Piersicute de iulie august (33)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle1981

Si eu sunt la capitolul bucatareala, iar de spalat rufe nu mai zic, ca pun zilnic

Laura - cum e orientat apartamentul? Al meu e N-E si e soare pana in ora 12, asa ca eu dimineata deja am 28 grade in dormitor..

*************************
Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/ffa0jvmdze07utwv.png" target="_blank">Bianca Maria (04.08.2010) si www.pregnancy-duedate.com/tickers/rinqxxxvmaz2dwoj.png" target="_blank">26+ cu

Miha , nu stiu sa-ti spun cum este orientat , dar am foarte multi pomi in fata si nu patrunde soarele deloc , este si etajul 1 , sub dormitor este holul de la intrare in bloc si se face curent , dormitorul il am cel mai racoros . Dezavantajul este ca nu am lumina suficienta si din cauza asta nici nu pot sa tin flori in casa , ca mai mult le chinui , am 3 ghivece pe balcon

29+ Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Dana sa sti ca si eu cand am fost la eco la 29 sapt , bb era de 31 sapt deci cu 2 sapt mai mare , dar a zis ca nu este nici o problema .
Oare ecograful asta spune asa de bine greutatea ? Este o fata la odiseea din fata noastra si ia spus ca bb o sa fie de 45oo gr si la nascut ieri la 36oo gr mi se pare o diferenta destul de mare , eu nu prea am incredere cand imi spune greutatea ... pai ce la pus pe cantar

29+ Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Ali ma bucur ca ti-a venit salopeta intr-un final ,sa o porti sanatoasa si sa ne pui poze sa te vedem cu ea .
O sa o comanda si eu , poate pana nasc ajunge si la mine

29+ Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Buna fetele harnice,

Cat ati mai trebaluit si...scris, pe cand eu trageam la aghioase.

Voiam sa ii raspund Arubei mai pe larg, dar cred ca au contribuit destule fete la discutie. As fi scris de fapt exact ce a spus Daconst. Doar cateva precizari. Generalizezi ce e "afara", sistemele difera de la tara la tara. De ex. in State sunt doar asigurari private, in Canada sistem universal de asigurari de sanatate gratuit, etc. Diferentele sunt date nu doar de aspectul financiar, ci si de filosofii diferite de abordare a actului medical, scoli diferite de medicina, etc. In Ro dupa parerea mea, la ora actuala, predomina o filosofie medicala mercantila, la fel ca in toata societatea, e normal, ca e bine sau nu...voi stiti mai bine. Sunt societati care trateaza copiii mai "spartan", altele mai "cocolositi", bine sau rau, nu stim, dar fiecare abordare rezoneaza sau nu cu valorile proprii, cu ce stim din familie etc.
Te inseli, Aruba, daca tu crezi ca vreuna din noi de aici de la odisee, care locuim in alta tara, avem aere de superioritate, pur si simplu facem niste comparatii din interior si nu din auzite. Am crezut si eu pana la un punct ca sunt de interes aceste comparatii, dar o sa ma abtin de acum sa nu lezez sensibilitati. Balanta, mi se pare interesant, totusi, ca lauzi sistemul medical din Ro, dar ai prea putina incredere in medici si mergi la Viena. Eu mereu am crezut invers, ca avem medici foarte competenti in tara, dar sistemul e de toata jena, acum nu stiu, s-or fi schimbat multe intre timp (de 7 ani).

Ali, ai vazut ce a zis Muraturica, hai nu te mai codi, mergi la piscina macar o data de curiozitate, tare e fain.

Ma intrerup ca trebuie sa fug la birou.

Pupici la toate!

31 + Eric Ioan

"Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri pe care nu le vom vedea" (John W. Whitehead)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daconst spune:

Multam de raspunsuri,o sa sun sa vad ce zice dr.

Laura,ai mai fost la control de atunci?S-a schimbat ceva,adica e in grafic acum?
Hai ca m-ai facut sa rad cu pusul pe cintar,hahah.

Aruba,nu am cazuri de diabet in familie si de data asta chiar n-am mai pus atatea kg ca si la prima sarcina...dar ma gandesc si eu sa nu fie de rau ca e mai mare bb.


