Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (66)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Mamicilor sau cele care ati facut deja ecografia de trimestrul 3, la cate saptamani de sarcina ati facut-o? eu stiam k optim este la 32 de saptamani, dar Salexa m-a bagat un pic in ceata spunand ca dr. ei prefera la 30-31 in cazul sarcinilor gemelare.

28 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CAMELIA28 spune:

Buna mamici si gravidute,


vrem sa "maritam" si noi caleasca: http://www.ebay.de/itm/Luxus-Zwillingskinderwagen-DUO-mit-Schwenkrader/360304873055

Culoarea nr 6, cu toate accesoriile.Cine doreste, rog PM

Va doresc sanatate, racoare si muulta rabdare!


Mami de gemenasi Luca si Marc -11 mai 2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

amary, si eu sunt o superba fiindca in afara de faptul ca transpir noaptea de mai bine de-o luna, mi-au crescut si mustatile . sunt complet demotivata in a pune labeta pe niste benzi epilatoare si a ma dezmustaci .
esti norocoasa daca burta se intareste doar cand stai mult in picioare. pt mine este suficient sa ma dau jos din pat si gata, pietroiul este format .
irip, f interesant articolul ce l-ai postat. multumim.
salexa, iau deja gynipral zilnic, dar iau cate o jumate la 6 ore.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

balanta_tm, am mai gasit un material interesant. http://medica.ro/reviste_med/download/practica_medicala/2011.4/PM_Nr-4_2011_Art-10.pdf

28 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Balanta, eu nu mai rezist mai e putin si ma "impletesc" pe alocuri, maine merg la jupuit, oricat de greu va fi....Am reusit si eu sa-mi spal latzele, acum ma chinui sa-mi dau unghiile cu oja, n-am reusit decat la un picior. Sper sa ma mobilizez si pentru al doilea

Irip, morfo am facut una la 30,3, alta la 31.5, dar sunt doar niste ecografii mai amanuntite, nici nu sunt obligatorii, morfologie se face la 22 s cu adevarat. Cu colul, si mie dr. mi-a zis sa fie mereu peste 2.5, asta e criteriul. La 30s mi l-a masurat la eco si transvaginal, avea 2.9, se putea si mai bine avand in vedere ca eu il am de 4.3 normal, dar sper sa mai tina putintel. Si mie la prima sarcina mi s-a scurtat brusc colul la 34-35s, dr. spune ca a fost din cauza trombofiliei netratata mult timp, dar evident nu o sa stiu niciodata cu adevarat cauza.

Brigit, parca nu ai mai intrat demult. Esti OK?

Amary 32+ de +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

amary, deci esti o lady , iti faci si pedichiura. e drept, deocamdata la un picior, dar ti-o faci .
moamaaa, ce col ai! beton! 2.9!!! super! fii linistita ca mai rezista cateva saptamani.
col scurtat de la trombofilie? nu inteleg rationamentul, dar cine stie? orice e posibil.

anabel, daca citesti studiul din linkul al doilea pus de irip, ai sa vezi ca pt masurarea transvaginala a colului trebuie sa ai vezica goala, iar pt masurarea lui abdmoniala trebuie sa o ai plina. pe tine parca dr te pune sa ai vezica plina cand ti-l masoara vaginal?

eu cred ça brigit e plecata pe undeva zilele astea.

salexa probabil doarme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salexa spune:

Balanta da recunosc, sunt vinovata, am dormit pana acum. Nu stiu ce o sa mai ma fac cu somnul asta pentru ca mananc si dorm. OF OF OF
Irip nu trebuie sa iti faci griji pt acea eco, este o ecogarfie unpicut mai detaliata, se uita si la col si cam atat. Fiecare medic te cheama pana in 32 de saptamani maxim. Fiecare cum vrea.
De astazi de dimineata la noi la salon a sarit o siguranta si nu avem curent. Spital de copii si nu se face nimic, ne=a spus o asistenta ca abea maine vom avea lumina. Of Groaznic

POOP Fetele

FIV 1 dr Albu Dragos reusit
mutatia 1691 in factorul v nu a fost identificata
mutatia 20210 in factorul II nu a fost identificata
mutatia 677 heterozigota
mutatia 1298 heterozigota
mutatia 675 4G PAI homozigota
mutatia 844G PAi nu a fost identificata
32 saptamani+2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Wow, ce mult ati scris, am avut o gramada de citit
Eu am profitat de sotz in zilele astea libere, l-am bagat in program de curatenie intensiv, scos haine de vara etc. Am supravegheat operatiunea din varf de pat si inculpatul ca sa se razbune mi-a taiat accesul la wireless, eu stateam calma credeam ca e netul picat cand colo el mi-o facuse, cica sa nu fue singurul chinuit
In rest intepaturile din col s-au mai redus ca frecventa si intensitate, deci chiar se vede o imbunatatire-Amary
Am vazut ca ati acoperit o gramada de subiecte, cel legat de haine inclusiv. Eu cred ca inca nu realizez cat de mare o sa fiu, dar de investit in haine nici eu nu o voi face, deja stau f mult in pat si nu cred ca situatia se va schimba.
Pup toate gemenistele



Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

neatza mamici gravide. Am citit articolul postat de Irip legat de colul uterin si m-a pus in dificultate. Eu sunt din buzau dar doresc sa nasc la bucuresti cu dr herghelegiu. Preventiv, in primul treimestru am fost la un dr din bzuau, gandindu-ma ca o sa ma simt bine stiind ca am un dr aproape in cazul in care se intampla ceva si nu am timp sa ajung la bucuresti. La 15 saptamani am fost la herghelegiu, mi-a facut o ecografie abdominala, a umplut 3 pagini cu detalii despre bbei si m-a programat pt morfofetala in a 22-a saptamana. Colul avea atunci 3.8 cm. Am zis ca 7 saptamani intre 2 ecografii ar fi cam mult dar tocmai bine caci pot da o fuga la dr din buzau ca sa ma mai vada la fata. Problema cu dr din buzau este ca merge numai si numai pe ecografia transvaginala iar eu sunt .... nu panicata ci de-a dreptul traumatizata de ideea unei ecografii transvaginala pe timpul sarcinii.
La 10 saptamani i-am spus ca nu vreau transvaginala si a dat ochii peste cap insistand sa fac transvagnala. Acum sunt si cu hormonii in plina expansiune si tare imi e ca nu am sa fiu asa calma ca data trecuta cand i-am explicat de 2 ori ca nu vreau si de ce nu vreau.
De aceea va intreb pe voi: este mult daca mai astept 4 saptamani pana la morfofetala? Am stat in pat in perioada asta, cu minim de efort depus prin casa, fara dureri sau intepaturi. iN trim 2 ce tip de ecografie ati facut? Reiese f clar si din articol ca eco transvaginal e mai exacta pt masurarea colului dar dupa masuratori dr mai zaboveste pe acolo sau trece la abdominala pentru a vedea bebeii?


+ 16 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Annemary, poate in primul trimestru merge pe eco transvaginala, din trimestrul 2 nu cred ca mai poate masura bine bebeul asa, doar colul.
Eu in primul trimestru am fost la eco f des, pe la 9 sapt a incercat dr mea pe burtica dar tot nu putea vedea bine, insa de pe la 10 sapt jumate am renuntat la transvaginala. Acum, pt ca eu am cerclaj cred ca nu scap de controlul cu transvaginala, dar masratorile bebeilor le face pe toate pe burtica.



Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput