Mamici din Grecia (14)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Buna ziua la fetele mele dragi cu copilasi alaturi sau in perspectiva apropiata:)
Eu sunt' bine' ...merg joi la spital pt coronografie azi ma lupt cu stomacul si alte cele pt ca am mincat un yaourth de inka:(((((
In rest totul....super!!!
Va pup si va multumesc ca nu m ati uitat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Bonjurica
Tot eu sunt!!
Record la banca de stat...un functionar asa la vreo 52 de ani nenea Adonis mi a facut un virament in.... 42 de minute!
Eficienta maxima!

VOI???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica11 spune:

Sa traiasca nea Adonis!
Vezi ce bine e sa ne bucuram de maruntisuri, Carmen. Trebuie insa sa treaca multi ani sa invatam asta.Spune-ne si cum a iesit coronografia. Tie iti functioneaza asigurarea cu eoppy ul asta sau mergi 100% pe platit ?
Eu saptamana trecuta am dat 40 euro pe doua actinografii si 40 de euro consultatia la ortopaidikos si inca nu s-a rezolvat problema singura solutie omeneasca acum cu noile implementari europene din punct de vedere a platii ar fi statul la rand la spitalul ce e de garda dar dupa doua ore jumatate de asteptat imi cam terce.Totusi, prefer cinstita sa fiu sa se mute Grecia cu totul in Africa decat sa se continue situatia asta nou instalata si care deloc nu se potriveste realitatii de aici. Asa cum era inainte adica mers la medicul ce avea contract cu casa ta de asigurari si apoi casa il platea era mult mai bine.Nu stiu de ce trebuie sa suferim toti datorita schimbarii nerealiste pentru ca un grup de hoti a taiat mii de retete false cand era mult mai simplu sa-i stranga pe astia si sa ii traga la raspundere.
MoroK am citit de atunci ce ai scris despre inghetata dar nu m-am logat sa raspund, ma grabeam,e fain insa daca pot face asa multe feluri de inghetata, am vazut pe pliantul Lidl ca intr-adevar saptamana viitoare o sa aduca asa ca astept sa iau de acolo.
Anouk, cum sa rezisti la 40 de grade vara fara o inghetata si un ness la 4 dupa amiaza?
Serios acum, eu am tot timpul pe masa (iarna -vara) chec ssi koulourakia si totusi nu am copii cu probleme de greutate. Daca mananca normal la mese si au un program firesc varstei copiii nu se indoapa cu inutilitati intre mese. Iar daca nu, degeaba i le refuzi, tot le va gasi la altii.Cel putin asta am constatat eu. Ai mei de exemplu am urmarit zilele astea (ca tot am citit ce ai scris sapt. trecuta) mananca dimineata cate o felie de chec sau cate doua koul. impreuna cu paharul de lapte (sau fara daca a binevoit sa intarzie cu imbracatul si spalatul si nu a mai avut timp sa stea la masa deci ia felia in mana-asta de obicei e Ioana ce isi face doua cozi intr-o jumatate de ora), apoi la 5 cand ies afara dupa ce termina lectiile am vazut ca iau iar cate o felie (la masa de pranz insa nici unul nu mananca paine deci s-ar putea ca si asta sa fie o cauza), chiar daca le fac cate un tost sa zicem tot vor inainte sa iasa ceva dulce o inghetata sau un chec si apoi nu mai intra in bucatarie sa ia. Fructe mananca in tot timpul zilei si in timp ce isi fac lectiile si in timp ce se joaca pentru ca doar fructe au voie sa manance in camera sau sa isi ia in afara casei. La masa de seara mancam mancare, la cat de infometati sunt acum vara de exemplu dupa alergaturile de afara nici daca i-as ruga nu ar manca dulciuri in loc de budinca sau ce altceva avem pentru vradino.
Oricum, va fi tare greu in Grecia sa eviti situatiile in care intalnesti copii cu dulciuri ciudate in mana prin parc, e un mare stres sa il iei de acolo tot timpul. E mult mai usor sa fi mancat deja un "dulce" controlat de tine si el sa nu simta nevoia decat cel mult sa guste(unii poftesc pur si simplu) din ce are celalalt.Eu i-am invatat sa ia ceea ce li se da, sa multumeasca si apoi sa le puna in buzunar daca nu pot si seara daca sunt obosita si nu controlez bine jachetele inainte de a le pune la masina de spalat am parte de multe surprize
Va pup, o saptamana buna pentru ca ieri nu am reusit sa deschid si sa va spun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Mamica 11 coronografia si eventual stenturi este pt joi!
Mi e cam fricca caci aici nu se face anestezie.
Cu plata nu stiu mi s a spus ca nu platesc nimic ..o sa vad!
Acum sunt racita si nu pot lua antibiotice:((
In rest cald,vint praf si toti agricultori fac politica..;adica jos cu Merkel.
Plata datoriilor sa se faca la calendrele grecesti caci austeritate nu se poate!
Nici 'randament'
In fine o sa vedem pe ce parte or lua-o !
Pupici virtual pt toata lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

