Piersicute de iulie august (33)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bumbitza spune:

Aruba, n-am la indemana acum si tre sa fug la doctor, cand revin iti scriu. Ah, si pt celelalte fete din RO, bine stiu ca nu e cazul tau ca ai sef bengos , mai aveti dreptul si la 16 ore pe luna pentru consultatii, fara a va scade din salariu. Trebuie doar sa duceti adevereinta ca ati fost la dr in ziua respectiva, legea e in OUG 96/2003 daca vreti sa gugaliti. Pupici, ne auzim dupa amiaza!

mami de bumbita iubita tare (31.03.2010) si 21+ cu piersicut/a dulce foc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Neatza fetelor, vorba vine... :)

Balanta, nu exista nicio prevedere legala cum ca trebuie sa intri in maternitate cu o anumita data a lunii. poti intra si cu 30 si cu 1.. Cele 126 de zile se pot repartiza inegal inainte sau dupa nastere, cu conditia ca dupa nasterea copilului sa ramana minim 42 de zile post. Dar puteti merge la servici pana in ziua in care se naste bebe.

Referitor la optiunea aia de a primi inca 15%, nu mai este in vigoare. Exista o prevedere in contractul colctiv de munca la nivel national, care spunea ca angajatorul are obligatia de a compensa pana la 100% salariul pentru primele 42 de zile de maternitate. Aceasta compensare se aoorda sub forma unui bonus, ceea ce insemna ca se aplica toate taxele salariale (spre deosebire de concediul de sarcina si lehuzie care este scutit de majoritatea taxelor). Precizez insa ca incepand de anul trecut, contractul colectiv de munca la nivel national nu mai este in vigoare, nefiind prelungit. Astfel, daca angajatorul vostru nu este afiliat unui contract colectiv la nivel de ramura in care sa existe aceasta prevedere sau nu exista un regulament intern in care sa fie specificat acest lucru, atunci el nu mai are obligatia legala sa acorde acest bonus.

Calculul celor 2 indemnizatii se face dupa cum urmeaza:
- concediul de sarcina si lehuzie (126 de zile) - se iau in calcul veniturile brute realizate in ultimele 6 luni/nr de zile lucratoare din ultimele 6 luni => o medie zilnica care se inmulteste cu 85% si cu nr de zile lucratoare din certificatul medical de sarcina (difera luna de luna). La suma rezultata se aplica doar un CAS de 78 ron.

- concediul de crestere copil - se iau in calcul salariile nete realizate in ultimele 12 luni incepand din luna nasterii copilului * 75%. Pentru mamicile care doresc sa stea 2 ani cu bebe, s-ar putea sa fie mai avantajos sa optati pentru 1 an de crestere copil, iar urmatorul an sa va luati concediu fara plata (aveti dreptul cf legii)decat sa optati de la inceput pt 2 ani cu 12 mil pe luna. Aici trebuie sa faceti voi socoteala in fct de salariile voastre.


31 sapt + Patrick Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Salutare burtici!

Eu dupa prima sarcina am ramas cu 1-2 numere mai mari la picior, inainte purtam 36. Astept sa vad acum inainte sa imi reinnoiesc stocul
Oare nu puteau sa imi ramana sanii mai mari?

M-am apucat si eu pe studiat www.mmuncii.ro/pub/imagemanager/images/file/Legislatie/HOTARARI-DE-GUVERN/HG%2052_2011.pdf" target="_blank">problema indemnizatiei, la mine e situatia CIC1->CIC2, nu stiu daca ar trebui/ ar fi in avantaj sa iau prenatal/ postnatal sau sa intru direct. Si cum e mai bine sa procedez ca sa iau macar aceeasi indemnizatie (am inteles ca trebuie depus dosarul cu minim 60 de zile inaintea implinirii a varstei de 2 ani sau 30 de zile dupa).
Daca iau prenatal/ postnatal cred ca se recalculeaza in funtie de veniturile ultimelor 12 luni, ceea ce nu e deloc in avantaj.

*************************
Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/ffa0jvmdze07utwv.png" target="_blank">Bianca Maria (04.08.2010) si www.pregnancy-duedate.com/tickers/rinqxxxvmaz2dwoj.png" target="_blank">26+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Michelle, pentru mine esti o speta noua, pe care chiar vreau sa o studiez. Nu prea am avut timp, dar incepand de sapt viitoare, ca tot raman acasa, o citesc amanuntit. Cred ca in cazul tau nu se mai iau cele 126 de zile de maternitate, ci se intra direct in urmatorul CIC. Studiez si revin, nu am uitat ca sunt si eu curioasa.

31 sapt + Patrick Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Carmen, pai m-am apucat si eu de studiat ca eram chiar curioasa. Am gasit cate ceva si www.legex.ro/Ordin-1474-2011-112568.aspx" target="_blank">aici

Īn situatia īn care este nascut un copil īnainte ca pentru copilul anterior sa se fi terminat concediul pentru cresterea copilului este obligatorie efectuarea concediului de lauzie de minimum 42 de zile?

Potrivit prevederilor art. 9 alin. (4) din OUG nr. 111/2010, durata de acordare a concediului se prelungeste corespunzator īn cazul suprapunerii a doua sau trei situatii de natura a genera acest drept. Art. 8 din Normele metodologice aprobate prin Hotarārea Guvernului nr. 52/2011 reglementeaza faptul ca īn cazul īn care persoana īndreptatita, beneficiara a concediului si a indemnizatiei lunare pentru cresterea copilului, naste īn aceasta perioada unul sau mai multi copii ori se produce o noua situatie dintre cele prevazute la art. 8 alin. (2) din OUG nr. 111/2010, aceasta, la finalizarea concediului sau, dupa caz, a dreptului la stimulentul de insertie, acordat pentru copilul anterior, opteaza, pe baza unei noi cereri, pentru unul dintre drepturile prevazute la art. 2 alin. (1), respectiv art. 7 din OUG nr. 111/2010. Pentru continuitatea acordarii drepturilor, cererea trebuie sa fie depusa cu 60 de zile īnaintea īmplinirii de catre copilul anterior a vārstei de 1, 2 sau 3 ani, īn cazul copilului cu handicap, sau īn termen de maximum 30 de zile de la aceasta data. Īn cazul īn care se depaseste acest termen, drepturile vor fi acordate de la data depunerii cererii. Prin urmare, nu este obligatorie efectuarea concediului de maternitate, legea stabilind de drept prelungirea corespunzatoare a concediului pentru cresterea copilului.


Numai ca la mine e chiar la limita DPN-ul, asta daca nu programez cezariana inainte de 4 august

*************************
Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/ffa0jvmdze07utwv.png" target="_blank">Bianca Maria (04.08.2010) si www.pregnancy-duedate.com/tickers/rinqxxxvmaz2dwoj.png" target="_blank">26+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Michelle, ce bine de tine, la Bianca ai prins 85% pe 2 ani, nu? Acum daca o fata opteaza sa stea al doilea an din CIC fara plata, oare daca face inca un bebe in acelasi interval ca tine, nu mai primeste nimic nu? Ca practic in ultimele 12 luni inaite de nasterea celui de-al doilea copil veniturile au fost zero. Sau daca sta 2 ani pe 12 mil si naste al doilea copil, va primi 75% din 12 milioane... e ft trist. Practic te obliga statul sa te intorci macar un an la munca si sa maresti diferenta de varsta intre cei 2 frati...

27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Buna fetelor,

Va dau si eu un espresso lung daca mai e cineva interesata la ora asta...

Vorbiti de concedii, eu tot nu stiu de cand sa imi iau si cat. As avea dreptul de acum de prin mai, sefului i-am spus ca intru in iunie, dar data nu e batuta in cuie. Sunt foarte confuza pe tema asta. Deocamdata rezist la birou dar unele zile sunt infernale.
De ex. ieri am avut ceea ce mi s-au parut contractii practic toata ziua (burta tare si usoare dureri), bufeuri de caldura si transpiratii reci, nu m-am simitit deloc bine. Ca sa iau medical trebuie sa trec pe la medic... am si niste "sick days" - zile cand pot lipsi medical, dar, cred ca le-am epuizat deja cu consultatiile, ca aici nu sunt platite orele de consultatii. Principala problema administrativa cu concediul aici e, cu cat mai mult iti iei prenatal, cu atat mai putin iti ramane postnatal. Trebuie sa ma hotarasc cumva...

Zizou, pup motanul! Eu sunt innebunita dupa pisici, am avut 2 motani si o pisicuta pana acum (nu toti 3 odata), dar am renuntat la ei, odata la venirea aici, odata din cauza astmului sotului. Confirm ca sunt de o sensibilitate aparte, ai mei simteau imediat daca imi era rau si torceau usurel langa locul dureros sau pe el. O colega a mamei, bolnava de inima, si-a luat o pisica la recomandarea medicului!... ii torcea pe piept si ii regla bataile inimii. Ce grozav al tau, cum mangaie el cu labuta si "protejeaza" burtica... Foarte tare!

Sper sa ma simt mai bine azi, desi aici e o vreme de cacao, ploua, ma termina umezeala asta....va spuneam eu ca vara ne trebuie dezumidificator.

Aruba, nu sunt suparacioasa.... Fiecare ne mai grabim cu concluziile cateodata.

Daconst, foarte bine ca faci testul de glucoza, sa ne tii la curent....nu ca as vrea (chiar deloc) sa am o tovarasa de suferinta, dar, daca ar apare problema, trebuie musai tinuta sub control.

Imi pare rau ca aveti des insomnii Ada & co... eu am avut de cateva ori pana acum si mi se pare groaznic, mai ales cand te duci la servici dis-de dimineata, hai cand esti in concediu mai merge, recuperezi somnul dimineata, dar asa... Ati incercat vreun remediu?

Va pup, revin de la birou.

31 + Eric Ioan

"Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri pe care nu le vom vedea" (John W. Whitehead)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Hello.
Vad ca dezbateti ooncediul. Balanta. ti-au dat fetele raspunsuri pertinente, nu mai repet si eu.
Eu fac bagaje pt sot asa ca scriu pe fuga, dar de maine o sa va tot stresez sa ma plang ce rau e singura acasa.
Si eu dorm rau noaptea, iar ziua sunt zombie.
Daconst, bafta luni sa fie totul in regula.
Va pup.

21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Buna fetelor.
Michelle citind postul tau am realizat ca Bianca este nascuta in ac.zi cu fetita mea, la diferenta de un an.

Ac.problema cu ramasul cu un nr.mai mare la pantofi am avut-o si eu la Ana. Acum vad ca da rezultate f.bune masajul dimineata si pantofii cu toc. Cand port balerini ma dor picioarele.

Fetelor eu dupa ce ma alearga seara fetita prin parc, dorm neintoarsa, din pacate la 6 e trezirea pt.serviciu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

fetelor, multumesc mult de lamuriri

Mergi la inceput