LMA!Ghiocei de Martie-Aprilie 2009***424***

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Citat:
citat din mesajul lui inapreda

Simpli, m-ai intrebat de film.
Ce am eu...relevant de spus? Ideea filmului imi pare departe de a fi utopica Din punctul meu de vedere, Binele Adevarat este intotdeauna gratuit.

"You don' t have a soul.
You ARE a Soul.
You have a body" - C. S. Lewis






Ciudat cum s-a "adunat" discutia in zona asta! Eu nu am perceput deloc din film acel Bine gratuit! Ba chiar trebuia platit intreit, numai ca nu persoanei de la care venea actiunea (binele adica), ci mai departe, unor noi persoane prinse astfel in "lantul datoriilor". Si cum ai zis tu, ca Binele Adevarat e gratuit, imediat mi-a sarit gandul la ideea lui Gide (Prometeu rau inlantuit), ca gratuit poate fi doar un gest Divin, intr-un Univers absurd. Si iata ca apare si Dumnezeu/Diavolul in context, via Ramona! Chiar daca nu cred ca ma tin curelele intr-o polemica adevarata pe un asa subiect, nu pot sa nu exclam: Interesant!

http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andiaroro spune:

Ilinca- Nu mi-ai raspuns

Simply- Cred ca am eu o pb de interpretare. Sunt cumva in ac partid cu Ina si Dyana, eu cred in Bine, iar Tatal nostru eu il interpretez ca pe un scut. Nu neaga existanta Raului, dar te apara de el si iti zice sa ii ierti pe cei care iti gresesc... Asta nu inseamna ca scap de dilema mea cu probabilitatea invinuirii pe nedrept. Cum apare convingerea ca X ti-a gresit facandu-ti vraji?!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona7575 spune:

Este pacat sa judeci pe cineva despre vrajitorie daca nu esti sigur, am discutat asta cu fratele meu dar nu si cu cumnata, am zis ca e mai bine sa ne rugam pentru bine si asa cum a zis Dyanna o forta pozitiva poate o sa coboare asupra ei...

Preotii fac sluje impotriva diavolului, Rugaciunea Sf.Vasile cel Mare care se face o singura data pe an http://www.crestinortodox.ro/rugaciuni/molitfele-sfantului-vasile-mare-72553.html

Da, pentru un crestin adevarat este mare pacat sa crezi ca cineva iti poate face rau, ea stie asta dar dupa dezamagirea avuta la medici in cele 4-5 sapt. o duce mintea si la cele diavolesti, mai cauta variante desi cea medicala nu se va opri aici, are un tratament pentru intestinul subtire apoi o ia de la capt desi durerea nu stie cum sa o mai potoleasca...



Ramona - mami de Stefan - 27 aprilie 2009
+ 17

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Roro, pai interpretarea ta e cea originala si neconforma cu Dogmele, nu cea a unui "credincios", cum ai zis, care se presupune ca ar crede in Diavol chiar din pricina "titulaturii".
Iar daca te inspaimanta cineva asa de tare, ca-l presupui in cardasie cu "uciga-l toaca" (care are puteri supranaturale, se stie ca nu numai Dumnezeu face minuni), deja ai depasit ratiunea, si nu-ti mai pui problema ca-l nedreptatesti pe x, privandu-l de prezumtia de nevinovatie pana la proba contrarie :). Actionezi sub imperiul fricii (si frica cea mai mare nu e de cel banuit ca ar invoca Intunericul, ci de Intuneric in sine), si reactia e una de aparare, in fata unor forte/ratiuni ce te depasesc din start, unde nu mai e loc de astfel de procese de constiinta. Nu-ti mai pui problema ca gresesti in judecati (si daca o faci, gresesti in inima ta, si tot acolo si repari) atunci cand te temi pentru integritatea ta sau a celor dragi. Tot ce vrei e sa te salvezi.

http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andiaroro spune:

Priceput...Eu interpretez "legea" fara "norme metodologice"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona7575 spune:

Pentru fetele fara dieta va invit la o pizza sau budinca cu gris si rahat... un yammi ..

Ma duc sa fac aerosoli apoi nani pana dimi.
Noapte buna !


Ramona - mami de Stefan - 27 aprilie 2009
+ 17

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Vezi ca e un cod de 4 cifre pe bateria aia. O sa iti trebuiasca atunci cand cumperi. Bateriile mici rotunde (3V) is de mai multe feluri si codul ala indica felul. Ale mele is 2032.

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Nimic: trantit, pus picioru', urcat pe el, zdruncinat...ecranul tot mort!!!
L-am trimis pe huzband sa iaalta baterie, da' astea rotunde nu cred ca se gasesc in zona, numa la ceva magazin de specialitate

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.


CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
Where there's a will there's a way

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Eretico!

Nici eu.

Desi se zice ca cea mai mare smecherie pe care a facut-o diavolul a fost sa ne faca sa credem ca nu exista.

Citat:
citat din mesajul lui inapreda

Sa tac, sa nu tac?
Ramona, eu cred in Dumnezeu; dar TOCMAI DE ACEEA, nu cred in Diavol. "Diavolitatile" sint "lucrari" exclusiv omenesthti.

"You don' t have a soul.
You ARE a Soul.
You have a body" - C. S. Lewis







CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
Where there's a will there's a way

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Raportez si eu finalizata curatenia si pregatirile pt petrecerea de maine, Ada a fost foarte intelegatoare si din proprie initiativa a cerut sa-i strangem bucatarioara ei ca sa aiba musafirii loc
Sunt asa bucuroasa ca ne intelegem asa bine, cheia la noi e comunicarea, daca ii explic pe intelesul ei de ce nu are voie sau de ce trebuie sa faca un anumit lucru e perfect, e cooperanta si mai ales impacata ca ea a ales
De mancaruri se locupa mama desigur iar de tort cumnata mea !
Dimineata mergem la cumparaturi si apoi sa ii reinnoim pasaportul Adei care expira si maine lucreaza cei de acolo, recupereaza ziua de 30 apr libera
Apoi la o cafea in parc daca nu ploua



www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Nici eu nu cred in existenta diavolului

Inapreda, frumoasa dedicatia


Ilinca, ma bucur ca functioneaza cantarul si sunt convinsa ca o sa arate cat de curand cat trebuie, vad ca te tii de regim !


Anaan, spor la treburi si la cura , vad ca da rezultate deja si la tine !



Olga, ma bucur ca a fost bine la gradinita !!
Votez inca o data pt rochie, cu sandale clar

www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput