Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (11)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaelaradu spune:

Andi cum sunteti? Cand mergeti la pediatru?
Altesa asa suntem si noi. Doua "ulicaue", adica doua fete cucuiete care umbla cat ii ziulica de lunga pe ulitza :)
Raluca mi-as dori sa te pot ajuta cu un sfat, dar cred ca Adriana, fiind la al doilea copil, stie ce vorbeste, dar pt linistea ta si pt ca "mai bine previ, decat vindeci", intreaba pediatrul sau poate cunosti un neuropsihiatru sau chiar un psiho-pedagog, care te-ar putea lamuri.
Miha cum e piciorusul lui Edy? Al nostru s-a desumflat aproape de tot si am pus compresa doar in ziua vaccinului.
Cati si fetele de care vbeai pot fi contactate pe vreun site/ email?

E absolut regretabil ce se intampla in casuta bulgarasilor. Ma gandesc acum cand scriu ca sunt putini acei care inteleg ca timpul costa bani! E singurul lucru care ne-a ramas de comercializat. Si ca sa intelegeti la ce ma refer, am sa spun ca atunci cand bulgarasii vor ajunge la varsta noastra de acum, nu vor mai iesi la cafea cu prietenii pt ca singurele relatii de amicitie vor fi cele de pe retelele de socializare, forumuri, etc. Pentru ca vor veni acele vremuri in care preferi sa nu-l vezi la fata pe cel caruia te confesezi, caruia ii ceri un sfat. Nu va fi loc de slabiciune, ura sau simpatie pt ca sentimentele si relatiile interumane consuma timp si aduc riduri si dusmani.
Asadar, draga Faith (si nu vb ironic fiindca inteleg si pozitia ta) fac apel la inteligenta ta pt a intelege urmatoarele:
Am plecat de acasa din Orastie sa studiez in Cluj pe vremea cand aveam 19 ani. Mi-am jurat iubire vesnica cu Oana, colega de banca. Primul an de despartire a fost suportabil, dar acum ne vorbim de sarbatori.Halal prietenie pe viata! Am plecat si din Cluj acum 3 ani si povestea se repeta, finalul, inevitabil, acelasi.
In timpul de cand sunt departe de ai mei, de cei care vorbesc limba mea, am legat 2 prietenii: una dintre fete s-a intors in tara, cealalta sper ca va supravietui cancerului.
Sti cat de greu imi e mie aici? Sti cum e sa te certi cu barbatul cu care faci dragoste, in engleza sau greceste? Sau voi nu va certati niciodata? Nu simtiti nevoia sa va "bagati picoarele" pe romaneste? Toate refularile mele sunt cuprinse in numarul de mesaje afisat la profilul meu si numarul ala reflecta de cate ori am plans eu sau m-am bucurat aici. Am vorbit limba mea aici si mi s-a raspuns la fel. Sti cat de pretios e pt un om sa vorbeasca si sa auda limba mamei lui? Am legat prietenii aici si atitudinea ta vizavi de plecarea lui Lady m-a durut enorm. Chiar daca nu te cunosc, m-a durut atitudinea ta. Si m-ar fi durut la fel daca Ligia s-ar fi purtat asa fata de tine, spre ex. Fiecare om ne face viata mai bogata, fie ca am dat mana cu el sau l-am ascultat la radio. De aceea invatam din carti si de la oamenii care le-au scris si nu de la prietenii cu care facem gratar.
Respect opinia ta despre "pupatul in fund" si "dulcegarii". Am convingerea ca asa cum eu respect dreptul tau de a emite acea parere si tu ar fi trebuit sa respecti raspunsul celor care ne-am simtit vizate sau atacate de remarcile respective. Te imbratisez si sper sa intelegi ca tonul postarii mele e unul calm, deloc ironic sau moralist, pur si simplu o oglindire a unei vieti mai plictisitoare, expunerea unei persoane care nu mai are atat de multi prieteni in viata reala.

Iris Vanessa (25.02.2012) made in/by Mihaela
http://flowerspeaking.wordpress.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelaradu spune:

Pentru ca maine nu stiu daca vom intra:

Kariss
Codrin
Sa cresteti mari, sanatosi si voiosi!


Iris Vanessa (25.02.2012) made in/by Mihaela
http://flowerspeaking.wordpress.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaBuc spune:

hai mai ane-maria, cine are net de intrat pe forum are si net de google-it.


Mamica de Rebeca Stefania - 03.07.2010 si Natalia Ioana - 06.02.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaBuc spune:

Citat:
citat din mesajul lui kraluca

imi este asa de ciuda ca ma panichez prea repede...
mami fericita de Ariana (05.02.2012)

mutatia heterozigota a A1298C si C677T
tratment: clexane 0.4/zi, femibion 2, cetebe, magne B6


Eu cred ca e normal sa reactionezi asa, e primul tau bebe si cartile nu iti spun la ce sa te astepti. Dar sa stii ca si la al2lea la fel te panichezi daca ti se intampla ceva nou pe care nu l-ai patit cu primul. De exemplu, Rebeca dadea din cap stanga-dreapta cand era mica, dar rau de tot; deja ma gandeam la chestii rele, probleme neuro; acum si Natalia face la fel si nu ma mai panichez.


