Va rog raspunsuri _ Colangiocarcinom tip4

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Este foarte important moralul ,Doamne ajuta !!


anca de fetita cu fundita Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca


AM PRODUSE LA BAZAR!!!!!!

Avem poze in concurs dca1 si dca2 www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Iarna 2012&page=12" target="_blank">aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia maria spune:

Citat:
citat din mesajul lui ancadragoman

Este foarte important moralul ,Doamne ajuta !!


anca de fetita cu fundita Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca


AM PRODUSE LA BAZAR!!!!!!

Avem poze in concurs dca1 si dca2 www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Iarna 2012&page=12" target="_blank">aici


Multumesc Anca pentru tot sprijinul!!!
Sa ne ajute Dumnezeu, pe noi toti!

are mama 2 baieti : ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Poate iti e si asta de ajutor: https://www.clinicaltrialsregister.eu/ctr-search/search?query=cholangiocarcinoma
Sunt studiile clinice (medicamente experimentale) pentru asa ceva existente in Europa.Daca te intereseaza , imi poti scrie cand vrei pm sa iti dau amanunte.Normal ca nu se poate apela la ele in acelasi timp cu tratamentul chimio ce-l face acum,dar pot fi o optiune pe viitor,daca nu functioneaza,sau daca dupa un timp progreseaza.
La capitolul naturiste sunt convinsa ca esti bombardata cu mii de informatii binevoitoare si bine intentionate si in general medicamente-suplimente f. scumpe ... la fel mi s-a intamplat si mie Eu am ales sa consum doar produse naturale. De doi ani am mai baut (cu pauze) unele ceaiuri - dimineata si seara - ceaiuri alese de mine,adica am facut eu o combinatie din unele de care am citit ca au unele proprietati antitumorale.
In afara de ceaiuri am ales sa consum (aproape zilnic) suc proaspat stors din sfecla rosie + morcov + mar (asta ultim mai mult pentru imunatatirea gustului) , vara afine si mai nou beau zilnic cca un l de zer (cerut si primit gratis de la "furnizorii" nostrii de lapte si telemea din piata)
Exista si concentrate din zer,dar cata vreme exista natural,proaspat si gustos ,il prefer.E f. bun la imunitate si printre altele se pare ca are ceva efecte si antitumorale.
Aici e "reclama" la produsul pe baza de zer http://immunocal.ro/stiinta din care iti citez niste info (de care am mai citit si multe pe alte site-uri,nu doar aici)
"... Pe baza acestor informatii, cinci pacienti cu cancer metastazat de sân, unul cu cancer al pancreasului si unul cu cancer la ficat au fost hraniti cu 30 grame pe zi din acest concentrat de proteine din zer, timp de sase luni. La sase dintre acesti pacienti, nivelurile GSH din limfocitele sângelui erau mult peste normal de la bun început, reflectând niveluri ridicate de GSH la nivelul tumorilor. Doi dintre pacienti au prezentat semne de regresie a tumorii, normalizare a hemoglobinei si a numarului de limfocite periferice, precum si o scadere sustinuta a nivelului de GSH din limfocite pâna la limitele normale. Alti doi dintre pacienti au aratat stabilizarea tumorii si cresterea valorilor hemoglobinei. În trei dintre pacienti , boala a progresat, cu o tendinta spre niveluri mai ridicate de GSH în limfocite. Aceste rezultate indica faptul ca concentratul de proteine din zer ar putea epuiza concentratia de GSH din celulele tumorale, facându-le mult mai vulnerabile la chimioterapie."
Deci se pare ca mai ales ca face chimio ,i-ar prinde f. bine.
Tot in legatura cu zerul,am mai gasit pe un forum unde scria un tip din RO care cica s-a vindecat de cancer (parca la colon?),band cca 6 luni zer sau concentrate de zer (n-a dat amanunte). O fi asa sau ba,macar e ff bun la gust,eu il beau de sete,ca pe apa (si copiiilor le place f. mult) si ceva adevar tot cred ca e,doar e cunoscut de mii de ani ca "vindecator" si de care se aminteste si pe site-urile medicale www.medicultau.com/dieta-nutritie/regimuri-si-cure-alimentare/cura-de-zer.php" target="_blank">http://www.medicultau.com/dieta-nutritie/regimuri-si-cure-alimentare/cura-de-zer.php

In rest mananc orice si iau doar medicatia ( eu iau niste medicamente experimentale gen cum ti-am pus linkul mai sus)

Ah si laptele de capra nefiert e super ok, nu neaparat vindeca ... dar inzdraveneste Cand se gaseste beau si din ala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zmotocel spune:

Citat:
citat din mesajul lui flavia maria

Citat:
citat din mesajul lui XIO

De drenajul percutan ti s-a spus ceva?


