statea turceste si ii pria asa
Ah, puteti trece si UM 29.12.2012.

Cat despre pareri... in fiecare dimineata cand vin la munca, toate fetele/femeile simt nevoie sa se mire de burtica "vai, ti se vede si tie" sau "vai ce ti-a crescut" ... Lucrul pe care nu il suport este ca toata lumea crede ca burtica mea este proprietatea lor. Vin din senin si se posteaza cu mainile fix pe burtica. Prietenii apropiati care vor acest lucru, intreaba sarmanii inainte, dar pe ei oricum nu m-as supara, dar restul, simt ei nevoia sa ma apese putin pe burtica si pe nervi!

Sper, din suflet ca bulgarasii nostri sa prinda vremuri mai bune si mai civilizate!

M-am decis sa merg pe jos acasa de la birou, deoarece in metrou e prea sufocant si ... pute. Voua nu vi se pare? Iar cand incerc sa deschid un geam... toate babele si toti mofturosii comenteaza

Va doresc o zi si un weekend superb!



-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Inca o intrebare fetele, voi de cat aveti colul?
La control mi s-a spus 3.2 cm acum. M-am uitat si la rezultatele anterioare, chiar si anterioare sarcinii, iar colul meu nu a fost niciodata mai mare de 3.3 cm, inainte de sarcina a fost chiar 3.1 cm.

Am primit okay-ul sa inot, sa merg la mare sau la munte
La voi cum este?



-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuki spune:

de comentarii rautacioase n-am avut parte nici eu prea mult...de sfaturi necerute, da.
am patit ceva similar cu Irene, m-am dus penttru analize, eram insarcinata bine de tot si era coada mare la recoltari. si m-am dus in fata, cu tupeu. au sarit toti pensionarii ca "vai, ce de gravide, daca asteptam dupa toate...." (probabil pierdeau telenovela, nu stiu...). si un alt comentariu rautacios a fost oarecum indirect, copilul meu plangea, se tavalea pe jos in supermarket...specific varstei de 2 ani. si trece un cuplu si "discutau intre ei" ca i-ar trebui celui mic vreo 2 palme sa se calmeze...



Mami de D mare (4 ani jumate) si d mic (1 an si 10 luni) + bb 3

Mergi la inceput