Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (12)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Multumesc mult dragele mele, mereu ma simt mai bine aici. Adevarul e ca cel mai mult conteaza ca eu si jumatatea mai buna ne iubim mult si avem un copilas pe care-l adoram si care ne bucura fiecare secunda. Mi-a trecut supararea.

Noi am invitat cu 2 saptamani inainte pentru ca ne-am hotarat tarziu. Nasii trebuiau sa plece la alte nunti, noi aveam niste botezuri, ajungeam cu copilul nebotezat pana la sfarsit de iulie.
Nu am ramas fara oameni, paradoxal a ramas exact numarul care ma asteptam sa ramana dar m-a surprins ca au refuzat invitatia cei la care am facut mari eforturi sa ajungem iar cei la care nu am putut ajunge dar ne-am dus macar cu o floare or sa vina.

Nu mai sunt trista pentru ca pe mine m-au crescut bunicii nu parintii. Lipsa lor doare dar nu doboara. Nu au fost la nici un eveniment in viata mea,nici la serbari, nici la cununia civila asa incat nu sunt foarte surprinsa.

Mamica de grasunel Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelaradu spune:

Ane, uite cum fac eu uleiul de lavanda:
Umplu un borcan cu flori/ frunze de lavanda uscate (foarte uscate, daca sunt cat de cat verzi risti sa ti se rancezeasca uleiul), 2-3 lingurite de menta salbatica uscata (izma) si peste torn ulei de masline pana se acopera plantele. Pun borcanul intr-un loc unde sa-l vada soarele si il acopar doar cu un tifon sa nu se scalde mustele in el. Din cand in cand, o data la 2 zile, pun capacul si il agit sa se mai amestece mirodeniile. In cca 14-20 zile e gata (anul trecut l-am folosit dupa 2 saptamani, cu 1 an inainte abia dupa 3 saptamani). Intensitatea mirosului iti va spune cand e gata. Nu uita sa il strecori de mai multe ori prin tifon sau sita. Il pastrezi intr-o sticla inchisa la culoare, intr-un loc uscat si ferit de lumina.
Sfat: -se poate face si cu flori verzi, dar cred ca trebuie pus de la inceput in sticla de culoare inchisa. Nu stiu, nu ma bag!
- poti folosi si alt fel de ulei, chiar si de floarea soarelui.
- uleiul de masline trebuie NEAPARAT sa fie EXTRA VIRGIN, nu light, nu high quality!!!
- daca ai lemongras e si mai bun decat menta ca e mai parfumat.
- poti pune si flori de musetel uscate.

Sper ca iti va fi de folos! Eu il folosesc si la aromatizat dulapurile. Stropesc pernite mici (facute de mine din carpe, tricouri vechi) si le agat prin dulap.

Iris Vanessa (25.02.2012) made in/by Mihaela
M-am nascut fara sa vreau, am sa mor fara sa stiu, lasati-ma sa traiesc cum imi place...
http://flowerspeaking.wordpress.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelaradu spune:

Fetelor peste familia noastra s-a abatut un mare necaz...
Verisoara mea in varsta de 2 anisori (fetita fratelui mamei mele) a fost diagnosticata ieri, la Cluj cu agenezie de corp calos
Suntem pe nicaieri. Acum 1 ora am vorbit cu mami si acasa toti sunt distrusi.
In timpul sarcinii, li s-a spus (prin luna a 7-a) ca fetita e suspecta de hidrocefalie. Cu toate ca un astfel de diagnostic se poate pune inca din sapt. 12, ei au primit verdictul tarziu, mult prea tarziu. Doctorii le-au sugerat un avort. LA 7 LUNI?!?!? Adica ar fi trebuit sa o omoare, nu? Cand aveam 7 luni imi iubeam Irisucul cu disperare.
Ok. Fata s-a nascut, i s-au facut o multime de teste. Si concluzia a fost ca fetita e perfect sanatoasa, nu se vede urma de lichid, blablabla-uri care acum nu-si mai au rostul.
Acum o saptamana au ajuns la urgente intrucat fetita nu reuseasa sa adoarma. Diagnosticul in prima faza, a fost de instabilitate emotionala. Au dat de inteles parintilor ca mediul in care isi cresc copiii e unul nociv, unul ampretat de scandaluri si tipete. Fac o mentiune: unchiul meu si familia lui (sotia, un baietel de 7 ani si fetita de 2 ani) locuieste impreuna cu bunica mea. Sunt baptisti, nu injura, nu beau, nu fumeaza, nu au avut certuri sau scandaluri in familie. Mama copiilor e educatoare. Diagnosticul respectiv a venit ca un dus rece, deoarece baiatul n-are nimic dpdv emotional.
Amandoi sunt afectuosi.
Pana la varsta de 2 anisori, Larisa a parut a fi un copilas normal. Vorbeste, umbla, se joaca, e comunicativa, se integreaza si se adapteaza usor social. Nu stiu ce sa cred, ce sa zic.
Ce viata va duce? Stiti pe cineva care trece prin situatie similara? Maine vreau sa o sun pe bunica mea. Ce pot sa ii spun? Si-a pierdut fiica acum 1 an jumate si acum veni napasta asta peste noi. E distrusa intrucat ea e zi de zi cu ei si fata ii e tare draga. De parinti nu mai zic! Mi-a zis mami ca a sunat-o azi pe Simo (mamica) si nu a reusit sa scoata 2 cuvinte de la ea.

