Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (66)

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Irip, dr. mi-a zis termenul de 34s, mai departe urmarim atent si vedem cat se mai poate... Pt. cine poate, mi-a zis ca ideal este sa fie scosi la 37-38s...Eu am antecedente grave in sarcina anterioara, nu legate de col, nici de contractii, ci de coagularea sangelui si calitatea placentei, dupa cum ai vazut si din alte povesti, trombofilia asta e destul de pacatoasa si uneori e neprevazuta, oricat ne-am stradui sa o tinem sub control cu tratament...Din fericie, majoritatea gravidutzelor nu au atatea mutatii ca si mine (eu nici macar nu le-am mai facut pe toate, mai erau multe, la ce am deja nu mai era nevoie)...

Amary 34+ de +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

wow, amary, eroare ecografica de 1 kg???? mi se pare inadmisibil...
cu chestia asta, am inca un motivatie sa merg cum oi putea la viena la 32 de sapt sa fac eco....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

Fetelor tare vorbarete ati fost....
anne multumesc ptr sfatul cu capsunile si eu am mancat cam multe si ai dreptate referitor la alergii.

Eu simt ambii bebei foarte bine...e rau ca le place sa stau mai mult pe spate dc stau pe parti se aduna si sunt deformata total.

Fetelor e devreme sa simt durere la ficat fetita se aseaza pe el mai ales dc stau cu picioarele in sus?

Sunt ingrijorata ca am burtica mica ...abia astept sa ajung la echo sa vad ce fac piticii.



32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

anabel, cand ajungi la dr? si tie ti se deformeaza burtica? eu de cateva zile stau numai pe stanga ca pe dreapta am un fibrom si daca stau ma doare.

30 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

Irip peste 9 zile mai am ceva...trebuie sa fac analizele cerute si dupa merg la dr.eu zic ca deformarile burtii sunt copii eu vorbesc cu ei pun mana si usor se misca dar e greu....bine macar ca mai pot sa ma misc dar sa nu stau mult in picioare ca atunci am contractii...am iesit chiar la pizza cu sotu si a fost tare bine!!!!!

32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

la mine deformarile burtii sunt contractii, clar..eu caut patul peste tot. si cand am programare la dr. ma ingrozesc ca trebuie sa astept putin stand pe scaun.

30 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

si mie imi e groaza sa ies din casa pt a merge la dr.
de fapt, imi e groaza si sa ma ridic din pat cand merg la baie (distanta e de max 5m ).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Balanta, din pacate nu sunt fabulatii...Sugubina scria la un moment dat, si am citit multe pe forum, din pacate si in realitate, chiar ieri imi povestea o vecina ca i-au zis ca o sa fie mare de 4 kg fetita si a avut fix 3 kg. La odiseea de mai, i-au spus unei fete ca va fi in jur de 4.5kg si a fost de 3.6kg, chiar o sfatuiau sa nu nasca natural (locuieste in afara, a facut multe ecografii in Franta, Portugalia pt. ca a avut un bebe cu probleme si toti i-au zis ca o sa fie urias...). Am citit insa cazuri si fericite, chiar la gemenei, cand greutatea a variat sub 100gr fata de eco (Monas parca). Nici eu nu-mi dau seama de ce depinde: experienta ecografistului, performanta aparatului ?!?!

Vroiam sa va intreb daca ai vostri sughit, ca ai mei zici ca-s betivani, toata ziua, ba unu', ba altu' hic, hic

Amary 34+ de +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

Stiu ca sunt o norocoasa ca ma mai misc....
La mine contractiile le simt prin burta tuguiata ffff tare imi iese buricul in afara si cedeaza mai greu ...cand am deformari burta e tare doar acolo in rest e moale...si simt cum se muta din loc....

32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

E tare dificil cu estimarea greutatii poate nu o sa fie cazul la noi de diferente asa mari....

32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
26+

Mergi la inceput