Strugurasi de Sept-Oct 2011 *54*

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Racheel ,multumesc pentru rapuns
Anastasia vroia sa petreaca si ea sa petreaca in aer liber ,ce mami atata somn ?

Anca ,eu intrebam de brocoli ,deoarece il am in casa aproape non stop si nu stiam ce sa-i dau fetei in acea zi ,deoarece auzisem pareri pro si contra. Cum l-ai pregatit ? Fiert si blenduit ? L-ai mai dat prin sita sau ceva ,ca are acei mugurasi mici ,stii la ce ma refer
Mi-ai facut pofta de crema de zahar ars cand eram mica ne facea mama in fiecare week-end ,acum n-are cine sa-mi faca...vin la tine
Si.. da inca o alaptez ,dar ii dau completare spre seara ca nu mai am laptic de cand am fost in Egipt si facusem tratament cu antibiotic.Ea acum e maruta si papa mai mult ,oricum cu chiu si vai ma chinui sa accepte din sticla.
Cand avea 2 luni incercasem sa-i dau un pic de ceai ,nu stiu daca bause 20 ml ,apoi imediat i-am dat san si se stricase la burta ingrozitor de tare ! Plangea si avea diaree ,sunasem la moasa si mi-a zis sa fac pauza intre ceai si lapte o ora ,dupa cate am inteles e valabil si in cazul unor fructe .
Acum mi-e frica sa nu se repete povestea si sa aiba dureri de burtica
Cum ai preparat portocala cu para? Ai blenduit para si stors porto? Sau ?

Lena ,e superba Maia eu zic ca sunteti pe drumul cel bun ,o sa fie papacioasa

Clau ce mameee si ce sfaturi dau unele am vrut sa scriu ceva dar ma abtin

May


La pranz i-am dat banana fetei ,aveam de gand sa-i dau 2-3 lingurite ,dar a mancat 3/4 cam mult pentru inceput ,nu ?
Deschidea gura asa mare si batea din picioare sa ma misc mai repede sa-i dau .






Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Claudia, eu sunt pro pudra de roscove si quinoa

Alex, eu folosesc pentru mine hrisca si pudra de roscove. Pudra de roscove am pus si in cozonac :D. Hrisca o fac ori cu lapte ori cu legume, se gateste cam ca orezul contine mult fier, apropo de cine intreba de fier

Alayna, incearca sa cresti lactatia, daca vrei sa mai alaptezi ca s-ar putea sa pierzi laptele cu completare. Cunosc pe cineva care acum 2 luni mi-a zis ca ii da completare si azi mi-a zis ca nu mai are lapte. Pitica are 5 luni.
Da si eu cred ca suntem pe drumul bun, dar ma intreb daca nu am gresit dandu-i sa linga para... k aia e dulce. Oare ce face maine la legume? :D

Lali, pai doar te itzesti dupa canapea si gata?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abmariana spune:

Buna seara mamici si puiuti aproape adormiti!

Am vazut ca ati dezbatut subiectul igienei dentare. Principala cauza a aparitiei cariei dentare este placa bacteriana( resturi de alimente lipicioase care fermenteaza, genereaza compusi acizi care ataca smaltul dentar). Periajul se incepe imediat ce au erupt dintii.

Pentru indepartarea placii bacteriene dintisorii se pot curata cu urmatoarele:
- compresa infasurata pe deget ( eu o umezesc cu 2 picaturi de apa de gura, substantele antiseptice din ea actioneaza si dupa ce eu am incetat frecatul dintisorilor)
-exista o periuta de dinti sub forma de degetar, din silicon, pe care mama o pune pe index
-periuta pt bebelusi cu perii moi.
Pentru ca bebelusii nu stiu sa scuipe , pasta de dinti cu flor este recomandata dupa varsta de 1 an cand copilul poate coopera.
O varianata de pasta de dinti pt bebelusi ar fi NENEDENT.

Claumarcoci
nu te ingrijora ca BB freaca dintii. La varsta aceasta nu-i ingrijorator. Frecatul dintilor duce la tocirea smaltului incizal.
Ati observat ca dintii erup valuriti( lobii de crestere), apoi sunt folositi intens in masticatie si se tocesc, astfel incat marginea incizala devine dreapta, foarte activa in incizia alimentelor.

