F&F-Hai Ionelu! Hai Virgi! Bine ai venit Bb!(47)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alma_alma spune:

Seara buna, doamne burtoase!

Intru si eu in zi de sarbatoare, chiar daca mai pe... noapte.

In primul rand, Bine ai venit, Babyboom, felicitari Elly! Sa fiti sanatosi amandoi si sa va aduceti reciproc numai bucurii!

La multi ani, M de Anitta, ca tare frumos mai vorbeste mamica ta despre tine! Si la multi ani tuturor Gheorghitelor, Georgianelor, Georgeilor si lui Gicu!

Virgi, Anitta, multumesc ca ati intrebat de mine . Nu am mai intrat de mult fiindca nu-mi vine sa scriu cand am vesti (potential) proaste.

Dar azi e zi de sarbatoare pe toate fronturile! Noi suntem bine, gagicile cresc si sutuiesc, colul e bine (3.86 ). Azi am fost la control dupa doua saptamani si ceva de emotii. De ce emotii? Fiindca la ultimul control diferenta de greutate intre mamzele era cam mare (una din ele era doua treimi din cealalta, erau peste 400 grame diferenta de la 880 la 1300 si un pic). Se punea problema de sindrom transfuzor-transfuzat (apare doar la gemeni identici care impart placenta, nu va mai plictisesc cu riscurile, dar sunt serioase). Dar a recuperat aia mica si acum diferenta e doar de vreo 200 de grame, o diferenta foarte ok, mai ales ca au crescut amandoua binisor. Acum au 1400-1600 grame bucata, un pic sub medie pentru varsta lor, dar la gemeni e normal. Imi venea azi sa imbratisez pe toata lumea! O sa trebuiasca sa mergem la monitorizare o data la doua saptamani, dar deocamdata semnele sunt linistitoare.

Eu personal ma simt foarte bine in conditiile date. Am burta ca si cum as fi trecuta deja de termen , mi se mai umfla mainile din cand in cand, merg ca o rata beata si ma aplec cam greu, dar sunt bine. Am luat in jur de 15 kg. Sper sa nu mai iau prea multe. Eu ma declar o norocoasa in ceea ce priveste sarcina. Mi-ar fi placut sa fie cu mai putine emotii, dar important e sa se termine cu bine.

Nu sunt in concediu prenatal, dar pot sa lucrez mai mult de acasa, astfel incat sa merg la serviciu doar o data-de doua ori pe saptamana. Problema e ca ne-au apucat si pe noi renovarile. Nu mai stiu cine zicea, dar cred ca eram mai in siguranta la serviciu decat acasa, unde mereu ma mai apuca entuziasmul creator si mai fac cate ceva.

Fetelor cu copilasi mai maricei, tare ma impresioneaza cum povestiti voi ce gesturi fac ei pentru fratiorii mai mici. M-am topit toata cand am citit .

Carmen, pai daca tu esti nebuna pentru ca vrei nastere naturala, inseamna ca eu sunt directoarea spitalului ! Aproape 33 de ani, sarcina gemelara, prima nastere, un singur copil cu capul in jos (deocamdata), dar eu tot pe a mea o tin .

Oare mami_vreau o fi iesit din spital? Ar cam fi cazul. Si de Addya ma tot intreb, oare ce-o face?

Nu mi-e clar cat de des o sa pot intra pe forum (de parca pana acum intram de trei ori pe zi), dar sa stiti ca sunt alaturi de voi. Uite, nici nu scot inca motatele pentru Virgi, fiindca mi-am propus sa mai intru pana vineri.

Alma 32+ (de 3 ori femeie)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmamita spune:

Virgi, merci pt raspuns, am sa-i transmit amicei ca e pe maini bune..ea nu stie inca daca va naste natural (asa ar vrea) sau cezariana, data fiind o operatie complicata din trecut..oricum, daca cumva auzi de ceva tarife si pt naturala, let me know pls.

Elena, ce bine ca ati crescut asa mult! Bebelul va fi un voinicel!

Alma, ma bucur din suflet ca sunteti bine! Cam cat ti se prezice pana la nastere, avand in vedere ca gemeneii vin mereu mai repede?

Tigruta, pe tine te vad taaaaare relaxata - se streseaza fetele de 35-36 sapt, tu n-ai nicio treaba... vrei cumva sa-l tii pe bebe peste 40 sau pur si simplu Zen-ul da pe dinafara?

No bine, as da eu cafeluta dar ma tem ca aruncati cu cana dupa mine la cat e de devreme, asa ca va urez somnic pufos in continuare.. sau macar de acum incolo!

