Strugurasi de Sept-Oct 2011 *55*

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:


neata'

Hayat ma bucur ca ati trecut cu bine de operatie

May

Noi suntem mai mult pe afara decat in casa...nu mai am timp nici sa dau cu aspiratorul
Ieri i-am dat piticului ciorba - din legumele pe care deja le mananca, doar ca nu am pus sare si am acrit-o cu un pic de bors. Primul esec total. Prima mancare refuzata Mai insistam mai tarziu. Noi suntem ciorbari

It's a boy !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

buna dimineata!
tuturor pentru cuvintele frumoase despre puiutii mei! acum ne tot gandim ce sa facem cu banutii castigati de Teodora (premiul a fost si in bani, 250 lei). ea nu isi doreste nimic special dar ma tot gandesc ce sa ii cumparam, ca o amintire de la primul ei concurs. pe de alta parte are oricum trofeul, o lucrare in lut foarte frumoasa, nici nu stiu ...
hayat te imbratisez strans. o da ai nevoie de mult calm zilele urmatoare!
lali e mortala Teodora in filmulet! cum spuneai tu ca a durat vreo 10 min. pana sa realizati ce face puiul, asa am patit eu cu Stefan ieri. facuse un kk, eu nu ma asteptam ca el are de obicei "ore fixe". se tot maraia eu il iau in brate, ii schimb locul, fac diverse. el se tot lovea cu mana la pampers . abia atunci m-am gandit ca e ceva acolo!
nanna foarte frumos povestesti despre botez! mi-am amintit cum mergeam noi cu parintii la petreceri si toti se uitau la ei/noi asa, altfel. aveau patru copii si eu dansau imbratisati, ne mangaiau pe noi, era evident ca se iubesc si ca eram o familie in care dragostea si intelegerea nu erau ceva afisat pentru straini ci felul nostru de a fi.
saptamana aceasta sper sa ne cunoastem in sfarsit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Neatza si-o cafea si de la noi!

azi dam o fuga la pediatru, Noa nu s-a facut bine inca, adica ziua a ok, noaptea e fornaita, mucaita, plangacita...

creola imi pare rau ca aveti probleme cu tusea si trebe intepata; ai incercat sa racoresti putin casa inainte de-a va culcaż, tii usile inchise la camereż(spun asta ca noi tusim muuult mai putin de cand n-o mai imbrac cu pijama grosuta, si las nitel geamul la baie deschis)

hayat Doamne ajuta!

lali e super dulce fetita ta, si ce moment dragut ati prins voi!! da-i 2 peste ceafa cameramanului din partea noastra, sa nu mai fumeze in aceasi incapere cu copiii

v-am spus ca aici au scos lege(acu vreo 2 ani) cum ca nu se poate fuma in nici un bar/discoteca/restaurant/birou, nimic nimic, oricat ai avea geamurile deschise, e interzis!! asa pot merge veste tot cu copiii la o cafea, chiar si la cel mai jalnic birt

may merg eu cu tine la circ, lasam copiii acasa cu taticii



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Ziua buna fetelor

Ica noi mai toate am inceput diversificarea la 6 luni cu morcov fiert.Apoi pastarnac, telina, patrunjel.

Oana nu se sparge gasca, numai ca toate stam pe afara cu bebicii.Ne mai intalnim si noi la pranz cand este canicula sau seara


Hellena, mie nu mi se pare ca ar avea ceva P. la ochisor.De fapt nu este vizibil Si daca el vrea sa dea din manute ce ai cu el?

Michella, felicitari pentru concursul castigat de Teodora


Noi am fost la tara ca am avut si musafiri care auvenit cu fetita lor de 1 an si 3luni.
Vineri seara Anastasia mi-a facut febra aproape 39.Am pus paracetamol supozitor, apoi nurofen si tot asa.Noaptea a fost mai bine dar sambata dimineata mi-a facut febra 39,8.Nu m-am pierdut cu firea as aca am dezbracat-o(mersi Lali, ca tot timpul spuneai asta)am pus supozitor si a scazut.Ziua s-a simtit bine.Au venit musafirii cu fetita si ea cand a vazut-o da gura si s-au jucat amandoua...Fetita fiind mai mare mergea bine in picioare, si Anastasia cand a vazut-o vroia sa mearga dupa ea.Asa ca s-a plimbat soacra-mea cu ea dupa fetita pana la 9 seara.
Apoi noaptea iar mi-a facut febra.Iar am scazut-o.Duminica s-a simtit bine .Avea temperatura 37.Iar s-a jucat cu fetita.Si noaptea iar febra, 38,9.Acu m-am speriat rau d etot ca deja era a treia noapte cand imi facea febra.Am pus otet pe ea pe picioruse nurofen, si a trecut.
rosu in gat nu avea, racita nu era am crezut ca de la dinti.M-am uitat mai bine la ea la gingii si nu era niciun semn ca ar iesii dintii..Asa ca am sunat medicul de familie de la tara si ne-am dus la el.Cand i-a apasat pe urechiuse a inceput sa planga.Mi-a zis ca are un inceput de otota si j-a dat amoxacilina.
Acum se simte bibe dar mi-a slabit 200 gr.Ea a mancat saracuta fructele cu biscuiti msi iaurtu pe care i l-am dat cu fructe dar legumele cu carnita nu.
Nu am vazut copil ca ea sa nu planga si sa se joace cu fetita sa fie vesela ziua si noaptea sa-mi faca iar febra.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Hayat ma bucur ca a reusit operatia


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

salut

scriu cu picea in brate, scuze de greseli.

Hayat ne bucuram mult pt razvanel. multa sanatate

broome, super cute piciul
eu o sa ii dau mar proaspat :D

aly noi suntem la piure de morcov past patr de ieri... nu prea papa. adica tine gurita inchisa... dak o fac sa rada pot sa ii dau, si inghite, dar nu prea imi place metoda... mai dau 3 zile comb asta si apoi incerc mar. sper sa gasesc razatoare din sticla pana atunci...
noi mai folosim colacul :)


noi am fost la oftalmolog si suntem ok.

lali e super teo, m-a topit.
sei, asa doarme si guga mea cu manuta sub ea... vin eu si o intorc pe burtica si gata.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

STIATI CA, daca sunt aplicate corect, lotiunile solare:
SPF 15 ofera protectie 93% impotriva razelor solare UVB
SPF 25 ofera protectie 96% Impotriva razelor solare UVB
SPF 30 ofera protectie 97% impotriva razelor solare UVB
SPF 50 ofera protectie 98% impotriva razelor solare UVB
SPF 100 ofera protectie 99% impotriva razelor solare UVB

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Sei ,mersi pt raspuns am sa dau un search pe amazon sa caut colacul , e fain ca se poate folosi pana la 4 ani cu toate ca nu cred ca ne va tine pana atunci
Poze cu printesa cand ne mai pui ?

Broome , eu cand vreau sa-i fac mar fetei mele , mai bag cateva in plus pentru mine si sot ,vreo 4 le scobesc pun nuca,marmelada ,scortisoara si un cub de unt . Penru cea mica pun doar 2 mere simple ,dupa ce s-au copt pun miezul la blender ,apoi pastrez in borcanel la frigider si ma ajunge 2-3 zile .Inainte sa-i dau sa pape scot borcanelul cu vreo 2 ore sa stea la temperatura camerei .

Bunny ,imi pare rau ca Noa nu se simte bine ,sa veniti cu vesti bune de la pediatru

Racheel si voi sunteti bolnavioare ? Offff....Mititca de ea ce puternica e ,auzi sa aiba febra si sa continue sa se joace ,draga de ea .
Amoxacilina cum i-a dati ?
Cum de-a capatat otita? Eu de asta ma tem cel mai tare ,e cea mai periculoasa !!!!! daca nu e descoperita la timp

Lena daca tine gurita inchisa inseamna ca nu-i place ,asa face Noura cand ii dau pastarnac si bostan galben .Zici ca are super glue pe buze . In rest deschide gura cam la orice .Parerea mea e sa n-o mai pacalesti si incearca sa-i gasesti ceva care sa pape cu placere.
Baga lingurita in papica si da-i sa se joace cu ea ,o va duce singura la gurita si va descoperi gustul .Poate se va obisnui si va papa mai usor .
Colacul pana la ce varsta se poate folosi ?






Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

alayna, nu stiu cum a capatat-o.Ori s-a acumulat in timp ori a facut-o vineri.Eu am scos-o afara in rochita si cu o bascuta care nu-i acoperea urechile si m-am intalnit cu o colega de facultate care era cu fetita ei si mi-a zis sa stam undeva la umbra.Acolo era curent si ma gandesc ca a luat-o curentul.Nu stiu ce sa zic.Sau eu nu am sters-o bine in urechiuse dupa baita.

Amoxacilina este sirop si ii dau din 8 in 8 ore, 5 ml.Bine ea ia cred ca 3 restul il da afara.Dimineata si dupa-amiaza ii dau cu mancarica dar noaptea cu lingurita si nu-l vrea.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

aoleo racheel si voi bolnavioareż sanatate multa

noi venim cu vesti urate:bronsita! si cu tratamenmt si mai urat: ventolin cateva zile, si daca nu se amelioreaza picaturi de prednison. Mi-e ciuda rau, ca ea ziua nu tuseste, nu are stare generala rea, si medicamentele astea is foarte tari...

Mergi la inceput