Iris Vanessa (25.02.2012) made in/by Mihaela
M-am nascut fara sa vreau, am sa mor fara sa stiu, lasati-ma sa traiesc cum imi place...
http://flowerspeaking.wordpress.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Matza, sunt convinsa ca va iesi o petrecere pe cinste!!!
Alina, nu-mi permit sa comentez ca stiu cat doare subiectul, dar si mie mi s-a parut ca s-a mai ingrasat Miha. Noi macar avem o scuza...Eu ma prezint cu 76kg la 1,76m.
Am doua intrebari:
- voi folositi la masajul copilului uleiul de la mir?
- ati intrebat vreuna pediatrul despre folosirea aerului conditionat la bebeii nostri? Ligiei i s-a spus ca se poate dar sa fie dat drumul intr-o alta camera decat cea in care e bebe, sa nu fie expus direct.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sara_ spune:

Mihacor, andi, anda, Mady, lexi, Miha multumesc pt urari
Anda la multe lunite si pt Toma cel voinic

LadyMa bucur ca esti cu noi
Matza sa aveti petrecere frumoasa! Cei ce nu vin e clar ca nici nu merita sa fie prezenti la un eveniment atat de frumos.

Anne voi va luptati cu constipatia, noi cu prea multe scaune, cam 5-6 pe zi si toate lichide. Sara tot timpul a facut kk lichid dar acum face mai des decat de obicei. Si trage muulte vanturi...
Sa fie de la Galafor? Asta am schimbat in alimentatia mea in ultimul timp. Mananc ce e drept si ciocolata si inghetata zilnic dar la fel mancam si inainte si nu avea probleme.
Sunt o mama inconstienta, trebuie sa las dulciurile


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_anto spune:

La multi ani Sara!

ileana, eu pe Sara o masam cu uleiul de mir. Pe Filip nu am voie, din cauza dermatitei.. uff, chiar zi a fost un dr dermatolog la noi sa il vada si de maine incep un tratament cu violet de gentiana, nidoflor, baie cu ceai de musetel si bicarbonat
Si noi dam drumul la aerul conditionat pe hol si lasam usile deschise la dormitoare.
Sa stii ca Mi se ingrasase de cand nu ai vazut-o, dar acum e la dieta, a slabit vreo 4 kg in 10 zile..

Miha, urata veste ne-ai dat.. nici nu stiu ce sa spun..e cumplit. Dumnezeu sa o ajute si sa le dea putere parintilor

Matza Cei care va iubesc sincer, va vor fi alaturi. Restul...nu conteaza

Lexi, am vazut pozele voastre. Frumoase foc!

Alina mamica fericita de ScortzisoaraSara-Maria (09.05.2008) si Filip-Andrei(14.01.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Alina, ai grija ca nidoflorul nu e indicat la copilasi asa mici si mie mi-a zis un medic dermatolog ca pe fata nu e bine sa dai deloc, eu am rezolvat dermatita cu ceva dermo-pediatric de la mustela.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ica7 spune:

Offf Mihaela ce veste trista. Saracii parinti! DD sa-i ajute sa li se faca bine copilasul.

Ileana



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane-maria spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina_anto

La multi ani Sara!



Miha, urata veste ne-ai dat.. nici nu stiu ce sa spun..e cumplit. Dumnezeu sa o ajute si sa le dea putere parintilor

Matza Cei care va iubesc sincer, va vor fi alaturi. Restul...nu conteaza


Alina mamica fericita de ScortzisoaraSara-Maria (09.05.2008) si Filip-Andrei(14.01.2012)


Intrucat nu am cum sa scriu ca sunt cu bebelina in brate si suge la titi..... subscriu la cele de mai sus din postarea Alinei_anto.


Spersa adoarma Bia ca nu mai pot de oboseala si eu...

Noapte buna fetelor si bebeilor!


ANE-MARIA mamica fericita de Bianca  ( 08.02.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihacor spune:

LA MULTE LUNITE CRISTIAN SI ADELA ALEXANDRA!!!!
miha imi pare rau de verisoara ta,daca crezi ca putem ajuta cu ceva?!
matza cred ca ei au numai de pierdut,important este bebe si atat,si clar voi doi...
lexi,nu imi vine sa cred ce imi spui despre germania...eu am depus actele in februarie si in martie am avut alocatia pe doua luni,plus bani mei de ingrijire copil,i-am primit la 2 saptamani dupa ce am depus actele...poate in landul tau e diferit,dar chiar ca e aiurea.
filipone si ioana sunt niste dulci...
o zi minunata fetelor,noi suntem la münchen si plecam la plimbare,cumparaturi...ne facem de cap.

Mergi la inceput