Piersicute de iulie august (31)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Fetelor dragi,
eu repet ca mi se pare act de curaj sa faci cezariana, nu sa nasti natural. Ca doar Bunica-mea a nascut natural pe camp. E natual pana la urma, complicatiile ar trebui sa fie mai multe in caz de cezariana ca doar te taie, nu?
Eu nu as avea probleme sa nasc si fara episurala ca ma gandesc ca nu o sa mor de durere doar, nu? Desi ar fi mai usor cu epidurala desi inteleg ca aia se pune dupa ce te dilati la 6 cm... nu?
Oricum, trebe sa ma hotarasc unde nasc si cu cine. Apropos de asta, aveti recomandari? voi unde si cu cine?

10 ani de incercari pentru a avea un BB
FIV 2 reusit decembrie 2011 Budapesta, dr Peter Kovacs

PAI 4G/5G homozigot, FXIII heterozigot, Tiroidita hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biribu spune:

buna seara burticoaselor!

eu la servici ma tirasc de colo colo. vad ca e valea plingerii la noi, dureri de toate soiurile am si eu, cine mai pofteste
macar de dormit dorm bine inca, n-am probleme, dar si la ce obosita sunt cind ma culc, ajung pe jumatate lesinata in pat.

Diana tin pumnii, tine acolo piciorushele in X ca tre sa faci bine sa ajungi cu mine in iunie Trupa vesela... e vesela si nazdravana cum o stii, sau de fapt muuult mai mult decit era odata.

Niccostea stai linistita ca nu au bebeii mai mari probleme, si nici nu te gindi sa nu-i dai omului ce-i trebuie de mincare. oricum el isi ia ce-i trebuie din rezervele tale. probleme au bebeii mari din diferite cauze medicale, cum ar fi din mame diabetice netratate etc.

Fleur un pui caciattore ... pui cu bere la cuptor... ostropel. ca vroiai idei. si eu zic tot ca Freedelia, bebeii la virsta de vreo luna doua sunt f usor de ingrijit, in general, daca il si scoti mult la aer n-ai treaba cu el. gindeste-te la perioda cu bebe singura ca la o placere, o sa fiti numai voi sa va dragaliti cit vreti si nu ai grija nimanui altcuiva, e perfect asa, iti faci ce program vrei.

mai vroiam sa zic ceva dar neuronul e in pauza, revin daca-mi aduc aminte.
puup

Mami de A 5.02.07, T 27.06.08 si BB 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

hello burtici! am revenit cu vesti - ne-a facut echo, eu nu am vazut-o pe piersicutza, dar mi-a zis dr sa stau lini k e f bine, colul are tot 4 cm k luna trecuta. i-am spus de contractiile de sapt trecuta si a zis sa am mare grija si dk se mai repeta sa merg imediat la spital sa-mi faca niste teste (n-am retinut exact ce teste a zis ). si mi-a zis sa o las mai moale cu trebaluitul prin casa, cu efortul k sunt totusi "putin" insarcinata si ar trebui sa ma comport putin diferit cred k daca ii spuneam k ieri am dat cu aspiratorul...ma alerga prin clinica
i-am zis si de durerile de solduri care deja devin insuportabile noaptea si a zis sa incerc sa masez mai insistent zona cu creme de gravi...gimnastica exclus dk au inceput contractiile
mi-a zis k pot sa fac deja testul de toleranta la glucoza si cred k o sa merg sapt viitoare - ma duc dimi pe nemancate sa-mi ia glicemia, apoi beau 75 ml glucoza, la 1 ora imi masoara iar nu stiu ce si apoi iar peste inca 2 ore...deci cred k stau juma' de zi pe la medlife...
peste o luna a zis k ne vedem la echo si cd m-am programat la receptie tipa de akolo mi-a zis k ma trece cu morfo de trim 3 dk deja o sa am 31 sapt...aku nu prea stiu ce sa fac k dr nu mi-a zis explicit morfo a zis doar echo si eu stiu k morfo se face intre 32-34 sapt (sau 36)...sa mai aman cu o sapt programarea k sa am 32 si sa fiu sigura? voi ce ziceti? aaa, si va mai intrebasem eu sapt trecuta dk aveti idee dk pot sa fac urocultura si sumar dk imi pun utrogestan? nu se contamineaza proba de la eventualele scurgeri?
aaa, si am vb si de nastere, cred k luna viitoare o sa semnez deja contractul si sa dau avansul k sa imi asigur tariful valabil acum
bea - hai cu pozele felicitari inca o data!
ioana - ai grija cu contractiile k nu e de gluma!
mihaela - sanatate multa si rabdare
ada - si pe mine ma apasa pitica pe vezica uneori de mama mama! merg la baie intr-una
nu mai stiu cui vroiam sa-i raspund k am citit o gramada...in fine, va pup pe toate!

Roxy
26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

ioana, ti-a spus niccostea ce vroiam sa iti spun eu legat de clexane.
acuma daca tu compari nasterea naturala cu cea de pe vremea bunicii, din camp, eu nu am argumente. decat poate unul singur: la o sarcina atat de pretioasa cum este cea obtinuta prin fiv si asteptata multi ani, nu as risca sa nasc natural nici de as avea sarcina unica (in ultima vreme am auzit pe la tm tot felul de esecuri la nasterile naturale: fractura de omoplat la bb in timpul expulziei, dubla circulara de cordon care nu s-a vazut la eco (!!!) si bb s-a sufocat la nastere, etc).
fiecare alege ce crede ca i se potriveste mai bine.
laura, nu stiu daca e in regula ca placenta a sarit in cateva saptamani de la grad 0 la grad 2. totusi, ma gandesc ca daca bb se dezvolta ok (si se dezolta din cate retin), nu sunt motive de ingrijorare. dar sa vedem ce zic fetele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Balantico, eu inca nu sunt hotarata ca nu am apucat sa ma informez prea bine. Pe de alta parte mama, care luycreaza in neonatologie de 25 de ani, zice ca nasterea naturala e cea mai buna daca nu exista probleme si riscuri cunoscute.
Nu stiu inca....

Dar mai e un subiect delicat. De celule stem de parere aveti? merita recoltate?


10 ani de incercari pentru a avea un BB
FIV 2 reusit decembrie 2011 Budapesta, dr Peter Kovacs

PAI 4G/5G homozigot, FXIII heterozigot, Tiroidita hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonavlas spune:

Buna seara! Ma primiti si pe mine printre voi? Trebuie sa nasc pe 24 iulie, fetita.
Mai am o fetita acasa, de 1 an si 8 luni.
Virtual, le cunosc pe Michelle si Daconst.

Mami fericita de Raisa - 01.08.2010

27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

ioana, probabil ca mama ta este cea mai in masura sa te sfatuiasca cum sa nasti, fiindca este in mijlocul problemei.
legat de celule stem si eu sunt confuza, dar cred ca vom recolta totusi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

ramona, bine ai venit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Roxypuy, bravo pt vestile bune de la eco. Dar de ce zici ca tu nu ai vazut bb-ul? a ascultat doar inima?
Eco morfologica de trimestrul 3 cred ca e ok in sapt. 31, aici se face in jur de 32 sapt, cu plus sau minus, si nu e obligatorie, se face doar in anumite cazuri, eu o fac in sapt. 33, tre sa ma consider "norocoasa" ca am diabet, altfel n-o faceam. In locul tau, mi-as face programarea si intre timp sun si la medic sa-mi zica daca e ok asa.

Am lucrat si dat telefoane in timp ce scriam mesajul, asa ca nu mai tin minte absolut nimic ce s-a mai zis...

Ah, Biribu, mersi tie si Freedeliei ca ma reconfortati pt cand voi fi singurica, faceti sa para atat de natural si simplu...am incredere in voi ca sunteti, in primul rand, mame experimentate. Retetele de pui, s-a notat, ramane sa le caut. Servici usor, tu pana cand mai lucrezi? (eu habar n-am, cat mai aproape de termen)


30 + Eric Ioan

"Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri pe care nu le vom vedea" (John W. Whitehead)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Citat:
citat din mesajul lui balanta_tm

laura, nu stiu daca e in regula ca placenta a sarit in cateva saptamani de la grad 0 la grad 2. totusi, ma gandesc ca daca bb se dezvolta ok (si se dezolta din cate retin), nu sunt motive de ingrijorare. dar sa vedem ce zic fetele.

Multumesc mult Balanta pentru raspuns

28+ Andrei

Mergi la inceput