Strugurasi de Sept-Oct 2011 *57*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

Klau una special pt tine

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

In sfarsit !!! Multumesc Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

Am in casa aprox. 1 kg LP
Imi da cineva o reteta de ciocolata de casa? Asta asa, ca sa avem ce savura la cafea Nu am mai facut niciodata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

faceam si eu dar baba am mai ajuns ca am uitat, daca nu stie nimeni uita-te pe net, ma uit si eu, era ceva cu un pachet de unt, o cana de zahar , 250 g lapte praf,cacao, da cum se facea pauza am uitat.

eu am mancat un mar copt cu zahar , tare bun si imi fac si o cafeluta acum ca imi facui pofta.

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

ma pun sa ma uit la House M.D. mai am vreo 4 episoade de vazut sper sa vad macar doua azi.

Azi am zi de relaxare sper.

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

uite asta am facut-o si eu odata si a iesit buna, nu a aratat la fel dar gustul a fost tare bun.Nu e neaparat sa o faci in doua culori.

http://gourmandine.ro/retete-dulciuri/ciocolata-de-casa/

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca_toma

uite asta am facut-o si eu odata si a iesit buna, nu a aratat la fel dar gustul a fost tare bun.Nu e neaparat sa o faci in doua culori.

http://gourmandine.ro/retete-dulciuri/ciocolata-de-casa/

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)


Ms
Cum nu am unt in casa si nu pot iesi ca ploua... las reteta pt mai tarziu cand vine tati .
Manie avem ciocolata pentru cafea !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkysor spune:

Ola ola!

Jade, da clar sper sa vin mai des pe aici Da am sa incep azi cu carnita, ou ii dau peste 2-3 zile dar nu in ziua cu carnita M-am gandit sa-i dau carnita cat o nuca, ce zicieti e ok?

Anca, imi pare rau pentru mama ta
Din cate ne zici tu Iancu e un mare mancacios

Michella, foarte frumos ai scris

Acum ca am un moment liber sa scriu si eu putin despre cum vad eu lucrurile in educatia copilului, si eu cred ca depinde ce temperamentul copilului. Vreau sa-l las sa exploreze, sa descopere etc si deci sper sa nu-i ingradesc orizontul cu nspe mii de Nu-uri Nu o sa-i zic nu ai voie sa atingi obiectul x dar dar daca vrea sa-l rupa/strice mi se pare normal sa-i spun nu si sa-i explic de ce nu e bine/frumos sa faca asta. Fara baubau, ghionoaia si alte lucruri de speriat. Nici eu nu suport sa vad cum toata lumea il pupa pe manute, pe picioruse dar m-am mai relaxat Cu poeziile spuse la comanda e cu doua taisuri si depinde si de copil... mie una nu mi-a placut deloc sa zic poezii non stop dar poate ii si ajuta in dezvoltarea lor intelectuala... oricum depinde de situatie si cu siguranta pe parcurs o sa vad cum e mai bine sa fac si cand e bine sa intervin.

gata s-a trezit, merg sa-l iau si sa-i dau papa, revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Mikka ,multumesc pentru link , f interesant ,mi-am salvat si eu cateva informatii de acolo

Klau ,reteta asta o fac de ani zile si este fff buna

-1 cutie lapte praf raraul
-1 pachet de unt
-300 gr zahar
-120 ml apa
-1 lingura de cacao
-esente (esenta rom,vanilie,nuca de cocos,alune,nuci,etc.)

-pe un ziar cerni laptele praf cu cacaoa ,apoi pregatesti tava,pui folie (stretch) ca sa nu se lipeasca cioco de tava si treci la treaba.
Intr-o oala,tigaie,ceaun pui apa cu zaharul si le pui pe foc,ca sa faci siropul pentru ciocolata.

Acum iti explic cum sa faci siropul sa nu-ti iasa cioco nici foarte moale,nici foarte tare : intr-o farfurie mica pui apa rece.Cand zaharul cu apa incep sa fiarba incepi sa verifici cu o lingura pe care o bagi in sirop si pui cate un strop in apa rece.Daca siropul se imprastie in apa rece inseamna ca nu e gata.Este gata atunci cand ramane sub forma de biluta.Ai sa vezi tu,nu e foarte greu.

Cand siropul e gata arunci pachetul de unt peste , lasi la foc mic in continuare pana se topeste tot untul.Cand totul e topit si incepe iar sa bulbuceasca,inchizi focul si bagi laptele praf cu cacaoa .Dupa ce ai omogenizat totul poti sa pui aromele pe care le doresti si le preferi.Trebuie sa fii putin rapida ca ciocolata se intareste foarte repede.Bagi totul in tava,pui folie deasupra si dai la rece.

Mai am si eu jumate de pachet de LP cred ca am sa fac si juma de poertie cat de curand .


Bunny ,distarctie placuta

May Si eu am vrut sa-i dau ciuperci si vinete ,apoi am aflat ca se dau dupa 1 an sau mai tarziu ,asa ca mai avem de asteptat un pic
Legat de laptic nu stiu ce sa-ti zic ,credeam ca dispare de la sine daca n-ai alaptat o luna !!!



Cum sa-i spun fetei mele sau sa ma inteleaga ca NU e voie sa se joace cu mancarea ,dar sa nu auda acest NU din gura mea daca totusi s-a vb sapt asta despre acest topic .
Cand ii dau papica cu lingurita uneori o tine in gura sau in gat ,se joaca se se ineaca ,ramane fara aer,dechide ochi mariiii ,se sperie ,desface mainile gen cruce ,nu are aer ,eu ma sperii de mor,o iau ,scutur si toate alea stii voi cum e .
Cu apa la fel ,o tine in gat nu stiu cum sa spun si se ineaca nu ca n-ar sti sa inghita ,dar se alinta si pe bune ca nu caut joaca cand papa ,mancarea e mancare si joaca e joaca
Inainte ii mai spuneam : Noura NU e frumos / voie sa te joci cu mancarea !





Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Bune fetelor

Vorbeati despre cercei.Eu i-am dat Anastasiei gauri in spital si cand am ajuns acaca am vazut ca una este ffff jos fata de alta.Si i-am mai dat o alta gaura dupa 7 luni sa fie la acelasi nivel.Am chinuit copilul se 2 ori Rau mi-a parut dar imi place cum ii sta cu cercei.


Referitor la rochite.O mai imbrac si eu cand este ffff cald afara, dar preferatii mei sunt blugii si treningul.Mi se pare mai comod.


oana La Multi Ani cu intarziere.sa fi sanatoasa si iubita.

Ce mai face Eca?


Noua nu ne mai plac legumele cu carnita de pasare.In schimb ne plac biscuitii cu mar, para, banana si cerealele.I le fac cu lapte sau cu iaurt si papa tot fara nazuri.Am zis ca azi ii pun un biscuite si in legume sa vad daca le papa.



In rest....suntem tot slabute cum ne stiti...fotomodel.






Mergi la inceput