Bravo Diana, Anxy, Ella ! Hai Titi ! (50)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tinuta78 spune:

felicitari mamicilor. m-am minunat sa vad asa lisa mare.va pup pe toate. noi suntem ok. luni intram in s37+. nu am contractii,bebele inca se rostogoleste, asa ca nu stiu cum voi naste. am o pozitie ingrozitoare la calculatorul asta.mamicile,buricile si bebicii.
ps. virgi,ce baietel frumos ai si cate emotii ne-a dat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzza spune:

Felicitari tuturor mamicilor celor care au nascut cat si celor care rezista eroic si numara saptamanile ramase!!!!
Eu sunt mai activa pe FB stau mai mult cu telefonul si sa intru sa scriu la odisee e mai greu

Vreau si eu sa ma plang nitel dar mai intai de toate vreau sa le transmit manechinelor noastre ionelu si Virgi ca sunt minunate si ca din partea mea toata admiratia....din contra pe mine ma ambitionati cand va vad...si ma tot gandesc lasa ca dupa ce nasc ma mut la sala de aerobic pe mine din pacate nu ma ajuta metabolismul asa ca am de tras dar nu e nimic sunt obisnuita, cel mai important este sa duc sarcina la sfarsit si sa scap de greutatea din fata

Acum sa ma plang nitel ca nu mai pot si nu mai suport zilele astea nu mai trec, e din ce in ce mai greu si cand ma gandesc cat de mult mai am si dritza nu vrea sa ma programeze odata macar sa stiu si eu concret cat mai am.....cel mai greu este ca am 1,60 si am acumulat deja 21 kg si daca va puteti imagina pana si calcaiele sau facut platforma de la greutate cateodata imi vine si sa rad de mine si de mila mea dar aseara m-a apucat plansul asa din senin,schimbam lenjeria cu sotul si dintr-o data dai tata plans

Asa ma bucur cand mai aud de venirea unui bebe pe lume si ma gandesc inca o mamica care a scapat eee si cam asta e la noi....
Scoatem si noi pentru mamicile care urmeaza
va pup

gabita 33+ cu bebe Iustin

AMR 6 saptamani :):):)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina04and spune:

Neata proaspete mamici si viitoare mamici,

Neata era pe la 9 si ceva cand m-am apucat sa scriu mesajul. Dar pana am citit, scris si trimis s-a facut 2.

Toma_lly – felicitari pentru bebelina! Bine ai venit pe lume Antonia Ilinca!

Dana bine ai venit acasa. Nu dispera ca toate vor intra pe un fagas normal, important este sa nu te stresezi.

Fetelor am si eu o intrebare. Dupa ce il puneti pe bebeloi la san cum faceti sa ii scoateti aerul? Adica il plimbati prin camera (cumnata mea il plimba 30-40 de minute dupa fiecare alaptat ca si cum ar sta in picioare puiul insa il tinea in brate) sau e suficient daca stau si il bat pe spate incetisor ?

Ionelu - arati superb !!! acum am vazut si eu pozele ... nu ai de ce sa te simti prost... e bine ca esti asa. Toate ne dorim acelasi lucru sa sa intample si la noi... ramane de vazut ce o sa si reusim.

Andra multumim pentru stirea cu revista. Am cumparat-o si eu.

Ella81it - felicitari pentru bebe Matteo si pentru nasterea super rapida.

Titi - capul sus, bebelul nu vine nu pentru ca ai gresit tu cu ceva ci pentru ca pur si simplu lui ii este foarte bine la mami a lui in burtica.

Onutza daca nu ma insel te laudai ca ne mai pui o lista cu bagajul de spital. Am pierdut-o eu???? Ca mi-am pus si eu cate ceva in bagaj insa tot am senzatia ca uit ceva esential.

Bytzza - stai linistita ca la kg sunt si eu chiar in spatele tau iar eu am 1,64 – 1,65 deci tot aia e. Am gleznele butuci si cand merg deja pulpele se freaca intre ele de la atata grasime.

Acum cateva vorbe si despre noi sunt moale ca o carpa nu am energie nici cat o musca. Am reusit si am pus cate ceva in bagajul pentru spital atat pentru mine cat si pentru pitica. Am reusit si am bagat doua masini pentru asta mica si mai am o gramada de spalat si de calcat.