Mamica de Rebeca Stefania - 03.07.2010 si Natalia Ioana - 06.02.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Mihaela, ce draga imi esti...o aducem noi pe Lady inapoi! In politica romaneasca cineva a zis zilele trecute ca nu si-a spus ultimul cuvant. Iar persoana imi place la fel de mult ca si expresia. Asa ca...Lady nu si-a spus ultimul cuvant si ea stie asta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kraluca spune:

adrianaBuc
vin si eu "la spartul targului": unde a plecat lady? ce-ati facut mai fetelor? si-asa suntem putine moldovence pe aici... ca olga si cati s-au "metropolizat" promit sa recuperez capitolul trecut!



mutatia heterozigota a A1298C si C677T
tratment: clexane 0.4/zi, femibion 2, cetebe, magne B6

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicole1980 spune:

Citat:
citat din mesajul lui kraluca

imi este asa de ciuda ca ma panichez prea repede... astazi am tras vreo trei ture de plansete din cauza acestor sperieturi... normal ca i-am transmis starea fetei si a fost agitata multumesc fetelor pentru sustinere acum ma gandesc cu teama la felul in care va reactiona la botez...
vad ca multi bulgarasi trec prin diverse faze de probleme de sanatate si cred ca este din cauza faptului ca pana la 3 luni au anticorpii de la mama si apoi trebuie sa lupte singurei cu factorii patogeni din mediul extern. poate mai ajuta lapticul matern
suzie - sper sa fie maine pediatra... astazi nu mi-am permis sa o sun

mami fericita de Ariana (05.02.2012)

mutatia heterozigota a A1298C si C677T
tratment: clexane 0.4/zi, femibion 2, cetebe, magne B6

Kraluca - si Antonia se sperie foarte des. De dimineata am dus-o la noi in camera, erau draperiile trase...s-a uitat la ele si a inceput sa planga....
Daca David scoate un sunet mai tare sau mai ciudat...incepe sa planga
Daca cumva indraznesc sa intru la Mall in parcare subterana, plange, tipa, urla - asta mi s-a intamplat de fiecare data cand mergem in Afi...
Asa este ea mai sensibila, nu ii plac schimbarile, o obosesc locurile noi..In schimb David la varsta ei mergea oriunde si nu avea nimic....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicole1980 spune:

Chiar, eu nu am interpretat ca nu va mai posta Lady....Unde esti Lady ??? Si mie imi esti tare draga...

Mihaela pentru postarea lunga si calma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihacor spune:

neata fetelor.
miha merci de intrebare,eu am mai insistat cu branzica si vad ca se face tot mai mica galca.ma bucur ca irisuca e si ea mai bine.
raluca eu zic sa mergi si la un pediatru.mie mi-au zis medicii sa il urmaresc atent si daca vad ca isi incoarda toti muschii,ca o spasma,nu e ok si s-ar pute sa fie si de la zahar,la noi,dar parerea mea e sa mergi la pediatru.
nu ma pot abtine sa nu comentez si eu ce se intampla aici.
nu cred ca e corect fata de noi celelalte fete,sa va retrageti si sa nu mai scrieti,dar clar e decizia fiecareia dintre voi.
eu cred ca fiecare aveti dreptate:faith,miha si lady.
si eu m-am simtit aiurea de mai multe ori aici pe forum,aveam impresia ca nu sunt bagata in seama si chiar nu am fost,am avut cateva intrebari la care nu mi-a raspuns nimeni,dar in acelasi timp a fost vina mea pt ca nici eu nu am raspuns prea mult si de aia tot nu am plecat.
unele dintre noi leaga aici prietenii frumoase chiar daca nu iti vezi fata si pt asta tot respectul,poate de aia se crede ca e `pupi-n-cureala`.
in acelasi timp ai dreptate faith,o prietenie nu inseamna doar sa spui lucruri frumoase celuilalt,mai tre sa il tragi si de manecutza cateodata.
si in acelasi timp sa nu uitam ca suntem toate femei si avem hormoni si temperamente diferite,dar avem ceva comun:suntem mamici,si din aceasta cauza eu cred ca ar trebui sa avem intelegere una fata de cealalta,si daca nu vreti puteti sa luati decizia sa nu mai scrieti.
asta e parerea mea si am simtit nevoia sa o scriu.
voi trageti singure concluziile,daca vreti bineinteles.
o zi minunata alaturi de bebei vostri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihacor spune:

fetelor ce e cu annisia si cu sophia m? si mai sunt cateva fete de care nu mai stim nimic de mult timp.
am vazut o poza cu sofia si bebeu,dar atat.

Mergi la inceput