Care mai aveti probleme cu tiroida dupa nastere?

Care mai aveti probleme cu tiroida dupa nastere? | Autor: irinatru

Link direct la acest mesaj

Buna ziua tuturor! Am nascut in ianuarie 2011, iar de prin noiembrie am inceput sa ma simt cam rau si sa ma ingras incet-incetut, desi slabisem tare greu dupa nastere. Am incercat tot felul de metode macar sa raman pe loc cu greutatea, dar nimic, am luat 10 kile in vreo 4 luni. Mi-am zis ca o sa slabesc eu intr-un fel, mai importante sunt acum problemele cu capul, caci incepusem sa am tot felul de atacuri de panica, ba ca nu ma mai descurc cu bebe, ba ca nu fac bine ce fac, ba ca nu mai suport ritmul de zi cu zi. Stres, oboseala, permanent dupa bebe, caci nu am nici un ajutor cu ea, ajunsesem sa nu mai pot respira normal. M-am tot documentat pe net si cam toate starile aratau o problema cu tiroida, asa ca am dat fuga la analize. Vineri am luat rezultatele, banuiala mi-a fost confirmata: HIPOTIROIDIE! Urmeaza sa mai fac si o ecografie la tiroida ca sa vada dr diagnosticul exact.

E cineva pe aici care se confrunta cu aceleasi probleme? Sa imi fac griji mari?

Va multumesc si va urez sanatate maxima!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

buna,
probleme prea mari nu ai de ce sa-ti faci.Vei lua o pastiluta mica in fiecare dimineata cam tot restul vietii de regula si nu trebuie sa mananci nimic cam o ora dupa ce o iei.In rest e ok.Eu am fost diagnosticata cu hipotiroidie la inceputul sarcinii cu cel de al doilea copil si la mine era rau daca nu luam tratamentul inca de la inceputul sarcinii pentru ca afecteaza dezvoltarea neuronala a copilului.Dar cu tratament a fost totul in regula.Doza o stabileste doctorul pe baza analizelor regulate de sange.Doza poate varia, mai creste, mai scade...
La tine daca copilul e ok ai avut noroc sau poate ca s-a declansat dupa nastere.Nu trebuie sa te mai stresezi si cu asta, doar atat ca trebuie sa nu uiti pastiluta.Aceasta pastiluta face ea in organism ceea ce tiroida nu poate produce suficient.Multa sanatate .

PS: dupa ce faci tratament vei mai slabi , eu asa am patit .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinatru spune:

Multumesc frumos pentru raspuns! Azi am fost si la o ecografie si mi-au pus diagnosticul de tiroida Hashimoto. Tot saptamana asta urmeaza sa vad un endocrinolog care sa imi fixeze tratamentul.
Ma ingrijoreaza teribil starile de nervi pe care nu le pot controla, nu pot sa ma linistesc sub nicio forma. Desigur ca dupa un episod de genul asta ma cuprind remuscarile, ca imi dau minunatie de copil peste cap, ca-s eu instabila. Pastiluta aia mica luata de dimineata o sa fie in stare sa faca toate astea sa dispara?!

Multumesc frumos pentru sfat si sustinere! Sanatate multa pentru tine si familia ta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

Ma bucur ca ai un diagnostic clar (nu ma bucur ca ai probleme, ci ca stii ce ai si se poate trata , asta ca sa nu intelegi gresit) . In mare parte pastiluta aia poate regla multe probleme.Fireste la inceput ti se va fixa o doza in functie de analiza de sange urmand sa fie ajustata in functie de cum se modifica aceste analize.Mie mi s-a dat exemplu pentru a intelege mai bine rolul acestei pastilute, acela unui calorifer .Acest calorifer in mod normal la 20 de grade fixata temperatura ar trebui sa incalzeasca camera numai bine.Dar daca este exagerat de frig, va trebui sa dai caldura mai tare , ca sa se simta bine in camera.Asta face de fapt pastiluta , suplimenteaza ceea ce tiroida nu poate asigura pentru buna functionare a organismului.
As dori acum daca vrei sa-mi spui si mie ce anume se vede la ecografie ca eu inca nu am facut, am mers doar pe analizele de sange.Se modifica diagnosticul in urma ecografiei?
Multumesc pentru un eventual raspuns .
In legatura cu starile de nervi si eu le am , s-au mai rarit in urma tratamentului , dar tot mai am , am invatat sa le controlez.Eu spun ca intra atunci in rol greerasul Jimy (ala a lui Pinochio ) si ma tempereaza cand o iau pe aratura.Daca ar fi sa ma las in voia nervilor , as pune pe toti in cui .Asa ca ce rst are sa te nervezi ca apoi tot tie sa-ti para rau.
Numai bine iti doresc.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinatru spune:

Uau! Super tare exemplul cu caloriferul Dar tot mi se pare frustrant sa fac un tratament indelungat (cel mai probabil toata viata din cate am inteles) de la 28 de ani..
In urma ecografiei nu s-a modificat diagnosticul, doar s-a confirmat, adica s-a vazut tiroida inflamata. Problematic ar fi fost sa se vada si alte formatiuni pe acolo. Aici e obligatorie ecografia dupa analize, pentru stabilirea diagnosticului.

