Prietene la bine si la greu - 163

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui miany75

Citat:
citat din mesajul lui raluci_b

lume lume, mare fericire mare, de cand a venit de la gradi remus pana acum a cerut de 2 x olita si a facut pipi are mama baiat mare



p.s. dar ce-a facut lavi? (daca se poate spune) ma roade si pe mine curiozitatea



si normal ca.... dupa cum ar zice monisu parca...
unde e ceva de stiut apare si mama curioaselor , adica je..
Chiar asa bre, da ce mai facuse in plus, ca mie oricum mi se parea nasol..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Sa vin si eu la o bancuta mica, chiar asa...hac hac, unde sunteti bre?? haiditi la o sezatoare mica mica macar ashe de dragu amintirilor

Monis, chiar ca e turkishnovela.., mai da' ce m-a prins, ca de vro saptamana tot ma chinui sa o termin naibii, si nu se mai termina... Pe langa aia inca mai prind cate un ep nou noutz Grey's Anatomy si tot asa imi prind urechile

Motanul mic busileaza de zor, Amalia il mai imita si ea cand si cand, dar de cele mai multe ori il ignora sau mai rau, nu e atenta si mai calca peste el.. A inceput sa fie din ce in ce mai geloasa, mai ales cand se joaca zmau cu Dragos, fix atunci vine si ea peste ei, se arunca aiurea, ii loveste, incearca cu orice pret sa urce si ea la taicasu sa se joace. Cand reusesc, ii atrag eu atentia si o antrenez eu in joaca sa nu se simta in plus, dar ...e greu.

Chiar asa, am si eu o intrebare pt mamicile cu pui care abia acum au inceput sa vorbeasca, inafara de perle, cuvine pocite la maxim o mai tin in bebeluseasca?? Intreb asta ca Amalia cand nu vorbeste coerent asa pocit cum poate, o tine in bebeluseasca maxima, mai ales cand e in verva si e agitata si incearca ea sa explice ceva.. O fi normal?
Na.. ca eu tot ma astept sa incerce si ea sa formeze o propozitie ceva, sa mai invete un cuvant nou...nu sa fie setata pe bebeluseasca 90%din timp.. E clar ca pe ea o trage putin in jos si Dragos, caci il cam imita in toate cele pe el.. Daca ar avea probabil un fratior mai mare care ar vorbi poate ar invata mai usor...

Crissa, imi pare tare rau de pierderea voastra, sper sa fie ok, si cat de curand sa vedeti doua liniute cu bine. L-am vazut pe Robi, un flacau in toata regula si mi se pare asa de mare, stie el sa se dea cu trotineta

Dymo, tot ce pot sa iti spun e sa puteti rezista si multa putere! De Danut nu mai spui nimic? cum evolueaza la gradi? cum merge terapia?

Ancutza?? prezenta de la Chiatra va rog!!

Hai pe Lumi o las, ca e iar cu daddy la Londra, restu fetilor din Iasi??

Raluci, vazut flacaii, sunt bestiali, si chiar asa, ai un fotomodel si tu, ma bucur ca esti asa relaxata!

Dana, noroc cu fb ca mai vad baietii tai cei mumosi, ia baga nasucu si povesteste de voi. Mama ta s-a intors sa te ajute in continuare? sau a ramas acasa in Romania.. Cum mai e David cu gradinita? ati reusit sa il lasati singur acolo sau te duci si mai stai cu el?

Ramonika, ce se mai aude cu jobul tau? cum e cu delegatiile, reusesti sa le mai fentezi? Ruxi ce mai face? matzele bre, ce mai fac??adicalea motanul tau si matza mamei tale

Andre, come va?? [pufulete]

Stephy, haidi zii ca in seara asta ai tinut dieta

Miany, deci ai nimerit prost cu zilele libere si vremea asta ciufuta.. David chiar ca e tare simpatic.

