Mamici din Grecia (14)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Citat:
citat din mesajul lui MoRo_K

Offf carmaw imi pare tare rau....eu tot sper ca poate reusesti sa-i dai vreun antidot ceva....

38

sarut mina de compatimire...e al treilea baietel pe care l am crescut....primul mi la otravit yaya.al doilea a fost facut praf de o masina ....si pe Choupylica ....tot asa
Arunca cu dezerbant sau cu otrava aiurea(e dificil cu curatenia aici la mine in sat) si uite asa baietelul meu moare
Cit despre calitatea serviciului med vet.....daca nu e vorba de capre sau oi ...putin le pasa!!
Se numes veterinari numai pt ca vind mincare si lese si au o masa de examinare
Nu au nici o dotare,nici un laborator,nici un ecograf...nimic
Ca sa mi se faca analize am plins 3 saptamini si la ce pret!!
Romania e paradis in comparatie cu e e aici
Sa ma tina DD in putere....caci simt o mare durere!
DA PT UN PISICUTZ.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica11 spune:

Carmen nu te supara de pe acum, poate va fi totul in regula cu el.
Si eu am pe gazonul din fata noua pisoi ce misuna nici mai multi nici mai putini . Au adunat astia mici de pe strada acum vreun an o mata jigarita si au adus-o si pentru ca avem gazonul comun cumva cu vecinii au intrebat o vecina daca ii lasa sa o tina aici in curte si ea a spus "da, bineinteles".Daca m-ar fi intrebat pe mine as fi spus nu categoric in mod sigurinsa cand au venit si mi-au explicat ca Natassa "le-a dat voie" nu am mai putut eu sa iau mata si sa o duc pe meleaguri straine. Deci, au cumparat ei garidakia de la Lidl si chiar se ocupa de ea, insa dupa un timp a fatat alti patru pisoi si acum in sfarsitul verii a mai facut inca patru. Deci, avem 9 in final de ni se misca printre picioare . Au si nume au si stapan, adica fiecare copil de aici din tetragono are cate unul "al lui" zica-se .Deci, grea decizie din partea mea, ori ii iau pe toti si ii dau cadou ori nu pot lua niciunul pentru ca un "stapan" va ramane pagubit.
MoRoK, bebita vad ca e linistit inca
O zi buna .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MoRo_K spune:

Mamica11 pai frumos cu pisoii da sterilizeaz-o dc poti....poate dc e scump strangeti cu vecinii ca tot e mata comuna :)
Carmaw si eu zic la fel...asteapta poate isi revine Choupi..
Mamica11 ufff te inteleg si ai dreptate cu rromii...uite asa ni se duce vestea...gandeste-te ce-i prin Italia/Spania/Franta..
Eu sunt bine tot 2 in unu :) azi am fost la doctor sta bine la caldurica are aprox 2900 si il vede sa stea pana aproape de DPn adica de 25 oct...cel putin 1-2 sapt cica mai sta...e activ si e totul ok...eu ma misc ok cam ca rata doar dar ma inchei la pantofi :)) pana acum am luat 11 kile ...e ok...obosesc repede dar uneori uit ca sunt cu burtik la putator...suntem pregatiti (pe cat se poate)si cand o vrea sa vina ...sa vina :) eu inca nu ma grabesc inca am ceva morcovi :))
Atatic

38

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Iubitele mele
Da Mamica 11 trebuiesc operati ca daca nu va treziti cu armata chineza...si binenteles daca e vorba de animalutze comunitare....bani de la toti
Si sa fac si veterinaru un gest ce naiba!
Al meu Choupylica e iar in terapie perfuzie glucoza 1l si ringer 1l
Acum caut produsul AZODYL(combate ureea)
Eu scuzati daca nu am copiii am o dragoste fara limite pt animale
Moroku mama tu sa ai grija si o sa vezi ca o sa fie ff bine
Lasa morcovii ca nu trebuie supa:).georgi sa nu se grabeasca sa stea acolo cumintel la caldut si sa profite
Fi optimista si increzatoare si bucura te de minunea din viata ta
VA pup pe toate dragele mele azi iar ma duc la clinica sa mi vad pufuselu'

editez ca am uitat sa va spun ca mereu am problema ca nu mi apar mesajele noi
Am scris la problemele tehnice dar ......NIMIC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioannoula spune:

Imi pare rau Carmen de ce i s-a intamplat lu Chupy si sper sa isi revina repede. Nenorociti oameni. Al meu nu iubea animalele, iar acum am un caine nebun pe Rimbo, v-am povestit de el, si 5 pisici.:D Tot asa, era o pisica vai de capul ei si am hranit-o, a fatat la vecina, iar acum mi i-a adus pe toti mie aici, si alearga Fanu dupa ei..:))) o veselie... eu le dau sa manance...In rest, stiti ca eu am renuntat in ultimul semestru la facultate, ca nu m-a lasat domnu meu. Pe 1 m-a sunat mama ca a vorbit cu fosta decana care din intamplare e sora vecinei mele, si i-a zis ca pot relua anul ca nu am restante si am multe credite. Eu am zis ahamz..sec. A venit sotul meu de la munca, si i-am zis, iar el foarte fericit zice: pai sun-o pe mami repede sa te inscrie..sa-ti zica cat costa si te duci si o faci. Am ramas... nu imi vine sa cred. M-a inscris mama si aia i-a zis trebuie sa platesc pana pe 14, 6 mil. Asta cand a auzit de bani imi zice.. pai lasa altadata. Am inceput sa plang, pentru ca e ultima sansa... si el cik: stai ma nu face asa, lasa ca vedem strangem si o platim. Si asa, a depus mama mea cerere de reinscriere, si de pe 2 sunt iar studenta. dupa 10 plateste si taxa, si gata.. m-am pus de invatat pt examene pentru ca vreau sa fiu pregatita si sa iau nota mare. O sa ziceti de-acum pana in ianuarie... dar timpul trece... cursurile sunt multe...nu vreau sa ma aglomerez in ultima zi. Va pup si moro stiu cum e cu morcovul..dar o sa treaca asa repede..si cand o sa vezi un matisor rosu cat o mana de om..mai mica...o sa uiti tot!! nastere usoara!!! #956;#949; #949;#957;#945; #960;#959;#957;#959; #960;#969;#962; #955;#949;#957; #949;#948;#969;!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica11 spune:

Ioannoula, abia ai mai mult timp pentru invatat daca ai inceput asa devreme si esti mai lejera.
Da, cred ca aveti dreptate trebuie sa vorbesc cu vecinii , la sterilizare nu m-am gandit. Acum insa va trebui si pe cele mari care sunt din prima tura nascute cred sa le ducem ca si ele tot aici vor fata. Doar sa--mi convind unul dintre copiii mici sa ma ajute pentru ca doar la ei in brate stau la mine nu vin nici picate cu ceara. Probabil o explicatie despre vaccinare ceva ca daca le zic de sterilizare... jale. Ei exact o armata chineza vor.
Cu tiganii eu nu as avea probleme asa mari daca ei s-ar numi in presa tigani sau gifti asa cum erau inainte . Sau rromi adica sa aiba alta radacina lexicala fata de cuvantul "romani" insa cand in presa li se spune tuturor tiganilor ce fac porcarii romani sau roma indiferent daca ei sunt din Polonia, Ungaria, Anglia sau Patagonia absolut logic se deduce ca sunt romani ca si mine si ca si copiii mei. Din nefericire. Nu stiu, a fost o cearta acum mai multi ani la Haga cu branza Feta pe care o foloseau ca denumire norvegienii parca la o branza de-a lor ce nu avea nici o legatura cu Feta greceasca ce era deja inregistrata ca marca si a castigat Grecia.
Cam asa si cu romani si romani. Unde e diferenta?
Diferenta in limba romana apare datorita caciulitei de deasupra a si a accentului dar asta nu exista in greaca (si nici in engleza cred) deci ...Explica daca ai ce.
http://en.wikipedia.org/wiki/Romani_people
Copiii mei au ajuns la concluzia asta : suntem din acelasi neam doar ca unii s-au nascut in alte parti: Polonia, Grecia, Italia, etc altfel nu am avea acelasi nume cu ei. Scurt si cuprinzator.
Daca ar fi alt neam, ar avea alt nume.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ioannoula

