Strugurasi de Sept-Oct 2011 *56*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Lali

Anca, pai eu o imbrac cel mai subtire cred...
ziua intr-un body cu maneca scurta si scutec sau tricou si scutec si noaptea in salopeta de vara cu maneca scurta si pantaloni scurti... o invelesc cu o paturica subtire subtire de bumbac.
afara iesim in rochita si scutec sau in tricou si pantaloni scurti cu sosetele foarte subtiri sau fara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inutsa spune:

Hristos a inviat!

lali ce faza urata cu soacra! Eu i-as fi zis vreo doua, si, vorba mikkai, nu ii mai calcam pragul!

seidana am si eu momente din astea, putem sa ne luam de mana. Dar trec, nu?

bunny cum se simte fata? Sper ca e mai bine. Ce are, mai exact? Bronsita sau bronsiolita? Stiu k Ventolin se da pt bronsiolite, caci calmeaza wheezingul [respiratia suieratoare]. Sunt puternice medicamentele, intr-adevar. Aerosol cu Flixotide sau Dexametazona nu v-a dat? Poate ti-o fi zis dr, dar daca ajungi sa ii dai Prednison pe gurita, NU II FA PAPA CU SARE FETEI!!! Se nenorocesc rinichii. Acum tu poate nici nu pui sare in mancarea fetei, nu stiu, dar zic si eu.

anca noi ziua stam in body tip maieu, sau in tricou si pantaloni scurti. Noaptea il imbrac in pijamale de vara, adica tricou si pantaloni scurti, invelit cu patura subtire. Si avem 25-26 grade in casa.

de si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Lali ,e horror ce povestesti tu acolo !!! Cred ca nici nu mai ai incredere sa-l lasi pe Paul la ea ! Brrrr mi s-a facut pielea de gaina citind mesajul tau , multumesc lui Dumnezeu ca e bine ok si si-a mai revenit


Ca tot vorbeati de cresa : eu o dau la anul cand va implini 2 ani . Gradinita o va incepe ca in Ro ,la 3 ani
Aici se recomanda ca cel mic sa mearga in colectivitate de la 7- 8 luni incepand cu 4 ore / zi ! Mamele au dreptul sa mearga sa-i alapteze si /sau vor fi prezente in primele 3-4 luni alaturi de cel mic pana cand se va obisnui ,bineinteles venind tot mai rar .
Cand o invatatoare a auzit ca o dau la cresa la 2 ani mi-a zis ca e tarziu ! Sa caut si sa depun formulare sa mi-o primeasca mai repede .
Aici cresele sunt lux si au foarte mare grija de copii !!!



De imbracat :
-noaptea 22 C : body subtire cu maneca lunga si sac de dormit subtire de vara ,fara maneci
-ziua : 25 C : in casa : body , pantaloni subiri si sosete de vara



Noura s-a iritat la fundulet ,e rosie tare oare para o fi acida ? De vreo 3 zile ii dau zilnic para cu prune ca a fost constipata . Siigurrr e rozalie la poponet de la kk




Pupici strugurasilor bolnaviori








Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inutsa spune:

Si cate ceva despre noi...
Theo e diversificat, dar nu cu multe alimente . Daca initial papa bine, acum greeeeu mai deschide gurita. De cateva zile e tare mofturos, se vad 2 dintisori jos in gingie, cred ca asta e motivul. A facut si o iritatie sau nu stiu ce o fi, bubite mici pe burta, sub gat, si pe maini. Initial am zis ca sunt de la banana [au aparut in a 2-a zi de cand i-o dadeam], dar apoi mi-am dat seama ca au aparut fix in ziua cand au inceput caldurile, deci tind sa cred ca de la ea sunt [btw, mikka stiu k si voi ati avut bubite de la caldura. Ce ti-a recomandat dr? Ati oprit diversifcarea pana au trecut?] Nici nu stiu cu ce sa le dau, s-au mai estompat, dar inca mai are destule si nu dau semne de duca. Tin minte ca Bia nu a scapat de bubite din astea decat cand s-a racit afara, adica in septembrie . Pai eu cum imi mai dau seama de face vreo alergie la un aliment, daca are bubite?
Ziua ne-o petrecem pe afara, dar evitam seara caci apar tantarii si fata face niste bube de la piscaturile lor, of of, i s-a umflat tampla si un ochi de la o piscatura.
A venit si mama acasa de cateva zile si e tareeeee bine. Sigur pun vreo 3 kile cat sta ea. Dar nici nu ma abtin de la bunatatile ei.
Ies k s-a trezit piciul

de si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

salut.

alayna, de ce ai dif asta de temp intre noapte si zi?

eu o tin ziua in body maieu si peste bluzita cu maneca lunga, pantaloni, sosete fiindca o las mult timp pe jos.
noaptea o imbrac intr-o salopetica cu maneci si cu un sac de dormit de vara fara maneci.
22 - 22.5 grade in casa mai mereu.
eu stiu ca nu ar trebui sa fie mai mult de 23.

apropo, acum merge de-a busilea fara probleme, se ridica peste tot, se aseaza in fund, nu cade deloc. ma asez la tv si ea isi face de lucru pe jos. in sfarsit am si eu momente de respiro :))
e f simpatica fiindca nu prea iese de pe covor. ii punem jucarii, carticele pe canapea si pe jos. ea se muta de colo colo, se mai urca pe canapea, ma mai calareste, se da jos singura, prelingandu-se asa :)), se urca pe canapea urcandu-se pe un colac mai intai. e haioasa :)

ce mai mancati? :D
eu am o problema :))
eu va zic meniul si sper ca-l ziceti si voi ca sa ne inspiram.
maine are un mar dimineata. la pranz - supica din morcov, pastarnac ardei, patrunjel si piure din cartof, galbenus si ulei de masline. pt prima data galbenusul.

v-am pupat.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

buna dimi

inutsa, noi inca avem bubite de la caldura, de data asta nu am mai oprit diversificarea pentru ca ea oricum nu mananca mai nimc, ii dau si eu zilnic, poate se obisnuieste.

eu prima data i-am dat pt aceste bubite o singura data cu calamine si i-au trecut (la recomandarea dr) insa nu prea imi plac chestiile din care e facuta solutia. tot dr mi-a spus ca pot sa o dau cu alcool mentolat dar din pacate am uitat concentratia insa o sa intreb la farmacie, cu singuranta stiu ele de care sa imi dea.

may eu nu prea am ce sa spun despre meniu ca noi nu mancam nimic. dimi ii dau mar , pana acum a fost copt, de azi i-l pasez direct crud. ii dau para cand se constipa (nu pricep de ce se constipa). dupa amiaza ii dau combinatii de cate 3 legume din morcov, pastarnac, patrunjel, telina, dovlecel. la astea n deschide gura sau daca o deschide din intamplare, le scuipa cu gratie.
chiar ma gandeam la Bea zilele astea, cat ai tinut-o tu in brate si ai leganat-o cand era mai mica si cat plangea si acum e asa cuminte, doarme ok, papa ok, a luat super in greutate, bravo voua

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Neata,

pe eca o imbrac ziua cu body cu maneca scurta si atat. asa o las si pe jos. avem 24-25 de grade.
afara o scot in body si ii scot scutecul. sta in fundul gol.
noaptea o imbrac cu body subtire cu maneca lunga + pantalonas subtire 3 sferturi si o paturica f subtire. sosete nu am mai purtat de vreo luna..cel putin in casa.

lali...nasoala faza cu soacra ta...pacat ca s a comportat asa!

revin ca maraie..


Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Da..e la tita acu.

may , mananca bine bea. bravo ei. eca abia acum a dat de gust la legume dar numai dupa ce le am fiert in apa cu ulei de masline. inainte puneam dupa fiert.

Rach, ma bucur ca anastasia e mai bine!
fii mea a adormit. tre sa o mut.

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

Citat:
citat din mesajul lui seidana



Lali.. lasa soacra in plata ei.. pana la urma cu gafe sau nu, cat de cat e de treaba.. a mea ne-a vizitat de 3 sau 4 ori, noroc ca am mai vizitat-o si noi de 3 ori

Cea mai fericita de Elena (24.08.2011)



da' de ce noroc ?

bai , iar vb de soacre ? eu ma abtin dar o aprob pe Rach ca unele s caprite

lali la mare am ajuns , dupa cum am spus , mai mult pe neasteptate , am fost in Navodari si am stat doar o zi
dar o sa mai vin
sanatate multa lui Paul

mikka i ai luat din degetel sange , nu ?
bravo ca s ok analizele

inutsa nu stiu daca am spus dar ai niste copii absolut adorabili
iar Theo e o papusa

oana deja la curu' gol ? ce tare

bunny sunteti ok ?

may bravo pt asa copil cuminte , ai fi crezut asta acu vreo 4,5 luni ?
felicitari pt progrese

bubite de caldura are si T pe gat si pe la incheieturile mainilor printre grasimi
l am dat putin cu bepanthen

_


de T 8+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Neatza!

Lali off ce soacra, cum se zice si-a dat arama pe fata, de la capra sigur i se trage .
Eu am noroc ca soacra e la vreo cateva mii de km, dar mai vb pe skype si are grija sa-i spuna sotului ca'stai mama la munca cat trebuie, ca ce are Claudia de facut acasa, ca sta degeaba'asa ca am lasat-o moale cu socializarea deoarece daca ii zic ca a facut bebe alergie trebuia sa-i zic Tata nostru si sa-i dau cu agheazmaasa ca....

Sei si eu fac parte din grupul las sot, dar si copchil sa vada cat e de usor.

Cum imbrac eu bebe noi avem 25-27 grade, deci body maneca scurta si atat,iar noaptea body maieu si invelit cu cerceaf, e rau de caldura....

Azi la 9.30 trebuia sa fiu la primarie, bebe a adormit fix la 0, am zis ca merg la 10 si uite ca nu s-a trezit, cand il lasam sa doarma, nu dormea mai mult de 30 min, aku de-o ora

Aseara in parc am cunoscut un bebe care la cele 10 luni mergea avea 8 dintoci si ii iesea o maseluta si mi-am luat mustruiala de la mama bebelosului precum ca nu incalt copilul corespunzator, deci va provoc la cum e corect talpa tare sau moale ca sa invete copilul sa mearga?
Noi aveam tikki shoe

Fug sa fac putin zgomot poate am noroc si se trezeste




Mergi la inceput