ce ati face?(2)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Simplyana, iti multumesc pt cuvintele tale, dar sa stii ca nici eu nu stiu prea multe, abia ce m-am initiat si eu cit de cit, de cele mai multe ori mai mult gura-i de mine!

Ce zici tu cu icoanele, nu e chiar asa. Chiar zilele astea sortam niste hainute de la bebele meu si, ceea ce n-am facut la ceilalti copii, de data asta am niste hainute de care nu ma pot desparti: o caciulita de iarna, niste body-uri..Ma uit la ele si-mi aduc aminte de bebe la virsta cutare,imi sint dragi nu pt ca ele ar fi nu stiu cum(ba chiar un body e patat, jerpelit, fata de unele aproape noi pe care le-am pus la containerul unui magazin),ci imi sint dragi pt ca ele mi-l evoca pe bebe.Nu as zice deci ca idolatrizez niste hainute, nu? Nu tot pe bebe?

Cind zic ca oamenii-si inventeaza dumnezeul, o zic pt ca am vazut ca o fac in functie de ceea ce-i face pe ei confortabili, nu tin sa-L cunoasca asa cum E. Si idoli isi fac si din altele: propriul corp!(numai daca ma gindesc la cite diete si preocupari pt sanatatea corpului au unii), munca, chestii materiale.

Nu bietele icoane.

V-am pupat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Of Katia, eu eram de acord cu tine in mesajul ala. Tocmai aia ziceam si eu, ca NU icoanele sunt chip cioplit, ci reprezentarile mentale carora le punem numele de Dumnezeu. Ca Dumnezeu este intr-un fel, sau un ceva, ce ne-am gandit noi. Ca gasim noi logic sau convenabil sa fie intr-un anume fel, sa reprezinte niste idei, concepte sau principii pe care le gasim noi suficient de satisfacatoare, sa le numim Dumnezeu.
Oricum, icoanele, statuile, etc, rar au ambitia sa-l reprezinte pe Dumnezeu (in ortodoxie in niciun caz), dar mintea noastra o face mereu.



Dar mai bine taceam, clar :D, ca imi iese fix pe dos de ce vreau sa spun.

Si nu e prima data .

http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

asa gandesc eu, care nu cred:

de-a lungul timpului bibilia s-a interpretat in functie de capacitatea de intelegere si dupa placul diversilor preoti sau cresitini.

va intreb, cum puteti voi iubi si salvi pe Domnul care iubeste mai mult un pedofil/criminal care pe patul de moarte, inainte sa isi dea duhul, de frica de moarte, de firca de necunoscut, se caieste, iar pe de alta parte, unui om cinstit si bun, nu i se permite intrarea in imparatia cerurilor, pt ca nu a crezut suficient.

sau ce vina are un copil, ca parintii lui nu l-au botezat cand a fost mic? de ce sa nu il primeasca in rai, ca doar nici nu a apucat sa pacatuiasca cu nimic. nu e d-zeu vostru nedrept?

si apoi in ce sa creada cel ce nu crede? in ce spune unul si altul? in incoane si scrieri?, nu e d-zeu egoist, ca trebuie sa crezi in el asa, fara sa dea si el un semn ca ar exista?

ce mare gresala ca unul nu s-a spovedit? ca ca nu s-a dus la preot sa spuna ce a facut de ultima data de cand s-a spovedit? nu credeti ca asta cu spovedania e o inventie de-a lungul timpului ca sa stie preotul tot ce misca?


cum credeti ca d-zeu e bun si iubitor cand chinuie un copil cu o boala grea si oricat s-ar ruga crestinii si preotii pt el, nu misca un deget, dar tu totusi crezi ca te va ajuta pe tine.

oare voi nu vedeti ca orice religie e ca orice alta secta, intentia de a te converti, de a te face sa fii de-al lor, nu conteaza daca esti bun sau rau, pedofil sau criminal. cu cat mai multi, cu atata puterea e mai mare, banii la vistierie sunt mai multi. in fond si la urma urmei dragele mele totul este bussiness si manipulare.

nici nu stiu de ce scriu toate astea, ca nu intentionez sa sadesc o samanta de indoiala in mintea voastra a celor care credeti. si stiti de ce nu intentionez? pt ca sincer cred ca viata multor oameni ar fi un calvar fara sa stie ca acolo sus cineva ii iubeste.

