Strugurasi de Sept-Oct 2011 *56*

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

mie imi este de a dreptul mila de copilasii care sunt pusi/obligati de parinti , in speciali de bunici , sa si arate 'talentele' fata de anumite persoane
'hai mami spune poezia cutare'
'i a spune i tu lu' tanti ce cuvinte ai invatat in engleza'
'nu vrei sa spui cantecelul ala ? spune l pe celalalt atunci . nu ? atunci spune poezioara aia '
'hai spune rolul care il ai la serbare '
'nu i dansezi si tu lu' tanti ceva ? nu vrei ? atunci deseneaza ceva'
etc etc etc

o alta faza care ma dispera la maxim , si pe care am zis ca eu nu o voi face niciodata , este cand vb la telefon cu x si la un moment dat in mijlocul conversatiei zice : 'stai sa vb si cu y la tel'
y care este un copilas , ca sa nu zic un bebelus
bai , eu innebunesc la faza asta


_


de T 8+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Citat:
citat din mesajul lui May3

Klau, si eu la fel :D cu nemiluita

asta cu Pa o fac si eu acum. cand plec la servici ii fac pa si face si ea din manuta.
daca pleaca bona cu ea din camera ii zic pa si ii fac cu mana.
nu prea inteleg de ce nu e bine sa fac asta.
Lena? :D



...........................................
mamica de www.youtube.com/BeatriceAna2011" target="_blank">Beatrice-Ana - 26.09.2011
..........................................
zebraroz.ro


May, stiu... si eu fac faza cu pa... nu stiu sa iti explic... am impresia ca e enervant pentru copil sa ii tot spui fa Pa
e ok sa ii spui pa si ea sa iti dea din manuta si la fel si tu, dar daca insisti de vreo 5 ori deja mi se pare ca nu e placut pentru copil :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

sa nu uitam totusi si de faptul ca unui copil ii place sa zica poezii sau sa cante un cantecel.
plus ca si poeziile si cantecelele fac parte din evolutia copilului si cand ar trebui sa le exerseze? la oglinda? :D
eu ii spun nepoata-mii: ce poezie ai mai invatat?
si ea abia asteapta sa imi spuna.
asta ca un exemplu.
si in plus copii se plictisesc repede. mai trebui sa le dai si ceva de facut.
asta cu poezia si cantecelul pe pariu ca o sa o faceti 90% dintre voi :P
cine sa baga sa tina pariul? :D


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

Lena, normal ca tot ce e exagerat nu e bine. daca n-are chef copilul sa zica pa si tu tot insisti e aiurea.
dar daca il inveti sa faca pa si ii faci cu mana de fiecare data cand pleci, mi se pare ceva normal.
asa si cu poezia. daca il pui pe copilul ala sa spuna poezia si el n-are chef, e aiurea.
dar daca ii zici hai spune o poezie lui tanti si copilul se bucura sa spuna poezia aia, chiar daca mami a vrut doar sa se dea mare cu talentele copilului, mi se pare ok. copilul se bucura, mama se da mare, tanti probabil se plictiseste :))
eu va tin contra azi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Oana, de ce rosii?
eu sunt de acord cu tine. trebuie sa sprijini mereu copilul.
ideea e sa nu ii spui rusine esti mare si stai in brate... asta e parerea mea. Eu si acum vreau sa stau in bratele mamei mele, deci rusine mie, nu? :D

May, da corect daca nu se insista e ok. si cu limita ca sa nu plictisim auditoriul. eu oricum nu o sa ii spun sa spuna ceva. daca o sa o intrebe si o sa vrea o sa spuna, daca nu eu nu o sa ii spun nimic :P

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

may , de acord cu tine , DAR de cele mai multe ori parintele/bunica insista chiar daca copilul nu are chef , e obosit , plictisit , a uitat poezia cutare
si atunci se insista sa faca/spuna altceva doar ca sa arate auditoriului cat de talentat este copilul
ee , mie treaba asta imi pare a chinuiala si zau ca nu s de acord cu asa ceva

in alta ordine de idei , am si eu o problema
daca copilul indeplineste nr de kg , ba chiar le depaseste , se poate pune in scaunul auto cu faza la sensul de mers pe la 9-10 luni ?
trebuie urgent sa cumpar scaun auto si as vrea sa iau direct de 9-18 kg dar se pune doar cu faza la sensul de mers
ce parere aveti ?

_


de T 8+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

May nu faptul ca face pa este problema,ci faza "hai mami, fa pa! Nu stiu ce are ,ca acasa face mereu!" . Lui Paul i-a intrat in reflex si zice pa de cand ne pregatim de plecare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

salu

Jade, scandinavii spun ca la teste nu sunt sigure cu fata (capul, gatul si coloana sunt vulnerabile in caz de coliziune) scrie pe situl carseat.se insa chiar si asa chiar daca bebe e mare trebuie sa fie oarecum dezvoltat ca musculatura ca sa se poata sustine singur pe sine, ceea ce tu stii.

Eu as lua totusi un rear facing. Macar pana in apropiere de doi ani. Asa am facut si la Sofia, asa facem si la Zoe. Plus ca daca bebe e asa mare acum o sa fie mare si la 1, 2, 3 ani si atunci poate nu se justifica un scaun 0-18kg, poate mai bine unul 9-25 (36kg) insa cumparat mai incolo.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Ce imi place mie cand toate avem aceeasi parere,dar o spunem diferit,si atunci pare diferit! .

Sa fie clar,ca vad ca n us-a inteles. Eu n usunt de acord,ca si voi, cu obligatul copilului sa faca pe mascariciul in fata unor oameni care nu l-au vazut niciodata pana atunci,sau in partea rubedeniilor ca sa "vada cat de mult ma ocup eu de el". Am exemple langa mine cu duiumul. Aceeasi vecina care mai lasa copilul la mine din cand in cand, in microbuz,venind de la mall, il chinuia pe copil si ia zi,cum te cheama? Cati ani ai? Unde stai? Cum face magarul, calul, vaca s a m d". Ei,asta nu o sa fac neam! Si cand suntem in parc,mai sunt cativa bunici care ies cu nepotii, si stand intre ei cu jucariile,ii intreaba " ce culoare are asta? Ce animal e asta? Si cum face el? " Si Paul nu raspunde decat rar. In schimb,daca ii cer ceva,im ida cu siguranta. Ce ar fi sa il oblig sa spuna si el culorile ? Ei prin joaca invata totul, nu trebuie sa fac eu parada cu cate stie copilul.
Despre scaun de masina nu stiu ce sa spun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

ooka , din ce am gasit eu , cele care se pun in ambele sensuri sunt pt 0-18 kg , ceea ce nu are rost sa mai cumpar
am gasit de 9-18 , dar se pune doar cu fata
9-25 (care imi surade cel mai mult) am vazut doar f putine si niste marci de care nu prea am auzit sau nu mi inspira incredere (gen bertoni) , astea tot numai cu fata se pun
9-36 e prea mare momentan
deci ce sa fac avand in vedere ca asta al meu e grasan tare , si e cam musai sa schimb scaunul ?
tu ce ai pt fete ?

_


de T 8+


Mergi la inceput