Pinguinii se imbraca de la Prada [15]

Raspunsuri - Pagina 40

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Ma uitam la traducerea in engleza (cuvant cu cuvant) si e cam asa: sweet doing nothing.





--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Pe bune ca suna mai bine in engleza .
Sweet doig nothing ... and chocolate ice cream, as adauga eu (cu permisiunea dvs, am si eu o obsesie )

Edit: in romaneste ar suna cam asa: dulce leneveala si inghetata de ciocolata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui glimmer

Pe bune ca suna mai bine in engleza .
Sweet doig nothing ... and chocolate ice cream, as adauga eu (cu permisiunea dvs, am si eu o obsesie )

Edit: in romaneste ar suna cam asa: dulce leneveala si inghetata de ciocolata.


sau dulce leneveala cu toping de ciocolata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

eu propun "pinguine...inghetate" si sa-l citeasca cine cum vrea, cu sau fara virgula

(pinguine, ca oricum nu retin sa fi avut printre noi vreun pinguin, macar asa, de samanta, in atatea capitole)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui bird70
Buftea,

Bird, read my lips ... BUFTEA esti tu, eu sunt BUFLEA, da ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui JuliaSM

... ca ar trebui sa schimbati capitolu' ? care are 39 de foi & counting !?
Voara ne dezbracam, nu ne imbracam mai abitir sau...si vara e ca iarna? Inseamna ca Base n-a avut dreptate.

Apropo de asta cu imbracatul dezbracatul - eram intr-un magazin si ne cautam costume de baie. Eu in general, datorita siluetei mele de "invidiat" nu mai port 2 piese, port costum intreg, slip si tankini mai concret, ca sa-mi fie usor la pipi ... si vad acum un costum intreg cu fustizta, care mai acoperea din pulpele de elefant gratzios ce sunt ... il pun pe mine, arata ok, apoi o intreb pe amica mea daca nu e interesata, ca ea oricum e mai inalta si are si picioarele mai subtiri ... si ea imi raspunde asa foarte controversata:
"Lasa-ma draga in pace, ce sa fac eu cu costumul ala asa de imbracat, in Romania nu stim cum sa ne dezbracam mai tare la plaja si tu ma pui sa-mi pun si fusta" - hahahahaha

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Simt nevoia sa mai pun un disclaimer, pana nu schimabti subiectul ... nu am nimic impotriva celor care scapa in America la cumparaturi. Cantitatea de produse, banii si frenezia cu care se face shopping in America intr-o vizita de o saptamana este insa socanta pentru noi cei care traim aici, si nu este numai parerea mea . Oricum eu m-am obisnuit, stiu exact ce trebuie sa ofer amicilor veniti in vizita, stiu si outleturile pe care vor sa le vada, stiu pana si cu ce masina sa ma duc la cumparaturi - ma duc cu van-ul ca am avut experienta in care am umplut un portbagaj de Audi si bancheta din spate la modul ca le-am indesat cu piciorul ca nu se inchidea usa

Apoi mai cred ca isteria ata vine din notiunea asta de brand, foarte valoroasa in Romania - nimeni nu mi-a cerut sa-l duc la Target, Daffys sau la Khols (care e un magazin mai sus ca Walmart), magazine de la care ne imbracam noi de ex, oamenii de rand ai Americii, unde hainele sunt de 5 ori mai ieftine ca la Anne Taylor.

Toti in schimb vor la magazinele de firma. Eu am un outlet aici, la 40 min de mine, care se pare ca este cel mai mare outlet de produse de brand din America - nu stiu daca e chiar asa, dar asa mi-au spus amicii mei din Romania si evident ca toata vrea acolo. Deci scopul nu este sa iti iei niste haine din America, ci sa-ti iei haine de firma din America, mai ales firmele care, desi sunt banale in general (GAP, H&M) pun o anumita semnatura pe tine daca le fluturi in Romania. Cine a auzit de Khols, Target sau Lord&Taylor in Romania ? Nimeni ...asa ca nu vor acolo la shopping .