Cum se numesc pastilele care dau caldura caloriferului tau? Eu sunt nitel anti-medicamente, incerc sa gasesc solutii in natura, chiar am gasit o treaba cu recomandari tare bune http://www.primarna-medicina.com/ro/produse/primed-7/

Numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

Irina eu iau l-tyroxin (probabil sunt si alte denumiri cu acelasi specific )doza mai mare , a mea e de 175 acum, dar am avut si de 75 si de 100 , se modifica in functie de analiza de sange pe care o fac de doua ori pe an.Eu ca sa ma stimulez sa iau pastiluta (ca o iau de 4 ani deja , aproape 5 de cand am ramas insarcinata cu cel mic )e ca slabesti de la ea .Am avut o tentativa sa fac o pauza ca mi se urase de luat si acu cantarului a luat-o vertiginos in sus in conditiile in care mancam la fel si nu schimbasem nimic .Asa ca m-am reapucat si mai fac mici pauze de un weekend pe luna sau o zi acolo.Ideea e sa nu depasesc doua zile fara sa iau pastila.O sa-ti intre in reflex.Eu cand ma trezesc merg intai iau pastila, apoi merg la baie si ma spal , ma imbrac si asa trece o ora si pot sa mananc.
Eu stiam ca in tara nu se face aceasta analiza cand ramai insarcinata , dar aici mi-a facut-o automat in gramada de analize pe care le faci dupa ce aflii ca esti insarcinata si asa s-a descoperit.
La tine cum a fost de te-ai gandit sa faci analiza asta si nu sa zicem ceva de calmare a stresului sau altele de gen.
In legatura cu tratament alternativ probabil ca exista ,homeopat, nu am incercat .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Tiroida autoimuna (Hashimoto) am si eu. Iau tratament de cativa ani cu Euthyrox (cate o pastiluta in fiecare dimineata) si imi fac o data la 5 luni analizele (TSH, T4) si in functie de valoarea TSH mi se mai ajusteaza doza (ideal e sa nu depaseasca 2,5).



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinatru spune:

Roxy, iti multumesc tare mult pentru tot, parca nu mai pare atat de infricosatooare tiroida asta...
M-am prins destul de repede ce se intampla cu mine cand am vazut ca am starea aia de nervi incontrolabila, din lucruri extrem de simple. Eu zic ca e repede, caci din noiembrie ma simt cam rau. Mi-au trecut si niste ganduri cam negre prin cap de care mi-e si rusine, dar stiu ca e bine sa zici cu "voce tare" totul ca sa constientizezi gravitatea situatiei.
Ma cam umplusem de frustrari ca incepusem sa iau proportii fara sa mananc nimic, desi dupa sarcina am ramas cu o forma de invidiat (asta se intampla la 8 luni dupa ce am nascut) Apoi a aparut un nod in gat care ma sufoca teribil, mai ales noaptea cand se trezea fetita mea. Asa ca m-am documentat, mi-am pus diagnosticul singurica (asa fac mereu si in cazul fetei mele si in cazul sotului), apoi am dat fuga la analize ca sa vad daca se confirma banuielile. Nu sunt adepta tratamentului dupa ureche, am nevoie de confirmari medicale ca sa iau eu sau sa dau un tratament fetei mele.
Cam asta e povestea. Astept intalnirea de maine cu endocrinologul sa vedem ce urmeaza...

Buna tare motivatia cu slabitul Sper sa se vada efecte rapide si la mine, caci urmeaza sa fiu nasa la vara si nu vreau sa arata ca un butoias in rochie

Pupici si o noapte frumoasa, Roxy!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinatru spune:

Emilia, multumesc pentru raspuns! La tine cand s-a declansat Hashimoto? Tot dupa nastere?
Pastilutele astea au si vre-un efect advers?

Sanatate si numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

irina vezi ca la tine se adauga si depresia de dupa nastere (ca ai nascut relativ recent) si asta poate fi o motivatie a gandurilor negre ce ti-au trecut prin cap...iar asociat cu tiroida cam te transforma.Dar fara grija intram noi in normal.

In legatura cu efectele adverse, nu cunosc, dar stiu cert ca efectele pe care le-ar avea daca nu le iei depasesc eventualele efacte adverse...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinatru spune:

Se pare ca nu voi avea nevoie de tratament, sau cel putin asa zice endocrinoloaga care raspunde la apeluri telefonice personale in timpul consultatiei la clinica privata Mi-a dat un sfat grozav! Cica repetam analizele peste 6 luni, caci pana atunci sigur o sa fie valori mai scazute pentru T3 si T4 si sa imi dea atunci tratament. Eu am insistat sa imi dea un tratament sa nu ajungem acolo, peste 6 luni valorile sa fie mai bune, dar ea s-a tinut tare si a zis NU.
Iar eu am zis ca joia viitoare mai merg la un endocrinolog sa vad daca-s eu nebuna...

Gresesc, Roxy?

Cu depresia ai dreptate, caci am nascut prematur si pana acum putina vreme am avut tot felul de temeri. Slava Domnului ca am un copil atomic de un an si 4 luni, care alearga in parc cot la cot cu copilasi de 2 ani

Pupici si saptamana frumoasa

Mergi la inceput