Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (10)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cicineata spune:

Alice, la 1 an si 4 luni Daria avea 8,4 kg, am tastat eu gresit.
Era tare bine sa fi avut 11,4.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Deci:
Ane Maria am raspuns asa in cazul tau pentru ca era o chestie discutata de mai multe ori pe subiect - cu linkuri si pareri avizate.
Izish eu am scris f clar ca respect alegerea celor care nu vor sa alapteze, care aleg de LP copiilor dintr-un motiv sau altul. Ce ma deranjeaza este datul de sfaturi nesustinute stiintific. Mie la 7 luni dadaca imi dadea cartofi prajiti (e adevarat) si acum sunt mare si sanatoasa. Poate asta insemna ca e ok? Nu. Doar exemplul personal, nesustinut stiintific nu e ok din punctul meu de vedere. Tu poti face ce doresti si ce ti se potriveste tie ca individ, dar nu ridica experienta ta la nivel de practica recomandabila oricui.
Alice si eu regret ca pe Cari am alaptat-o doar 4 luni pentru ca am primit sfaturi care nu sustineau alaptarea.
Beatrix f corect ce spui, ca e f important cum se simte mama. Dar tinand cont ca sunt multi copii cu LP care se trezesc noaptea tind sa cred ca explica#539;ie si implicit rezolvarea e alta-de aia am si postat articolul despre high need babies.
Sper ca am explicat destul de clar punctul meu de vedere. Nu vreau sa jignesc/ judec pe nimeni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaBuc spune:

Parerea mea e ca ar trebui sa va temperati putin! E a nu-stiu-cata oara cand imi doresc sa nu mai deschid forumul pentru ca discutiile astea sunt enervante. Va intepati si sunteti sarcastice, de parca viata fiecareia sau a copiilor vostrii ar depinde de celelalte. Sunteti adulti! Purtati-va ca atare! Fiecare face ce considera ca trebuie sa faca! Punct! Nu e nevoie de intepaturi si altele asemenea daca nu au aceeasi opinie cu voi!




Mamica de Rebeca Stefania - 03.07.2010 si Natalia Ioana - 06.02.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_G spune:

Bulinutza multa sanatate bulgarasului!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane-maria spune:

Citat:
citat din mesajul lui carina

Deci:
[b]Ane Maria am raspuns asa in cazul tau pentru ca era o chestie discutata de mai multe ori pe subiect - cu linkuri si pareri avizate.
Izish eu am scris f clar ca respect alegerea celor care nu vor sa alapteze, care aleg de LP copiilor dintr-un motiv sau altul. Ce ma deranjeaza este datul de sfaturi nesustinute stiintific. Mie la 7 luni dadaca imi dadea cartofi prajiti (e adevarat) si acum sunt mare si sanatoasa. Poate asta insemna ca e ok? Nu. Doar exemplul personal, nesustinut stiintific nu e ok din punctul meu de vedere. Tu poti face ce doresti si ce ti se potriveste tie ca individ, dar nu ridica experienta ta la nivel de practica recomandabila oricui.
Alice si eu regret ca pe Cari am alaptat-o doar 4 luni pentru ca am primit sfaturi care nu sustineau alaptarea.
Beatrix f corect ce spui, ca e f important cum se simte mama. Dar tinand cont ca sunt multi copii cu LP care se trezesc noaptea tind sa cred ca explica#539;ie si implicit rezolvarea e alta-de aia am si postat articolul despre high need babies.
Sper ca am explicat destul de clar punctul meu de vedere. Nu vreau sa jignesc/ judec pe nimeni.

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil![/b]
Anda, Carina (deja domnisoara) si bebe Toma
http://andaoana.com/
http://www.flickr.com/photos/andaoana/


Atunci scuzele mele, nu am citit acele postari.


ANE-MARIA mamica fericita de Bianca  ( 08.02.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adc spune:

of, of...

Primele discutii cu adevarat in contradictoriu... izish mama, pai te-am asteptat doua saptamani inainte de a trece de la odisee la bebelusi si acum ne parasesti ?

Eu nu vad sarcasm aici, vad doar pareri diferite, si as zice atat: al meu pitic suge din ora in ora noaptea cateodata, si pt nimic in lume nu i-as da lapte praf atata timp cat creste bine in greutate, nu fac aluzie la nimeni si la nimic, doamne fereste. Si de obicei afirmatiile Andei sunt super bine documentate, parerea mea...

Imi pare rau bulinutza, astea sunt adevarate probleme, iti doresc sa le depasiti repede, nu e primul bebe care ia antibiotic, daca trebuie trebuie, multa sanatate va doresc.

Ileana, felicitari pentru cele 7 kg (waw!) si super ca bebe e linistit. In cazul asta abia astept si eu botezul.