Cori, mami de Bubulina 1+ si acum Dalia Maya ... inca putiiiiiiin :)) (33+)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteropipan spune:

BUN VENIT,BABYBOOM!!!!!!!!!!!!

Bravooo,mami ,Ellyshor...ai reusit!!!!

sa va traiasca micutul,sa fie sanatos,papacio si necolicos

ANITTA sa va traiasca si voua flacaul...marele M....La multi ani!!!

Joannna sa iti fie de bine shaorma...ahh,ce pofta imi e si mie...dar de cand am patit-o asta vara cand am fost in vacanta in romania si mi-a fost rau de mi-am varsat si matzele...zic pas...nu ma mai ating de shaorma cate zile oi avea....am fost asa rau de am chemat salvarea..nu ma mai puteam tine pe picioare..si a 2a zi de dimineata trebuia sa plecam acasa(eu si Asteropi)..am crezut ca o sa pierdem avionul ca nu ma puteam tine pe picioare neam...off, a fost groaznic..

ELENA-GD si eu tot cu hartie igienica tamponez in zona X..de mult timp nu ma mai sterg cu prosopul ..,mi se pare mult mai igienica hartia si nici ca am mai avut probleme de atunci..asa ca fii linistita...nu esti cu capul..sau daca suntem..suntem 2
si apropo de venirea in ajutor a mamei tale...iubita,decat sa te streseze mai mult decat sa te ajute...cred ca mai bine lipsa..eu am suferit mult ca mama nu a fost langa mine cand am nascut prima ora si a venit aici la vreo 12-14 zile dupa..imi doream sa fie acolo in sala sa o stiu langa mine..in fine..apoi au pus stapanire pe mine si depresile post-natale,aveam nervisori din orice rahat, eram extrem de sensibila,plangeam din orice, imi faceam ganduri negre din banalitati,prostii...si cu vreo 2 zile inainte sa vina am avut o mica altercatie la tel(aiurea,nu ceva serios, nici nu mai imi amintesc ce:))), la care imi zice.."eu nu vin acolo sa iti suport nebuniile" si pune-te pe plans,pe jelit..offff..m-a durut asa de tare ca ea ,mama mea ,nu era in stare sa ma inteleaga(pe cand soacra-mea si-a dat seama imediat ca intrasem in depresie si chiar il avertizase pe al meu, sa aiba grija de mine,sa ma cocoloseasca putin in perioada asta,etc......iar mama, in mom cand i-am zis ..cred ca am si mici depresii ,normale,post-natale..mi-a zis:"lasa ,draga, ca si eu am nascut si nu am mai avut nici o depresie":))))))
intr0un sfarsit a venit,dupa ce am pierdut biletul de venire si am luat altul ,pt ca oricum i se parusera(atunci la sfarsit,cu cateva zile inainte de a veni) multa zile de stat..si anume 9 zile..pana la urma a stat doar 6 nopti...in fine,eu am vrut mai mult sa vina,pt asta mica,nu neaparat ajutor..ca na,devenise bunica,trebuia sa isi vada nepoata sa o tina in brate...asta imi doream..
si ca sa nu ma mai lungesc prea mult..decat sa te intoarca pe dos si sa fi mai stresata,sau sa iti mai zica vreuna si sa te deranjeze mai bine singurica,mami...sa te ajute sotul cat poate..suntem si vom fi si noi aici pe baricade,cu sfaturi cu incurajari...alaturi de tine....hihiiiihhhiii...sa vedeti ce discutii pe aici in curand,in noptile albe,alaturi de puii mici...


trimit ca sa nu se piarda

CEA MAI FERICITA MAMICA DE PRINTESA DULCE, ASTEROPI IOANNA
8 MARTIE 2010 a venit pe lume minunea mea!!!!!!!!



http://www.flickr.com/photos/asteropipan/

ALINA 35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteropipan spune:

VIRGI esti fenomenala...cum,ma sa ii zici mamei tale ca nasti in septembrie??:))))))hahahhha..tare asta...
eu i-am zis doar ca sa imi treaca mie depresile dupa nastere si apoi poate sa vina...asa cam peste 2 luni dupa nastere..prin iulie,sa putem iesi si la plimbare cu toatele ,la o plaja,etc..ca daca stam numa in casa ,ne luam de ciuf

ahh,TITI ce poza frumoasa ai pus la avatar

ALMA ce bine imi pare ca ai scris...ma bucur ca cea mai micuta a recuperat cat de cat si sper sa nu mai aveti probleme de acum incolo..cat despre nasterea nat..bravoo,mami..esti tare ..sper sa poti naste nat asa cum vrei si totul sa fie ok....

sper din suflet ca pana pe 7 mai cand mergem iar la control sa se intoarca si mandra mea si sa nu fie nevoie de cezariana:((..

cat despre subiectul "fiebinte" al zilei...sexul......ahhh si la mine zburda hormonii de zici ce-i aia...da e fricos al meu sot sa nu declansam ceva:)))...i-am zis ca il mai pasuiesc inca max 7-10 zile...apoi nu mai scapa:)))





CEA MAI FERICITA MAMICA DE PRINTESA DULCE, ASTEROPI IOANNA
8 MARTIE 2010 a venit pe lume minunea mea!!!!!!!!



http://www.flickr.com/photos/asteropipan/

ALINA 35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Neatza fetelor.
Ce ciudat, am dormit toata noaptea! Sunt proaspata proaspata, numai buna de un drum pana la Fundeni, cred ca va trebui sa o iau si pe Eva cu mine
Bytzza si eu beam tot mai mult de 3 l pe zi atunci. Am redus la 2 si vad ca s-a reglat. Totusi, bineinteles ca daca mi-e sete depasesc 2 litri, acum asta e. Dar am citit de bbei nascuti cu 10mm dilatatie si s-a reglat la nastere. Gandeste pozitiv. Pup fata.
Alma bine ca a recuperat cea mica! Doamne ajuta in continuare si sa poti naste cum iti doresti.
Virgi hai ca mai ai un pic. 3,2,1... START! pupam tizul
Pe mine ma enerveaza lumea ca efectiv toti ma intreaba daca nasc acum in mai
Ce i-o freca pe ei grija cand nasc nu stiu, ma enerveaza ca ma intreaba straini (prin piata) la fel, daca mai am mult, daca e baiat, unde nasc, etc. Dar lasati-ma in puii mei in pace... In fine m-am descarcat si eu
Asteropi si maicamea tot de-asta eroina care vezi Doamne ea nu a avut depresie dupa nasteri, ei, ash, ca mai imi povesteste cat se chinuia si ca ii eragreu si plangea si i-am zis eu ca a avut depresii cat casa dar atunci nu se vorbea despre asta, normal ca ea crede ca nu a avut. Nici eu nu vreau pe nimeni de data asta, sper sa nu aiba soacramea vreo idee geniala sa ma trezesc cu ea pe cap, cred ca o sa vb cu sotul sa ii spuna sa stea acolo sa nu ma intoarca pe dos ca data trecuta din cauza ei am luat-o razna.
Elena pupam grasanul, sapt asta ajungem si noi iar la gineco, aoleeeo sa sun sa ma programez, ce tuta sunt
Hai ca am scris o gramada v-an plictisit de dimineata asa.

YLARI si EVA alaturi de Desiree si printesa VICTORIA

POZE
Mami de Eva scumpa
Si
Lucas Mathias
Trombofilie, Gena MTHFR Mutatia C677T genotip heterozigot si A1298C genotip heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Ce haioase sunteti fetelor! Ylary ai fost mortala cu faza "Ce ciudat, am dormit toata noaptea"!!! Din pacate dormitul asta o sa fie o raritate mai ales dupa ce apar bebeii.

Virgi, nu te ascunde ca stii ca tu urmezi. Auzi la ea, cine o fi VirgiL. Lasa ca stim noi cine e si ne e tare draga. Habar n-aveam eu ca skorchiile sunt asa de simpatice. Deeeeeeci, tinem pumnii pentru voi si scoatem motatele! Asta asa, sa nu cumva sa uiti.

Alma ma gandeam la tine zilele trecute si ma intrebam daca nu cumva ai nascut. Ma bucur ca sunteti bine toate 3 si ca esti asa curajoasa cu nasterea naturala. Sa dea Domnul sa fie asa cum iti doresti!

Asteropi cam neplacuta experienta cu mama ta. Nici eu n-am curaj sa o chem pe mama dar din alte motive. Pe mine cred ca m-ar enerva sa vina cu tot felul de pareri despre cum ar trebui facute lucrurile. Ca sa nu mai spun ca are un stil de a scoate in evidenta ce nu merge bine de reuseste sa ma deprime total. Asa ca lasa, facem noi singuri, cum ne pricepem si o sa fie bine, oricum mult mai bine decat sa stea altii cu ochiul critic pe noi si cu gura, evident. Si ai zis un cuvant magic, mai tentant pentru mine acum si decat sexul: "plaja". Din iarna visez la mare si la plaja, nu credeam ca graviditatea poate sa dea si pofte de-astea.

Ionelu sper ca ti-au trecut durerile. Sa ne tii la curent cu noutatile. Parca vad ca tu si Joana nasteti cam in acelasi timp. Nu intreba de ce, am eu asa o presimtire.

Andreea, 32+ cu BebeLUnu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Aever, mie imi spui, la Eva am crezut ca voi muri efectiv din cauza oboselii, cred ca adunasem maxim 4-5 ore de somn in 72 de ore dupa ce am nascut-o. Eu asa reactionez la stress, nu ma pot relaxa, sunt intr-o stare de agitatie in care nu pot dormi si nu e bine. De data asta sper sa fiu mai linistita, desi nu cred, ptr ca voi sta si mai cu stress, cu grija Evei si cu grija lui bb Lucas si cu grija mea, ca asa sunt eu cu griji si stratul de ozon ma ingrijoreaza sau mai stiu eu ce bazaconie!

YLARI si EVA alaturi de Desiree si printesa VICTORIA

POZE
Mami de Eva scumpa
Si
Lucas Mathias
Trombofilie, Gena MTHFR Mutatia C677T genotip heterozigot si A1298C genotip heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SS-Tzuky spune:

Buna dimineata! Cine vrea un nechezol ?

Uite cum ma bucuram acum vreo saptamina doua ca cica am scapat de vergeturi...da' de unde! M-am enervat aseara la dus...nu-s chiar groaznice, dar speram sa scap fara - mi-au aparut asa, ca niste vinisoare in partea de jos a burtii (nici nu se vad de sus, doar cu oglinda) Buricul s-a intors si el, sper sa isi revina, ca imi placea asa "innie"...
Deci, daca incep sa revizuiesc ce a mai ramas din vechea Dana...mmmm, inafara de dantura, nik Multumesc Doamne ca macar acolo nu s-a stricat nimic. Desi, la "norocul" meu, mai este timp.
Azi am programare iar la gine, nu inteleg de ce...la col nu se uita (cum spuneam aici ai trei eco mari si late in toata sarcina, adica una pe trimestru) si parca n-am chef sa ma zgindarasca cu dejtu', sa am probleme acu' inainte de a iesi la liman. Nu pricep de ce in primele luni, cind nici nu simteam pe bibicu si eram super anxioasa (dupa doua missed abortions), zic in primele luni nu imi facea nici un CTG, ma lasa asa in suspans, sa-mi rod unghiile pina luna viitoare. Si acuma ma tot cheama la CTG, cind eu il simt bine - la max. doua ore ma fotbalizeaza...Doar asa, ca sa shteolopaiesc eu pe jos (ca nu ma risc cu masina, nu mai ajung bine la pedale)...doar asa, poate poate m-or apuca nabadaile (contractii) inainte de progr, la ceza.

Asa, mi-am spus of-ul.

PS Am terminat de amennajat si patutul lui bibicu, nush daca nu cumva e prea incarcat, om vedea noi pe parcurs, arata cam asa:

https://picasaweb.google.com/107084170281294931441/SSTzukyDana#5734840500506839714

O zi frumoasa, scumpelor!

Dana, 37+ cu Stefan
Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Ylari cam asa sunt si eu, ma stresez de tot felul de chestii si daca sunt stresata nu pot dormi. Insomniile din sarcina de-asta le-am avut, ca ma preocupau tot felul de lucruri. Deci cred ca si pe mine ma asteapta nopti+zile nedormite.


Tzuky lasa ca mai ai putin pana la ceza si nu cred ca se intampla nimic rau pana atunci. Si cred ca iti face si controlul usurel, stie doctorul ce face acolo. Fruntea sus ca in curand scapi si de edeme si de kilograme si de stresul sa nu mearga ceva prost cu sarcina.
Edit: Nu stiu de ce nu pot vedea pozele tale de pe Picassa :(


Andreea, 32+ cu BebeLUnu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns albinuta83 spune:

Dana, foarte dragut patutul..
Sa inteleg ca si tu faci teste non stres? Poti sa imi spui cum se desfasoara acolo? Eu voi face unul pe 3 mai si eram curioasa ce na asteapta..


35+ cu Rares-Iustin
AMR 4 saptamani

Mutatia MTHFR C677T homozigota- tratament cu Clexane 0.4, Cetebe, Magnerot si Folowise.

Mergi la inceput