Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 1

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

Am gasit:

*anason:infuzie din jumatate de lingurita de fructe uscate la 200 ml apa clocotita.
*fenicul:infuzie 5-6 fructe la 100 ml apa clocotita
*chimion: infuzie o lingurita rasa la o cana cu apa clocotita
*roinita: 1/2 lingura de frunze uscate la o cana cu apa clocotita
*musetel: o lingurita de planta uscata la o cana cu apa clocotita

Cum se da:
cateva inghitituri lui bebe, bine strecurat, caldut, neindulcit, inainte de fiecare alaptat.
Atentie: nu se da mai mult de 1/4 cana pe zi mai ales in primele 2 luni.


Multumesc Bunului Dumnezeu!

Mamica fericita de iepuras Victor Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Buna fetele!

Monna: merci, am gasit mesajul, se pare ca le-a placut fetelor Felicitari pt performanta de a adormi in leagan, am incercat si eu azi dar nu am reusit decat sa o fac sa rada
Amy: ce barbatel hotarat sa creasca ai tu acolo
Tala: mercic, si au am avut emotii cu plansul, ca doar la san stie sa se linisteasca, si s-a si nimerit de a regurgitat laptic taman cand a bagat-o preotul in apa de m-am speriat, noroc ca nu i-a curs mult cat sa se inece. La fel si Bianca se joaca seara la san in nestire, abia reusesc sa o mai prostesc putin cu jucarele cat sa mai faca putina pauza.
Meg, Kovacsc: la multe lunite Anei si Karinei!
Dia: la Casa La Fayette am tinut botezul, eu sunt f multumita de cum au prestat cei de acolo dar nu au terasa, stiu ca tu asta iti doresti. Sper sa fie de la luna dereglarile, si eu de cateva zile nu mai prea reusesc sa o adorm, adoarme la san si cum o ridic cum e cu ochii mari si o tot readorm de vreo 3-4 ori pana sa fie pe bune
Haydee: da, o pun in leagan si pe paturica de activity, acum ii place dar inca se plictiseste destul de repede (desi ii vorbesc si ma joc cu ea), asta pe langa ca se apuca sa pedaleze de bucurie si regurgiteaza in nestire de la miscare, is tot cu servetelul dupa ea
Miha: da, nu uit de poze, numai sa apuc. Maine pleaca sotul in delegatie si mai profit de timpul impreuna
Dara: cam la 2 zile o spal pe cap, dar cand a transpirat mai rau am facut si zilnic.

Cam atat deocamdata, merg sa pap ca mi-a facut mama clatite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

Lista cu acte cerute pt CIC:
-cerere tip;
-anexa 2
-copie cf cu originalul a cererii facuta la angajator pt suspendarea contractului;
-copie BI mama si tata;
-copie certificat nastere copil;
-declaratie pe proprie raspundere;
-fisa fiscala
stagiu cotizare casa de pensii
-1 dosar sina
-cert de casatorie
-adev de la medicul de fam ca nu a beneficiat de CM sau dupa caz a beneficit pana in a 42 zi de la nasterea copiluluicand depune tata dosarul
-Adev de la taxe si impozite



Asta trebuie sa fac eu.



Multumesc Bunului Dumnezeu!

Mamica fericita de iepuras Victor Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelli spune:

MULTUMESC FRUMOS FETELOR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfy_12 spune:

Salutare!!!
Bine v-am gasit in noua casuta... Sper sa fie o casuta a vestilor bune, a progreselor si a veseliei.
Eu va citesc cu drag si imi pare rau ca nu va pot ajuta cu info legate de colici sau regurgitat ca nu m-am confruntat cu asa ceva nici la prima nici acu. Cu somnul avem ceva probleme...ziua nush daca doarme adunat mai mult de 2 ore. Imi tot propun sa cronometrez fiecare minirepriza de somn dar inca nu am reusit.
Va pupik pe toate si sa aveti o noapte cat mai linistita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sovietica spune:

Hi
Am tot zis ca imi repara omu compu sa va scriu mai cu spor, dar mai dureaza. Asa ca ma chinui cu telefonu.

Felicitari Titi!

Bine v-am gasit la casa noua! Mona, multumim

Nu mai stiu cine spunea ca vrea sa culce bb pe burta dar nu pune capul jos. Ana facea la fel, dar o adormeam intai la san, si dupa vo 10 min o intorceam pe burta. Si uite asa am inceput si eu sa ma bucur de somnici mai lungi de 20 min. Baga si 3 ore asa.

Dara, ti-ai luat sling? Buna ideea cu inul. Nu va fi diferenta mare, ca tot se incing de la caldura noastra, da macar putin tot o conta.

Muah, nb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

amy, lista mea de documente pentru CIC e mai scurta (bucuresti, sectorul 1):

ACTE NECESARE

1. Cererea #351;i declara#355;ia pe propria r#259;spundere pentru acordarea indemniza#355;iei pentru cre#351;terea copilului sau a stimulentului (formularul 1.2)
2. Actul de identitate al solicitantului (copie #351;i original)
3. Actul de identitate al celuilalt p#259;rinte(copie #351;i original)
4. Certificatul de na#351;tere al copilului pentru care se solicit#259; dreptul (copie #351;i original)
5. Certificatele de na#351;tere ale copiilor n#259;scu#355;i dup#259; 2005 (copie #351;i original)
6. Livretul de familie (doar īn original)
7. Īn cazul īn care persoana solicitant#259; dore#351;te primirea indemniza#355;iei cre#351;tere copil, prin transfer bancar, ata#351;eaz#259; un extras de cont. Extrasul de cont trebuie s#259; fie pe numele persoanei solicitante, care este titularul de dosar #351;i trebuie s#259; con#355;in#259; obligatoriu: numele #351;i prenumele titularului de cont, CNP titular, codul Iban #351;i #351;tampila b#259;ncii. Contul īn lei poate fi deschis la una din urm#259;toarele b#259;nci, sucursale din Bucure#351;ti (PROCREDIT BANK, BCR, BANCA TRANSILVANIA, BRD , RAIFFEISEN BANK, ALPHABANK, PIREUS BANK, BANCA C.R. FIRENZE ROMĀNIA S.A, VOLKSBANK ROMĀNIA, UNICREDIT #354;IRIAC, ROMEXTERA, CARPATICA , C.E.C BANK, ATE BANK, INTESA SANPAOLO, ROMAIN INTERNATIONAL BANK, OTP BANK, ING, BANCPOST)
8. Dosar cu #351;in#259;
9. Actele doveditoare privind realizarea de venituri profesionale supuse impozitului pe venit conform Codului Fiscal, sunt urm#259;toarele :
· Adeverin#355;#259; (Anexa II- formularul 1.3) completat#259; de angajator sau, de entit#259;#355;i asimilate angajatorului, care au calitatea de pl#259;titori de venituri supuse impozitului dup#259; caz, de autoritatea competent#259;, īn caz de dizolvare, faliment ori lichidare judiciar#259; a angajatorului, īn cazul īn care, solicitantul realizeaz#259; venituri cu caracter salarial (se anexeaz#259; #351;i copie dup#259; decizia de suspendare a activit#259;#355;ii) #351;i/sau, dup#259; caz
· Dovada privind veniturile realizate īn anul fiscal anterior celui īn care s-a n#259;scut copilul #351;i/sau dup#259; caz, dovada privind venitul calculat īn vederea pl#259;#355;ii anticipate a impozitului, precum #351;i copia deciziei de impunere, eliberat#259; de autorit#259;#355;ile competente, dovada īntreruperii activit#259;#355;ii pe perioada pān#259; la īmplinirea de c#259;tre copil a vārstei de 2 ani, respectiv 3 ani īn cazul copilului cu handicap, dovada eliberat#259; de autorit#259;#355;ile competente, respectiv de pl#259;titorul indemniza#355;iei de maternitate, din care s#259; reias#259; ultima zi de concediu de maternitate, īn cazul īn care, solicitantul realizeaz#259; venituri din activit#259;#355;i independente sau agricole #351;i care nu lucreaz#259; īn baza unui contract de munc#259;, respectiv decizia de impunere anual#259; 250, decizia de impunere pentru pl#259;#355;i anticipate 260, adeverin#355;a de venit – acte emise de Administra#355;ia Finan#355;elor Publice teritorial#259;

ą In ambele cazuri, se ata#351;eaz#259; dovada īntreruperii activit#259;#355;ii.

10. Orice alte documente care s#259; ateste īndeplinirea condi#355;iilor de eligibilitate



iar despre perioada de depunere:


REFERITOR LA TERMENELE DE DEPUNERE A DOSARULUI

CEREREA PENTRU ACORDAREA INDEMNIZA#354;IEI CRE#350;TERE COPIL, ĪNSO#354;IT#258; DE ACTELE DOVEDITOARE, SE DEPUNE ĪN CEL MULT 60 DE ZILE LUCR#258;TOARE DE LA ĪNCETAREA, CONFORM LEGII, A CONCEDIULUI DE MATERNITATE, indiferent de p#259;rintele care depune dosarul (concediul de maternitate este format din pre – natal #351;i post-natal ,este de maximum 126 zile #351;i are dreptul doar mama ; concediile pentru sarcin#259; #351;i l#259;uzie se pot compensa īntre ele, īn func#355;ie de recomandarea medicului #351;i de op#355;iunea persoanei beneficiare, īn a#351;a fel īncāt durata minim#259; obligatorie a concediului de l#259;uzie s#259; fie de 42 de zile calendaristice).

Conform OUG nr.148/2005, indemniza#355;ia cre#351;tere copil, se acord#259;:
ü Īncepīnd cu ziua urm#259;toare celei īn care īnceteaz#259; conform legii concediul #351;i indemniza#355;ia de maternitate (minim 42 zile calendaristice de la data na#351;terii copilului, dac#259; cererea este depus#259; īn cel mult 60 de zile lucr#259;toare de la acea dat#259;.
ü Īncepānd cu data na#351;terii copilului, īn cazul persoanelor care nu īndeplinesc condi#355;iile legale pentru acordarea concediului #351;i indemniza#355;iei aferente, dac#259; cererea este depus#259; īn termen de 60 zile lucr#259;toare de la acea dat#259;.
ü Īncepānd cu data adop#355;iei, a instituirii tutelei, plasamentului sau plasamentului īn regim de urgen#355;#259;, dac#259; cererea este depus#259; īn termen de 60 zile lucr#259;toare de la acea dat#259;.
ü De la data depunerii cererii īn celelalte cazuri




meg,dematei(9.02.2007) si Ana (7.03.2012)

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Citat:
citat din mesajul lui buburuza1979

Citat:
citat din mesajul lui dia_tm

Daca e o zi ok si o zi nu, cel putin ai timp sa-ti reincarci bateriile.


ehhh daca se poate zice asa ca in ziua buna gatesc si strag dupa nebunia zilei rele cand nu pot face altceva decat sa legan si sa incerc sa culc pitica in timp ce fugaresc cupilul al mare care nu are alta preocupare decat sa faca ca ambulanta in urechea piticei cand o vede adormita

mami deSerban Alexandru 15.07.2009 si Mara Ioana 15.03.2012


asa, din exterior, pare chiar amuzant...
Si Adri are o pasiune de o trezi pe Lavinia; nu o face mereu intentionat - dar ea e mai galagioasa de fel, si bebelina e mai sperioasa si la orice sunet mai puternic tresare; apoi Adri vrea mereu sa o mangaie, sa o pupe...ceea ce e super, dar efectul secundar e ca daca Lavinia era adormita, probabil se trezeste...
si de cand ii tot spunem Adrianei sa nu o mai trezeasca cand doarme, Adri verifica intai daca bebe doarme; cum anume? sare pe pat/canapea langa ea ...ceea ce desigur inseamna ca Lavinia tresare si sare-n sus cat poate cu ochii mari, osciland intre mirare si o sperietura buna ...iar Adri ne zice cu toate inocenta "nu doarme! uite! are ochii deschisi"

Dara, pe Adri am spalat-o zilnic pe cap o vreme ...cu Lavinia nu mai facem asa ca nu are rabdare, plus ca se rasuceste in fel si chip si de regula reuseste ea sa manance un pic de apa cu sampon, sau macar un pic de spuma ... dar daca a reusit sa regurgiteze si sa-si puna lapte in par in timpul zilei clar merge la spalat si pe cap seara; cu caldura n-avem nici o urma de problema, dimpotriva. Dar daca Miruna transpira de la caldura, cred ca e perfect normal sa o speli zilnic...mai ales ca la bebe le place baita si daca tot e cald, nu se pune problema ca raceste sau ceva de genul.

Am avut o noapte mai ok ... trezit la 1, si la 2, ...si la 5:30, si-apoi marait vreo ora...si atipit mai o ora... dar oricum, n-a mai avut program de stat treaza si facut galagie ore in sir.
Ca urmare de dimineata dupa ce a plecat Adri la gradi si sotul la servici, am rasfatat-o un pic pe Lavinia - am lasat-o doar in scutecel, si am luat-o asa cu mine in pat pentru o portie de laptic ...am impresia ca i-a placut ideea de a sta lipita de mine fara atatea hainute pe post de intermediari; s-a linistit si a adormit atat de bine...incat doarme in continuare (in scutecel, acoperita cu o paturita moale si pufoasa, si cu plapuma noastra peste)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lelu spune:

Buna Mamici!
Si noi suntem bine, am fost la control la neurolog si varsta dupa care trebuie sa ne luam e ca si cum s-ar fi nascut la 9 luni, asa ca bebelina mea trebuie considerata de 17 zile ... asa arata si asa se comporta (ar fi trebuit sa nasc pe 22 aprilie).
Avem 4 kg, colicii par sa treaca, noi am folosit Bonisan si inca mai folosim Baby Drink aprox 50 ml/zi, sa calmat destul de repede dupa ele de fiecare data, dar probabil nu au fost asa mari durerile la ea.
Pe 2 iun. facem si noi botezul si sunt nerabdatoare, vreau sa o crestinez odata, asa ma leg de orice criza a ei cand ne intoarcem de afara, ca deh.... zic ca plange ca o fi deocheat-o cineva sau ca nu e botezata, dar cred ca exagerez, nu ar trebui sa aibe legatura, sau? ...
Am patit de cateva ori cand ne intorceam de la plimbarea de seara, nu o mai potoleam din plans, ne plimbam cu ea in brate prin casa, o leganam, i dadeam sa manance, i cantam ... nimic nu o linistea. Ma gandesc ca poate sa fi fost devina si caldura de afara, poate se incingea in landou, (dar am dus-o si cu scoica)ca era cam rosuta cand ajungeam in casa, cine stie...
Va pupam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lelu spune:

Ronina cat ai platit meniul? Noi am vrem sa facem botezul la Camelot, dar nu cu meniu impus, vrem platouri si ciorba, dar suntem obligati sa mai luam si din bautura de la ei...

Mergi la inceput