la un moment dat cand aveam ceva pb cu anxietatea din prea mult stres, purtam dupa mine niste pastile si daca nu le aveam la mine, ma panicam, gandul ca sunt in poseta ma facea sa ma simt bine. Asa ca, si cei mai slabi din fire, daca stiu ca acolo cineva sus ii iubeste si ii apara de rele, pot mult mai usor sa traiasca. e pshihologic.

e f f greu insa cand ai trait in credinta, de orice fel ar fi ea, sa fii altfel, sa spui ca tu nu crezi. unii aleg sa taca sa nu zica nimic, sa nu se faca de ras, sa nu isi puna lumea in cap.

alegi sa traiesti si sa te bucuri de ziua de azi si nu de ceea de maine, sa iti pupi copilul de mii de ori pe zi si sa nu te bazezi ca o sa il vezi in alata lume unde o sa triesti cu el eternitatea, sa te bucuri de tot ceea ce te face sa te simti bine din jurul tau fara sa te chinuie gandul, ca daca te bucuri de ceva prea mult, si nu ar trebui, il superi pe D-ul.

ca viata e scurta si trebuie traita!






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Citat:
citat din mesajul lui simplyana_m

Of Katia, eu eram de acord cu tine in mesajul ala. Tocmai aia ziceam si eu, ca NU icoanele sunt chip cioplit, ci reprezentarile mentale carora le punem numele de Dumnezeu. Ca Dumnezeu este intr-un fel, sau un ceva, ce ne-am gandit noi. Ca gasim noi logic sau convenabil sa fie intr-un anume fel, sa reprezinte niste idei, concepte sau principii pe care le gasim noi suficient de satisfacatoare, sa le numim Dumnezeu.Oricum, icoanele, statuile, etc, rar au ambitia sa-l reprezinte pe Dumnezeu (in ortodoxie in niciun caz), dar mintea noastra o face mereu.



Dar mai bine taceam, clar :D, ca imi iese fix pe dos de ce vreau sa spun.

Si nu e prima data .

http://www.lucamic.blogspot.com/


Simplyana, am recitit si ai dreptate, m-au indus in eroare cuvintele icoana si ce-ai mai zis la final, dar am inteles. Inca ai explicat si mai bine in mesajul tau de mai sus ceea ce am spus eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Almo, am vrut sa-ti raspund, dar ma las pagubasa, ar fi prea mult si tb intii sa citesti cite ceva ca sa putem vorbi si, asa cum nici tu n-o sa sadesti indolieli cuiva care crede, nici eu sau altcineva care crede nu-ti va schimba parerea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Katya, multumesc pentru explicatii, dar am doua puncte unde as cam ridica divergente :

Citat:
Pe El nu-l intereseaza sa adune acolo oameni doar buni, ci oameni care au crezut in El si care, in urma credintei, chiar daca erau rai, s-au transformat. Deci un loc atit al oamenilor buni, cit si al celor imbunatatiti-in urma intilnirii cu Dumnezeu.


Un om bun, asa cum il vad eu, este cel care respecta cele 10 porunci. Inteleg din ce ai scris ca un om, chiar daca e bun, rateaza sansa de a intra in Rai in fata unui pacatos care a facut rau altcuiva, dar acum se caieste ? Nu prea-mi vine la socoteala...

Citat:
Si uite-asa ajungi sa te intrebi de ce cutare, care a fost bun toata viata si n-a facut niciun rau nimanui, a fost refuzat de preot la impartasanie si de ce preotul n-a garantat familiei ca omul se duce-n rai?


Daca Dumnezeu e puternic si atotstiutor, nu ar trebui sa faca o nedreptate, nu?

Iar preotul e si el un om, chiar daca daruit cu har, nu poate "garanta" nimanui nimic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Citat:
citat din mesajul lui ch_dana

[Un om bun, asa cum il vad eu, este cel care respecta cele 10 porunci.

Dana & Amelia (21.06.2011)


Dana, f usor zicem de cele 10 porunci, dar uite ce lipseste omului bun ca sa intre-n rai: porunca 1! Respecti tu, de ex, porunca 1? Ca exact ea diferentiaza un credincios de un necredincios, in conditiile in care ambii respecta restul de 9 porunci.

