Toate forumurile Generatia 'Desprecopii.com' / Teme specializate  Bebelusul - primele 365 zile din viata unei comori

Cat de des ii faceti baita bebelusului Dvs?

Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator
Pag. din 5

Anda08

1711 Mesaje

Link direct la acest mesaj  Arata profilul  Trimite mesaj Yahoo lui Anda08 Adauga semn de carte la mesaj Trimite Anda08 un Mesaj Privat  Reply with Quote
Intrebare sondaj:

Cat de des ii faceti baita bebelusului Dvs?

Intrebarea de mai sus s-a regasit de mai multe ori in discutiile de pe forum, insa niciodata nu am creat un sondaj pentru aceasta tema. Va rugam asadar sa votati si sa comentati intrebarea:

Cat de des facem baita bebelusului?

Ne referim aici la o medie si nu la situatiile speciale in care baita este necesara din punct de vedere medical.

Alege respuns:

de mai multe ori pe zi
o data pe zi
o data la 2 zile
o data la 3 zile
o data la 4 zile
o data pe saptamana
mai rar de o data pe saptamana

(0 aproba) (0 dezaproba) |

Ramonika

8888 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Ramonika un Mesaj Privat  Reply with Quote
si medicii se contrazic pe aceasta tema: unii spun zilnic, altii saptamanal, ca sa lasi pielea sa produca grasimea proprie noi mergem cu baia cam o data la 2-3 zile.
acum banuiesc ca si cei care fac baie saptamanal se spala zilnic la fund si pe picioare, maini si fatza nici nu mai zic.
Mergi la inceput

andieelen

117 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui andieelen  Trimite mesaj yahoo luiandieelen Adauga semn de carte la raspuns Trimite andieelen un Mesaj Privat  Reply with Quote
O data pe zi facem baita cu masaj si tot tacamul insa ne spalam la fundulet de fiecare data cand schimbam scutecul (adica de vreo inca 4-5 ori).

Andi, mami lui Codrut (30.01.2012)
Mergi la inceput

dana vio

1379 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
De cand s-a nascut si pana la 3ani (cand am reinceput serviciul) i-am facut baie generala/2 zile. Acum ii fac de 2/sapt. De fiecare data dupa kk o sterg cu servetele umede sau o spal si, daca este mai iritata, o fac cu crema ls fundulet.

Alexandra Maria
14.12.2007
Mergi la inceput

bird70

3205 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite bird70 un Mesaj Privat  Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui Ramonika
acum banuiesc ca si cei care fac baie saptamanal se spala zilnic la fund si pe picioare, maini si fatza nici nu mai zic.

Pai daca zilnic se spala pe fund, picioare, maini si fata, ramane burtica, spatele si la subrat saptamanal? Mai bine le faci baie zilnic si gata.

Eu am facut baie la copii zilnic, era parte din rutina noastra si ii ajuta sa doarma. Pentru mine dusul zilnic este ceva ABSOLUT necesar, indiferent de varsta. De fiecare data cand schimbam scutecul le spalam la fund in chiuveta, servetelele umede le foloseam doar sa indepartez cat mai mult din kk. Neaparat spalat cu apa si sapun chiar daca in scutec era doar pipi.

Nu inteleg ce e asa greu sa faci dus zilnic la copiii mai marisori, dureaza fix 5 minute, pus in vana, udat, sapunit, clatit, sters. Plus ca ii invata de mici sa se spele zilnic, devine ceva normal, nu trebuie sa te lupti cu ei sa faca dus cand sunt mai mari si miros.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

buflea

4232 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite buflea un Mesaj Privat  Reply with Quote
Si eu tot zilnic, seara, pe tot corpul, de cand s-au nascut si pana acum. Pe par insa ii spal 1 data pe saptamana, duminica.
Metoda asta le-a intrat asa de mult in sange incat nu se pot culca seara fara sa faca dus.

De altfel asa facem si noi, de ce ar fi copiii diferiti ?
Mergi la inceput

oana_lex82

1747 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite oana_lex82 un Mesaj Privat  Reply with Quote
Eu ii fac baie iarna la 2 zile, in rest il spal dupa fiecare kk la fundulet, pe maini de 5-6 ori/zi, pe picioare seara, pe fata dimineata si seara..Iar vara facem baie zilnic.
noi ca adulti facem du de 2 ori/zi, dar mi se pare exagerat pt un copil..asa ca nu aplic rutina mea si copilului inca.
Mergi la inceput
mamipreda
mamipreda

3 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luimamipreda Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
facem baita in fiecare seara deoarece asa am reusit sa ne facem un program constant de somn si pe cap ne spalam la doua zile.baia o facem in ceai de musetel la recomandarea pediatrei.avem sase luni neau iesit primii doi dintisori iar problema iritatiei iese din discutie in cazul nostru.
Mergi la inceput
ela_04
ela_04

1780 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite ela_04 un Mesaj Privat  Reply with Quote
Baie facem zilnic. Pe cap iarna la 2-3 zile, vara zilnic.
Vara facem si de 2 ori pe zi ...dus. Copilul se joaca in parc, uneori si in nisip...care intra peste tot, doar nu o sa culc copilul cu nisipul ala pe el de pranz.
In functie de cat transpira, cat praf e pe el facem si baie. Indiferent de anotimp.
Pe maini si la fund ...oricand e necesar. Nu pot sa le numar ca e prea des.
Mergi la inceput
Dariucha
Dariucha

72 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiDariucha Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
Diminea#539;a dus rapid , seara baie inclus spalatul pe cap . ASA am f#259;cut dintodeauna indiferent de anotimp .
Mergi la inceput

Ramonika

8888 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Ramonika un Mesaj Privat  Reply with Quote
nu cred ca e bine sa speli parul zilnic.

bird - toate alea enumerate nu se spala musai toate o data, ci pe rand.
Mergi la inceput
Pag. din 5 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina urmatoare

Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com