Bebelusi purtati

Bebelusi purtati | Autor: oana1984

Link direct la acest mesaj

Salutare, mamici! Haideti sa dezbatem aici pe tema purtarii bebelusului in wrap, sling, mei tai, etc. Bebelusa mea implineste maine 4 luni si e innebunita sa stea in baby wrap dar cum o las jos, a inceput sa faca foarte urat. Nu pot iesi din camera mai mult de 1 minut La voi cum e?



Sondaj: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=171049

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andieelen spune:

Buna! Superbebitza al meu care are 3 luni nu suporta port-bebe-ul. Vrea sa fie tinut doar pe brat cu spatele la mami ca sa exploreze el tot!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

oana, nu te supara, insa ar trebui sa modifici/completezi un pic titlul, pentru ca e ambiguu.

titlul te duce cu gandul la bebelusi nascuti de mama purtatoare, sau capata chiar o tenta comica, ca si cum ai spune "sosete purtate"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

eu cred ca Oana s-a inspirat din "Poarta-ma, mami" , numele unei linii de produse pentru 'purtat' bebelushul. Mi se pare un subiect foarte bun si sper sa inspire cat mai multe mamici. Felicitari, Oana!



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

laura, eu n-am stiut de existenta si denumirea acestei linii de produse, de aceea am fost un pic derutata de titlu si am intrat pe subiect, sa vad despre ce este vorba.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madyi spune:

Corina, termenul de bebelusi purtati este folosit la noi pentru bebelusii tinuti in astfel de "sisteme" (wrap, sling, manduca, etc)si poate ca este luat si din termenul "port-bebe"
Si eu o port pe Gaza mea in wrap si ii place foarte mult. Deocamdata sta cu fata la pieptul meu, dar peste vreo luna o s-o pun si cu fata la lume. :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

Noi avem 8 luni si l-am purtat in manduca de pe la 2 luni,vreau sa iti spun ca a avut o perioada cand dormea numai in manduca altfel imi lua ore sa il culc si nici nu il puteam da jos de acolo,acolo dormea...acum nu are nici o treaba...in schimb e f atasat de mine,mai mereu vrea in brate,nu sta in carucior asa ca il port peste tot....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Eu am inteles din prima la ce se refera subiectul, nu-ti face probleme.
L-am purtat pe Alex in sling cu inele si pe la 6 luni am trecut la mei-tai :)

pe noi ne-a ajutat sa trecem cu bine peste colici, dintisori si alte necazuri. Iar pe mine m-a ajutat sa ....am doua maini libere :)) si sa pot strange prin casa, sta la calculator, scrie, etc cat timp Alex era in respectivul sling / mei tai.

wrap n-am incercat pentru ca sunt foarte neindemanatica si am presupus ca o sa ma incurc in funde noduri si cute.

Inca mai folosim mei taiul cand si cand, cand trebuie sa dau o fuga la cumparaturi d ex sau la medic, etc si nu vreau sa car caruciorul prin aglomeratie, transport urban.

Nu il mai pot purta pe perioade lungi de timp insa, din cauza scoliozei mele si a kilogramelor sale din ce in ce mai multe :) Insa cat s-a putut, m-am bucurat mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

va cred si va inteleg. insa voi utilizati deja aceste accesorii, sunteti familiarizate cu denumirea si folosirea lor. sunt insa si destule mamici care habar nu au, in primul rand, ca exista asa ceva, in al doilea rand nu stiu care este denumirea lor. port-bebe-ul exista in magazine, poate fi vazut pe strada, pe cand celelalte accesorii - ba sau foarte rar. de exemplu, in ploiesti, nu am vazut nici macar o mamica sau un tatic, pe strada, purtandu-si bebelul in asa ceva. ori carucior, ori port-bebe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

nu-i nimic, cat traim invatam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ina.click

nu-i nimic, cat traim invatam


Exact! de asta mi se par utile subiecte in care sa se discute si desprea altceva decat premergatoare, hamuri sau clasicele port-bebe.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput