Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 (8)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iulissa spune:

Maaaaaaaama dar ce harnicute ati fost

Am trecut la pagina noua, ne-am mai adunat burticile, bravo!

Eu ma lupt cu greturile si starile de rau, maine astept sa imi sun doctorul, probabil joi sau vineri aud si eu inimioara odorasului...m-am pregatit sa inregistrez si sa duc mai departe la tot neamul pretioasa "melodie".

Pana una alta cred ca am si o depresie usoara...ma sint in continuare bolnava si nu insarcinata, spre ca inimioara aia mica si puternica sa ma scoata din starea mea

Si dovada depresiei mele se traduce intr-o vacanta..tocmai am cheltuit niste banuti ca sa ma inviorez..... mi-am rezervat o vacanta de 11 nopti in Paris..ma duc in august-septembrie, prind saptamana 24 si inceputul saptamanii 25 de sarcina.

Cam atat de la mine, va tin la curent cu testele si analizele pe la sfarsitul saptamanii.


PS: azi am 6 saptamani si 5 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andie_n spune:

Buna din nou! Am fost si eu azi din nou la eco, l-am vazut pe bb, se misca pe acolo, am vazut si inimioara (si de data asta am si auzit-o). E o senzatie incredibila. Am facut analiza de sange pt bittest, peste 2 saptamani o sa fac si ecografia morfofetala de trim 1. Bebe e cu o zi mai mic conform eco, si inimioara batea cu 190 bpm. Sunt foarte fericita! Sanatate tuturor!

Andreea 10+
http://lmtf.lilypie.com/Vsxsp3.png

MTHFR C677T heterozigot, A1298C heterozigot, PAI-1 675 4G homozigot
Tratament: Clexane 0.4, Femibion1, Cetebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irilac31 spune:

Mica din ce stiam eu la fundeni intr adevar se fac niste analize de trombo gratuit dar nu se fac toate din profil doar cateva....acum daca gresesc sa ma corecteze cineva.


MTHFR A1298C genotip heterozigot; Factor XIII genotip heterozigot; PAI-1 genotip homozigot
2 FIV nereusite la Budapesta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns menics spune:

of cu mutatiile astea...
mi-e mi-a dat clexane si doar cu o mutatie... si observ ca nu sunt singuta care ma gauresc mai mult decat e cazul...
vorbiti de neamuri bagacioase.. hmm slava domnului eu nuam in preajma prea multi care s-ar baga...
socrii nu mai am... sora-mea are una bucata baietel de 5 ani... e satula, mai alesc ca munceste toata ziua... cumnata ...hmm deocamdata pare ca nu se baga... iar mama, draga de ea, mama... va fi aproape de mine, mai mult ca sigur o voi chema 2-3 zile la inceput pana ma dezmeticesc, dar este genul care nu te-ar deranja cu nimic...cand mai venea la mine umbla in varful picioarelor sa nu ma trezeasca, sau deranjeze.. si doar nu am "muscat-o"dar asa e mama...ma bazez pe ajutorul ei... si asta ma face sa nu-mi fie frica de momentul cand voi ramane singura cu bb...
va pupicesc...

12

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mami_de2 spune:

Mica la Fundeni se fac numai analizele de trombofilie...nu exista nik din mutatii, astea-s prea scupe sa si le permita Fundeniul;))astea se fac numai la privat, nu exista pe nicaieri gratuite in nici un cadrul al niciunui spital! Si asa zic si eu: daca aveti posibilitatea , faceti cate una, cate una... pana le acoperiti pe toate cele 4 alea mai importante macar. Nu mai zic de tipele cu sarcini pierdute la activ, sau cu membrii ai familiei cu boli cardiace, trmboze,etc..obligatoriu!

iulissa..super!!! esti o curajoasa! si eu ma gandeam sa luam la vara un citybreak in Londra ca pe asta nu am vazut-o..insa am realizat ca voi avea 5,6 luni si stiu ca nu e prea indicat sa zbori dupa 6 luni pt ca e riscul cu presiunea si ruperea membranelor,etc.. si sincera sa fiu: suflu si in iaurt..nu imi mai trebuie vacanta vara asta! asta e!
menincs tu ce mutatie ai? cine ti-a dat clexane pt ea? eu azi ma rugam de dr U. si ii bagam tot felul de apropouri ca vreau clexane si eu..si ea nik! ca nu e inca cazul nah!.. off..

andie te cred!! ce frumos ca ti-ai revazut bebelu! si eu abia astept vineri... numar orele!


Fetelor am revenit de la U.
mi-a facut analiza de Ddimeri ca sa vada cum stau. Mi-a iesit cica buna(600 si ceva) adica in parametrii normali, nu au crescut, ca sa fiu ingrijorata; asadar schimb aspenterul de 3 ori pe sapt ca pana acum cu aspenter zilnic, si in rest acelasi tratament. Tot ii dadeam idei de Clexane dar a zis ca nu e inca necesar si pana una alta sa merg sa fac si restul mutatiilor la medsana. Mi-a dat de inteles ca pe astealalte nu le mai repet..sper sa se tina de cuvant dar acum vin cu o intrebare: care restul mutatiilor mai sunt asa multe?? eu in afara de Pai..nu mai stiu altele asa importante..incat sa mi le indese pe gat chiar pe toate ..off..sper ssa se gandeasca totusi si la buzunarul meu.... dar..nu mai conteaza...

asa ca raman pe aspenter zilnic, pana vin cu rezultatele la restul de mutatii... si mai vedem. Sper sa fie bine.
9+
2 mutatii MTHFR heterozigote: C677T si A1298C
Signature: 25 martie - de Buna Vestire un frumos test pozitiv= cea mai frumoasa minune din viata mea!
Daily pills: 1 FembionI, 1 Magne B, 1 Acid folic, 1 Cetebe, 1 Aspenter (3 pe sapt.) ; Utrogestan vaginal 400 mg pe zi;
*Age: http://lbdf.lilypie.com/3DHqp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns menics spune:

mami de2 eu am MTHFR - A1298C heterozigot, si homocisteina mare , iar medicul care mi-a dat tratamentul este dra Ghinea- hematolog in Constanta, asta dupa doua sarcini pierdute...si un an in care nu am mai ramas insarcinata
desi prima dr tot hematolog, mi-a spus sa stau linistita ca nu e nevoie de anticoagulant, dupa ce mi-am facut analizele uzuale la RM , m-au rechemat sa mai dau sange ca timpul de trombina nu-l putusera face din cauza de coagulare... refacut.. a aiesit bun...dar intretimp au luat legatura ci ginecoloaga mea ( cei de la lab) intreband-o daca am ceva probleme si asa la sugestia ginecologului am mai cerut o parere legata de mutati... cum in familie, fratele tatalui a accident cerebral.. fratele mamei accident cerebral decedat... iar in buletinul meu de analiza scrie clar: risc de accident coronarian.. asa ca ultimul medic mi-a spus, ceea ce stiam: exista un risc... eu aleg daca mi-l asum sau previn un accident ... asa ca am ales clexane... oricum mi-a spus ca imi va face in spital si alte analize...ce le voi repeta.. voi vedea eu despre ce este vorba...

12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns menics spune:

coerenta.. ca o blonda...si gravida pe deasupra..hi,hi
am fugit la baita epilat si injectat

12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silviad spune:

Buna, mamici!
Maine facem 12 saptamani. Poate se-apropie momentul in care scapam de greturi, de voma.
Si eu tot pe 2 mai merg la morfofetala. Facem bitestul. Trebuie pentru bitest sa fac alte analize de sange decat cele ce mi-au fost recomandate? Dna dr. mi-a spus cand am rezultatele sa mai trec pe la ea, dar eu nu am avut timp deloc sa ajung in Bucuresti. Sper ca nu ma chema sa mai fac alte analize.
Asa e ca trebuie sa fie analizele sangelui facute cu nu stiu cate zile inainte de bitest? Ca eu le-am facut atunci cand mi-a recomandat, adica acum 3-4 saptamani. Sper sa nu fie vreo problema si sa nu putem face bitestul.


Silvia 11+ mami de Petri 6 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almy spune:

Citat:
citat din mesajul lui silviad

Buna, mamici!
Maine facem 12 saptamani. Poate se-apropie momentul in care scapam de greturi, de voma.

Silvia 11+ mami de Petri 6 ani


Eu joi implinesc 12 sapt. Sa te auda Cel de Sus, ca tare bine ar fi sa ne bucuram si noi de sarcina asta, in sfarsit!

Alma 11+, mami de Eleni Maria (26.09.2005) si Spiros Stefan (14.06.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camitu spune:

Almy si eu tot joi fac 12 saptamani.Sa dea Domnul sa ducem la capat sarcina si sa ne vedem bebeii in brate.

Mami de 2 este foarte bine ca ai descoperit.Bravo tie ca ai insistat, iar eu cred ca se impuneau Clexanele la doua mutatii de tip heterozigot .Hematoloaga mea mi-a zis ca ca la doua astfel de mutatii se impune heparina.Daca era doar una de tip heterozigot nu era nevoie de Clexane.Eu asta stiu de la hematoloaga la care am fost de la Inst de Hematologie.

CAMITU 10+ mamica de Ana Maria 5 ani

http://lmtm.lilypie.com/mNrTp2.png

Mergi la inceput