Ali,eu am sarit mesajul tau cu salopeta...ma duc sa-l caut.
Sa o porti sanatoasa si hai cu poze.

www.flickr.com/photos/9613794@N05/" target="_blank"> Lucas Paul(18.01.07)



28+ sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dannett spune:

Buna burtici!

Dana, uite ce scrie in newsletterul ce imi vine mie saptamanal de pe un site similar:

In saptamana 29 bebelusul tau cantareste 1.300 de grame si are 39 de centimetri in inaltime. Muschii si plamanii continua sa se maturizeze si capul lui creste din ce in ce mai mare pentru a face loc creierului in plina dezvoltare.



28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Si la mine la semnatura zice "Your baby at 27 weeks now weighs slightly over 2 pounds"
http://www.pregnancy-duedate.com/tickers/rinqxxxvmaz2dwoj.png
Adica in jur de 1 kg

Fetelor cand se intra in luna a 7-a/ trimestrul 3?

*************************
Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/ffa0jvmdze07utwv.png" target="_blank">Bianca Maria (04.08.2010) si www.pregnancy-duedate.com/tickers/rinqxxxvmaz2dwoj.png" target="_blank">26+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

aruba, asa e, am gandit la fel, in acelasi timp .

fleur, ai retinut gresit. eu nu am ceva cu medicii romani. iar sistemul medical romanesc, nu l-am laudat - e un sistem medical cu plusuri si minusuri, ca peste tot.
insa eu am ceva cu medicii din timisoara, dupa ce mi-au ratat diagnosticul la prima sarcina. consider ca timisoara are medici slabi, in special pe obstetrica-ginecologie (nici la sarcina asta nu s-au straduit prea mult, avand in vedere problemele mele cu colul). dar am spus si aici si la alte topicuri: fetele din bucuresti sunt f norocoase, fiindca acolo exista niste medici cu adevarat buni si pot oricand sa se increada in morfofetala facuta la ei sau in felul in care privesc si trateaza ei sarcinile cu risc.
in mod cert, ecografia mea de 32 de sapt NU va fi in timisoara. va fi ori la bucuresti la dr herghelegiu (chiar azi am vorbit cu asistenta lui), ori la viena, la dr mea.
viena imi e cumva mai la indemana fiindca in max 6 ore suntem acolo cu masina, iar drumul este 2/3 pe autostrazi. dar depinde cat de mare imi va fi burta atunci si daca ma voi mai putea intinde pe bancheta din spate. la bucuresti, in mod cert, pot ajunge doar cu avionul (avand in vedere drumul tm-buc). inca nu sunt sigura daca starea colului meu va permite o ora dus si o ora intors de stat in fund in avion. plus drumul in taxi prin bucuresti. macar cand conduce al meu, adapteaza viteza la gropi si la nevoile mele.

zizou, desigur, o sa iti spun daca a fost ok medicalul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Dana, ce m-ai distrat cu fata copilului tau.Lasa-l in pace, ca si al meu are niste poze de zici ca e din filmele cu extrateresti. Am o lene de nu va spun. Am mai aflat acum ca un coleg de serviciu de la sot si prieten cu noi, l-a barfit rau de tot in legatura cu mine. Chiar sunt atat de dezamagita.

Ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Daconst

Laura,ai mai fost la control de atunci?S-a schimbat ceva,adica e in grafic acum?
Hai ca m-ai facut sa rad cu pusul pe cintar,hahah.

www.flickr.com/photos/9613794@N05/" target="_blank"> Lucas Paul(18.01.07)

28+ sapt


Dana , nu am mai fost de atunci merg pe 21 mai o sa am cam 31sapt si 6 zile si eu sunt curioasa daca o sa fie tot mai mare ecografic ,doctorul mi-a explicat ca depinde si gena ta si a sotului ... toate cunostintele mele care au nascut mai de curand cel putin , la nici una nu s-a potrivit greutatea , vesnic la eco a aratat mai mult cu cateva sute de grame.

29+ Andrei

Mergi la inceput