Cat de des ii faceti baita bebelusului Dvs?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Copilul meu transpira si in cap... vara e praf mult, apoi incepe de se scarpina la ceafa la fel ca mine pana isi face rani. La fel si in timp ce doarme. Ce rost are sa tin copilul nespalat ... adica daca eu nu suport el de ce ar face`o.
Poate nu e bine... dar depinde si de copil...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ela_04
Poate nu e bine...

Bunica-mea imi spunea cand eram copil si protestam cand imi cerea sa fac dus zilnic: nu-ti fie frica, nu o sa ti se subtieze pielea

Serios acum, teoria asta cu nu e bine sa faci dus zilnic e complet necunoscuta pe aici . Eu fac dus de 2 ori pe zi, o data inainte sa plec la lucru si o data cand vin de la lucru.

Fetele mele au facut baie/dus zilnic de cand s-au nascut. Nici una nu a avut infectii urinare sau iritatii pe piele.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anne45 spune:

Eu ii fac in general baie la 2 zile , exceptie cazul in care este foarte transpirat.
Cand face caca , eu il spal imediat , nu folosesc servetele umede , doar daca sunt afara si nu am posibilitati .
Parul i-l spal de 2 ori pe saptamana .


https://picasaweb.google.com/102421590206055963392/29Marzo2012FotoGiuliAlghero?authkey=Gv1sRgCKuUlbT8oIC6Nw

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns getik1 spune:

in general ii fac baie zilnic iar la cap o data le 2-3 zile,

getik mami de mica aricica 29.12.2009
povestea unui aricy bijuteriile lui getik


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Bird, pe aici se spune ca daca te speli pe par prea des firul de par se subtiaza, iti cade parul etc.
Nu stiu daca e adevarat sau nu... si ce spun unii pare logic si ce spun altii pare. Ambele parti au argumente.
Eu si baiatul meu avem o claie de par. Adica mult, des si cu firul gros asa ca daca la mine nu a fost o problema atatia ani banuiesc ca nici el nu o sa ramana fara par doar ca il spal in fiecare zi pe par vara.
de asta am spus ca depinde de copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

In afara de ipoteza ca risipesti apa si consumi din resurse peste nivelul de necesitate (dar pt asta tb sa treci peste o anume faza), nu vad alt motiv pt care nu le-as face baie zilnic. Servetelele umede imi parea ca mai rau faceau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Pan la urma se voteza baia bebelusului sau dushul copilului ce ajunge la groapa de nisip?
Bebelus pan la vreo 8-9 luni abia diversificat la 1 zi la primul copil nacut in ro si la 3 la cel nascut in de.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NUUSSAA_ spune:

TOT ZILNIC NE BALACIM SI NOI NU CONTEAZA K ESTE IARNA , VARA DE 2 ORI P ZI, IAR PEDIATRA NE-A ZIS FFFFFFFF BN....., ANDREI ARE UN ANISOR SI 7 LUNI SI SUNTEM IN CULMEA FERICIRII CAND VEDEM CADITA K API..., DINTISORRII II PERIEM TOT DE 2 ORI P ZI...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Paff spune:

Citat:
citat din mesajul lui DidiAlex

Pan la urma se voteza baia bebelusului sau dushul copilului ce ajunge la groapa de nisip?
Bebelus pan la vreo 8-9 luni abia diversificat la 1 zi la primul copil nacut in ro si la 3 la cel nascut in de.




Nu e discriminare? Glumesc
Nu inteleg ce ai vrut sa spui aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipcipcip spune:

Eu am citit si sint de acord ca baia zilnica este ceva exagerat inventat de oamenii moderni. Risipim apa si agresam pielea cu detergenti. Inainte sa va oripilati, va mai spun ca pielea produce uleiuri proprii, care sint benefice, iar in transpiratie s-au descoperit anumite proteine care ajuta sistemul imunitar si ne feresc de boli. Pe deasupra copiii care nu au ajuns la pubertate nu au productia noastra de hormoni si nici nu transpira sau miros ca adultii.

Eu am facut baie copiilor, de cind s-au nascut, o data pe saptamina. Spalam zilnic la fundulet si bineinteles mainile inainte de mese si fata/dintii. Atit. Daca transpira le fac dus numai cu apa. Folosesc sapun/sampon/gel de baie decit cind sint vizibil murdari.

Recunosc ca nu ma grabesc sa povestesc nimanui din cercul nostru cit de des (rar) le fac baie pentru ca toti par obsedati de curatenie in zilele noastre

Mergi la inceput