Bebelusi purtati

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

primele 2 sapt mi-a fost frica sa il pun in wrap/sling (tot exersam pe o papusa luata de la o prietena insa copilul nu aveam curaj) asa ca il scoateam afara in brate (sf de ianuarie) pt ca cu cezariana mea nu eram in starea sa cobor caruciorul pe scarile de la intrarea in bloc;

de la 2 sapt pana pe la o luna jumate wrap
apoi pana la 4 -5 luni alternativ wrap si sling (si cam maxim 2-3 ori pe sapt carucior)
de la 5 luni doar sling - pana la 2 ani l-am tot purtat
am stat cu el in sling si cate 6-7 ore pe afara
a stat normal si in carucior (inca mai sta in concedii si are 3 ani) insa slingul ala mi-a salavat viata (eram in per cand cautam banca sa ne dea credit pt casa, ar fi fost criminal sa car mereu caruciorul inauntru si in afara, intr o luna am vizitat peste 30 de sedii de banca

am avut sling fix, fara inel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana1984 spune:

CorinaDani, intr-adevar, suna ciudat sintagma de "bebelus purtat" dar se foloseste destul de des in ultima vreme. Si, sincer, e ca si cum as purta-o pentru ca sta efectiv pe mine Vine din termenul in engleza "babywearing". Oricum, e bine si pentru mamicile care nu stiu termenul si intra de curiozitate. Asa afla informatii noi, vorba Laurei25
Andieelen, cum reusesti sa il tii pe brat? A mea are deja aproape 7 kg, o mai tin si pe brat cu fata spre exterior, dar spatele meu plange.
Multumesc pentru raspunsuri, mamici. Avantajele purtatului bebelusului sunt clare (mai putin cand devin grasuti si vor in brate in continuare) dar cred ca o sa fac muschi la picioare mai ceva ca un atlet pentru ca atunci cand e treaza nu ma lasa sa stau jos, trebuie sa ne plimbam prin casa, pe afara, etc. Cand, in sfarsit, adoarme, ma asez cu bagare de seama pe scaun la calculator (de intins in pat nu se pune problema) si sper sa o tina cel putin o ora dar nu-i iese intotdeauna. Asa fac si ai vostri?




Sondaj: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=171049

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui oana1984

CorinaDani, intr-adevar, suna ciudat sintagma de "bebelus purtat" dar se foloseste destul de des in ultima vreme. Si, sincer, e ca si cum as purta-o pentru ca sta efectiv pe mine Vine din termenul in engleza "babywearing". Oricum, e bine si pentru mamicile care nu stiu termenul si intra de curiozitate. Asa afla informatii noi, vorba Laurei25
Andieelen, cum reusesti sa il tii pe brat? A mea are deja aproape 7 kg, o mai tin si pe brat cu fata spre exterior, dar spatele meu plange.
Multumesc pentru raspunsuri, mamici. Avantajele purtatului bebelusului sunt clare (mai putin cand devin grasuti si vor in brate in continuare) dar cred ca o sa fac muschi la picioare mai ceva ca un atlet pentru ca atunci cand e treaza nu ma lasa sa stau jos, trebuie sa ne plimbam prin casa, pe afara, etc. Cand, in sfarsit, adoarme, ma asez cu bagare de seama pe scaun la calculator (de intins in pat nu se pune problema) si sper sa o tina cel putin o ora dar nu-i iese intotdeauna. Asa fac si ai vostri?


Mandra a Lidiei Stefania

Sondaj: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=171049


pai asta incercam si eu sa spun, se pare ca nu am explicat foarte clar: hai sa facem abstractie de mamicile deja inscrise pe acest forum. sa ne gandim la mamicile sau viitoarele mamici care cauta pe net informatii, sunt incepatoare, atat pe net, cat si in "meseria" de mamica. nu cred ca acest subiect apare intre primele rezultate afisate, pentru ca titlul nu contine cuvintele relevante. repet, sunt mamici care habar nu au cum se numesc aceste accesorii. daca nu stiu, nu cauta si doar printr-un noroc sau hazard nimeresc aici pe forum, fix la acest subiect.

ma rog, eu una chiar nu am nici-o problema cu titlul subiectului. am vrut doar sa sugerez ca un titlu mai complet/sugestiv ar face ca subiectul si informatiile discutate sa ajunga sub ochii cat mai multor mamici, multe dintre ele nu stiu ca exista asa ceva sau care este denumirea fiecarui accesoriu.

uite, cumnata mea are 3 copiii. are acces la net, insa e atat de ocupata ca n-are timp nici pentru ea, daramite pentru net. cand am incercat sa-i explic despre aceste accesorii, se uita la mine ca la extraterestri, nu auzise/vazuse in viata ei asa ceva, ca sa-i explic cat de cat despre ce este vorba i-am spus ca este ceva similar cu modul in care isi tin unele femei rrome copilasii, in basmalele mari prinse/infasurate pe corp. pentru ca la atat se rezuma experienta ei vizuala, in alta parte nu are unde sa vada/auda despre wrap, sling, etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

gasesc mamicile informatie cat cuprinde. eu cand am inceput sa ma interesez am gasit din prima si despre slings si despre alaptare si despre forumul asta .... si despre tot.