Salutare, fetele!

Nu mi-a mers netul atatea zile si am innebunit!
Carmaw, asa serioasa e problema de trebuie sa faci coronografie? Ai avut ceva simptome sau ai constatat la control de rutina? Sper din suflet sa nu fie nimic sau ceva tratabil rapid si usor.
Moro,ai ajuns la jumatatea drumului cu burtica!
Iar cu preturile.. nu vreo sa afli de pe-aici! A ajuns luxul luxului sa locuiesti pe insula.
Mamica, asa e cum ai zis cu dulciurile. Nici nu ma imbat cu apa rece ca nu va vedea la unul si la altul. Dar incerc sa nu ii dau in casa decat fructe, pentru ca afara oricum se lipeste de cate ceva. Si nici nu sunt paranoica sa las copilul sa urle de pofta cand altul mananca inghetata langa el. Asa ca.. primeste ceva la escapadele noastre si atat! Si vad ca functioneaza. Imi mai cere acasa cand isi aminteste cate un biscuite, dar ii zic ca n-am (chiar nu am!) si ca mergem mai tarziu sa cumparam. Daca uita, nu-i mai iau. Daca nu uita, ii cumpar. Vedem cat tine faza asta. Probleme de greutate nu are, dar as vrea sa previn acum problemele cate se poate. Am mereu in vedere si faptul ca tatal lui are diabet, tatal tatalui lui a avut diabet..

In rest, casa n-am gasit, proprietarii ne tot trimit mailuri cu 'ne pare rau, dar n-avem incotro', iar eu visez numai cum alerg dupa casa.
Ne-am umplut si de furnici! Si mi-e frica sa pun praf ca se baga N peste tot. Asa ca incerc cu sprayuri. Dar nu prea functioneaza.

Va pup acusica ca incerc sa-l pun pe putza la somn.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Anukutzule acum un an romanii (la un spital de stata) mi au dat verdict prost
Am venit in Gr si doctorul de la IKA cind a vazut ca numele de afta e romaanesc m a dat pe usa afara cu un ekg facut cu aparate preistorice si zicindumi USA ta nimic nu ai!!
Anul asta am facut in ro la particulr(delta)si mi a recomandat asta dupa ekg proaste si eco cardio ff nasoala
Acum ma astept sa mi se spuna ca am 'fumuri'..oricum am si rdv in St Luc bruxelles
O sa vedem!!Joi sunt progeamata dupa ce un nene mi a luat 80E pt coronografie(ce i drept sa uitat pe niste hirtii)
Va pup fetele mele dragi!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica11 spune:

Anouk, si eu as visa doar case in situatia asta cred. Oare nu puteti incerca si in Volos? Asta daca nu e chiar mare bataie de cap pentru sotul tau sa intre dimineata pe insula cand are comenzi acolo si sa iasa cu ultimul ploio .Eu cunosc persoane ce lucreaza in Amouliani si fac zilnic vara naveta pe continent,nu costa mult pentru ca isi scot un abonament (sau cel putin anul trecut functiona asta acum nu mai stiu cu schimbarile astea) si oricum sigur diferenta de la chirie acopera asta.
Cu diabetul asa e, nu e de gluma, e bine ca il urmaresti in situatia in care aveti in familie, bine nu e obligatoriu dar e bine.Uite la mine, din patru copii doar unul a luat alergiile sotului la ap. respirator.
Carmen, daca e programare in spital cred ca intr-adevar nu platesti nimic. Sa fie totul in regul;a iti doresc.
Cat despre cretanii tai, , greu cu ei sigur. Greu si pentru noi sa-i intelegem si pentru ei sa se schimbe.Au totusi vreo 5000 de ani stati pe acelasi pamant e greu totusi sa vina acum castelul de nisip numit EU si sa-i convinga sa munceasca "mai mult" pentru ca altfel li se surpa pamantul de sub picioare.Probabil nici noi nu am crede in locul lor.
M-as mira ca dintre cele doua: UE si Creta peste vreo 50 de ani doar sa fie prima pe picioare si a doua nu.Stai sa vedem.Istoria nu se vede de aproape.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