Bujo spune-mi , te rog, ce varsta are Filip.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abmariana spune:

Ooka, ca de obicei, esti foarte bine informata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abmariana spune:

Mesaj important pentru strugurimea bucuresteana

Maine ( marti, 24 aprilie) ne intalnim in Parcul Vacaresti la orele 14-14 30. Pana acum au confirmat Pinky, Kora, Nana. Asteptam cu drag si alte mamici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinush4u spune:

buna seara si la multi ani tuturor sarbatoritilor.multumim deasemenea pentru felicitari.
am mai updatat si noi putin pozele pe grup, nu stiu cum sa pun niste filmulete care sigur v-ar amuza.

despre noi: dupa rubeola care ne-a agravat dermatita(vezi poze pe grup) de am imbatranit cu 15 ani , suntem acum pe regim hipoalergenic.adica lapte NAN HA,fara carne , fara branzica(din formula nu am reusit sa facem), doar pe cereale fara glute, biscuti fara gluten , fructe(mar,para), si legume pasate.tratament cu zyrtec picaturi, calciu sirop, si toata gama avene trixera.

saptamana asta am primit acordul sa reintroduc carnea si daca totul va fi ok , sper de saptamana viitoare sa ii pot face branzica si iaurt din lapte de capra(pe care intentionez sa o cumpar sa o tin in curte).

am investit intr-un leagan "fabuloasa"suma de 169 ron , care merita fiecare leutz.in pun in leagan si dupa ce ne vorbeste 5 minute adoarme instant,il mutam in carut si doarme afara minim 1h30m,cand nu e obosit, sta si cate 30-40 de minute.am invatat sa adormim singuri, neleganati nici in brate nici pe picioare(alta mare realizare ca ne-a rupt mijlocul la toti desi suntem printre slabuti).stim sa ne ridicam in fund, stam f mult pe burtica,nici un dintisor desi de la 3 luni tot pe seama dintilor punem fiecare indispozitie si miorlaiala.

si noi avem bona interna de la 1 luna.si devenisem paranoica,am instalat in casa in living unde se joaca cel mic si in dormitorul unde doarme ziua camere de luat vederi.m-a costat cca 5-6 mil bucata wireless si de atunci viata mea e alta.il vad si il aud oriunde as fi.sunt la vedere ,am informat cand le-am montat,pentru a evita orice discutii,este dreptul meu, casa mea, copilul meu.le pot vedea si de la birou dar si pe telefon,ba chiar la cea din dormitor cu microfon la calculatorul de la birou ii pot vorbi , ii pot canta cand doarme.este adevarat ca nimeni(nici o bona, dar nici macar rudele(parinti-la mine nu mai e cazul,matusi , surori) nu poate fi asa cum ne-am dori,undeva trebuie sa faci un compromis.eu trebuie sa muncesc , am incercat sa il iau cu mine la servici si am si facut-o o perioada,am la munca instalat patut,si tot ce imi trebuie,dar m-a certat pediatrul ca e lume multa,ca e curent, ca asa l-am imbonlavit si a trebuit sa il las acasa.acum vad cand doarme, si cand se scoala ,daca pot cand are masa vin si il hranesc eu.

cam atat despre noi.va spun noapte buna desi astept sa ii dau masa de ora 12.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Lena ,esti o draguta ,sa stii ca am incercat sa-mi maresc lactatia ,dar nu am succes ca in trecut si nu e din cauza completarii.
Am fost intr-adevar bolnava ,tintuita la pat in vacanta ,intr-o stare jalnica timp de o saptamana , se pare ca acele antibiotice mi-au pus capac ,mai luasem niste medicamente pe langa ,dar erau ok in timpul alaptarii
Eu cred ca o sa-i placa Maiei legumele ,Nouras iubeste morcovul si e primul aliment pe care i l-am introdus .
Bafta !


Abmariana ,multumim mult





Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zubi spune:

Neatzaaa, beti cafeluta?

Michella78, da, si el e la fel, papa cu lingurita; a papat aseara un iaurt intreg mai marisor, i-am luat de la bradet cu 2.8 grasime simplu, dar i-am pus o banana intreaga in el, a papat,asa d emult i-a placut...

Jade< Doamne, cum as putea sa ma supar? pai asa am avut io o chestie, ca la 8 luni e bebe mare si sa aiba div completa, mai ales ca bea numa LP, si am inceput la 5 luni, deci nu chair asa devreme,dar na, simt ca are envoie si de papa d'asta solida mai mult decat laptele asta...si o masa e tot de lactate..adik acuma o sa aiba 3 mese si doua de lapte, io zic ca e ok la 8 luni. ( i-am inlocuit o masa intr-o luna, hai ca nu e asa rapid :)))

Alayna, io zic sa astepti vreo juma d eora dupa legume , apoii ii dai laptic

Rachel, ce tare ai fost,auzi la ea,ca nu o mai ia pe copila dupa ea...o fi avut si ea o zi proasta..sau i-a placut prea mult la gratar si nu a vrut sa doarma

Lali, te-ai pitit mami?





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Sa fac capitol nou? Sau face deja alcineva?

Fac !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sept-Oct2011 spune:

Casuta noua http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=171979&nm=Strugurasi-de-SeptOct-2011-55


Am treaba,m-am itit de dupa canapea doar sa va vaz!

Dar revin eu in forta !

Lali,ce credeati?

Mergi la inceput