Strengari 54 -Bv danaela! Hai J.D., titi!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bia_Mi spune:

Dupa saptamana 38 mai este posibila stimularea sfarcurilor, timp de jumatate de ora cu pauze de cateva minute.
In timp ce sunt stimulate, in organismul mamei se produce hormonul oxitocina, care provoaca contractii, daca bebe e pregatit, asta ar putea da startul.

- Ceaiul din mai multe condimente (baut cu 2 saptamani inainte de DPN)

- scortisoara (nu macinata, o bucatica intreaga)
- 10 cuisoare
- o radacina mica de ghimbir
- o lingurita de frunze de verbena
toate astea la 1 litru de apa, se bea caldut in decursul zilei

sau

- o lingurita de frunze de zmeur
- o lingurita de chimen
- o lingurita cuisoare
- o lingurita de roinita

la un litru de apa se bea caldut in decursul zilei

- baia firbinte
- multa plimbare, urcat/coborat trepte

- masajul burticii cu uleiuri eterice
uleiurile eterice su diferite efecte benefice asupra organismului uman, unele din ele ajuta si la declansarea nasterii, dupa sapt. 38 se recomanda masajul burticii cu uleiuri de scortisoara, ghimbir, cuisoare si verbena

- Preparate homeopate
Caulopyllum D6 cate 5 globule la 3 ore
Pulsatilla D 30 cate 5 globule la 3 ore

Sa auzim de bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Amy, noi pana la urma am luat video interfon, ca am primit din mai multe parti banuti drept cadou. E motorola, a fost 7mil. E super

Tala, no comment pt personalul de la spitalul de copii! Dar bravo lui tati ca si-a aparat puiul!

Bia, si eu stiam ca lamaia e prea acida pt ei. La fel ca si Tala fac si eu la sughit: san sau nimic. Cei 3 S normali la bebe sunt sughitul, stranutul si strabismul.

Incerc sa rasp si eu la intrebari.
3. Toata ziua aceleasi hainute, o schimb dc se murdaresc
2. Adoarme la san, cateodata se trezeste cand o pun, alte ori nu. F rar adoarme la loc singurica, dc e satula, curata la fund, eructata si fara gaze in burtica . Cam multe conditii tb indeplinite
1. Scriu mai pe scurt: ne trezim, papam, cateodata sta juma de oa in patut sa mananc si eu, alte ori mananc cu ea in brate. Apoi toata ziua cam asta facem. Ca si tine,dc chiar vreau sa doarma, o pun in wrap. N-am tinut-o mai mult de 2 ore. Tot in wrap iesim si afara. Baita e in functie de cum mananca si de cum ajunge tati acasa, dar in general e pe la 8:30-9:30. Daca am noroc, doarme o ora la ea in patut dupa baie. Daca nu, o pasez la tati cat mananc si eu, apoi ne culcam amandoua in patul mare si dormim pana dimineata, cu treziri cam la 2 ore.

Dara, vertical o tin.

Monna, te invidiez pt programul de noapte

Actele pt CIC se pot depune inainte de a termina concediul de maternitate?? Nici eu nu stiam... Ar fi super, ca asa poate vin banii la timp, eu intru in CIC pe 5 iulie

Pt mine ieri a fost o premiera, am adormit copilul mare pt prima oara de cand am nascut. Norocul meu a fost ca cea mica a dormit cuminte la mine in brate si nu ne-a deranjat, plus ca Andrei era obosit si a adormit relativ repede. Am prins curaj acum

Bag si eu majorete pt ultimii 3 strengarei


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Lelu ma intrebai la cap precedent cum fac cu biberoanele, eu nu folosesc, dar ce am vazut la o prietena: pune laptele praf si alaturi apa fierbinte in termos iar cand e ora de papa doar le amesteca.
Bia multumim pt urari.A trecut deja de luni,dar am simtit nevoia sa povestesc pt ca desi stiam ce inseamna spital de stat parca nu ma asteptam chiar la asa ceva. Eu cunosc cel putin 5 medici extraordinari la Budimex, dar se pare ca echilibrul lucreaza si trebuie sa balanseze cu jigodiile de care v-am povestit. Nici alternativa cu spit particular nu merge pt ca exceptand zecile de milioane pt interventie in continuare nu am incredere sa pun sanatatea in baza cazarii (la Medlife nici n-au recoltat bine analizele pt David pt operatie)
Anca si eu mai am usturimi la sfarcuri dar pt ca domnisoara mea nu deschide gurita mare (decat sa tipe ) si ia uneori sfarcul prin aspiratie...mai ung cu lanshinoh
Voi cum ii dati vigantolul? David primea f bine lingurita, ea, desi ii pun si laptic, da sa vomite. Asa ca pun picaturile pe sfarc dar sigur se mai prelinge si nu ia cat trebuie...
Nelli legat de icter mie mi-a spus sa verific la 6 saptamani daca ii mai raman urme galbene pe piele cand apas si la ochisor daca e galbena - atunci se impuneau analize pt verificarea bilirubinei. Singura solutie pe care o vad e soarele (bine, nu cel de la pranz). La noi s-a terminat la o luna.
Irina si eu sunt mandra de tati
fug ca e nevoie de mine


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Nici bebe al meu nu se grabeste sa vina, desi eu am dureri aproape tot timpul. Cred ca o sa fac si eu o baie diseara sa vedem daca isi face efectul. La Finn nu a avut nici un efect. Cum nu a avut nici mancarea condimentata,stimularea punctului dintre degetul mare si aratator si altele. M/am cam saturat pentru ca din cauza durerii sunt foarte artagoasa. Iar noptile nu mai pot dormi. Ma tot invart de pe o parte pe cealalta fara sa pot gasi o pozitie comoda. Asta e...