Lali, cum e la mare?

Suzieq, sa iti treaca repede raceala, numai bine!

Dariana am vazut o mamica tare frumoasa pe fb, cu doi copilasi pe masura!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mady_19 spune:

la multe lunite bulgarasilor!!!
- beatrice-daa...ai nostri sunt cei mai mititei....dar eu ma gandesc ca va fi bineeee si ca vor creste frumossi vor recupera
- azi dimineatza am fost cu Ilinca sa-i ia analizele...off ce-a mai plans mititica....au intepat-o prima data in calcai..nu au reusit sa ia destul sange..apoi in vena....si uite asa....a plans ofofof...maine iau rezultatele...frate deci nu am vazut atata neinteres si proasta comunicare...am fost la pediatra, mi-a dat trimitere la policlinica Globus din Titan..m-am dus acolo..era multa lume da nu am stat la coada ca m-am bagat acolo....nu mai zic ca era lume racita...ma duc...si imi zice asistenta aia ca ea nu recolteaza ca e prea mica...wtf...caa...sa ma duc la alt spital.bai voi sunteti nebuni??!!!...ne intoarcem inapoi la pediatra..ca sa ma duc in alta parte unde mi-e mai aproape..sau sa ma duc la ei sus la etajul 1, deci tot in incinta unde era pediatra....si mi-am bagat picioarele si am plecat de acolo..am zis lasa ca ma duc unde e aproape de casa....le si cunosteam pe fetele de la clinica Tinos..acolo am facut perfuziile toata sarcina..si am mai stat si acolo o ora...sa o astept pe asistenta care recolta...si sa aflu ca ea era la clinica unde era pediatra..recolta la niste bebelusi
pot sa mai zic ceva??!!
- va las ca plange Ilinca..sa ma duc sa-i dau papa!
-va pup pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Faith26 spune:

La multe lunite bebeilor care se serbeaza astazi!!!

Sa o zic pe-aia dreapta, Anda chiar a atacat-o pe Izish (adevarat intr-o maniera diplomata dar care o viza direct totusi).
Izish a impartasit experienta ei si are dreptate cand spune ca o mamica trebuie sa fie odihnita si apta sa aiba grija de bebe cum trebuie decat sa se stoarca de puteri pentru a alapta exclusiv. Si zic asta in conditiile in care eu am alaptat exclusiv pana acum (3 luni si 10 zile) dar asta pentru ca de 2 luni Beatrice doarme toata noaptea. Si Anda are dreptate sa sustina alaptatul, pentru ca de cele mai multe ori cred ca asa se incepe.."un bibe acum seara...unul maine ziua", si-uite asa se poate ajunge mama respectiva (fara sa vrea) sa dea doar LP.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izish83 spune:

Eu nu i-as fi raspuns nimic carinei. Fiecare e liber sa isi spuna parerea. Dar mi s-a parut exagerata " revolta" ei. De aceea i-am si raspuns in felul in care am raspuns.
Dar ajunge cu acest subiect. Nu mai are rost sa continuam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Faith26 spune:

Citat:
citat din mesajul lui adrianaBuc

Parerea mea e ca ar trebui sa va temperati putin! E a nu-stiu-cata oara cand imi doresc sa nu mai deschid forumul pentru ca discutiile astea sunt enervante. Va intepati si sunteti sarcastice, de parca viata fiecareia sau a copiilor vostrii ar depinde de celelalte. Sunteti adulti! Purtati-va ca atare! Fiecare face ce considera ca trebuie sa faca! Punct! Nu e nevoie de intepaturi si altele asemenea daca nu au aceeasi opinie cu voi!




Mamica de Rebeca Stefania - 03.07.2010 si Natalia Ioana - 06.02.2012


In functie de ce se scrie aici pariez ca fiecare catalogheaza in mintea sa persoanele : experimentate, laudaroase, echilibrate, calme, cele care pun intrebari ridicole, cele care simt nevoia sa posteze pe forum despre fiecare clipire/kk/miscare ale bebelului, plictisitoare, inteligente, si tot asa. Totusi parerile noastre nu ar trebui sa ne faca sa ne atacam/lingusim una pe alta, devine enervant pentru celelalte fete de pe forum.
Pana acum am observat asa multa dulcegarie incat la un mom imi venea sa rod la o lamaie cand intram pe forum Mie mi s-a parut ca aici se practica (nu de toata lumea) - scuze de expresie "pupatul in fund" si laudele la greu (nu sunt impotriva complimentelor justificate si in numar decent) Pai mie mi se cam pare imposibil sa placi pe toata lumea de pe un forum, e ca si cum ai spune ca la scoala iubeai toti colegii, ca la serv iubesti toti colegii, sau in alte colective...cam greu, nu?

Mergi la inceput