Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (14)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dr_anca spune:

Salutare!

Georgia nu exagerezi asta simti acum, asa simteam eu la primul copil. Acum mi se pare o nedreptate sa car copiulul peste mine peste tot si sa nu mi se ofere spatii amenajate special unde sa am intimitate asa ca imi hranesc copilul oriunde am un loc sa stau jos fara sa imi pese de cei din jur.
Adica eu ca adult pot merge cu mancare in mana prin magazine si un bebelus nu are dreptul sa fie hranit?
Apoi dupa diversificare apare alta problema mananca el acasa dar are nevoie de san ca sa adoarma si daca nu reuseste plange la tine in brate de nu stii pe unde sa fugi cu el.

M-am adaptat la situatiile la care trebuie sa fac fata. Cum sa ma descurc cand am avut de umblat si inca mai am prin oras ca o bezmetica cu bebe dupa mine ca nu vreau sa ii dau biberon nici moarta- o problema psihica de-a mea, ma gandesc sa nu refuze sanul - dar totusi trebuie rezolvate si problemele care le avem cu casa si altele.

Nu iau L-carnitina, o tin in dulap pentru vremuri mai bune, este buna totusi dizolvata in apa . Vad ca balansez la 64-65 de kg fara sa mai fac efort prea mult, fara sport in fiecare zi si mancare mai putina nici o sansa sa ajunga la 57-58 de kg de la care am plecat.

Nu ma vad alaptand la 4 ani, dar as vrea sa ma duc pana la 1,6 ani daca si asta mica vrea.
Biberonul strica dintii daca il dai seara la culcare si ii mai pui si cereale care au adaus de zaharoza si fructoza- renumita carie de biberon. Laptele in sine dat dimineata nu are nici un efect nociv asupra dintilor ba din contra. S-a creat repulsia asta fata de biberon pe care eu nu o inteleg cand este o forma de a oferi rapid laptele copilului. Nu o las pana in clasa a 4-a cu biberon dar nici nu cred ca ar mai dori

Mama mia Livia, Bubbles si mai scria cineva de sarmale . Am avut o prietena care a internat copilul in spital dupa ce a primit moare de la varza de la soacra ei. Deci trebuie avuta mare grija.
Si transpiratia de adult offfffffff, nu mai zic nimic.

Ana inca mai alaptezi gemenasii?

O zi placuta si usoara!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Da, Anca, inca ne descurcam doar cu laptele de la mami. Am incercat de doua ori sa-i dau LP lui Matei pt ca a revenit la masa de la ora 5 dimin, desi renuntase la ea de vreo 2 luni, dar a baut f greu si doar 40 ml, asa ca am renuntat si-i dam batai cu alaptatul exclusiv. Nici cu suculete n-am inceput inca, desi ne apropiem de 5 luni. Dar si la cei mari numai dupa 5 luni le-am dat si altceva in afara de laptele meu.
Si in cazul nostru incearca prietenii, cunoscutii sa ne dirijeze alimentatia: 'da' inca nu le dai mancare? Vai, ca eu de pe la 2,3 luni am inceput sa-i dau acolo putin mar, putina banana...' Si e bine stiut ca banana se introduce numai dupa 8 luni... Chiar si cei care au avut un singur copil care e adolescent acum (adica s-au confruntat cu diversificarea acu' mai bine de 10 ani), se pricep de minune sa dea sfaturi nesolicitate.

Poze noi la semnatura!
https://picasaweb.google.com/lh/myphotos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andieelen spune:

Citat:
citat din mesajul lui kraluca

buna tuturor!
am multi bulgarasi de felicitat, deoarece am lipsit ceva timp:
zile trecute - La multe lunie fericite pentru: izabela de aly_k, filip de alina anto, ioana de shoareku, antonia de bubbles (apropo, la multi ani, mami!) si david de sophia
azi - La multe lunite si petrecere frumoasa pentru: beatrice de faith, stefan de jassemine
sa va tin la curent: ne rostogolim doar de pe spate pe burta, iar mana o scoate de cele mai multe ori. de cand a inceput operatiunea rostogolirea vad ca da muuuult laptic afara, ceea ce nu prea ma ingrijoreaza deoarece inteleg ca-i apasa pe stomacel, insa am observat ca a luat cam putintel in greutate: 200 g in doua saptamani post-vaccin. lady, te plangeai de greutatea piticii tale... nu cred ca e lm de vina, ci faptul ca au devenit micutii nostri mult mai activi si consuma mai multa energie. de asemenea, cantaritul l-ai facut in aceleasi conditii? eu am facut o singura data proba suptului si pitica mea cantarea mai putin decat inainte de alaptat (cauza: o repriza de pipi si kk).
intreba cineva despre cum mai tinem ocupati bebeii in afara de salteluta si carusel: eu o pun pe spate, cu piciorele putin indoite si cu talpile lipite de marginea patului. ea impinge acolo de zor, iar cand se departeaza si nu mai ajunge o ajut eu. acum, mai nou, am o jucarie plata in care impinge cu picioarele, iar la contact, jucaria canta.
carpediem
mai citesc si revin!

mami fericita de Ariana (05.02.2012)

mutatia heterozigota a A1298C si C677T
tratment: clexane 0.4/zi, femibion 2, cetebe, magne B6




Eu intrebam! Mersi de idee! Abia astept sa se trezeasca bebe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kraluca spune:

despre alaptat in public eu nu ma pot lauda decat cu alaptatul in parc, pe o banca mai ascunsa... anca, sa stii ca iti admir determinarea, atat in ceea ce priveste alaptatul in public, cat si utilizarea biberonului! eu ii dau la pitica bibe si nu-l ia... cu toate ca as vrea sa-l ia ca sa pot iesi si eu mai mult de o ora fara pitica. anca, iti eram datoare cu un raspuns de ceva timp: am rezolvat meseluta, iar durerea aia de nerv nu a durat decat vreo 2 ore. nu am luat pastiluta!
dari - intrebai cumva despre febra si alaptat: la maternitate mi-au spus ca pana la temp de 39 grade pot alapta liistita. eu aveam atunci 37 grade si ceva.
anahadasha - felicitari pentru alaptat exclusiv!
mady - multumim pentru rugaciunile pentru bebe!
fetelor - m-ati speriat cu povestile despre soacre



mutatia heterozigota a A1298C si C677T
tratment: clexane 0.4/zi, femibion 2, cetebe, magne B6

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kraluca spune:

ghiulten, georgia - si mama mea are boala autoimuna, declansata la 42 ani! toata sarciina am stat cu frica sa nu mi se declanseze si mie boala, deoarece stiu ca sarcina poate fi un factor de risc.



mutatia heterozigota a A1298C si C677T
tratment: clexane 0.4/zi, femibion 2, cetebe, magne B6

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

anca, pai mai aveti cu casa?
Eu i-am alaptat pe amandoi pe unde am apucat. Ca eram la restaurant, in parc, in mall. Oriunde aveam loc sa ma asez. Pana la urma care e rusinea? Un san? Toti l-au mai vazut
Nu mai stiu ce vroiam sa spun.. Iar mi s-au impartit neuronii
Ah, vroiam sa zic ca pe mara o caram peste tot, nu aveam cu cine o lasa. Pe radu il las acum, ca e mereu cineva la noi.
Maine merg si eu in sfarsit sa il vaccinez pe R ( vaccinul de 4 luni + a doua doza de rotarix)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Ana, bv pt alaptatul exclusiv!

Vroiam sa va intreb daca pot folosi crema anticelulitica cat alaptez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alice_Elena
Nici mie nu prea imi place imaginea de copil mare alaptat. Dar, na ce sa zic. Jos palaria pt cele care reusesc sa faca asta

Mami de Mara Nicolle (20.08.2010) si Radu Stefan (27.12.2011)

subscriu!

una e un copil alaptat la 2 ani si alta la 7...sa fim seriosi!


Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihacor spune:

Citat:
citat din mesajul lui anangel_lexi

Buna dimineata.
La multi ani, ursulet! Sanatate si multe bucurii alaturi de puiul tau!
La multe lunite, Stefan Matei si Ana Beatrice!

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara


si de la noi cu multi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sara_ spune:

La multi ani ursulet!!!
La multe lunite Matei si Beatrice!!!

Altesa si noi avem fontanela anterioara prea mica, mi s-a spus sa ii scad vigantolul la 1 pic pe zi. De 3 zile nu i-am mai dat deloc pt ca am expus-o la soare. Merg si la 5 luni la control la dr sa vedem Mai departe ce e de facut.

Mergi la inceput