Acum nu trebuie sa va simtiti vizati de mesajul meu - poate voi nu faceti asa, sau poate faceti si sincer va inteleg, chiar nu o spun ca o trasatura negativa, o spun efectiv ca o observatie ... asta este un aspect care conteaza in Romania, si e normal sa te aliniezi mediului in care traiesti. Si eu cand am venit in America mi s-a parut ca lumea se imbraca foarte prost si in 10 ani am inceput sa ma imbrac ca ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Haidi mai Buflea ca te-am inteles. De la inceput. Nu am vazut nimic rau in mirarea asta a ta.

Prima oara am vazut la Target niste lucrusoare foarte misto.
Si mi s-o zis: Vii aici sa te imbraci de la Target? No way!
Ei m-au stricat.

Apoi mai fugeam (adica o stergeam fara stiinta gazdelor) cu Celcesforaie la Ross - dress for less.

Cu costumele de baie asa e. In Romania iesi din tipare cu alea cu fustite. Numai maica-mea a indraznit sa-si aduca unul asa.
Am tot costum intreg. Nu mi-am luat de acolo. Am zis ca macar cu un obiect de imbracaminte sa fac pe nebuna ca-s europeana.


Pinguinii au grija de oua cat noi suntem plecate la vanataore pardon la cumparaturi.
Pai haideti votati noul titlu.

Mie mi-ar placea asa:
dulce leneveala cu ice cream
pinguine... inghetate (cu ciocolata)
dolce far niente cu topic de ciocolata

Mai ziceti si voi.





--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

hallo pinguinelor

hai faceti careva capitol nou, ca vine toamna pana se voteaza. sau 29 iulie?

buflea, eu te sochez. de cate ori am fost in USa nu mi-am cumparat haine, decat niste chiloti partea buna este ca nu suport sa merg la cumparaturi. daca vrei sa ma omori cu zile, trimite-ma la cumparaturi. imi amintesc ca la inceputul anilor "90 au fost ai mei babaci in america. si suna ei sa ne spuna ce ieftine si frumoase sunt hainele acolo, sa le dam o lista cu ce vrem sa ne aduca. impotriva vointei mele tot m-au cadorisit cu o rochie super faina, pe care nu am imbracat-o decat sa ma vad in oglinda.

cred ca am mancat peste stricat. glumesc desigur. aseara mi-a iesit pe bratul stang cateva pete rosii care ma mancau groaznic. dimineata nu mai aveam nimik, insa pana am ajuns la servici m-am umplut pe ambele brate cu pete rosii care ma mancau ingrozitor. in vre-o trei ore au trecut, apoi au aparut cateva pe fata si frunte. pe la 12 aveam pe spate in dreptul umerilor.
cand am ajuns acasa nu mai aveam nimik. la medic am avut termin la 17, asa ca m-am dus ca o floricica, fara pete. doctorul n-a stiut ce sa-mi spuna.... cica de ce nu am facut o poza cu telefonul. pai am io scula sofisticata de facut poze? io abia stiu sa telefonez....

ce ar putea fi? ma gandesc ca vre-o reactie alergica la ceva... dar la ce? in ultima vreme nu mai fac sporturi exterme...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

buflea, eu te sochez. de cate ori am fost in USa nu mi-am cumparat haine, decat niste chiloti


Aham, tu esti din aia care pleaca din Germania cu haine pe tine dar fara chilotzi, comparativ cu cei din Romania care vin in America DOAR cu chilotii pe ei ...deh, oameni si oameni

Sanatate - poate ai "hives" - asa se numeste aici, un fel de urticarie care se misca, apar pete si dispar pete pe diverse arii ale corpului. Fiu-meu a avut asa ceva, ne-am speriat, ne-am dus la doctor si ne-a spus ca este o chestie virala, nu se trateaza cu nimic si dispare de la sine ...si asa a fost.

P.S. Eu propun titlul "dulce leneveala pe ghetar"

Mergi la inceput