Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (11)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alina_anto spune:

Buna fetelor!

Ieri l-am crestinat pe Filip Andrei si totul a decurs foarte bine. A si plans putin in timpul slujbei, k era ora de papa, dar per total a fost frumos, emotionant.
Avem casa plina de cadouri, inca nu ne-am dezmeticit bine, asa ca maine cred ca revin cu detalii si poze.

La multe lunite Miruna, Vlad, Kariss, Codrin!


Alina mamica fericita de ScortzisoaraSara-Maria (09.05.2008) si Filip-Andrei(14.01.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dari_nanau spune:

Fetelor, voi ati facut cadou nasilor la botez? Eu nu prea am idei ce cadouri se fac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

dari si eu am aceeasi problema

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catiushor spune:

Mihaela - le gasesti pe http://www.mamepentrumame.ro/ Ana Maita stie si greaca
Dari - ma bag si eu ca musca in lapte,dar ce ti-a spus dr sa faci pt Emma? poate are flora intestinala un pic data peste cap. Parerea mea e sa ii scoti o perioada lactatele si sa nu amesteci fructe cu orice altceva ca fermenteaza.

La multe lunite Miruna, Vlad, Kariss, Codrin!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

daca as fi primit io macar jumatate din comentariile de aici la intrebarile mele de pe topicul asta...heheee eram "bogata" scoasa din necunoastere..
raluca si a mea piscotica , se sperie destul de rau..a stranutat o data tati langa ea si a inceput sa planga de am zis ca cine stie ce a patit ;tresare , se mai si trezeste plnagand..o mangai sau o pupacesc si de obicei trece

nah , nu stiu cate sunt interesate dar io imi "racesc" gura;din cate am citit eu ,despre alaptare , aportul de apa nu produce mai mult lapte ci ajuta mama sa nu se deshidrateze datorita alaptarii;alimentatia mamei este importanta dar daca nu mancam nu stiu ce nu inseamna ca nu facem lapte;cele mai bune exemple ,mie mi se par chiar logice sunt ..mamele din tarile subdezvoltate care alapteaza desi alimentatia lor este mai mult decat deficitara -organismul in timpul alaptarii are ca prioritate hranirea bebelusului ,de aceea lipsa unei alimentatii adecvate duce la dezechilibre la mama nu la lipsa laptelui;un alt exemplu este din regnul animal..vaca,care nu "consuma"carne dar produce lapte
nu mai retin exact cine povestea pe aici ca manca cereale si avea sanii pietroi ..am zis ca e o intamplare pana cand am citit in link-ul de mai jos cateva chestii chiar interesante..iar pt cele care chiar vor sa alapteze exista ceva remedii homeopate care pot stimula lactatia...revin ca plange printesa casei
http://sanatate.findtalk.biz/t1352-alaptat
http://www.spital-prieten.ro/informatii/parinti/mituri-despre-alaptare.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

georgia ce remedii? merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Bulinuta in primul link dat de Georgia sunt trecute remediile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Am fost si noi azi la medic, greu am gasit unul care sa lucreze. Nu avem nimic pulmonar desi tusea bietul Vlad ca un tabagist cornic, i-a schimbat tratamentul si deja se simte un pic de diferenta, noi avema sirop pt tuse cu expectoratii si el tusea sec, astia-s medicii din Romania...

Dari, eu nu am luat cadouri, noi am facut un botez mic, simplu fara tam-tamuri.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Ligia, foarte faine pozele de la botez, cred ca v-ati distrat pe cinste. Ma cam speriasem ca nu vazusem gantera deloc, dar pe la jumatate a aparut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mar_ysa_28 spune:

Vaiii... intru sa va zic ca avem cea mai nasoala zi din viata de bebe de pana acum si gasesc o multime de mesaje de felicitare va pup pe toate si va multumesc din suflet!
V-am zis ca sunt racita...de aseara de la 10 pana la 4 dimineata asta mica a tipat aproape incontinuu....tacea doar cate putin cand o leganam mai agresiv...stiu ca nu e bine dar nu mai stiam ce sa ii facem.
Nici nu stiam ce are...un pic infundata dar nu cat sa nu poata raspira...dupa 4 a dormit doar cu titi in gurita si tare greu am calmat-o.Am sunat azi dr si a vazut-o, era la cabinet, se pare ca e o viroza..tratament...paracetamol...tantum verde...colargol la nasuc...sper sa fie mai bine ca daca si noaptea asta va fi la fel imi vine sa o iau pe campii. Macar Leyre e super cumintica si intelegatoare!

Ma oftic ca de Leyre aveam mai multa grija, o protejam...acum pe asta mica am carat-o peste tot..si de acolo ni se trage.

Sa ne traiasca micii crestini!

Mergi la inceput