Carmaw, inca o data: multa multa putere iti doresc sa depasesti si problema asta. Sper sa o fi luat din pripa si sa ne aduci vesti bune!
Mamica, iti multumesc pentru gandurile bune! Chestia cu naveta.. nici intr-o mie de ani! Nu pleaca A din 'patrida'! Oricum sunt multe care il leaga de locul asta si nici nu as putea fi absurda sa-i cer sa renunte la ele.

Hai ca pana sa termin mesajul am tras o sperietura.. Am facut alaltaieri ultima doza a vaccinului contra meningitei. Totul ok.. pana azi dimineata cand s-a trezit cu noaptea-n cap si spunea ca-l doare mana la umar (acolo unde era vaccinul). Initial am crezut ca a dormit pe mana, i-a amortit si o sa-i treaca. De unde! Ore in sir a tot marait ca-l doare. Intr-un final isi mai revine cu mana, dar incepe sa vomite. Si da-i si vomita, schimba-l, iar vomita, iar schimba-l.. Intre timp se facuse alb la fata, buzele erau ca hartia si incepe sa se balabane de am zis, gata, acum lesina. A mai vomitat o tura si a cerut imediat la nani. Acum doarme si i-a revenit culoarea. Pediatrul zice ca nu e de la vaccin, ci ar fi 'gastrenteritida' care intr-adevar face furori in perioada asta. Mie imi pare mai degraba o reactie intarziata la vaccin. In fine, vad cum e cand se trezeste.
Mamica,vroiam sa te mai intreb: stiu ca tu nu ai facut la copii vaccinul de varsat de vant. Ai avut ceva probleme cand i-ai inscris la gradi sau la scoala? Ete un vaccin obligatoriu sau pur si simplu nu merg sa i-l fac?
Nu vreau sa mai bag vaccine inutile in copil, iar asta de varsat chiar mi se pare o prostie.

Pupici si scuze ca m-am lungit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Fetele mele multumesc de gindurile bune,pupici si voua si sanatate multa la micutii vostri!
Anoukule mam ai grija de atomicul nostru !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica11 spune:

Anouk, sanatate lui Nik.
Cu vaccinurile e la fel ca in multe alte chestii pe aici adica: exista doua raspunsuri unul cel din hartii si unul cel din experienta mea.
Adica cel din hartii e aici : http://edu.klimaka.gr/leitoyrgia-sxoleivn/nipiagogio/1572-emvoliasmos-mathitwn-dhmotiko-nhpiagwgeio.html ( asta e de altfel un site foarte bun pentru ceea ce cauti in general in domeniul legi, invatamant etc) si unde vezi ca scrie clar ca sunt necesare "toate vaccinarile prevazute in programul national, etc etc"
si raspunsul rezultat din experienta mea in urma inscrierii a patru copii in invatamant este ca intotdeauna (si cand spun asta chiar asa e, nu am intalnit director sa nu il ceara) vaccinul pe care il vor scris si stampilat este DTP sau ma rog o combinatie ce sa-l contina.Fara asta eu una nu am vazut copil inscris aici, fara multe altele am vazut insa. Albanezii nu il au de obicei cand vin si il fac toti imediat. Am mai spus eu pe aici mai demult cred (sau pe un blog, nu mai sunt sigura acum), daca este vreo accidentare in orele de scoala ei sunt obligati sa anunte parintii dar si sa duca copilul la primul centru pentru ingrijire medicala daca parintele nu poate veni in timp util si aici in Grecia oriunde te duci cu un copil pentru copci, cusaturi, etc cer DTP ul altfel e de rau. Asa ca directorii vor sa evite situatia asta.
Fara varsat de vant eu i-am inscris pe toti bineinteles, niciunul nu are vaccinul si toti sunt "scolarizati", de asemeni fara multe altele pe care desi le-am facut le-am intarziat mult deci la inscrierea la nipia nu erau trecute.
Mai tarziu cand o sa am timp intru si incerc sa ascund link ul asa cum mi-a explicat Theo intr-un post trecut, poate imi iese.

Mergi la inceput