Tina, sa va priasca vremea la bulgari sa veniti mai multi acasa, de mult tot ma tin de fusta ta si te sacai, poate poate..

sigur am mai vrut sa zic ceva..da ma trageti voi de maneca acusica sa ma invitati la o inghetata pe bancuta...sper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluci_b spune:

licu si al meu gand se grabeste vorbeste de nu intelegi jimic, cred ca e f normal

imi cer scuze ca am deschis subiectul lavinia, chiar nu pot zice nimic, imi pare rau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Eu n-am pe nimeni, pe nimenea... zau ca imi vine sa plang ca un copil al strazii cand vad ca nu mai intrati pe aici sa vorbim.. Inteleg ca suntem toate ocupate, dar chiar asa..sa ne pierdem dupa atata amar de vreme de cand scriem aici.. Se pierd prietenii/legaturi in care am investit timp si suflet...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissa13 spune:

Salutare,

Eu trec pe la bancuta sa va las orez cu lapte. Doar va salut si va multumesc inca o data ca sunteti aici. Nu sunt in stare sa articulez prea multe cuvinte. Sunt dupa o zi plina de mariieli acasa si foarte obositoare la serviciu.

Somnic pufos!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dozz spune:

salut!

Na, ca am reusit sa bifez si eu bancuta, sper sa nu mai fie suparata Licurici ca ne pierdem in spatiu si scriem rar

La noi, operatiunea olita e in maxima stagnare. Impinsa de la spate de Monis, m-am apucat si eu de lasat copilul dezbracat prin casa si cu urechea ciulita sa aud susur de pipi sau trosc de caca pe covor. Ei, nimic din toate astea, piciulina cere insistent pampers-ul cand e sa se apropie momentul si explica "vreau sa fac in pampers, vreau sa fac in pampers doar". Pe olita se aseaza doar de forma...

Cu mancatul, va marturisesc ca am capitulat. Eu am capitulat. De sambata am renuntat sa ii mai pregatesc mancare de legume, asta dupa luni intregi de mancat cu rugamintile de pe pamant si cu spectacol si dupa cateva saptamani de refuz total. Ma simt vinovata si nu stiu daca fac bine renuntand. Dar ma tem si de consecintele unui mancat-fortat pe termen lung. Asa ca acum singurele legume mancate sunt ce ramane din ele in zeama supei, dupa fierbere. In rest, painea sa traiasca, ca din asta ar manca tone! (eu i-am rationalizat-o si primeste ff putin, ca pt timpuri de restriste )

Raluci, ce eficienti ati fost voi cu olita, bravo!

Monis, hai, bafta cu auditul, sa fie de lucru, dar nu exagerat de mult. ca vrem sa ne mai dai mura-n gura lecturi de citit!

Crissa, mi-a parut rau sa citesc asa vesti rele. Dar astept cu nerabdare sa ne dai vesti bune curand!

Dankutza, e ok Cezara acum? tare ciudata alergia aceea, de la capsuni pe care le mai mancase...

va pup pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaCopot spune:

Buna dimineata,
de la 5 nu mai am somn, asa ca am recuperat pe aici.
Am vesti noi, am vesti noi...dar va mai tin in suspans, cat sa zic ca m-am delectat cu perlutele lui David de Miany si ma bucur de progresele ce le fac puiutii nostri cu olita, vorbitul si "integrale"(apropos Monis nici eu nu am vazut nimic la link-ul ala cu cititul, tare as fi vrut sa il aud pe Santi).
Sper sa fi retinut ok, dar parca nu mai e nici un fulgusor bolnavior si ma bucur tare tare.
Crissa imi pare tare rau de pierderea voastra, sper sa fie de bine cat de curand si pentru voi.
Licurici, Dominic vorbeste cate in luna si in stele, zice diminutive la toate cuvintele, dar cand are el chef le bebeluseste de numa. Sau mai nou zice cuvinte de prin alte limbi, de nici nu stim pe unde le-a auzit. Acum cateva zile ne uitam la episoadele noi cu Masa si ursul si apoi il tot auzeam cantand prin casa" na granite..., haciu, haciu". Dar cand se alinta tare, vine la mine in brate si zice ca e bebelus si o da in bebeluseasca, ba mai pomeneste si de tzitzica sau de biberon, sa vezi la noi regres peste cateva luni. Pe la socrii tai mai sta Amalia?, ca acolo ma gandesc ca ar asimila mai multe din deprinderile unui adult, fara sa il vada pe bebe Dragos mereu.
Shtephy, bai da ce tot au laptoapele la tine?? Le calareste si Stefitza de se gata asa iute?
Dozz si noi de mult tare doar legumele din supica, ciorbita le mai papam. Am noroc ca mai mergem la piata si ii place tare sa ia de pe tarabe cate un ardei, castravete, rosie, morcov, pe care le spalam iute la robinetul de la piata si ma invart cu el pe acolo pana le papa, ca altfel de legume, nu pune gura ioc. Plus ca el nu a mancat ever felul 2, decat supe si ciorbe. Eu l-am fortat tare mult cu fructele, si cat l-am putut pacali sa le pape pasate a fost ok, ca ii bagam de toate acolo, chiar si banana pe cae nu a vrut-o niciodata simpla. Acum de cand nu mai papa pasat, nu a mai pus neam gura pe banana, o mai miroase din cand in cand din mana mea, dar daca cumva insist sa ia o gurita, ia, dar imediat o vomita. Asta e, zic eu, trebuie sa ii lasam dupa placul lor, sunt convinsa ca o sa vina vremea sa pape singuri anumite legume si fructe, mai ales daca au exemplu de la ceilalti membrii ai familiei ca le consuma frecvent.
Lumy ma bucur ca sunteti cu daddy si abia astept sa mai puneti poze din curtea voastra, cu noile indeletniciri ale Alexei.
Tina concediu placut si relaxare maxima!
Dankutza sunt curioasa cum ii zice Cezara bonei?se mai inteleg tot asa bine?
..... nu mai stiu ce aveam de zis, cre'ca din cauza ca m-am cam chinuit sa va tin un pic in suspans (eu care dau tot din casa din prima )...
Am fost aseara la control la dr si din cauza ca Dominic a vomitat pe tati in masina, iar ei au ramas amandoi in masina in chiloti, m-am bucurat singura de aproape o ora de filmulet cu bebe nostru, care are .... o putulica de toata frumusetea. Am tot sperat noi sa fie cu codite si ma tot amageam ca nu seamana deloc sarcinile intre ele, dar degeaba. Am vazut singura putulica si dr nu apucase sa imi zica nimic,ca de cateva secunde se apucase de explorat si eu am sarit cu gura " aia e o puta??", la care dr face ochii mari" da doamna!". Apoi l-a bibilit pe toate partile, am ascultat inimioara frumoasa, am vazut toate organele despre care am invatat anul asta la scoala in toata splendoarea lor si tare m-am bucurat sa le recunosc singura. Bebe e in grafic, 23 de saptamani, peste 500 g, cu o putulica de toata frumusetea . Deci ne apucam de ales nume .
In rest, eu am primit repaus, ca la ecograf se vedeau contractiile uterului meu, care nu ne fac prea bine nici mie, nici la bebe si degeaba am incercat eu sa le ascund, ele exista. Dar dupa ce dureri si chinuri am avut la prima sarcina, parca nici nu imi venea sa pomenesc de ele, ca sunt apa de ploaie pe langa altele.
Cum colul e destul de lung si alte probleme nu sunt, ma duc sa ma relaxez cu o baie si apoi ma apuc de invatat ca am teste azi.
O zi cat mai frumoasa sa aveti!





Ramona ,
mami de DOMINIC
si cu pispirica cu fundite
Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grigore_tina spune:

buna dimineata,
Ramoc felicitari !Cred ca tre' sa schimbi semnatura cu un carucior albastru in loc de fundite.
Stii ce imi place...ma uit ca sunteti toti mai multe cu 2 baieti.La ceva de genul visez si eu.Sotul cica e prea mult 2 baieti ar vrea fetita.
Dymo sper sa va descurcati cu soacra.Noi am trecut cu bunica prin asta si chiar e greu.
Ma duc la lucru.Sper sa mai reusesc sa intru azi.(poate diseara ca sa pun poze)
Licu lasa fusta .Poate vrei sa nasesti in Bucuresi (sau sa venim la Mangalia). (p.s. glumesc.)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miany75 spune:

buna dimineata,ladies!!!

e servita...

RamoC ma bucur ca ne dai vesti noi...Sa fie sanatos si sa aveti grija de voi in continuare!!!Ce partener pe cinste va avea Dominic!! acu,bineinteles ca trebuie sa ne tii la curent cu numele..aveati vreo optiune ?!

Licu sa stii ca si David ,desi vorbeste f.bine, o mai da pe limba lui si se prosteste ( de ex.zice picioiuse-dondoluse si muuulte altele)...parca aveati o verisoara de varsta apropiata cu Ami? nu exista posibilitatea sa va vedeti mai des?....una peste alta,eu zic ca nu mai e mult pana la toamna si sa vezi tu atunci progrese....felicitari ptr. motanel!!!
p.s. vizavi de vreme, am cam muscat-o...dar,e asa de bine acasa cu puiul,ca nu prea mai conteaza...

raluci scz ca am deschis subiectul "L"....cum sunteti azi?

ca tot a pomenit Gabitza de gradi,zic si eu ca ne-a fost acceptat dosarul...asa ca de la toamna intram si noi intr-o "noua era"..uff..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

...toata lumea la

Ramo felicitari pt putulica


Eu astazi, pentru ca Eva a prestat o crizuta de toata frumusetea dimineata ca nu vrea la gradinita ci vrea nani, mi-am uitat acasa geanta cu telefon, bani, card acces serviciu, chei...si multe nimicuri. tare ciudatel ma simt.....
In sfarsit, dupa multe parlamentari imbinate cu dezbracat/imbracat pacalita, am purces spre gradi cu pijamaua luata peste hainele de strada. Altfel nu s-a putut.Ne-am schimbat de pijama in masina, dar a luat-o dupa ea in gradi si i-a dat-o doamnei de acolo.
Eu stateam linistita in masina crezand ca mi-a luat sotul geanta... ma intrebam daca imi luase oare si telefonul de pe noptiera...
E marti, sunt 3 ceasuri rele...cred ca pe ale mele le-am bifat. Primul a fost dimineata devreme, pe la 6.20 cand a sunat ceasul...l-am oprit si somn de voie pana la 7. Eu incep programul la 8, stau in zona 13 sept si lucrez in pipera...cam o ora de mers prin trafic.Pe copii ii las la gradi pe la 7.30, fac inaugurarea acolo zilnic si ajung la serv cu o intarziere rezonabila.....azi nu a mai fost cazul

De mult timp, cred ca de la concediul din vara trecuta sau de la racelile ce au venit prin toamna, legumele au iesit aproape total din peisaj.Eva doar in supa si piure cartofi. La orice ora, in orice moment ea vrea piure. Dragos manca pana acum o saptamana mazare, piure foarte putin...acum refuza si mazarea.In rest refuz total, ce se mai gaseste prin supe..
Cica la gradi mananca uneori amandoi si ghiveci, fasole verde, mazare, dovlecel si alte asemenea..... Asa o fi, dar acasa nu. Mici macar nu pot face un piure combinat de cartof cu dovlecel/conopida sau orice .... imediat ii simt gustul schimbat si nu mai vor
Cu fructele... Eva a reinceput sa manance banana, uneori toata. Dragos cateva guri. Eva portocala doar suc. Cere capsuni, primeste si nici nu gusta.Mar zero (cica la f gradi iau cate o feliuta )
kiwi, etc nimik

Monis, legat de gradi respectiva as vrea sa stiu daca e ok, daca are curte, mancare, cati copii sunt in grupa (si ca ai nostri si la cei de 4-5 ani)...
Raluci felicitari pt progresele cu olita. Eva cere acum mereu olita, si cand e cu pampers pe ea . La somn seara inca o avem pt ca bem seara lapte uneori. Duminica am plecat la Real fara pamper pe noi, si unde era traficul mai intens a inceput "pipi"... am dezbracat-o in masoina repede si i-am pus pampers la fund la urgenta. Dragos e fara olita, nu a facut pana acum nimik acolo, sta uneori pe ea si fara pampers, dar rar. Aici mai am de lucrat

back to work...

2+

Mergi la inceput