ce ati face?(2)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

A-alinta, imi pare rau daca te-am inteles gresit, ce sa zic decit ca pe viitor, acolo unde-s discutii interesante oarecum, sa nu mai venim cu prozaisme si amestecuri din viata personala fara legatura cu subiectul.

Kari, ce-ai povestit n-a ramas neobservat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

sympliana, m-ai lasat cu gura cascata. daca asta ai priceput tu e ok.

katya, imi cer scuze ca sunt neam prost si data viitoare nu o sa va va mai deranjez deloc.
( prozaisme?! amestecuri de exemple de viata fara legatura cu subiectul ?!, adica viata personala nu are legatura cu credintele noastre , sau nu asta e subiectul?!)
nu am inteles absolut nimic dar nici nu imi mai doresc.

va multumesc ca m-ati lamurit de ce locul meu nu este aici.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Am exagerat, nu era important.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Citat:
ch-danei, a carei mama nu s-a pus de acord cu bunica in privinta divinitatii, se pare ca fiecare a tinut la a ei, deci pina la urma conteaza in cine crezi, nu?


Gresit. Mama este crestin-ortodoxa, bunica evreica. Pentru a menaja sensibilitatea bunicii mele, mama NU a vrut sa ma boteze in rit crestin, asteptand sa mai cresc pentru a decide eu. Pe la vreo 7 ani, am decis in favoarea ortodoxiei.

Cat despre restul, nu ma pot abtine sa nu observ ca agnosticii (n-as spune atei) sunt mult mai calmi si mai civilizati cand e vorba de purtat o discutie in contradictoriu. Pacat...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

Citat:
citat din mesajul lui almo


voi fetelor va contraziceti singure nu va suparati!




am sa te rog sa nu generalizezi. ba chiar sa nu spui asta. ptr ca nu e contrazicere nicaieri. Katya a explicat destul de mult si bine, fara sa se contrazica.

cred ca Dumnezeu ingaduie (atentie! am spus ingaduie) sa vina boala peste un copil/om mare. iar omul trebuie sa faca tot ce poate omeneste posibil sa caute vindecare. in Biblie nu spune nicaieri sa nu se mearga la medic. si am mai spus, sunt cazuri izolate in care credinciosii nu apeleaza la medic.

multe, chiar foarte multe lucruri se intampla in lumea asta, lucruri mai mult sau mai putin bune. ca au un anume scop sau nu, cine stie cu precizie? nimeni.


sa va povestesc ceva. zilele astea am vazut cum cineva a murit. o doamna bolnava de cancer, ce statea pe pat de ceva vreme. am vazut cu ochii mei. chiar daca in trecut am mai auzit multe asemenea povestiri, mai mult sau mai putin credibile.
eu eram in camera unde ea era in pat. vreau sa spun ca medical femeia nu avea nimik cu capul, era clinik sanatoasa. deodata a inceput sa-mi spna "sunt doi oameni aici cu noi in camera, au venit dupa mine!" eu stiam ca nu e nimeni, usa era larg deschis si geamul la fel. i-am spus ca nu vad pe nimeni. si ea chiar atunci a inceput sa strige "nu merg cu voi, nu vreau sa merg, nu vreau sa merg!!!" si striga si se zbatea. eu incercam s-o linistesc, m-am gandit ca brusc a inebunit. dar ea se lupta cu mainile si avea o forta extraordinara, chiar s-a ridicat de pe pat in lupta ei. am pus mana pe mana ei si am simtit-o extrem de incordata. am apasat butonul de urgenta si intre timp a mai sosit o persoana in incapere. incontinuu striga ca ea nu pleaca cu cei doi. "lasati-ma in pace, lasati-ma in pace, nu vreau, nu vreau"
la un momendat a cazut pe spate si a inchis ochii. i-am pus mana la carotida si nu mai avea puls. murise.

prea bolnava nu era, adica cancerul nu era in faza avansata cand omul delireaza sau nu mai stie de el din cauza medicatiei. s-a intamplat dintr-odata. si repet, verificat de mine, clinic sanatoasa la cap.

nu v-am povestit asta ca sa va conving ca exista ceva in lumea de dincolo. am vazut cu ochii mei, am auzit cu urechile mele.

fiecare este liber sa-si asume daca vrea sa creada sau nu.

Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!



Legat de experientele aproape de moarte si de dupa moarte va recomand sa vizionati emisiunile " i survived beyond and back" de pe canalul bio; cine nu are comcast sau dish poate ca reuseste sa vada pe tv pe internet; sint f f interesante experientele celor ce s-au intors de dincolo;

De asemenea tot pe canalul bio sint emisiunile "celebrity ghosts story" si :my ghost stories" si ceva de genul "a haunting" in care se relateaza experiente adevarate cu fantome....f interesant de vizionat!