Finn Constantine 15.10.2009 si 39+ Euan Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelli spune:

Multumesc Tala
jd sper sa vina bebe curand,bafta in continuare,eu in ziua de Paste am baut cativa ml de vin rosu si chiar ma gandeam dak nici dupa el nu vine bubusi chiar a venit,nu stiu dak intr-adevar o fi avut vreun efectdar dak vrei poti incercasa auzim numai de bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Nelli, nu stiu de icter - n-am avut probleme la nici una din fete.

J.D., Titi, Danaela, sunt convinsa ca e greu la sfarsit de lista, cand majoritatea bebelusilor au aparut deja, sa fiti inca in asteptare. Dar chiar daca mai asteapta bebe un pic, important e sa fie totul ok ..si-apoi e vorba doar de cateva zile. Mai un pic de tot si veti avea si voi bebelusii in brate.
Pana atunci ii incurajam si noi sa prinda curaj si sa iese din burtica!


Monna, nu stiu dca e vreo problema daca se ineaca si tuseste cand regurgiteaza...dr. spunea doar invers, ca daca nu are asa simptome e ok; poate daca le are nu stiu daca e vreo problema sau e doar mai neplacut pt bebe si atunci poate exista ceva remedii (de tinut in anumite pozitii sau vreun produs picaturi sau altceva) incat sa nu fie asa neplacut pt bebe.

Mai voiam sa adaug ceva - la noi inca nu e cazul, dar pediatra ne-a avertizat de acum din proprie initiativa, ceva ce stiam si eu de altfel, dar din pacate multi pediatri din Ro sunt de alta parere:
ne spunea ca e posibil la un moment dat bebe sa treaca de la n scaune pe zi la un scaun odata la 3 sau 4 zile, si sa nu ne ingrijoram, ca e perfect normal pentru bebe alaptati; cel mai adesea dupa cele 3-4 zile bebe are scaun perfect normal, la fel de lichid ca si cand avea scaune mai des, fara dureri, fara probleme, si nu e cazul sa ne stresam.

Interfon / baby-phone ...n-avem nevoie; si Lavinia e ca si Adri, cand se pune pe plans e imposibil sa n-o auzi.
Pe de alta parte uneori (gen azi-noapte) o mai prinde program de plans vreo 2 ore...si la ce volum are ma streseaza rau de tot ca o sa trezeasca pe Adri, care e si ea mica si obosita si are nevoie de somn si odihna . Din fericire pana acum doar odata a trezit-o...in rest se pare ca si Adri e destul de obosita ca sa doarma chiar si in conditii sonore nefavorabile
ufff...stiu ca e tare mica si ca bebe mai si plang si e perfect normal sa mai si planga...dar daca ar putea reduce un pic volumul ar fi atat de bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Ha ha, Tala, eu o torturez un pic, astept sa urle o data cu gura mare si pac, bag tata. Dar e spre binele ei si-al meu . Vigantol, lui Andrei i-am dat cu lingurita, dar ei ii picur direct in gurita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

tot pe fuga..
bia_mi, noi in loc de foen noi folosim asta: http://www.youtube.com/watch?v=1KaOrSuWZeM ..e f eficient!

tala, daca il lasau pe tati langa copil sigur nu mai plangea...ooof, cate povesti de groaza aud despre spitalele de copii

cu actele de CIC eu sunt acum intre drumuri, va tin la curent..cu alocatia fu simplu, s-a ocupat sotul, in mai astept primii banuti.

la conjunctivita (la matei) oftalmologul ne-a dat tobrex si a tercut ultra-rapid!

vaaai, dana, ce ora de schimbat tura aveti!

sughitul cica e normal, la noi sunt reprize multe pe zi, trec de la sine, nu am gasit alt remediu, sughite si la san..






meg,dematei(9.02.2007) si Ana (7.03.2012)

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Tala, si eu ii picur direct in gurita Vigantolul, de obicei dupa ce-i schimb pampersul prima data dimineata, ca sa nu uit.

Multu, Meg, de link! O sa incerc sa-l folosesc, poate merge, pt ca azi dim feonul s-a oprit brusc.. saracul, dupa atatea ore..

Eu i-am dat Camomila ieri seara si aseara. Ieri nu am obs nimic, dar aseara.. surpriza! A dormit de la 23 la 2 si de la 3 la 5! El care se treazea din ora in ora!

Fetelor ce dati si completare LP, am o intrebare - cum faceti? Supliniti o masa intreaga cu LP sau ii dati la fiecare masa san + LP?

Pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Fetelor pe mine ma mananca rau nasul in preajma lui bebe. de la ce sa fie? voua vi se intampla la fel?

Miha, mamica fericita de Rares (11.03.2007) si Vlad (02.04.2012)

Mergi la inceput