Strengari de Martie - Aprilie - 55 Bravo JD, titi!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns titi143 spune:

Acum am ajuns de la doctor. Sunt putin dezamagita, dar incerc sa gandesc pozitiv. Cu bebe totul e bine, si am inteles ca a crescut destul de bine. Se pregateste sa vina dar nu asa de tare. Mi-a spus ca in 3 zile sigur nu nasc. Mi-a mai spus ca marti dimineata sa ma duc sa ma internez sa poata sa imi faca toate analizele sa vada atunci daca imi vor provoca nasterea sau imi fac cezariana. Mi-a spus ca cazariana imi vor face in functie de cum e situatia lui. Imi e frica de mor, dar incerc sa ma abtin. Acum vom vedea ce va fi. Eu sper ca totusi pana marti sa nasc.

Ramona mamica fericita a lui Eduard (09.10.09) si 40+ Robert Aaron

AMR PUTIN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Titi tin pumnii sa nasti cat de repede si sa nu ajungi la cezariana

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Multumesc frumos pt urari, chiar m-ati surprins in conditiile in care eu pana ieri am uitat de ziua mea

Ieri n-am avut curent multe ore, iar azi net asa ca din cauza asta n-am reactionat pana acum.

Dara daca te-ai vazut cu pediatra te-ai lamurit cum e cu torticolisul si asa cum ai zis si cum stiam si eu daca bebe are asa ceva nu poate sta decat intr-o anumita pozitie fara sa-l doara (si ce doare! ca doar am avut asa ceva in maternitate). Miha se verifica prin palpare si mutarea caputului copilului.

Cand vomita David il tineam de piept cu mana cat mai spre gat ca sa prind si caputul cu cateva degete; cu fata in jos, oblic. Ma feream sa-l tin/apas pe burtica pt ca aveam senzatia ca-l chinui mai rau.

JD imi pare rau ca n-am apucat sa intru sa-ti urez nastere usoara si asa cum ti-odoresti, dar mai ales usoara. sper sa vezi ca ma gandesc la voi si abia il asteptam pe Euan

Sovi mi-ai facut pofta cu filmuletul si mi-am facut cadou de ziua mea o baita cu fata in cada cu apa A fost un deliciu pt amandoua

Anca eu am inceput la David cu jurnalul clasic, cel din comert.Apoi cand n-am stiut sa raspund unui medic de cate ori face David kk pe zi am inceput sa notez separat si asta si cat mananca si cat vomita...cred ca era un fel de deviatie psihica deja pt ca pana la urma nu m-a ajutat la nimic. Insa in jurnalul adevarat notez si acum chestiile mai speciale (mai ales ca eu nu am memorie). La Matilda la fel, notez ce e notabil . Mai am separat jurnale medicale cu fiecare eveniment din categorie, recomandarile medicilor, tratamente...

Noi cred ca am scapat de colici,practic a avut sa zic 5 crize in rest maraieli acceptabile. Are sesiuni zdravene de parzturi, kk face de maxim 3 ori pe zi (fata de 13-15 la inceput) si scoate si aerul bine (pt ca daca nu, vomitam - s-a intamplat deja de 2 ori)
Vroiam sa mai zic dar deja o lungesc la mesajul de 2 sau 3 ore.


Euan si Robert va asteptam! JD si Titi va doresc marea intalnire placuta cu recuperare rapida!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfy_12 spune:

Salutare!!!
Am reusit si am adunat pozele de la cei care au facut poze la botez... si am gasit si eu cateva pe gustul meu(putine) asa ca am pus FB si pe Picasa ce mi s-a parut mai interesant.
Fug la nani ca deja nu mai vad tastele.
Va pupik pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aredwynn spune:

Pentru cine era interesat de creme de protectie solara, daca aveti rabdare sa cititi, chiar si printre randuri, am gasit niste articole interesante www.nytimes.com/2011/06/21/health/21brody.html" target="_blank">aici, aici si www.nytimes.com/2009/05/14/fashion/14SKIN.html?_r=1&pagewanted=all" target="_blank">aici.
Avand in vedere problemele mele cu pielea din copilarie (am umblat mult pe la medici), voi face eu o crema cu oxid de zinc (eventual si cu dioxid de titaniu - trebuie sa ma interesez daca e ok pentru bebelusi) ca protejeaza atat impotriva razelor UVA cat si UVB, pentru ca mi-e teama sa nu fi mostenit sensibilitatea mea si nu as vrea sa folosesc orice pe pielicica ei. Si s-ar parea ca au aparut mai multe cazuri de melanom de cand cu folosirea cremelor pt protectie solara (cu filtru chimic).
Din ce am citit SPF mai mare nu inseamna protectie mai eficienta (gen intre SPF 50 si SPF 80 diferenta de protectie e de 1%), ci pentru timp mai indelungat (de ex. SPF 50 protejeaza 30 de min, iar SPF 80 - 40 de min - orientativ, nu stiu daca astia-s timpii, oricum difera in functie de tipul de piele.

Anca, mamica Nataliei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Buna fetele!

Greu mai apuc sa va citesc, suntem in febra pregatirilor de botez

La Multi Ani Tala!

Danaela: felicitari pentru instinct, Slava Domnului ca l-a ocrotit pe Tudor
Chito: incearca sa te relaxezi Si noi avem problema vomitatului, de cand o tinem des la eructat pe parcursul mesei iar la final o mai tinem vreo 20-30 min s-a ameliorat considerabil. In plus, doarme pe plan inclinat si am ridicat putin si masuta de infasat. Acum mai vomam la modul serios doar o data la 2 zile. Oricum, de luat in greutate a luat bine, pediatra zice ca vomita din cauza ca mananca prea mult
Monna, SuperMami, Aredwynn: din pacate nu-s prea bune rezultatele, desi sideremia a ajuns ok, hemoglobina e inca scazuta, chiar mai mica decat data trecuta asa ca mai luam fier
Dia_tm: la Valery e ok din punct de vedere al capabilitatilor, se fac f. des nunti/botezuri acolo, doar ca e mai greu de gasit liber, localul se ocupa destul de repede. Ah, si parca impun un numar limita de invitati.
Carina: ce ma bucur sa te mai citesc, mai hai pe la noi
Anca: si pe mine ma tot bate gandul sa incep un jurnal si parca niciodata nu gasesc timp suficient sa ma si pun pe scris Oxidul de zinc nu usuca pielea prea tare?
Amy: ai grija de tine

Wow, ultimul capitol, ce emotii

Hai JD!
Hai Titi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aredwynn spune:

Ioana, nu stiu, dar tind sa cred ca nu. Parca cremele pentru iritatii de fundulet sunt cu oxid de zinc.

Anca, mamica Nataliei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Ronina, imi pare rau ca nu ati scapat inca de fier, dar ma bucur ca cealalta analiza e ok si ca s-au rarit reprizele de vomitat! Pupam nora, dar si mamica. Spor la treaba, cu organizatul botezului!

Miha, mamica fericita de Rares (11.03.2007) si Vlad (02.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

J.D., nastere usoara, fara urma de complicatii sau probleme!

si asteptam vesti bune, cat de curand!

Titi,
Nu intotdeauna evalueaza corect doctorii cat mai are de gand bebe sa stea in burtica; o mica incurajare sa se hotarasca ebe sa apara inainte de marti si sa scapi de cezariana!

Apropo de bebe alaptati...complicat cu Lavinia. Cand papa, papa...apoi molfaie mai treaza, mai adormita, dar cert e ca nu ar da drumul la san nici in ruptul capului! Rar, rar de tot se intampla sa-i scape sanul dupa ce adoarme. De cele mai multe ori o intrerup eu, bagandu-i un deget in gurita si eliberandu-ma. Ma simt si vinovata un pic ca o intrerup cu forta... ...dar daca las sanul langa gurita ei dupa aceea (sau i-l ofer pe celalalt) nu-l mai ia ...si de papat cred ca papa destul sau chiar prea mult la cat vomita dupa fiecare masa. Asa ca in final pe ea nu pare sa o deranjeze ca o intrerup cu forta...dar mi se pare tare ciudat sa fiu nevoita sa procedez asa.
Initial am aplicat procedura ca deja nu mai rezistam si aveam senzatia ca oriculm suge in gol si nu mai e lapte, si ma gandeam sa-i ofer celalat san; dar acum prind curaj... cand adoarme si face pauze de molfait mai lungi de 10-15 secunde, e cam timpul sa ne oprim.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Amy, da, am patit sa-mi revina aiurea lohiile cu rosu, parca-si aducea uterul aminte sa mai elimine ceva.

Crema de protectie am luat asta pana la urma: https://comenzi.farmaciatei.ro/cosmetice_copii/klorane_bebe/klorane_bebe_lotiune_solara_extract_galbenele_spf_50_75_ml-p10019732

Anca, stii cumva care creme de soare au oxid de zinc? Super articole, merci, am apucat sa citesc unul si la restul am aruncat un ochi. Nu stiam cu SPF mare ce inseamna.

Tala, wow, kk de 13-15 ori pe zi? Cred ca m-as fi speriat.


mamica de minune Miruna Sanziana (02.04.2012)

Mergi la inceput