Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (10)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ane-maria spune:

Citat:
citat din mesajul lui ALTESA

Ane da am inteles ,nici eu nu cred ca exista lapte de mama neconsistent ci doar ca isi schimba consistenta chiar si gustul in functie de ce mancam.

offf ce situatia s-a creat mie teama ca in urma acestor discutii o sa ne pierdem pe drum unele din noi cum am mai vazut si pe la alte odisei.

Deja lady,bubles,anessi ,jesamine,olim,noce nu au mai intrat de mult.

Sara,yasmine si alte fete intra fff rar sau sau mutat pe FB.

Imi pare f rau

implinita de Rafael-Ioan



Acelasi lucru am vrut si eu sa il spun , dar nu m-am exprimat eu corect.
Pai si "neconsistent" ce inseamna ?
De exemplu daca bei apa multa , mananci o banana si bei un iaurt si asta e toata mancarea pt o zi a unei mame, inseamna ca laptele este consistent??? Pt ca nu cred ca este asa .A nu se intelege gresit, nu am acuzat pe nimeni cand am spus ca laptele e posibil sa fie neconsistent , pur si simplu am incercat sa ii spun sa se gandeasca si la aspectul asta, dar fiecare face cum vrea pana la urma , si nu sunt eu in masura sa dau sfaturi , a fost doar o parere.
Am zis ca nu mai zic nimic de acest subiect si iata ca iar revin... oooooofff.


ANE-MARIA mamica fericita de Bianca  ( 08.02.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane-maria spune:

Pe 12 mai avem botezul si vroiam sa intreb ceva, ar trebui sa o bag intr-o paturica dupa ce o scoate popa din apa (+ fasa aceea)? si la a 2-a zi la bita facuta de nasa se introduce in apa mai multe lucruri , printre care si un ban ? ca stiu ca ar trebui sterilizat dc introduc ban in apa.Off.. am mari emotii :(


ANE-MARIA mamica fericita de Bianca  ( 08.02.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_G spune:

Multumesc pentru urarile de La Multi Ani! Ziua mea a fost pe 23 aprilie.

Multumim Mihaela pentru complimente!

Am facut si noi astazi vacinul de doua luni. Fetele care au facut INFARIX a-ti avut probleme cu febra sau alt disconfort la bebelusi????

Si as mai avea o intrebare: A-ti aruncat Vigantolul dupa 30 de zile de la deschidere? Noua sticluta cumparata e ceva de genu Vigantol Oil si scrie pe ea ca se poate utiliza timp de 6 luni de la prima deschidere. Ce sa fac sa o mai folosesc dupa ce depasesc 30 de zile? Sau sa ma iau dupa ce scrie pe cutie?

Raportam si noi la doua luni 5250g. Regurgitam in continuare, dar cel putin nu mai sughitam in fiecare zi.

Denisa super pozicile!

Bulinuta costumul gri a fost primit cadou de la „moasa”, nu stiu de unde a fost cumparat, dar banuiesc ca de pe la fosta Piata Vitan. La etaj, deasupra la Mega sunt niste magazine cu hainute romanesti pentru copii superbe.

La multe luni Flavia, Ilinca Stefania, Stefan Ioan si Radu Stefan!

Ane din trusoul de botez face parte si o paturica… Noi am avut fasa, prosopel, iar dupa ce l-am imbracat nasul la tinut in paturica. Cat despre baita de a doua zi eu una nu am sterilizat banutul pus in apa, nici aurul, nici argintul, nici petalele de trandafir, nici busuiocul si nu a facut nimic pe piele.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mady_19 spune:

ane-noi n-am bagat nimic in apadecat apa sfintita...de care ne-a dat preotu la inceput de tot...
-alice- i-am facut analizele ieri...si vaccinu de 2 luni l-a facut pe 16 martie....da..m-am gandit si la faptul ca ar putea fi valorile unui adult...tre sa am rabdare..si nu prea am asa destula..numa la asta ma gandesc..
- maine petrecem si noi...mergem la botezul verisoarei mele...are si ea 3 luni juma...fetitza unchiului meu...si vreau s-o imbrac pe asta mica cu o rochita fara maneci si care are si bolero..si nu stiu ce sa fac..sa-i pun si body pe ea sau sa ii pun chilotei?voi ce ziceti?
- Altesa- sa ne traisca si sa fie sanatosi toti bebeii nostrii!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

De ieri ma tot chinui sa scriu dar nu reusesc, eu sunt ok cu raceala, dar bin pacate a racit si Vladut, deocamdata are numai mucisori si stranuta, il tin sub observatie, sper sa nu faca febra sau altceva. Asadar copil alimentat cu lapte de mama exclusiv a luat raceala chiar de la mama. Cicineata si eu ma mulg si ii dau lapte muls, poate are dreptate dr ta si de aia a si luat raceala de la mine, in fine sper sa nu fie mai grav.

Despre lapte si calitatea lui, eu cum mulg vad cat mananca Vlad, ce mananca Vlad si tot a luat putin in greutate in ultima luna. Primele doua luni a luat in jur de 900g/luna si acum nu stiu daca va ajunge la 600g/luna. Laptele e la fel de gras, de mancat mananca la fel de bine, dar doarme mai putin, este mult mai atent la detalii, se agita, gangureste, practic consuma mai multa energie. Asadar nu calitatea laptelui e problema si, prefer sa ia mai putin in greutate si sa fie alimentat cu lapte de mama decat cu lapte praf si sa ia mult in greutate, mai ales ca avem laptic.

Adc, cum sunteti? ati descoperit de la ce era temperatura?
Dari, abia asteapta Vlad sa-si cunoasca tizul.

Andi, eu sunt valceanca la origini,prin august planuim o saptamana pe acolo, poate ne intalnim.

Alexa, noi de la infanrix nu am avut nicio reactie, atat ca seara a fost foaret agitat, a stat numai la taica-sau in brate. Eu vigantolul il tin la frigider si il schimb la 3 saptamani, nu e scump si cumpar cate 3-4 cutii sa am tot timpul in casa, imi notez data de deschidere si tin cont. Eu cred ca e un mit sa creasca vanzarile, dar fiind asa ieftin am zis sa respect ce zic si sa nu risc, mai ales ca noi avem fontanela destul de larga.

Aveam mai multe de scris, dar cred ca mi-am pierdut sirul.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

ane noi am avut paturica pentru ca era fff frig afara ,adica pe 19 februarie.


Referitor la mancare am zile cand pap cum ai zis tu o banana,un lapte,covrigi ,prtajituri si atunci ma suge Rafael continuu si am zile cand bag numai friptueri si ma cere la 4 ore chiar deci ceva este.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Ane, in baita Johannei s-au pus orez, vin rosu, miere, zahar, sare, argint, aur, petale de flori, un puf de parfum, monezi si cei prezenti au pus darul tot in apa de baita si n-a patit copilul nimic. E drept ca am patit-o in schimb la Maria, i-a iesit o alergie pe piele dar nu am aflat pana la urma de la ce anume din baita. Oricum i-a trecut dupa o zi, dar am fost cu ea atunci la Grigore Alexandrescu si i-a facut o injectie. Nu am sterliziat nimic nici atunci si nici acum, sincer nici nu mi-a dat prin cap.
Deocamdata vad ca Johanna e mai rezistenta decat sora-sa din punct de vedere al sanatatii.

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Alexa, scuze, pe prima pagina scrie ca ziua ta ar fi fost ieri... O sa modific cu prima ocazie si o s-o trec si pe andieelen ca nu am apucat pana acum.

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_G spune:

Citat:
citat din mesajul lui anangel_lexi

Alexa, scuze, pe prima pagina scrie ca ziua ta ar fi fost ieri...

nu este nici o problema!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dari_nanau spune:

Luiza, pentru Vladut si pentru tine sa va faceti bine repede. Si noi abia asteptam sa il cunoastem pe Vladut Voi ati iesit la plimbare si in alte zone? Noi inca stam in curte sau ne plimbam in sat. Inca mi-e destul de greu sa ies undeva cu programul lui haotic de papa si somn.

Mady, se poate sa fie valori normale pentru adulti. Si eu am fost stresata cand am facut calprotectina din kk lui bebe si a iesit o valoare fff mare fata de valorile normale. Dar medicul m-a linistit caci valoarea era normala pentru un bebe de 1 luna. Eu zic sa te linistesti pana vorbesti cu medicul si vezi despre ce e vorba .

Mergi la inceput