Pinguinii se imbraca de la Prada [15]

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

Vivi, la promod ai putea sa gasesti ceva intre: adica nu tinuta de seara dar ceva elegant. Insa in general rochii. Si la HM dar trebuie sa sapi mult, eu am o prietena care gasetse la HM chestii incredibile, eu nu reusesc niciodata de una singura


ai mai putea gasi si la dika in romana dar in gereral is chestii pt fotomodele si sunt si acrituri cotorantele alea slabanoage care lucreaza acolo, (cred ca de la foame li se trage) daca nu ai masura de super-model sunt in stare sa te si scoata pe usa afara ca le dai de lucru. Dar, pe de alta parte daca ai oarece nervi de varsat, nu ezita e inotdeauna o placere sa dai cu ele de pamant

dar favorita mea ramane guarra, la baneasa. daca nu s-o fi deschis de-un an incoace si la afi. In afara de faptul ca poti gasi niste haine simple si elegante mai sunt si de super-calitate. Eu si acum port cu placere un costum cu pantalini si ceva gen tunica pe care mi l-am luat la botezul lui fii-meu cel mare. so acum mai bine de 5 ani.

Si in baneasa in general eu zic ca ai mai multe optiuni decat in afi. Nu m-am chinuit sa retin numele, insa jos in stanga sectiunii de food mai e un magazin care merita. Si nu uita de o oprire la woman's secret sau daca totusi mergi in AFI la Etam; nimic nu se compara cu o tinuta buna cand ai si ceva sa-ti mearga la inima mai aproape de piele






Sa alegi îndoiala ca filozofie a vietii e ca si cum ai alege nemiscarea ca mijloc de transport. (YM)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Mvaiii ...eu cred ca placerea de a te revedea dupa XX ani de la absolvire depinde de cei care se intalnesc.

Mie in general imi plac intalnirile astea dar recunosc ca vibe-ul de la liceu nu se compara cu cel de la facultate ... Eu am fost la aia de 10 ani de terminarea facultatii si a fost ok, lumea sobra, rezervata, nu imi explic de ce, dar a fost asa o intalnire amicala.

La cele de liceu (10,15,20) a fost NEBUNIE ...fetelor, nu stiu cum sa va explic, parca am ramas toti cu mintea de liceu ... cel putin la aia de acum 5 ani (adica 20 de ani de la absolvire), organizarea i-a apartinut unei colge care lucreaza la Prima TV, a venit la liceu cu echipa de filmare, au chemat profesorii, fiecare a tinut cate un speech, ne-am adus aminte de colegii/profesorii disparuti, au facut un montaj cu poze de atunci de la 18 ani (Doamne ce am mai ras unii de altii ) ... dupa liceu, ne-am vazut in carciuma unui coleg de clasa ... nu pot sa va explic, in primul rand ca s-a venit fara partenerii de viata ceea ce a facut intalnirea mult mai autentica, fara necunoscuti sau neveste cicalitoare si pisaloage si efectiv ne-am intors inapoi in timp - a tinut de la ora 17:00 la ora 7:00 A.M. si a fost dezmatz curat ... dansat trenulete, dansat pe bar pe muzica de acum 20 de ani, au venit foarte multi din strainatate (fiind liceu de informatica am multi colegi care lucreaza la Google, la IBM, la Facebook, la Pixar) si au fost sute de povesti din corporatiile astea inovatoare de IT. Cu mandrie va spun ca generatia asta a mea de liceu este o generatie de directori - care mai de care mai smecheri (vorbesc fara modestie), cantand imnul liceului pe mese ... in bar, era un ecran imens pe care toata noaptea au fost proiectate pozele alea din liceu, de pe la diverse excursii, pupat pe banci, agatzati de gat, fumand in parc, atarnand prin Doina, pai ce coafiuri aveam, ce slabanogi eram si ce cool ne mai dadeam cu tzigarile "Golf" in gura. Ne-am adus aminte de cuplurile din liceu, unii s-au casatorit si deja divortzasera ... nu stiu daca am suficiente cuvinte sa va spun cat a fost de frumos. Eu am plecat din barul ala dimineata la 6:00 A.M., m-am dus acasa, am luat copilul (venisem in tara doar cu Alex) si bagajul si direct la aeroport ... tot zborul m-am rugat sa ma lase copilul in pace sa dorm ca eram muci si mahmura de oboseala.

Dupa intalnirea asta, cei din Bucuresti s-au vazut regulat, cam o data la doua luni se strang cate 15-20 la o bere ...

Sunt sigura ca si anul asta o sa fie la fel si sunt foarte suparata ca organizarea nu mai este atat de buna - acum 5 ani am votat pe Internet data astfel incat cei din afara sa poata veni ...acum m-am trezit cu un email ca au hotarat ei data de 15 sept ...si eu pe 3 Sept plec din Romania ...damn it !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ioana_Pos

Caldura? Dati acilea, ca ploua si sunt cam 15-18 grade de o eternitate (nu chiar, dar eu asa simt).

Va multumesc mult pentru incurajari ref la job. Ceea ce ma sacaie cel mai tare e ca aprox 70-80% din jobul 'meu' e facut acum de alta colega. Daca chiar se desfiinta cu totul si adio cred ca nu ma simteam asa... Offff

Pe un ton mai optimist: azi a stat ploaia 2 ore si am fost cu Bebelincozaura in parc. Era plin de balti si fie-mea s-a gandit sa le acopere aruncand cu nisip de la locul de joaca in ele. Ce bine e sa ai asa incredere!



Ioana, mami de zambarici

Sa va traiasca puiutii, sa fie sanatosi si norocosi!




Din putinele mele cunostinte in domeniu, imi aduc aminte ca din punct de vedere legal, un post desfiintat inseamna ca atributiile pe care le presupunea acel post nu mai sunt necesare in firma respectiva drept pentru care acel post se desfiinteaza. Si exista si o perioada de timp in care atributiile respective nu pot fi duse la capat de catre alt angajat, indiferent daca se numesc la fel ca inainte sau le-au dat o haina noua. Daca ce faceai tu acolo poate fi demonstrat atunci poate ar trebui sa porti o discutie cu ei.
De exemplu la mine nu au putut sa-mi desfiinteze postul pentru ca printre altele faceam pontajele angajatilor, iar asta e o atributie care una la mana ca nu aveau de gand s-o transfere unui calculator care s-o faca singur, nu in urmatorii 50 de ani in orice caz si a doua la mana presupune un vraf de hartii scrise si semnate de catre 7 oameni care nu puteau fi bagate intr-un dulap si spus despre ele ca de fapt nu mai exista. De-aia nu s-au suparat pe mine cand mi-am dat demisia pe motiv ca imi diminuasera drastic salariul. Angajatori si angajatori

Viviana, eu as merge in AFI daca ai de ales fix intre cele doua (AFI e un mall, Kari) dar mie imi e mai la indemana SUN si acolo merg de obicei. La promod nu gasesti decat pentru silfide, desi au haine dragutele cred ca masura lor cea mai mare e maxim un 40 cu indulgenta. De H&M eu una sunt dezamagita, pentru mine e la fel ca un second: niciodata nu gasesc nimic misto, in schimb toate cunostintele mele gasesc cele mai incredibile toale acolo si masuri generoase si la reducere pe deasupra C&A nu e de nunta chiar daca nu vrei toale de gala. Ramane Debenhams unde de obicei vad haine misto dar foarte scumpe pentru gustul meu, iar weekendul trecut in ciuda unei reduceri de 30% la absolut toate produsele din magazin nu m-am putut lipi decat de-un maieu, o geanta si niste chiloti incredibil de mari ce-o fi fost in capul meu cand am citit masurile nu stiu. Are dreptate ala de la televizor care face emisiunea asta http://www.channel4.com/programmes/how-to-look-good-naked cand spune ca de fapt ne vedem mult mai grase decat suntem in realitate.
E drept ca la Debenhams nu m-am uitat dupa hanie mai pretentioase, as fi vrut niste bluze, tricouri sau camasi. Dar mai de duminica asa aveau haine destule merita sa incerci.

Aquai, tu pe la ce masuri te invarti, iarta-mi indiscretia, vreau sa stiu daca ma abat pana in Baneasa la Guarra de care de la tine citesc prima data, io cu marcile de haine mai greut, sa ma uit si eu pe-acolo. Pe net am gasit un www.guara.ro cu un singur r, astia sunt?

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

in baneasa ar mai fi peek & cloppenberg (sper c-am scris corect). la etaj gasesti tinute mai elegante, masuri si pentru doamne bine-facute , insa nu stiu ce buget ai, unele tinute sar de 400 lei.
si la steilmann am vazut haine frumoase/elegante, cu marimi pentru toate siluetele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

M-am uitat si eu la guara.ro si am vazut niste rochite superbe.

Am sa ma duc mai intai la AFI si daca nu gasesc si nu gasesc iau drumul catre Baneasa.

Ideea e ca eu cu toate ca am carnet nu conduc si ar trebui sa merg cu taxiul - asa ca las la urma Baneasa.

Bine ca mi-ati amintit de Debenhams. Mi-am cumparat de aici o rochie superba pentru botezul de anul trecut cand am fost nasa.