Ma indoiesc si ca initiatoarea topicului si-a dorit sa fie vreun apostol pt baby wearing sau sa infiinteze un postulat pe tema asta. din cate am citit, doar vrea sa....

Citat:

"Haideti sa dezbatem aici pe tema purtarii bebelusului in wrap, sling, mei tai, etc"


nu vreau sa fac abstractie de mamicile de pe acest forum, pentru ca fix cu ele discut ACUM.
ce or face alea din stana de vale sau tenerife in momentul asta, frankly, my dear.....

Edit: insa, daca cumnata ta nu vrea sa auda, apai clar las-o in pace. Cine are urechi de auzit si ochi de privit va vedea si va auzi de bunavoie. Nici eu nu vreau sa aud de multe si refuz sa fiu bombardata cu informatii nedorite sau pe care le consider inutile.

Nu sunt foarte foarte sigura, oricum, daca introducerea "asa isi tin tigancile copiii" e fix cea mai nimerita pentru ora de fata, in tara noastra. daca cumnata ta e o tanti fara prejudecatile nationale / nationalistice de rigoare, atunci e ok. daca nu, atunci posibil mai mult sa o fi indepartat de idee. mai stii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Revenind la subiect:

manduca ar fi fost alegerea pentru sotul meu (deranjat de aspectul "feminin" al slingului / meitaiului), insa nu mi-am permis. La vremea respectiva, 100E pt un sistem de purtare mi s-a parut scump pt buzunarele mele. Din cand in cand insa mai arunc un ochi pe ici pe colo, mai stii, poate poate vad ceva mai ieftinache la second hand :P

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui ina.click

gasesc mamicile informatie cat cuprinde. eu cand am inceput sa ma interesez am gasit din prima si despre slings si despre alaptare si despre forumul asta .... si despre tot.

Ma indoiesc si ca initiatoarea topicului si-a dorit sa fie vreun apostol pt baby wearing sau sa infiinteze un postulat pe tema asta. din cate am citit, doar vrea sa....
Citat:

"Haideti sa dezbatem aici pe tema purtarii bebelusului in wrap, sling, mei tai, etc"


nu vreau sa fac abstractie de mamicile de pe acest forum, pentru ca fix cu ele discut ACUM.
ce or face alea din stana de vale sau tenerife in momentul asta, frankly, my dear.....

Edit: insa, daca cumnata ta nu vrea sa auda, apai clar las-o in pace. Cine are urechi de auzit si ochi de privit va vedea si va auzi de bunavoie. Nici eu nu vreau sa aud de multe si refuz sa fiu bombardata cu informatii nedorite sau pe care le consider inutile.

Nu sunt foarte foarte sigura, oricum, daca introducerea "asa isi tin tigancile copiii" e fix cea mai nimerita pentru ora de fata, in tara noastra. daca cumnata ta e o tanti fara prejudecatile nationale / nationalistice de rigoare, atunci e ok. daca nu, atunci posibil mai mult sa o fi indepartat de idee. mai stii?



nu, stai, ca n-ai inteles.
cumnata n-are timp de net, desi are acces. clar. si i-am povestit despre wrap/sling tocmai din cauza faptului ca bebelusa ei vrea numai si numai in brate, de nu poate saraca femeie sa faca mai nimic prin casa. si nici nu are parte de ajutor, sotul lucreaza noaptea si doarme ziua, asa ca tot ea se ocupa si de cele 2 fetite mai mari, plus tot ce inseamna de facut prin casa (spalat, mancare, curatenie, etc.). asa ca un astfel de accesoriu ar fi ajutat-o enorm, isi poate tine copilul langa ea, lasandu-i mainile cat de cat libere si posibilitatea de a mai face una-alta. i s-a intamplat, de exemplu, sa faca o mancare in 2-3 zile, pentru ca tot timpul se intrerupea, sa o ia pe cea mica in brate, s-o schimbe, s-o spele, s-o culce, s-o potoleasca din plans, etc.
ca sa o ajut sa-si faca o idee macar despre ce este vorba, i-am dat exemplul amintit anterior. si asta dupa muuulte ocolisuri si explicatii lamuritoare, tocmai ca sa nu respinga ideea din cauza prejudecatilor. ea nu stie engleza, mi-a fost jena sa-i spun direct despre wrap si sling, sa nu o pun intr-o situatie aiurea. acum, ca stie ca exista asa ceva, e decizia ei daca vrea sa foloseasca sau nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

stii, cand am vazut doar , mi s-au parut niste dispozitive primitive, riscante si incomode.

abia cand pui mana pe unul sau vezi cat de bine si de confortabil se simt o mamica si copilul ei intr-unul, realizezi cum e.

poate daca ar vedea la altcineva? eu asa m-am convins, vazandu-mi prietenele :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana1984 spune:

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

Citat:
citat din mesajul lui ina.click

gasesc mamicile informatie cat cuprinde. eu cand am inceput sa ma interesez am gasit din prima si despre slings si despre alaptare si despre forumul asta .... si despre tot.

