Bravo Asparagus,Onutza, Alina!Hai enona, Clara(51)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Deea si Shoshonik felicitari pentru grasunei!
Deea, eu cred ca tu ar cam trebui sa o lasi mai moale cu plimbarile in urmatoarele 2 saptamani .. macar sa impliniti 37 saptamani! Banuiesc ca esti nerabdatoare si te-au cam ajuns din urma durerile si toate cele , dar bebe este inca mic ..mai trebuie stat 2 saptamani la copt
Elena, tin pumnii sa fie totul in regula la ecografie azi!

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
cu Dorian Andrei 37 weeks +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea_Deeutza spune:

Nu sunt nerabdatoare deloc, sunt chiar dezamagita ca vrea sa iasa acum, plus ca am sentimentul ala ca nu vreau sa nasc Nu stiu pe unde sa iasa si cum, dar mi-e frica rau
Mi-as fi dorit sa fie un copil bucalat, cu falcute si cute la picioare, dar na... daca el vrea sa iasa mai repede... eu ce dracu mai pot sa zic sau sa fac?!
O sa stau si eu numai in pat , cu perna sub fund, cu toate ca nu pot deloc sa stau pe spate, si poate reusim sa atingem 37 de saptamani.
Ma duc sa bag ultimile hainute la vanish si apoi la spalat ca inca nu am terminat cu bagajul, mai am muuulte de luat si de pus...

Am vorbit cu Onutza, din nou si era terminata de foame. Inca nu a intrat in operatie, a zis ca-mi da mesaj si eu va anunt.

Deea 35+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea_Deeutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui elena_gd

Deea ai bagajul de spital gata??? Cum mai deja pierzi din dop? Bebita tre sa stea pana pe 21 mai...sa faca 37 sapt, eu asa ma rog de-al meu . Cu numele v-ati hotarat??? Ieri a aprobat si al meu sot numele lui bebster, in sfarsit. O sa se numeasca Eric Andrei, sper sa nu mai intervina schimbari, oricum cred ca noi tot bebster o sa-i spunem, ne-am obisnuit asa.

Elena 35+ cu Bebster AMR 4+


Bagajul nu e gata. In el am 4 camasi ptr mine, o trusa de manichiura ptr bebe, si as putea sa mai pun 2 body-uri si pampersi. Cam asta e bagajul meu pana acum. Nici nu mai stiu ce-mi trebuie
La jumatate din nume m-am hotarat eu, adica Victor, ramane sa ma gandesc daca Andrei sau Gabriel. Al meu sot nu a aprobat nimic inca, dar incep sa-l ignor...
Si eu zic ca tre sa stea la caldurica pana pe 21...

Deea 35+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Felicitari, draga Ioana! Sa fie fericita in viata in care tocmai a pasit, sa va fie implinirea perfecta! Iti doresc sa te refaci usor si sa vina cat mai repede laptele, sa aveti o acomodare frumoasa!
Deea, ma sperii, zau. Noi avem aproape acelasi DPN, cu diferenta de 3 zile. Stai cumintica, nu stiu daca trebuie sa stai cu fata in sus, n-as zice, as crede mai degraba ca pe o parte, cu fundul mai ridicat. Hai, fii cuminte sa mai creasca dolofanul, da prioritate fetelor care au DPN-ul in mai sa nasca luna asta.
Shosho, ma bucur ca totul e bine! Cum de te-ai intalnit cu Onutza, tu nu la Arcadia mergi? Sau dr ta lucreaza si la Cuza?
Diana, cum mai e cu sanii?
Virgi, Elly, Ionelu,Joana, ce va fac minunile?

Anitta, mama lui M - 8 ani si pustoaica de 34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Deea iti trebuie neaparat chiloti de unica folosinta si tampoane. Vezi ca am pus eu o lista prin capitolul 49 sau 50.
Eva !

Elena 35+ cu Bebster AMR 4+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmamita spune:

Asparagus, felicitari, bun venit bebelinei frumoase ( am vazut pozele, desigur!) - sa aveti parte de o viata minunata impreuna!

Onutza, tinem pumnii in continuare, Doamne ajuta!

Deci toti bebeii au 2800 grame ..si eu sunt super curioasa cate kg va avea mandra mea, mi se pare ca nu mi-a mai crescut burtica deloc de ceva vreme..

Fetelor, eu zic sa nu va ambalati prea tare cu nascutul, Anitta, nu te speria - si mie mi-a zis la fel dr...maxim 2 saptamani fara asta!.. Dar deja stiu atatea povesti cand s-a zis ''nu in curand'' si a fost maine sau ''in curand'' si a fost peste o luna incat nu mai cred nimic - bebe vine cand vrea el (bineinteles daca nu e ''ajutat'', ''fortat'' sa paraseasca culcusul!). Pana pe 20-21 mai tre' sa rezistam oricum ca sa fie bebeii numa' buni!

Va pupacesc, mai am 3 zile de munk..fara astaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!

Cori, mami de Bubulina 17 luni si acum Dalia Maya ... inca putiiiiiiin :)) (35+)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Deea am gasit mesajul cu lista data de asistenta doctoritei mele:
Pentru bebs:
- pampers;
- 2-3 body cu maneca scurta, care se incheie in fata;
- 2-3 body cu maneca lunga, care se incheie in fata.
Pentru mamica:
- camasi de noapte pt alaptat;
- halat si ciorapi;
- papuci de casa si de dus;
- chilotei de unica folosinta;
- sutien pt alaptat;
- dischete bumbac pentru sani;
- prosoape minim 3 buc;
- absorbante pentru gravidute;
- protectii unica folosinta capac wc + hartie igienica;
- cosmetice: sapun, gel dus, periuta+pasta dinti, strugurel incolor, etc.;
- pahar si tacamuri;
- apa plata 2-3 sticle.

Mi se par f putine lucruri pentru bebe, nu tu o caciulita, manusi sa nu se zgarie, paturica, cosmeticale pentru el...

Elena 35+ cu Bebster AMR 4+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha81 spune:

Felicitari Titi!!! Sa iti traiasca baiatul si sa va lumineze viata! Iar tie iti doresc recuperarea usoara! Ma bucur din suflet sa aud ca esti mai bine!
Asparagus sa iti traiasca printesa! Felicitari1 De abia asteptam sa ne spui povestea nasterii!!!
Onutzasper ca te-a dus sotul dimineata...de fapt sunt convinsa! Nastere usoara!
Shosho am vazut ceva de cordon in jurul gatului...cum o sa nasti? Si la mine este la fel iar astazi m-am programat la cezariana! Nu dati cu pietre m-am documentat foarte mult si nu as vrea sa imi asum nici un fel de risc pentru bebele meu! Asa ca pe 21 mai ,,Curaj gaina ca te tai!!,,,

DENISA mami de Bianca (21.12.2006) si insarcinata in 36 saptamani cu PAUL FILIP

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

FELICITARI IOANA,BUN VENIT PRINTZESA BIANCA!SA FITI SANATOASE AMANDOUA SI SA REVENITI CAT MAI REPEDE IN SANUL FAMILEI FRUMOASE PE CARE O AVETI!
DEEA,unde-i mami ZENU?L-o luat Onutza tot cu ea la spital si l-o mancat in loc de mancare!.burtik nevricoasa!Trebuie sa te inarmezi cu rabdare caci astfel de stari sunt din ce in ce mai frecvente pe final de sarcina si te stresezi inutil ,il agiti si pe bebe,care stim cu totii ca-i bine merci!Ia gandeste-te tu ce lucruri frumoase veti face impreuna cand veti iesi din spital...!Sau la un concediu cu bebe bulanos la munte sau la mare!Chiar daca nu se naste vreun Hercule,sa stii ca se face pe traseu ,daca-i bine ingrijit(si cum altfel?).Ioana mea era cat o matza la 2,4 kg si uite ce fatoi mare s-a facut!
ANITTA,bebe e bine,doarme,papa si presteaza la pampersi..E spaima chilotzilor!(10-12 pe zi).De ieri am inceput sa-i dam Vigantolul.Gasca excursionista!
ELLY,ce sa mai incep cu 10-15 min,ca-i asa fain afara,iar bebe pare sa savureze din plin plimbarea...si azi am iesit tot asa vreo ora si ceva ,timp in care a dormit neintors (si mai doarme cel putin jumate de ora si dupa).Vezi si tu cum se simte puiu si stabiliti durata iesirii in functie de el.
IONELU,cum stati cu burticile?
DIANA,cum sunt tzitzile?Bebe e bine?

Virginia .mami de Ioana si de Lucas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina04and spune:

Shosho – felicitari pentru bebelul nu chiar atat de grasan, important este sa fie sanatos.
Elena – abia astept sa ne dai si tu vesti despre bebster. Foarte frumos numele ales. Chiar ii povesteam aseara surorii mele de numele pe care l-ai ales si zicea si ea ca daca mai face un baietel Eric este prima optiune iar nr. 2 pe lista e Patric.
Deea - felicitari si tie pentru pitic. Doamne fetelor cand va aud ca vorbiti de nastere ma apuca niste emotii incredibile, desi nici eu nu mai pot sa ma descurc cu tot cu burtica. Multumim pentru vestile aduse.

Deea - asta e tot pt tine si pt piticul tau. Daca te agiti nu faci bine. Nici eu nu sunt foarte convinsa ca vreau sa nasc pentru ca imi este frica, insa stiu sigur ca momentul asta nu poate sa fie amanat o vesnicie pt ca puiul din burtica treb sa vada si el lumina soarelui. Eu zic ca treb sa lasi totul mai moale. In bagaj mai puneti tampoane din alea, sapun pt tine si pt bebe - nu mai retin acum daca nasti la stat sau la privat - un incarcator, periuta de dinti si pasta, un elastic de par, o perie, imbracaminte de bebel (mie imi treb doar de iesit din spital), un baneocin, un bepanthen, o betadina, un garmastan - pt tine. Prosoape, un halat, eu mi-am luat preventiv inca un pachet de vata la mine.
Bun venit pe lume Bianca!! Felicitari mami Ioana (asparagus) !!! Doamne fetelor eu in stilul asta cred ca o sa o tin intr-un plans pana la nastere. Toate vestile ma emotioneaza si nu ma pot abtine. Cred ca e si putina teama la mijloc. Am vazut si pozele cu micuta Bianca si cu Ioana. Ambele arata minunat, iar Bianca este o frumoasa.

Miha81 – eu una nu dau cu pietre pentru ca si eu vreau cezariana asa ca pe 21.05 (zi mare) o sa ma gandesc la tine sa fie totul bine.


[35+] In curand mamica si am o minune in burtica Natalia Gabriela

Mergi la inceput