Imi pare rau Carmen de ce i s-a intamplat lu Chupy si sper sa isi revina repede. Nenorociti oameni. Al meu nu iubea animalele, iar acum am un caine nebun pe Rimbo, v-am povestit de el, si 5 pisici.:D Tot asa, era o pisica vai de capul ei si am hranit-o, a fatat la vecina, iar acum mi i-a adus pe toti mie aici, si alearga Fanu dupa ei..:))) o veselie... eu le dau sa manance...In rest, stiti ca eu am renuntat in ultimul semestru la facultate, ca nu m-a lasat domnu meu. Pe 1 m-a sunat mama ca a vorbit cu fosta decana care din intamplare e sora vecinei mele, si i-a zis ca pot relua anul ca nu am restante si am multe credite. Eu am zis ahamz..sec. A venit sotul meu de la munca, si i-am zis, iar el foarte fericit zice: pai sun-o pe mami repede sa te inscrie..sa-ti zica cat costa si te duci si o faci. Am ramas... nu imi vine sa cred. M-a inscris mama si aia i-a zis trebuie sa platesc pana pe 14, 6 mil. Asta cand a auzit de bani imi zice.. pai lasa altadata. Am inceput sa plang, pentru ca e ultima sansa... si el cik: stai ma nu face asa, lasa ca vedem strangem si o platim. Si asa, a depus mama mea cerere de reinscriere, si de pe 2 sunt iar studenta. dupa 10 plateste si taxa, si gata.. m-am pus de invatat pt examene pentru ca vreau sa fiu pregatita si sa iau nota mare. O sa ziceti de-acum pana in ianuarie... dar timpul trece... cursurile sunt multe...nu vreau sa ma aglomerez in ultima zi. Va pup si moro stiu cum e cu morcovul..dar o sa treaca asa repede..si cand o sa vezi un matisor rosu cat o mana de om..mai mica...o sa uiti tot!! nastere usoara!!! #956;#949; #949;#957;#945; #960;#959;#957;#959; #960;#969;#962; #955;#949;#957; #949;#948;#969;!!!

bravo sunt mindra de tine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

fetelor imi vine sa mor....nu stiu daca pot primii AZODYL pt choupylica
Este medicament si se livreaza intre 2 plachete de gheata
Am incercat pe site....unele nu livreaza in UE altele da dar trebuie sa stiu daca grecii accepta ca sa nu platesc de pomana
Unde sa ma informez va rog????
Cine ma ajuta si pe mine???
VA ROG

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

Salutare si de la noi!
Va multumesc mult ca v-ati interesat de noi (multumesc si tie, Mamico, de mesaj!).
N-am mai intrat din motiv de timp si nici nu cred ca se va remedia situatia prea curand. Ca daca intru sa scriu, pana citesc ce-ati mai scris, mai frunzaresc si pe ici, pe colo (ca-ti mai fuge ochiul..), ma trezesc ca am mancat o gramada de timp. Si domnul Nica continua sa ma tina in priza cat poate el de mult.
Am intrat cu bocancii in "terrible two's" si uneori simt ca-mi vine sa ma arunc in mare. In rest, cand nu are tantrumuri, este un copil extraordinar! Vorbeste extrem de corect, canta de-ti sta mintea-n loc, priceput la toate, pasionat de cabluri, scule si unelte (ca doar e fiul lu' tac-su). Inca nu l-am dat la gradi, probabil din primavara, pe la 3 ani.
Noi ne-am mutat cu bine, dar N a reactionat tare urat la schimbare (cam o luna am tinut-o numai in urlete). Casa este frumoasa, am cules si 2 matze de pe strada (Benita si Lolita), ne-am luat si 6 prepelite pe care le tinem in curticica noastra. Am inceput sa mancam cu totii oua de prepelita. Asta pe langa toata gasca de gaini, rate si curcani pe care le avem la un teren mai departe de casa.
Cam atat despre noi si sper sa mai pot intra sa mai zic fiecareia cate ceva.
Va pup cu drag pe toate si multa multa sanatate!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Bine te am gasit Anoukule!

Mergi la inceput