Ma indoiesc si ca initiatoarea topicului si-a dorit sa fie vreun apostol pt baby wearing sau sa infiinteze un postulat pe tema asta. din cate am citit, doar vrea sa....
Citat:

"Haideti sa dezbatem aici pe tema purtarii bebelusului in wrap, sling, mei tai, etc"


nu vreau sa fac abstractie de mamicile de pe acest forum, pentru ca fix cu ele discut ACUM.
ce or face alea din stana de vale sau tenerife in momentul asta, frankly, my dear.....

Edit: insa, daca cumnata ta nu vrea sa auda, apai clar las-o in pace. Cine are urechi de auzit si ochi de privit va vedea si va auzi de bunavoie. Nici eu nu vreau sa aud de multe si refuz sa fiu bombardata cu informatii nedorite sau pe care le consider inutile.

Nu sunt foarte foarte sigura, oricum, daca introducerea "asa isi tin tigancile copiii" e fix cea mai nimerita pentru ora de fata, in tara noastra. daca cumnata ta e o tanti fara prejudecatile nationale / nationalistice de rigoare, atunci e ok. daca nu, atunci posibil mai mult sa o fi indepartat de idee. mai stii?



nu, stai, ca n-ai inteles.
cumnata n-are timp de net, desi are acces. clar. si i-am povestit despre wrap/sling tocmai din cauza faptului ca bebelusa ei vrea numai si numai in brate, de nu poate saraca femeie sa faca mai nimic prin casa. si nici nu are parte de ajutor, sotul lucreaza noaptea si doarme ziua, asa ca tot ea se ocupa si de cele 2 fetite mai mari, plus tot ce inseamna de facut prin casa (spalat, mancare, curatenie, etc.). asa ca un astfel de accesoriu ar fi ajutat-o enorm, isi poate tine copilul langa ea, lasandu-i mainile cat de cat libere si posibilitatea de a mai face una-alta. i s-a intamplat, de exemplu, sa faca o mancare in 2-3 zile, pentru ca tot timpul se intrerupea, sa o ia pe cea mica in brate, s-o schimbe, s-o spele, s-o culce, s-o potoleasca din plans, etc.
ca sa o ajut sa-si faca o idee macar despre ce este vorba, i-am dat exemplul amintit anterior. si asta dupa muuulte ocolisuri si explicatii lamuritoare, tocmai ca sa nu respinga ideea din cauza prejudecatilor. ea nu stie engleza, mi-a fost jena sa-i spun direct despre wrap si sling, sa nu o pun intr-o situatie aiurea. acum, ca stie ca exista asa ceva, e decizia ei daca vrea sa foloseasca sau nu.

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)



CorinaDani, ii poti explica cumnatei tale ca baby wrap e o esarfa de 5 m lungime (elastica sau nu) care se innoada in asa fel incat tine bebelusu strans lipt de burta ei, fara pericol sa cada, daca face legatura asa cum trebuie. De la baby wrap deriva diverse alte tipuri, mai mult sau mai putin scumpe. Cel mai ieftin baby wrap eu l-am gasit la 90 de lei, comandat de pe net, facut de o doamna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui ina.click

stii, cand am vazut doar , mi s-au parut niste dispozitive primitive, riscante si incomode.

abia cand pui mana pe unul sau vezi cat de bine si de confortabil se simt o mamica si copilul ei intr-unul, realizezi cum e.

poate daca ar vedea la altcineva? eu asa m-am convins, vazandu-mi prietenele :)


exact aici e problema : ca n-are unde sa vada asa ceva "live", cu atat mai putin sa experimenteze, ca sa se convinga de avantaje. doar v-am spus ca in ploiesti nu am vazut asa ceva pe strada/in parc/la locurile de joaca. singura sursa de informatii si imagini ramane internetul, pentru ea, deocamdata.

tocmai de aceea i-am povestit cumnatei, ca sa-i trezesc interesul, sa-i arat ca isi poate usura un pic viata de zi cu zi. daca intr-adevar era interesata, imi cerea mai multe informatii, sau o ruga pe fetita cea mare sa-i caute pe net imagini si date suplimentare, sa-si arunce un ochi intr-un mic ragaz.
asa, daca ea n-a mai zis nimic, nici eu nu am mai insistat...pot doar sa-i mai reamintesc din cand in cand, cand mai vorbim sau mergem pe la ei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diamat spune:

corina
sunt si in ploiesti multe mamici care isi poarta copiii asa, probabil cumnata ta nu a avut noroc sa se intalneasca cu nici una . timpul nu e pierdut, vine vremea frumoasa si sigur cresc sansele sa se intalneasca cu cineva prin parc.

dar, la fel cum au spus si fetele, informatiile nesolicitate intra la categoria spam . poate ca, atunci cand va vedea 'live' isi va aminti de ce i-ai spus tu si va deveni mai interesata. sau nu :)

Mergi la inceput