Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (13)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ane-maria spune:

Lady nu prea vreau sa iau pastile , m-a mai lasat durerea de cap...

dar somn tot nu am .

am citit si eu un pic despre autodiversificare , pe mai multe sit-uri , f interesant subiectul .
"Cum se face autodiversificare?



Pentru a incepe autodiversificarea copilului i se vor da un mix de legume taiate in bucatele mici si nu pasate, fiind lasat sa le duca singur la gurita.

Astfel in perioada de 6-8 luni alimentatia e de fapt o joaca, o intentie de a manca lucruri noi. Nu trebuie sa iti faci griji insa pentru ca bebelusul nu are inca reflexul de a inghiti, iar tot ce va pune in lingura va cadea inapoi in farfurie.

Un studiu recent a demonstrat ca acei copii care sunt lasati sa experimenteze cu mancarea sunt deschisi unei varietati mai mari de gusturi si arome, putand accent nu doar pe gust, ci si pe textura si culoarea alimentelor."

Poate stiati cum , dar am zis ca nu strica sa trec aici si o alta informatie dintr-o sursa pe care nu o pot scrie ca zice ca e reclama mascata ...

O sa aplic si eu ce scrie aici dar cu siguranta va fi de la 6 luni incolo, cel putin asa cred eu acum.

hai ca acum am tema de lucru pt acasa



ANE-MARIA mamica fericita de Bianca  ( 08.02.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Faith26 spune:

Kraluca - Exista sanse sa ramana bebe cu ochii abastri, dar la fel de bine se pot schimba. Parintii mei au ambii ochi caprui, dar eu am mostenit ochii verzi ai unui bunic. Fratele meu insa a avut ochii albastri pana pe la 1 an si ceva apoi s-au facut caprui.
Ane-marie - si noi tot sambata avem botezul

Interesanta treaba cu auto-diversificarea, nici eu nu stiam ce e.

Nu stiu ce are Beatrice ca ieri mi-a refuzat sanul cam toata ziua, dar nici biberonul nu l-a luat prea repede. Aseara am scos cu pompa vreo 150 ml, ca nu mai puteam de durere. Ma gandesc ca a fost de la un paracetamol pe care l-am luat ieri?! Astazi dim a mancat, dar nici acum nu s-a agitat prea tare, si nici praf nu a vrut. A chuit vreo juma de ora si apoi a adormit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

bulinuta, nu , nu lua ch 200 , fiecare dilutie are alt rol si deci alta menire..de exemplu dilutia mare de la ricinus duce la stoparea lactatiei ..deci grija mare
faith, daca e vorba de tantarei vin si io cu pisco a mea..nascuta cu 2900 acum are 5500gr (prima luna cu supliment de bibe ,apoi 99% titi ,zic 99% pt ca am mai incercat de vreo 2,3 ori sa-i dau lp si l=a dat afara,asta la 2 luni..acum nu i-am mai dat);a mea insa are ceva problemute , are un reflux gastroesofagian care ii da batai de cap;beatrice poate sa fie acum intr-o greva a suptului..uite link-uri
http://www.babycenter.com/0_nursing-strike_8490.bc#articlesection3
http://codrutabrustur.blogspot.com/2012/03/greva-suptuluicopil-de-cateva-luni-nu.html
ileana,ce plete are tudorica fara frica..ce-i mai face ochisorul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Ane, scuze! Daca promiti ca faci intr-un fel si vii sa ne vedem, mai asteptam.
Georgia, sa stii ca a inceput sa-i cada perisorul. Gsesc foarte mult pe lenjeria lui de pat, pe sepucute... Iar ochisorul este la fel. Maine mergem la oftalmo si , sincer, abia astept. Ma ingrijoreaza si vreau sa stiu odata despre ce e vorba ca sa stiu ce am de facut. In rest...minunea cu somnul a tinut doar o noapte. In continuare se trezeste de doua ori, se fataie, iar ziua doarme minunat.
Am senzatia ca e o usoara criza de aleze, ca nu am gasit nici la Real, nici la Cora. Am luat de la o farmacie Dona. Asa ca...aprovizionati-va!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dr_anca spune:

Salutare si de la noi!

