Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (66)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

merci brigit. Am ajuns la concluzia ca depinde de aparat cat de bine se vede bb in primul trimestru. La 9 sapt am facut un eco si se vedeau amandoi f bine, iar cateva zle mai tarziu am fost la ginecologul din buzau care era neclara si pt mine.... apoi la 12 sapt am fost la herghelegiu care i-a vazut f bine la abdominala. Cred ca am sa intreb asistenta ce tip de eco imi face acum la 17 si daca imi spune ca exclusiv transvaginala refuz si astept pana ajung la bucuresti. Nu stiu cum sunt dr in bucuresti, dar in buzau se merge pe buzunarit... eco abdominal costa 80 lei iar transv costa 200 de lei.

+ 16 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Stai linistita ca si la bucuresti se merge tot pe buzunarit, mai ales cu gemeni tariful de obicei e dublu
Pt mine conteaza f mult relatia cu medicul si desi am abonament la o medicover cu supravegherea sarcinii incluse nu ma duc acolo. Mi se pare important sa ma vada un medic care imi stie povestea, a mai vazut bebeii. Acum daca vrei sa nasti cu herghelegiu mi se pare important sa va vedeti mai des decat la eco morfologice. El nu face eco de control?



Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

nu stiu ce sa-ti spun. La 15 sapt mi-a facut o eco ff detaliata (ceva de genul eco morfofetala, indici doppler si inca ceva) si mi-a spus ca totul e bine si ne vedem la 22 de sapt.

In ultimul trim intentionez sa ma mut temporar in bucuresti caci am citit la voi cu ce o sa ma confrunt (ati abordat chiar problemele intampinate cu transportul) si atunci ma mut in capitala.

+ 16 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

anne, dar nu ti-a zis macar de col sa il mai verifici intre timp? macar la 3 saptamani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Citat:
citat din mesajul lui balanta_tm

anne, dar nu ti-a zis macar de col sa il mai verifici intre timp? macar la 3 saptamani.



nope. Avea atunci 3,8 dar stiu ca se poate schimba situatia intr-un timp scurt.

+ 16 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

la mine a ajuns colul cu o rapiditate incredibila de la 3.2 la 1.3 cm si deschis la interior. fara simptome, fara nimic. si cu stat in pat in majoritatea timpului (eu sunt in concediu de risc maternal din sapt a 9-a).
sigur, poti sa ai noroc de un col bun, cum au avut atatea fete care au dus sarcini gemelare. doar ca niciodata nu stii ce iti rezerva propriul organism.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Citat:
citat din mesajul lui balanta_tm

la mine a ajuns colul cu o rapiditate incredibila de la 3.2 la 1.3 cm si deschis la interior. fara simptome, fara nimic. si cu stat in pat in majoritatea timpului (eu sunt in concediu de risc maternal din sapt a 9-a).
sigur, poti sa ai noroc de un col bun, cum au avut atatea fete care au dus sarcini gemelare. doar ca niciodata nu stii ce iti rezerva propriul organism.


nu contest importanta norocului dar nu ma bazez doar pe noroc. Drept urmare am sa-mi fac o programare aici in buzau ca sa vad cum mai stau lucrurile. Multumesc frumos

+ 16 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salexa spune:

Fetelor nu stiu ce se intampla in spitalul asta dar toata lumea alearga de colo pana colo. Ma simt internata la 9.

Annemary eu am facut ultima eco transvaginala la 13 saptamani. Totul a fost ok. Dupa asta lunar folosea sonda sa imi masoare colul.



FIV 1 dr Albu Dragos reusit
mutatia 1691 in factorul v nu a fost identificata
mutatia 20210 in factorul II nu a fost identificata
mutatia 677 heterozigota
mutatia 1298 heterozigota
mutatia 675 4G PAI homozigota
mutatia 844G PAi nu a fost identificata
32 saptamani+2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

Balanta multumesc ptr mesaj am citit si eu materialul ....asta e nu te poti baza pe medici trebuie sa citesti tu ca sa ii verifici...oricum era greu sa stau cu vezica plina pana intram....

Eu oricum am mers la 2 saptam ptr verificarea colulului cu echo endovaginala ca sa fiu linistita....



32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Fetelor, voi cum va descurcati cu caldura? eu ma topesc..
Cele care ati trecut de 30 de saptamani, ce ne puteti spune despre ce ne asteapta? Mie imi e teama ca o sa creasca nr. contractiilor.. Cateodata, ma gandesc ca mi-e greu sa stau in picioare din cauza faptului ca m-am obisnuit sa stau numai in pat...Cand ma ridic simt burta grea si tare..Cum e la voi?

28 &

Mergi la inceput