Si-n leg cu intrebarea a 2-a: nu preotul decide ca omul de care e el responsabil in momentul ala cu administrarea tainelor intra sau nu in rai sau se duce sau nu in iad. Nu asta am vrut sa spun: se plecase de la dogme etc si eu am dat ex de ce inseamna cunoasterea lor. Preotul nu face, la rindul lui, decit ascultare in profesia lui, el face cum stie ca tb sa se faca, nu e dupa el. Poate i se rupe sufletul de bolnav, dar nu poate face dupa capul lui, sa i-L dea pe Hristos in momentul acela.Pt ca un duhovnic e responsabil de turma lui, da socoteala si pt turma in mom in care, la rindu-i, va fi judecat.

Domnul e cel care in final face ce vrea cu noi, nu preotii, nu noi. Noi facem ce putem, ne straduim si unii si altii sa respectam ce e de respectat. Oare-oi fi fost mai clara?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

Katya chiar te rog sa nu imi raspunzi, ca ce am scris mai jos nu sunt intrebari la care astept raspuns. cu toate astea apreciez raspunsurile tale bine intentionate si calde. plus ca apreciez ca nu esti persuasiva ca multi altii.

Ma adresez aici de fapt mai mult celor carora le e frica, ca nefacand aia sau ailalata ce scrie in biblie, nu o sa ajunga in rai. Sunt inconjurata de f mult oameni cerebrali, care nu cred in religie, si daca o fi sa imi petrec viata in iad, o sa am o companie placuta.

si inca ceva si cu asta promit sa nu mai scriu aici ca nu e locul unde ar trebui sa scriu eu parerile si crezurile mele.

"The quality of everything we do: our physical actions, our verbal actions, and even our mental actions, depends on our motivation. That's why it's important for us to examine our motivation in our day to day life. If we cultivate respect for others and our motivation is sincere, if we develop a genuine concern for others’ well-being, then all our actions will be positive." Dalai Lama

asa cum zice Dalai Lama nu conteaza care e motivatia ta ca sa fii mai bun, daca pt cei religiosi, ca sa fie mai buni, motivatia lor e ca o sa ajunga in rai e f bine atata timp cat e sincera.
motivatia mea, e familia mea, fetita mea, prietenii mei, oamenii cu care vin in contact in fiecare zi, sa fac in asa fel ca viata lor sa fie mai buna, fara sa ma gandesc ca ma vede cineva, ma apreciaza, ma duce in rai, ma face inger sau sfant.

cu puterea mintii poti sa faci orice doar ca inca nu suntem capabili sa ne folosim creierul cum trebuie si cat trebuie.

la toata lumea





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui almo
Sunt inconjurata de f mult oameni cerebrali, care nu cred in religie, si daca o fi sa imi petrec viata in iad, o sa am o companie placuta.

Album
http://picasaweb.google.com/nicole.poze




Nu pot sa ma abtin almo, mi-a placut tare mult ce ai scris si la postarile precedente.

Iar paragraful de sus mi-a starnit un zambet. Pentru ca la asta nu m-am gandit...dar daca e asa, atunci eu voi fi acolo cu toti cei dragi .

Si da, nici pentru mine nu conteaza motivatia unui om sa fie bun. Pentru ca bunatatea nu vine la pachet cu religia.

edit sa nu se inteleaga gresit ultima propozitie: adica sunt oameni care nu cred si care pot fi la fel de buni ca si cei credinciosi. Ceea ce nu inseamna ca toti oamenii credinciosi sunt buni. Cel putin din experienta personala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

Citat:
citat din mesajul lui almo
Sunt inconjurata de f mult oameni cerebrali, care nu cred in religie, si daca o fi sa imi petrec viata in iad, o sa am o companie placuta.




Nu pot sa ma abtin almo, mi-a placut tare mult ce ai scris si la postarile precedente.

Iar paragraful de sus mi-a starnit un zambet. Pentru ca la asta nu m-am gandit...dar daca e asa, atunci eu voi fi acolo cu toti cei dragi .

Si da, nici pentru mine nu conteaza motivatia unui om sa fie bun. Pentru ca bunatatea nu vine la pachet cu religia.

edit sa nu se inteleaga gresit ultima propozitie: adica sunt oameni care nu cred si care pot fi la fel de buni ca si cei credinciosi. Ceea ce nu inseamna ca toti oamenii credinciosi sunt buni. Cel putin din experienta personala.


pur si simplu...

Hobby

calator de profesie



Si mie imi place cum gandesti tu Mihaela

Mergi la inceput