Am citit cate ceva pe sarite ca ma relaxeaza povestirile despre bebelusi si experientele voastre care sunt asemanatoare cu ale mele. Mai ies din stresul constructiei si toate care se trag de aici.

Multumesc mult pentru urarile de ziua Alexandrei

Am vazut pozele Alinei-anto

Sa fie sanatosi si norocosi micii crestini!

O zi frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

La multe lunite Mishu!!!!!!!! (Cristina scuze inca o data ca am vb atata la telefon si mi-a iesit din cap

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tebligia spune:

Citat:
citat din mesajul lui aerlilian

Ane, scuze! Daca promiti ca faci intr-un fel si vii sa ne vedem, mai asteptam.
Georgia, sa stii ca a inceput sa-i cada perisorul. Gsesc foarte mult pe lenjeria lui de pat, pe sepucute... Iar ochisorul este la fel. Maine mergem la oftalmo si , sincer, abia astept. Ma ingrijoreaza si vreau sa stiu odata despre ce e vorba ca sa stiu ce am de facut. In rest...minunea cu somnul a tinut doar o noapte. In continuare se trezeste de doua ori, se fataie, iar ziua doarme minunat.
Am senzatia ca e o usoara criza de aleze, ca nu am gasit nici la Real, nici la Cora. Am luat de la o farmacie Dona. Asa ca...aprovizionati-va!

Mamica lui Tudor
http://community.webshots.com/user/aerlilian?vhost=community


ai drepate cu alezele noi am luat de la Dalin dar cele mari
sa-mi spui si mie nr dr oftalmolog k nici lui Andrei nu i-a trecut nici acum ochishorul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalitzuza spune:

Buna dimineata si de la noi.Felicitari ptr micutii crestini , sa fie sanatosi si norocosi.
La multi ani sarbatoritilor din saptamana aceasta.
Vad ca vorbiti de o criza de aleze ,noi folosim cele din magazinele dm.de la baby love.Sunt f bune si au un raport pret/calitate/cantitate f bun.Nu le fac reclama ca nu am actiuni la eisi chiloteii tot de la ei folosim , calitate germana si Andrei nu s-a iritat chiar ii prieste f bine.
Cat doarme Andrei sper sa intru pe cont sa vad pozele de la botez.
va pup si o zi excelenta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Buna dimineata.
La multe lunite, Mihai, Andrei Bogdan, Bianca Maria si Catinca Stefania!

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane-maria spune:

Citat:
citat din mesajul lui lalitzuza

Buna dimineata si de la noi.Felicitari ptr micutii crestini , sa fie sanatosi si norocosi.
La multi ani sarbatoritilor din saptamana aceasta.
Vad ca vorbiti de o criza de aleze ,noi folosim cele din magazinele dm.de la baby love.Sunt f bune si au un raport pret/calitate/cantitate f bun.Nu le fac reclama ca nu am actiuni la eisi chiloteii tot de la ei folosim , calitate germana si Andrei nu s-a iritat chiar ii prieste f bine.
Cat doarme Andrei sper sa intru pe cont sa vad pozele de la botez.
va pup si o zi excelenta

mamica fericita a lui Andrei



Multumim!!! sa dea Dzeu sa fim sanatosi si voiosi , si doresc aceleasi lucruri lui bebe Mihai bulgaras de CristinaGoji, lui Andrei Bogdan bulgaras de migulet si Catincai Stefania bulgaras de Cristina , La multi ani !!!!

M-a durut toata noaptea capul , abia acum dimineata am luat un No-Spa ca nu am mai rezistat ... am crezut ca va trece fara .



ANE-MARIA mamica fericita de Bianca  ( 08.02.2012)


Mergi la inceput