pe canalul travel " ghost adventures" cu dovezi ca exista fantome si viata de dincolo...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Katya, atunci cand te aprinzi intr-o disputa dovedesti ca esti un om, supus greselii; nu-i nicio rusine. Si sfintii se mai suparau.
Off-topic, in biserica voastra de acolo nu sunt scaune? Aici au inceput sa puna scaune ca la catolici si este mai bine, unele femei abia se tin pe picioare. Spun asta ca am remarcat pe la inceputul topicului cum tu cu copiii tai stati in picioare toata slujba. In Timisoara sunt deja biserici ortodoxe care au pus banci, la Catedrala insa, nu.
Kariguld, povestea ta este extraordinara. Eu ma indoiesc de interferentele noastre cu lumea de dincolo, urmaresc si seria Haunting la Discovery, dar nu m-a convins. Poate ca pe patul mortii creierul nostru supus celui mai mare stres, inventeaza; zic si eu. Poate e chiar adevarul. Cert e ca nu mi-ar place sa stiu ca asa este. Imi da o stare de disconfort maxim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Ingrid , sigur ca aici sint banci si copiii mei chiar stau pe ele atunci cind nu participa la scoala de duminica. Eu ziceam ca, atunci cind muream noi (ca la inceputul topicului ziceam ca muream si ne lasam copiii in grija cuiva), copiii ar fi fost mai mari si as fi dorit ca familia respectiva sa-i invete cind se sta pe banca si cind nu in timpul slujbei (pe linga tot ce inseamna slujba aia). Ca ce daca-s banci? In cele mai multe momente nu se cade sa te asezi , decit in caz de neputinte , desigur.

Si mersi, ai dreptate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Katia, merci de lamuri, am inteles! De fapt, era chiar logic!

http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

wow ce mult s-a scris de cand nu am mai intrat pe forum.
as vrea sa scriu cateceva dar nici nu stiu de unde sa incep.
mi-a luat ceva timp sa va citesc meajele si f. multe din ele mi0-au mers la suflet.

imi vine insa in minte o intrebare pusa de cineva in legatura cu timpul dedicat studiului.

eu chiar daca stau acasa tot sunt f. ocupata si nu intotdeauna am timp. e o scuzaa care din pacate nu ar trebui sa o folosesc, pt ca si timpul liber e cum ti-l faci.
cand lucram, pana la servici faceam cu masian 30 min la dus si 1 ora la intors. tot timpul asta ascultam pastori la radio si am reusit sa acumulez f. multa informatie(zic eu). unii pastori aveam mesaje despre diferite sub de viatza(despre familie, viatza moarte...etc), altii analizau versuri din Biblie.
dupa ce l-am nascut pe William si am inceput sa stau acasa, chiar daca eram f. ocupata 1 ora faceam stuiul Bibliei cand dormea dupa amiaza (in general dormea 2).
Mi-a luat cativa ani sa studiez aproape vers cu vers Biblia (dupa studiile lui Chuck Missler).

Sa faci timp pt studiul Biblie neccesita sa fi commited.
sa stabilesti o ora sau 30 min pe zi si nu conteaza ce se intimpla sa te tii de program.

eu mi-am facut un fel de program si dimineatza. cna ma scol cu William de la 7-7:30 citim cateva versuri din Noul Testament si cateva versuri din Psalmi.
studiul Bibliei e f. fascinant si de aceea cred ca o data ce ii prinzi gustul ... nu te vei mai lasa.
conteaza sa asculti multi pastori sau invatatori si apoi in functie de preferinte sa te stabilesti la unul si sa-i asculti studiile.
eu l-am ales pe Chuck Missler datorita complexitatii studilor sale.


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

sympliana, m-ai lasat cu gura cascata. daca asta ai priceput tu e ok.

katya, imi cer scuze ca sunt neam prost si data viitoare nu o sa va va mai deranjez deloc.
( prozaisme?! amestecuri de exemple de viata fara legatura cu subiectul ?!, adica viata personala nu are legatura cu credintele noastre , sau nu asta e subiectul?!)
nu am inteles absolut nimic dar nici nu imi mai doresc.

va multumesc ca m-ati lamurit de ce locul meu nu este aici.




alina

alinta imi pare rau ca esti suparata si nu cred ca te-a jignit cineva cu intentie.
mie imi place tare mult cand se pun intrebari si cine stie, poate sa raspunda la ele. de aceea cred ca toata lumea e binevenita mai ales la SC, pentru ca toata viatza cat traim invatam si tot nu putem spuen ca le stim pe toate dar f. multe le invatzam de la cei din jur.

credintza este un subiect de care fiecare, mai devreme sau mai tirziu cred ca se "loveste" si cele mai multe nelamuriri sunt in leg cu acest subiect...deci de ce sa-l ocolim?

desigur ca suntem sau nu, de acord unii cu ceilalti dar asta nu insemna ca nu putem sa comunicam civilizat, sa incercam sa ne intelegem si sa ne alegem cu ceva din aceste discutii.

se mai intimpla ca fiecare in functie de momentul in care scrie sa se inteleaga altceva decat a fost intentia dar nu cred ca vine nimeni aici cu rautati din intentie...

eu de ex am aflat f. multe despre ortodoxie de la Katya si asta ma face sa port discutii pe aceata tema, cu tatal meu care e ortodox, mai usor.





michelle

Mergi la inceput