Mai am o rochie minunata Calvin Klein de la botezul de acum 2 ani.

Partea proasta cu rochitele astea e ca le-am tinut in sifonier si au intrat acolo niste bacterii (parca le zice calorii) si mi le-au cam micsorat.




Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

Androix, scuze, e un singur r. N-am mai verificat daca am scris corect. Dar cred ca depinde ce gasesti la un moment dat, ca nu fac extrem de multe dintr-un model. Ce-mi place acolo e ca te lasa sa le amesteci - daca iei si taior si rochie sau fusta/ pantaloni cum o fi. Eu sunt 36- 38 sus si 38 - 40 la pantaloni sau fuste si era ok sa imi iau masuri diferite la ei, nu erau stresati - am si colege care aveau 5-6 nr peste si erau fan guara si-si gaseau haine.

De promod ce sa zic, am vazut chiar si 44, dar marimile sunt diferite. la ei ce-mi iau 36 sta cu joc pe mine, nu is fixe. si pot sa am si rochii 36, ceea ce la guara nu pot.Deci cred ca e tot vorba de ce gasesti la un moment dat

Corina are dreptate, steilmann au si nr mai mari. Dar cum ziceam si de HM, eu n-am fost in stare sa-mi gasesc ceva pe-acolo. Insa prietena mea mi-a facut cadou o rochie de seara simpla gri matase HM grozava. cred ca acolo trebuie sapat sau comandat online, ca online au modele diferite fata de ce e prin magazine.

In alta ordine de idei, is cu capul in aer si inca am un nod in gat fiindca mi-am dus masina la service - imi trebuie 2 roti noi de vara. @ roti noi cu montat echilibrat 473 dolari. Ok, asta am digerat-o marti cand am sunat. insa azi cum stateam eu linistita in starbucks asteptand sa fie gata masina suna suav telefonul si nena de la service cu o voce dulce dulce ma anunta ca de fapt franele mele is busite si inca nu-s ce boulder ca nici nu stiu ce e ala in roaman e busit si de fapt si de drept vorbim de 1350 de dolari....

Si luna asta mi-a venit si property tax pe trimestru o mie, si am de platit si vacantele - ca io nu-s ca F. de la cabinetul psi cu una, mi-au trebuit 2 vacante :D Si uite-asa mi s-a dus bonusul ce l-am primit pt ultimele luni lucrate in ro si cu care facusem maretul plan sa-i platesc sora-mii avionul sa vina in vizit cu familionul ca io nu pot pleca acasa anul asta....

doamnelor, daca aveti chef sa emigrati peste ocean dati-va o galeata de apa peste cap si stati acasa :)







Sa alegi îndoiala ca filozofie a vietii e ca si cum ai alege nemiscarea ca mijloc de transport. (YM)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

hallo pinguinelor

Aqai, reparatile auto costa peste tot banet mult. no, ma dau cu capul de pereti ca doar recent a dus barbatul masina la service ptr aerul conditionat si ne cerea aproape 500 euro sa schimbe nu'stiu'ce'condensator cica. a mers la reprezentanta Ford si acolo cu doar 75 de euro s-a rezolvat. da cica tot e bolnava masina, are ceva la (cap)motor.

buflea, da depinde mult si de gasca cu care te vezi. in facultate am avut colegi tare faini, numa ca, cam toti au luat calea strainatatii si din acest motiv ne-am vazut rar. cred ca tot din motivul asta, cei din Ro s-au gandit ca cel mai bine ne vedem la Snagov. si desigur ca acolo ne si cazam noi astia de peste mari si tari. cred ca am platit si aerul ce l-am respirat in zilele alea la Snagov. nu mai bine ma plimbam cu submarinul pe undeva? sigur ieseam mai ieftin. si nici nu obligam copii sa participe la intalnire. (stiu, stiu sunt mama denaturata) fii'mea a spus cand am aterizat la Bucuresti ca ea ramane pe aeroport, sa ne ducem noi la intalnire. pai ce faci tu aici aproape 5 zile singura? ma dau spre adoptie, multumita?