**Fur is for petting***

http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916



Buna Xio,
Nu stiu nimic despre drenajul percutan...stiu doar ca a inceput cimioterapia cu o doza mai mica (nu stiu nici macar ce substanta... )pentru ca are bilirubina mare 3.09. In rest nu am primit nici o indicatie...fara nici un fel de regim alimentar...doar in caz de reactii adverse (diaree, febra, afte...)ne-a dat o reteta cu medicamente...
Unde pot sa ma interesez despre acest drenaj? se poate face indiferent de localizarea tumorii? Biopsie nu au putut sa-i ia pentru mi-au spus ca este localizata intr-un loc greu accesibil si doar laparoscopic ar putea sa-i recolteze...
Tata e bine deocamdata, are moralul bun, astazi merge impreuna cu mama acasa (stau la 30 km de Cluj)si isi dorestesa mearga la pescuit pe malul Somesului(pescuitul e marea lui pasiune)...

Multumesc pentru tot suportul!


are mama 2 baieti : ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)



nu, drenajul percutanar nu se poate face indiferent de pozitia tumorii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

https://www.google.ro/#hl=ro&sclient=psy-ab&q=Irinotecan+Xeloda+cholangiocarcinoma&oq=Irinotecan+Xeloda+cholangiocarcinoma&aq=f&aqi=&aql=&gs_l=hp.3...2162.6192.2.6649.15.14.1.0.0.0.319.2069.0j11j2j1.14.0...0.0.7GpIE8jXLR4&pbx=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_cp.r_qf.,cf.osb&fp=b732644a650f726a&biw=1440&bih=757
Am gasit pe un forum pe cineva la care combinantia asta a dus la scaderea tumorii la 30% (departe de vasele de sange,devenind astfel operabila)
www.cholangiocarcinoma.org/punbb/viewtopic.php?id=6244" target="_blank">http://www.cholangiocarcinoma.org/punbb/viewtopic.php?id=6244
Dar cum ti-am scris si pe pm e fff mult de cautat,necesita timp (si experenta ),pe cum pot o sa mai caut si eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Despre drenajul bilei este vorba, nu se mai poate drena in mod normal din cauza ca tumora obstrueaza lumenul pe care aceasta dreneaza, de-aia e contractata.
Bila nu este tumorala, decai daca se poate ajunge la ea se face.Oricum si acesta e paleativ, nu curativ... pt drenaj trebuie sa intrebi un gastroenterolog si un chirurg oncolog sau generalist.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui flavia maria


Mi se pare cam imprudent sa se puna diagnosticul fara biopsie, sincer. Cum au inceput chimioterapia fara confirmare ?

Si mama mea a fost initial diagnosticata cu colangiocarcinom (fara biopsie), ulterior vazandu-se evolutia medicii au intrat putin in panica si au reinceput investigatiile. S-au suspicionat alte diagnostice iar cel de colangiocarcinom oricum a cazut.
Mama nu a facut chimioterapie.

Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Biopsia se face ca sa vada tipul celular, se poate afirma cu certitudine pe baza analizelor si a altor date daca e sau nu colangiocarcinom.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia maria spune:

Citat:
citat din mesajul lui softurela

Citat:
citat din mesajul lui flavia maria


Mi se pare cam imprudent sa se puna diagnosticul fara biopsie, sincer. Cum au inceput chimioterapia fara confirmare ?

Si mama mea a fost initial diagnosticata cu colangiocarcinom (fara biopsie), ulterior vazandu-se evolutia medicii au intrat putin in panica si au reinceput investigatiile. S-au suspicionat alte diagnostice iar cel de colangiocarcinom oricum a cazut.
Mama nu a facut chimioterapie.

Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518


Te rog din suflet spune-mi ce s-a intamplat cu mama ta? Care a fost pana la urma diagnosticul corect?
Si eu am sperat ca ii vor face biopsie dar daca asa au hotarat medicii ca este mai bine eu nu pot decat sa am incredere in ei....si in Dumnezeu...

Te rog inca o data sa-mi dai mai multe detalii despre mama ta...

Multumesc!

are mama 2 baieti : ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia maria spune:

Mai am o intrebare...se poate ca la CT sa nu se vada tumora deloc?
Diagnosticul a fost pus doar in urma rmn-ului.
Dupa CT medicul mi-a spus ca nu stie ce este acolo...
Din diagnosticul pus la RMN se intelege ca exista si metastaze...? nu prea inteleg ce inseamna masa tumorala? nu este o singura tumora? nu poate fi masurata?
Pe tata nu il doare nimic, singurul simptom este balonarea...si inca este galben...
Astazi a zis ca parca nu mai este asa balonat dupa citostatice...saracul el chiar crede ca tumora aia va disparea definitiv :(


are mama 2 baieti : ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)

Mergi la inceput