Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (11)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

raluk pe la 2 luni a avut si rafael o perioada de 2 sapt cand se speria asa cum zici tu mai ales din somn se trezea speriat .Cand face asa si o iei in brate nu e rigida ca o tabla ,nu e super incordata? Ca daca e asa tot colici iis de de vina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kraluca spune:

se incordeaza din toti muschii.... zici ca are un spasm muscular. intre timp m-am mai linistit, insa maine merg la dr. este si atat de agitata de trei zile... cred ca si caldurile astea si-au spus cuvantul



mutatia heterozigota a A1298C si C677T
tratment: clexane 0.4/zi, femibion 2, cetebe, magne B6

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaBuc spune:

raluca, la varsta asta cred ca e firesc sa se sperie usor, pana si schimbarea luminii (cand treci dintr-o camera in alta) ii poate speria. Nu cred ca e motiv de ingrijorare inca. Cand se sperie e important sa vorbesti cu ea, sa se simta in siguranta. Trebuie sa se obisnuiasca cu ce vede in jur; gandeste-te ca pentru bebelusi totul e nou si acum isi descopera simturile. Pana pe la 1 an fac tot felul de chestii care noua ni se par ciudatenii.


Mamica de Rebeca Stefania - 03.07.2010 si Natalia Ioana - 06.02.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane-maria spune:

Citat:
citat din mesajul lui kraluca

hellloooooooo! ma baga si pe mine cineva in seama? tocmai scriam in capitolul trecut ca sunt distrusa deoarece pitica mea are reactii ciudate cand se sperie (cel putin o data pe zi). prima data am crezut ca este din cauza colicilor, insa se sperie des isi inclesteaza pumnii, face niste ochi mari, fata inspaimantata si incepe sa plamga. se intampla cand iesim pe scara blocului, la vaccin si cateodata se trezeste asa din somn. ma gandeam la atac de panica sau, doamne-fereste, sindromul west... pediatra mea nu stiu daca stie sa gestioneze asa problema... nu stiu ce sa fac... as incerca sa o filmez, insa nu vreau sa-i provoc inca un moment de panica.... ma ajuta si pe mine cineva cu o parere, ceva?

mami fericita de Ariana (05.02.2012)

mutatia heterozigota a A1298C si C677T
tratment: clexane 0.4/zi, femibion 2, cetebe, magne B6


si a mea face la fel , dar daca o sperii fara sa vreau sau altcineva sau aude vreun zgomot ciudat , tine pumnii stransii si dintr-o data incepe sa planga , asa e ea mai sperioasa poate si bebele tau este la fel , nu cred ca ar trebui sa iti faci griji DOAR daca se sperie asa din senin si reactioneaza cum ai zis ..poate atunci ar fi o problema#537; mai vb si cu alt doctor , vezi ce spune.


ANE-MARIA mamica fericita de Bianca  ( 08.02.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane-maria spune:

Citat:
citat din mesajul lui adrianaBuc

Bai, cand aud cu "imi baga nu-stiu-cine in cap nu-stiu-ce" nu ma pot stapani sa nu rad. Dar voi nu aveti minte sa ganditi?! Si daca zice cineva ceva, trebuie luat de buna?! Exista internet, te poti documenta in absolut orice problema. Si chestii de genul "eu am alaptat doar X luni din cauza nu-stiu-cui"; cand de fapt singurul vinovat esti chiar mama in cauza, pentru ca inainte sa dea LP sau altceva nu s-a documentat suficient sau nu a cerut si alte opinii. Traim in era informatiei, ce Dumnezeului! Eu stiu ca, inainte sa iau o decizie in ceea ce priveste copilul meu, ma documentez in 100 de surse, nu iau de buna ce zice nici pediatru nici altcineva.

La multe lunite Miruna de Elenii si Vlad de Dari!!!

anca_cls, diversificare o incepi cand copilul nu mai ia bine in greutate consumand doar lapte. In general, cam la 6 luni, laptele (indiferent de care e) nu ii mai ofera toti nutrientii necesari dezvoltarii. Dar aste depinde de fiecare copilasi, unii incep mai devreme, altii mai tarziu. Oricum, pana la varsta de 1 an, tot laptele e principalul aliment. Dupa un an, se schimba lucrurile.


Mamica de Rebeca Stefania - 03.07.2010 si Natalia Ioana - 06.02.2012


Iar incepem cu rautatile ??? Te-ai gandit ca poate nu toata lumea are internet ? asa cum presupui tu...#537; nu cred ca se cuvine sa judeci , nu consider ca esti in masura sa faci asta sau eu sau altcineva.


ANE-MARIA mamica fericita de Bianca  ( 08.02.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dari_nanau spune:

Multumim pentru urari fetelor!

Noi suntem cat de cat bine, avand in vedere ca Emma s-a simtit rau azi, stari de voma si stare subfebrila...sper sa nu fie iar enterocolita . Maine mergem si noi la vaccin cu Vladut...incerc sa nu ma stresez prea tare cu greutatea lui, a pus 650 luna asta, aproximativ la fel ca in prima luna...el pare ok, e vioi, papa bine, doarme bine...ce-i drept in ultimele zile a avut mai multe stari de veghe si mai multe episoade de colici si evident nu a papat foarte bine. Nu vreau sa ajungem la completare, chiar daca doc asta va recomanda mai mult ca sigur. Oricum nu vad sensul completarii atata vreme cat lapte este si bebe pare sa se sature dupa ce papa.

Luiza, noi avem AngelCare sistem de monitorizare, fara functie video, si suntem foarte multumiti de el.
Amelia, voi cum mai sunteti?
Lali, ce mai face Andrei? Cat stati la mare?
De Sophia nu mai stie nimeni nimic?

O seara linistita sa aveti!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Raluca si Vlad a avut o perioada in care se speria din orice, dar el incepea sa planga, acum e ok, sunt trecatoare perioadele astea.

Altesa, si eu l-am dus pe Vlad peste tot cu mine si nu a patit nimic, uite ca a racit acasa.

Fetelor tot citesc ca mergeti la medic maine, dar nu e liber? Lucreaza medicii maine? Si eu vreau sa merg cu Vlad dar sper sa gasesc ceva in pruvat, ca medicul meu de familie e in vacanta prelungita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dari_nanau spune:

Luiza, noi am facut programare la vaccin pentru maine, cu 2 saptamani inainte. Poti sa incerci la Medicis sau Hypocrate, poate lucreaza maine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kraluca spune:

imi este asa de ciuda ca ma panichez prea repede... astazi am tras vreo trei ture de plansete din cauza acestor sperieturi... normal ca i-am transmis starea fetei si a fost agitata multumesc fetelor pentru sustinere acum ma gandesc cu teama la felul in care va reactiona la botez...
vad ca multi bulgarasi trec prin diverse faze de probleme de sanatate si cred ca este din cauza faptului ca pana la 3 luni au anticorpii de la mama si apoi trebuie sa lupte singurei cu factorii patogeni din mediul extern. poate mai ajuta lapticul matern
suzie - sper sa fie maine pediatra... astazi nu mi-am permis sa o sun



mutatia heterozigota a A1298C si C677T
tratment: clexane 0.4/zi, femibion 2, cetebe, magne B6

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Raluca, am mai discutat despre asta, si reflexul moro. E normal sa se sperie. Incearca sa eviti sunetele puternice sau cand o vezi ca isi strange pumnii sau isi ia fata de plans pune mana pe ea, si linisteste-o. La noi asa merge. Sau, daca nu apuc il iau jn brate si ii trece

Ane, adriana se referea la fetele de pe forum, care evident au internet

Mergi la inceput