Si inca o intrebare cu cat timp inainte treb sa imi iau adeverinta de la serviciu pentru spital?? Si imi trebuie si trimitere de la medicul de familie???? (asta cu medicul de familie chiar nu o inteleg.. la ce naiba imi trebuie trimitere, nu e evident ca la un moment dat trebuie sa si nasc?)


[33+] In curand mamica si am o minune in burtica Natalia Gabriela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Alina, uite exact de asta ma ocup eu acum, am vb cu medicul de familie pentru biletul de trimitere si acum sunt in tratative cu cei de la serviciu pentru adeverinta. Sunt valabile o luna, eu saptamana viitoare le iau pe amandoua, nasc oricum luna asta, asa ca ma incadrez.

-----------------------------------------------------------------------------------------
Andra, mami fericita de fetita Amana (2 ani si o luna) si viitoare mami de baietel 35s+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_gabi spune:

Alina, adeverinta este valabila 3 luni, asa ca o poti lua cand vrei. Eu am luat-o ieri ca sa scap de grija. Am inteles ca o cer la externare. Eu trimitere nu iau. Mi se pare aberant. Plus ca cica nasterea e gratuita in Romania. Pai atunci pt ce imi mai cer adevarinta de salariu?

Alina cu bebelusa 38+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_gabi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andra_C

Alina, uite exact de asta ma ocup eu acum, am vb cu medicul de familie pentru biletul de trimitere si acum sunt in tratative cu cei de la serviciu pentru adeverinta. Sunt valabile o luna, eu saptamana viitoare le iau pe amandoua, nasc oricum luna asta, asa ca ma incadrez.

-----------------------------------------------------------------------------------------
Andra, mami fericita de fetita Amana (2 ani si o luna) si viitoare mami de baietel 35s+


Andra , eu stiu ca trimiterea e valabila o luna, iar adeverinta 3 luni. Dar tu parca nasti la privat. Pt ce iti mai trebuie?



Alina cu bebelusa 38+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina04and spune:

Andra, Alina - va multumesc . Doamne cata birocratie... nu e de mirare ca stam prost la capitolul natalitate.

o sa vorbesc si eu si la serviciu si cu medicul de familie dupa ce merg pe 15.05 la control.



[35+] In curand mamica si am o minune in burtica Natalia Gabriela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

Alina, te ajut eu cu adeverintele:D

Cea de la serviciu mie mi au spus ca e valabila 3 luni de zile de la data emiterii, eu ca sa fie sigura ca nu imi fac cine stie ce bucurie din partea spitalului am fost atenta sa fie cu o luna macar.

Eu am avut o pe cea de la medicul de familie insa nu a luat o nimeni in consiferare, deci cred ca depinde de toanele fiecarui spital.

Felicitari Ella, si bine ai venit bebe Mateo. Dar ce ne inmultim:D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns titi143 spune:

Fetelor multumesc de sustinere, poate nu credeti dar inseamna mult. Si eu cred ca este mai mic, ca la eco de fiecare data era mai mic cu 1 sau 2 saptamani, dar totusi mai mult de saptamana viitoare nu o sa ma tina doctorii.
Azi ma vazut Edi ca plang si m-a intrebat de ce plang. I-am spus mai pe intelesul lui, ca nu vrea Robert sa se nasc, si el ma luat in brate si mi-a spus " las ca o sa vina el" m-am topit toata. E un dulce si abia asteapta sa vina fratiorul lui.

Ramona mamica fericita a lui Eduard (09.10.09) si 40+ Robert Aaron

AMR PUTIN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns titi143 spune:

Si fiind vorba de banii care trebuie dati la doctori, si eu sunt impotriva spagii, chiar foarte impotriva, dar din pacate la spitalele de stat asa stau treburile. Am vazut data trecuta. Nu ia convenit la doctor cat i-am dat si nici macar nu a venit sa vada ce fac, cum arata cusatura, nimic. Cand am avut nevoie de puitin lapte, adica o singura data , asistentele nu au vrut sa imi dea. A trebuit sa insist ca saracutul plangea de foame, si toate din cauza ca nu am dat nimic. Asa e la noi in spitale.

Ramona mamica fericita a lui Eduard (09.10.09) si 40+ Robert Aaron

AMR PUTIN

Mergi la inceput