cu colegii de facultate, o parte din ei, ne-am ami vazut la intalnirea de 10 ani. si am constatat ca oamenii s-au schimbat, unii chiar prea mult. 4 din ei deja sunt pe alte taramuri. nu mai sunt cei pe care ii stiam in facultate, nu mai sunt nici chiar cei de la intalnirea de 10 ani. prieteniile s-au racit, in ciuda faptului ca am mentinut relatii unii cu altii. dar clar, oamenii nu mai sunt aceiasi.
in concluzie, am chelutit o multime de bani ptr intalneala. si imi pare bine ca mi s-a stricat valiza, cei de la imbarcare cred ca au aruncat-o ptr ca atunci cand am ridicat bagajul, mai avea o rotita din cele doua. si manerul era rupt in interior. mi-am facut aparitia cu o valiza schioapa, si una bucata copil mofturos. spre indignarea unora si privirile pline de compasiune ale altora.
si cireasa de pe tort, am fost singura care mi-am adus copii, in ciuda faptului ca se hotarase ca toata lumea sa vina in formatie completa. doar ce v-am spus ca i-am 'obligat' sa vina ceilalti au copii mari, deci nu-i puteau obliga.

copii au jurat sa se razbune, asa ca acuma pleaca fiecare in vacanta lui. fara comentarii, am cumparat bilete unde ne-au indicat ei ca vor sa mearga.

inca una si ma duc. pe 1 iunie merg la o intalnire cu mamici nemtoaice, ce le cunosc de pe un forum cam ca si DC-ul. abia astept



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Kari, parca vad ca ramane proverbiala pe forum zicala cu submarinul...
Sincer, mie nu mi-ar strica un gram, doua de nebunie in plus, sa o iau la picior unde imi trasneste la un moment dat!

Eu n-am fost la intalnirea de 10 ani,nicaieri, si nici la aia de 20 nu m-oi duce. Nu ma trage inima, la noi in colectiv au fost mereu bisericute, nu o unitate de grup mare, nici nu stiu sa se fi legat prietenii extraordinare si durabile in timp. Caz in care nu prea vad rostul intalnirilor; barfe si curiozitati despre ce s-a ales de unul, altul si cati copii au, cine a divortat si de cate ori nu ma intereseaza. M-a marcat vestea mortii unei colege din scoala generala, undeva prin Turcia, in conditii urate. In rest... vreme vine, vreme trece...

Mi-ar placea sa am mai mult timp, sa ma fi implicat pe un forum cu mamici de aici, insa mi-a cam intrat la apa timpul liber, mai ales de cand cu Richard.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Fetelor, imi pare rau ca nu aveti aceasta legatura cu colegii vechi dar va inteleg ca nici eu nu am cu colegii de facultate ...cu aia de liceu insa este o placere. Cele mai bune doua prietene ale mele din Romania sunt foste colege de liceu ...cu ele ma duc la Cocor in August, la atitudinea zen, apoi avem in plan sa ne ducem la Constanta unde tot asa, un fost coleg are un hotel (ala de pe faleza, cum naiba se cheama ?) a carui manager este iar o fosta colega de liceu ...

In alta ordine de idei, Aqai draguta, decat sa platesti atatia bani pe reparatii, mai bine mia aia de dolari o dai jos si cumperi una noua, zau asa ... noi avem masinile in leasing de ani de zile. Stiu ca exista pareri impartite cu leasul dar eu cred ca merita - leasul iti permite sa conduci o masina mult mai scumpa, pe o rata lunara mult mai ieftina si la 3 sau 5 ani ai mai mereu masina noua.
Barbata-meu de ex conduce un Audi pe care plateste $320/luna cu un avans de $1500 la inceput. Dupa 5 ani putem sa o cumparam la valoarea reziduala sau sa o dam inapoi si sa luam una noua.
Cei impotriva leasului spun ca de fapt platesti si nu ai nimic al tau - ideea este ca la terminarea leasului poti sa o cumperi, sau de ce sa ai ceva al tau care oricum dupa 5 ani de zile incepe sa aiba tot felul de probleme care necesita bani ... nu mai bine ai masina noua la fiecare 5 ani ?

De 10 ani de cand suntem in America nu am avut niciodata probleme cu masinile, singurele drumuri la service au fost pt schimbat uleiul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Eu m-am dat cu submarinul. E creepy. Brr!
Plus ca inainte ne-a pus sa trecem prin niste cercuri mari. Daca nu incapeai, in submarin nu intrai.
Da, poate era submarinul ala mai mic.

Si am mai fost si pe Star of India cea mai veche activa corabie (construita pe la 1863). Asta m-a impresionat mult de tot.


Si am mai fost si azi la Mall.
Am cacarisit-o rau.
Mi-am cheltuit banii la Tom Tailor pentru mine si la Pimkie pentru fii-mea.
Am gasit niste bluze si niste pantaloni (blugi) pe gustul meu. Niste bluzele astea sunt vreo 7 si pantalonii vreo 3.
Asa ca de maine ma infometez putin. Nu ca n-as mai avea bani de mancare. Trebuie sa intru in rochia aia de s-a micsorat.



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput