Ce inseamna sa isi tina capul?

Ce inseamna sa isi tina capul? | Autor: andieelen

Link direct la acest mesaj

Buna mamici!
La 2 luni am mers cu Codrut(acum 2 luni jumatate) la doctor sa facem vaccinul. Doctorul ne-a spus ca bebe era foarte bine, avea 6 kg si 60 cm insa nu ii placea ca nu isi tinea capul. Mai exact el el l-a asezat culcat pe pat apoi l-a luat de manute sa il ridice in fundulet iar bebe isi lasa capul pe spate.
Cand il pun pe burtica isi ridica capul, mai greu, dar il ridica si il cam leagana. Cand incerc sa fac ce a facut doctorul tot pe spate si-l lasa, Reuseste sa il ridice numai cand ajunge in pozitie verticala.
Rog mamicile cu bebe cu varsta similara sa imi spuna cum reactioneaza bebeii lor.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adialex spune:

Buna! la fel am patit si eu la bb2; intrasem in panica pe la 2 luni ca nu isi tine bine capul; nu vroia deloc sa il ridice cand o ridicam de maini, si nici cand era pe burta nu il tinea prea mult ridicat; am mers la un neurolog pediatru, care a decretat ca e ok bb, nu are nimic; pentru linistea mea, am facut niste sedinte de kineto, m-am gandit ca nu are ce sa-i strice;
capul a inceput sa-l tina perfect pe la 3luni jumatate, e un copil perfect sanatos, se dezvolta foarte bine;
mergi cu bb la un neurolog pediatru, si o sa te linistesti; poti sa incerci sa il pui mai des pe burta, asa isi dezvolta muschii de la gat si il ajuta sa-si tina capul mai repede;
multa sanatate!

Mergi la inceput