Fluturasi de martie-aprilie 2011 (1)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

am pus poze le-am pus la gramada si le sterg eu dupa aia ca sunt multe.


Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:

Madutza, linkurile de pe prima pagina care duc spre Odisee si primele 365 zile nu corespund. Cel de la odisee este deschis de fapt catre cele 365 de zile si celalalt(365 zile...) nu se deschide. Te rog frumos daca ai timp si poti ocupate tu de ele ca eu nu ma simt in masura si nu vreau sa fac vre-o boacana pe acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:

Spiridusha, spor la treaba si Doamne ajuta!!! Felicitari lui Cristi pentru vocabularul foarte bogatttt. Noi nu avem asa multe cuvintele dar, are tot timpul sa invete.

Roxy, daaaaa, ne este tare dor de toti cei dragi! Intre timp o astept pe mama la noi saptamana viitoare. Trebuia sa vina saptamana asta dar a ami avut de rezolvat cate ceva pe acasa. Fugggggggg la pozele cu Anastasia!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Bine v-am gasit in noua casuta!!!


Am un gol in stomac acum ca realizez cum trece timpul si cat de repede cresc fluturasii! As spune si eu 2 vorbe frumoase, dar nu-mi vine nimic inteligibil acum in minte de emotie
Spun doar ca mi-au ramas intiparite in minte vorbele lui Somleac cand spunea ca fata ei cea mare, Daria, ocupa un loc special in inima ei pentru ca: "Ea m-a invatat sa fiu mama!" Asta simt si cred si eu cand ma uit la pitica mea, pentru ca greseli am facut si voi mai face, sunt convinsa, insa mamicia e o slujba grea si invatam impreuna sa ne descurcam.

Madutza multimim pentru efortul depus si primirea facuta in noua casa a fluturasilor!!!

L face febra in continuare, ii dau paracetamol la 8 ore, dar nu i-au aparut atatea bubite cate m-as fi asteptat, doar cateva acolo pe fata si vreo 2-3 pe maini si picioare, mai multe a avut cand a facut roseola infantum
Habar n-am de pe unde s-a molipsit, sotul zice ca a avut la munca un coleg rubeola; pe de alta parte a fost si epidemie in Bucuresti si ea se joaca nas in nas cu toti copilasii prin toate parcurile, fac schimb de jucarii pe care le roade de zor , pune gura pe toate prostiile (pe topogan, linge leaganul etc.; ma intreb cand trece perioada asta cu linsul/bagatul in gura al tuturor draciilor?).

Strumphy vaccinul ROR i-l fac, dar peste 3 saptamani! Oricum protectia oferita de vaccin este pe o perioada de 3 ani, parca asa scria in prospect, dar daca nu i-l fac voi avea probleme cu ea mai tarziu la inscrierea in colectivitate.

Irinuka si eu i-am facut picei Pentaximul la 13 luni si ii voi face Priorixul la 14 luni, nu e nici o problema!







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:

Roxy, am vazut pozele...Eu zic ca oricum ai tunde-o ii sta bine! Este o frumoasa si o dulcica si ce rochite minunate are...o adevarata domnisorica. Si tu mami arati tare bine si frumusica foc. Imi place parul tau ca etse des si destul de gros/aspru. Al meu este des dar foarte moale si cam subtire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

spiridusha un pentru Cristinel cel scump si bafta sa se prinda bb2 cat de repede. abia astept sa ne apucam si noi

yvy este posibil sa fi luat si din parc. eu n-o las sa bage in gurita jucariile altora de fapt, nu prea o las cu alte jucarii, decat cand nu aveam noi (dar stateam langa ea sa nu le bag-n gura ca nu-mi placeeeeee ) dar acum gata. avem si noi jucarii de parc

ally am tuns-o, avea parul neuniform, ziceai ca esteun catelus asa sa-i creasca uniform, frumos...oricum, creste repede.
mie imi place la nebunie cum ii sta, are un caput asa furmos este ca atunci cand era bebelusa mica, mica, tot asa chelioasa era si atunci

Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Roxy crede-ma ca plecam cu o gramada de jucarii dupa noi, dar cand ajungem in parc nici nu se mai uita la ele, tot pe ale altor copii le vrea si daca nu o las macar sa se uite la ele si sa le pipaie putin face un scandal monstru, cu tavalit pe jos si dat cu capul de borduri nu se lasa neam si ajung sa o culeg de pe jos zbatandu-se, sa o pun in carut si sa o leg cu hamul asa zvarcolindu-se si urland ca sa plecam de acolo ca nu ma mai inteleg cu ea. Mai nou vrea jucariile altor copii si apoi cand trebuie sa plece acestia nu mai vrea sa le dea inapoi, sa vezi urlete si jale...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rhynna spune:

Of of ne-am mutat in casa noua...sa dea Domnul sa fie plina de realizari si bucurii ale micutilor nostri..

Cami_antonia deci exista posibilitatea ca eu sa ma insel si copilul sa se dezvolte mai incet...

Deci ce vaccin obligatoriu se face la 1 an jumatate ...sunt la mama acasa in provincie si nu am carnetul de vaccinuri ca sa ma uit...
I-am facut la 1 an pe cel obligatoiu de la stat ...Pentaxim parca nu...?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Citat:
citat din mesajul lui rhynna

Of of ne-am mutat in casa noua...sa dea Domnul sa fie plina de realizari si bucurii ale micutilor nostri..

Cami_antonia deci exista posibilitatea ca eu sa ma insel si copilul sa se dezvolte mai incet...

Deci ce vaccin obligatoriu se face la 1 an jumatate ...sunt la mama acasa in provincie si nu am carnetul de vaccinuri ca sa ma uit...
I-am facut la 1 an pe cel obligatoiu de la stat ...Pentaxim parca nu...?!

Mami de fetita Sophie Elena(10.02.2011)



Intre 13-15 luni se face Pentaxim si Priorix (amandoua odata sau separat la o luna distanta, depinde de cum prefera MF sa le faca).
La 18 luni se poate face Synflorix, vaccin antipneumococic, dar e optional. Tot optional poti face pe la 24 luni Varilrix (vaccin antivaricela) si Havrix (vaccin antihepatita A).
In schema obligatorie abia la 4 ani se mai face rapel la DTP (o componenta a Pentaxim).



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

ally, am corectat

roxy, Anastasia e o dulceata . imi place tare mult poza cand alaptezi

rhynna, eu i-am facut lui cristi vaccin la 18 luni dar nu mai stiu cum se numea. Cu siguranta este cel de care zice yvy ca este optional

copiii dorm, dar cand se trezesc fugim repejor la zoo. Am vazut ca este deschis doar pana la 5 ...oare atunci ne da afara? sau doar pana atunci se poate intra?

Mergi la inceput