Atelier creatie rochii

Atelier creatie rochii | Autor: delsim

Link direct la acest mesaj

Buna. Stie cineva vreo croitoreasa capabila sau un atelier care sa nu ma jupoaie de bani, pentru o rochie mai deosebita?
Sunt nasa in septembrie, stiu ce vreau, am ales cam cum sa fie, dar nu stiu unde sa mi-o fac ca sa si iasa cum imi doresc.
Please help!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

buna

nu stiu cum o fi in B, dar aici in Timisoara cand m-am dus la un atelier din asta de creatii, al Aurei Dumitru, m-am dus cu ideea mea de rochie, si maaare greseala, am lasat-o si pe ea sa-si dea cu parerea vis a vis de modelul ales de mine, sa aleaga ea materialele ce ma avantajeaza si sa le combine insa per total nu am fost multumita de rezultat.

M-a chemat la 3 sau 4 probe si mereu am insistat pe ideea mea in ce priveste decolteul, ea nu si nu, ca o sa vad eu ce multumita o sa fiu in final de ceea ce face ea. Ei bine NU am fost multumita defel, nu m-a avantajat fizic, dimpotriva. Am si dat o caruta de bani, tot nasa am fost si eu si am umblat in lung si-n lat in magazine si negasind ceva potrivit cu gustul meu, am zis ca atelierul de creatie e ultima solutie, si probabil ca asa ar fi fost, daca madam Dumitru nu ar fi fost atat de obtuza.

Mi-a promis inclus in pret 3 modificari ale rochiei, de aspect, plus accesorizari gratis, insa cand m-am dus s-o rog sa-mi faca acest lucru, adica sa-mi modifice decolteul dupa cum vroiam eu, a spus ca nu e posibil.

Materialul folosit a fost de calitate, culorile idem, a avut rochia tinuta excelenta insa faptul ca NU a respectat de la inceput pana la final indicatiile mele in ce priveste modelul bustului (decolteul+ bretele) prevazut de mine, a stricat toata rochia si m-am simtit aiurea ca am platit destul de mult pe ceva ce nu m-a incantat defel.

Acum desi am purtat-o doar o singura data, ma gandesc s-o pun in vanzare, poate cuiva totusi ii place si i se potriveste modelul si culoarea.

Initial cand am apelat la atelierul de creatie aveam in gand ca daca dau o caruta de bani pe rochie sa o pot purta macar la cateva evenimente (nunti, botezuri, revelioane etc) insa ... desi toti ce m-au vazut purtand-o mi-au laudat rochia, mie nu si nu-mi place.

asa ca sper sa gasesti un atelier de creatie care sa-ti transforme in realitate ideea ce o ai in cap despre rochia dorita

bafta
lia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delsim spune:

Acum chiar ca sunt speriata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Si eu am avut experiente cu croitorese in care mustea spiritul de designer, dar nu mi se pare OK sa isi testeze creativitatea pe banii mei. De-asta am si schimbat vreo cateva. Am gasit una ciudata rau (are niste ticuri) dar care macar nu comenteaza prea mult (ea are o fixatie cu materialele ). Preferata mea e una de-acasa de la parinti, dar cam greu sa ajung la ea :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

nu trebuie sa te sperii, eu de felul meu am prea mult bun simt si sunt fixata pe ideea ca fiecare trebuie lasat sa faca ce stie, adica eu nefiind croitoreasa, m-am dus cu ideea mea, dar apoi am zis ca ..na, ea o fi stiind mai bine fiind designer totusi; insa nu trebuie avut incredere si trebuie lasat respectul si bunul simt la o parte cand vezi ca se ingroasa "gluma" si nu rezulta produsul pt care platesti o suma maricica

aici am gresit eu, ca trebuia sa insist in final, sa o pun sa descoasa si sa refaca asa cum am vrut eu, sa nu platesc produsul final decat atunci cand il face dupa cum doresc eu (am platit jumatate din suma la inceputul lucrarii si restul la predarea rochiei). Pur si simplu nu trebuia sa platesc pana madam nu se spetea sa imi faca rochia fix cum am cerut, nu cum i se pare ei bine. La urma urmei eu urma s-o port si nu ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Dorsilia, Diana Bobar face rochii superbe, daca vreodata mai ai nevoie Eu nu mi-am facut la ea, ca pretul depaseste cat mi se pare mie ok sa dau pe o rochie, dar toate femeile pe care le stiu si care sunt elegante, cu bun gustsi cu bani isi fac la ea rochiile de nunta/botez/etc.

Si eu pt. banchet mi-am facut rochia la o croitoreasa, nu mi-a placut absolut deloc, nici nu am purtat=-o, din pctul meu de vedere a fost un dezastru absolut, materialul nu se preta pt. modelul ales d mine dar ea nu mi-a spus, a trebuit sa imi dau seama la sf, cand am imbracat rochia....
O colega si-a facut la alta croitoreasa, a facut-o super.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

O recomand pe Diana Antohi. Are multe poze cu creatiile ei pe facebook, e fantastica . Eu mi-am facut anul trecut rochia pt intalnirea de 10 ani la ea si a fost perfecta. Si nici nu a fost exagerata la pret( parca 500 de lei). Singura problema e ca e la Cluj :(. Dar stiu ca vine destul de des la Bucuresti si chiar are un punct de vanzare al creatiilor ei in capitala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Merci Xio, m-am ars serios la bani cu Aura Dumitru, nu mi-ar fi parut atat de rau daca macar eram in limba dupa rochie. Pretul din start mi-a dat palpitatii insa am fost in panica ca se apropia nasitul si nu aveam ce imbraca, dar ... pacat, mare pacat ca a stricat bunatate de matase Roberto Cavali zicea, pe un model banal. Eu ma dusesem cu 2 modele super preluate din cataloagele Bien Savvy, care se si potriveau pe conformatia corpului meu. Initial i-au placut, a zis ca da, super, merge sa le faca fara pb, ca da, mi se potrivesc si apoi la probe, cand ma imbracam nu semanau cu ce alesesem nici de-o culoare. Modificase decolteul si stricase tot efectul. Arata ok doar de sub bust in jos, sus a fost dezastru, mi-a facut un decolteu "a la bunica":( si cel mai tare m-a suparat caposenia si obtuzitatea ei...practic il luase pe NU in brate si nu vroia domle sa modifice...in veci nu-i mai calc pragul si nici nu-i mai vizitez magazinele. Nu este un designer cu care sa poti coopera prieteneste. Cere bani si ofera ce model i se fixeaza ei in cap. noroc ca eu sunt cum sunt, ca o alta ii dadea cu rochia in cap si-si cerea banii si avans inapoi. De banii dati ei imi luam 5 rochii beton de pe Ebay, daca stiam pe atunci de ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Dorsilia, ai luat de pe ebay? Ma tenteaza si pe mine... S-au potrivit marimile?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

marimile se discuta cu vanzatorul, ii trimiti toate dimensiunile (bust, sold, umar, inaltime etc) si da, expediaza ceva ce ti se poriveste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ioana_Pos

Dorsilia, ai luat de pe ebay? Ma tenteaza si pe mine... S-au potrivit marimile?

Ioana, mami de zambarici

Sa va traiasca puiutii, sa fie sanatosi si norocosi!





Eu cumpar frecvent de pe ebay haine. o singura data nu am fost multumita, si nu din cauza de marime.
Trebuie sa vezi ianinte cat porti tu in Ro si convertesti. Eu imi cumpar de pe ebay.co.uk ca au transportul ieftin si preturi tare bune.

Mergi la inceput