Bv Haydee,Marci,nelli!Hai JD,danaela,titi! - 53

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dorinutza82 spune:

Hai marci!!!

Fetelor, dar de ce se ia ca referinta greutatea de la nastere daca am venit cu bebe acasa cu mai putin? Practic la greutatea cu care am venit acasa pot vedea cat asimileaza, nu? Nu am intrebat pediatra, a venit ieri sa o vada pe fifitza dar nici nu mi-a trecut prin cap sa o intreb asta.
Deocamdata, de luni de cand suntem acasa o pun la san de cate ori cere si daca adoarme cu tzatza in gura si dupa ce ragaie o pun in pat si doarme, eu zic ca se satura..... Am inceput de ieri sa beau ceai de fenicul, chimen si anason si de azi iau galafor. Ma gandesc ca fata inca nu are putere sa traga mult si sa intretin si cu astea lactatia, zic si eu..... Nu simt sanii grei si nici nu am muls deloc pana acum, dar aud fata ca inghite, pampersii ii uda si face kk, asta inseamna ca produc lapte suficient oare?

V-am zis eu ca voi fi plina de intrebari . Va citesc si scriu de pe tel si va rog sa ma iertati ca nu scriu la fiecare desi tare as vrea.
Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Avem vesti de la marci_mami:

Azi la 13.50 s-a nascut Bianca Melissa prin cezariana, 3700 g, 50 cm. Suntem bine amandoua. Pupice.

Felicitari Marci si refacere grabnica! Bine ai venit bebe Bianca Melissa, sa fii sanatoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aredwynn spune:

Dara, am fost si noi in situatia asta prin a treia saptamana, cand am si fost la medic. Atunci ne-a aratat cu "lovitul" pe spate cu palma caus pentru regurgitat. A durat vreo 3 zile cu regurgitare dupa fiecare masa (cantitate destul de mare, zic eu), cu reflux asa cum spui tu (cred ca avea senzatia aia cand iti vine mirosul de mancare din stomac, cu un fel de ragaieli mai violente, scurte si zgomotoase, nu prea stiu cum sa explic ). Cu sughitul inca avem problema, sughite foarte des si cred ca nu e deloc placut, mereu se enerveaza si plange saracuta. Dr ne-a spus atunci sa insistam mult cu eructatul dupa fiecare masa, probabil ca se adunasera mai multe straturi de aer (sugea foarte des atunci, nu dadea tot aerul afara, si e posibil sa se fi format mai multe straturi de lapte si aer), era si foarte balonata. Dupa ce am inceput sa "lovim" mai puternic cu palma caus (ca sa se produca vibratii care sa puna bulele de aer in miscare), facea bac mult mai repede si cam de atunci am si scapat de durerile de burtica. E adevarat ca tot atunci am inceput sa-i dam si probioticele, deci n-as putea spune sigur ce a contribuit mai mult.
Miha, si Natalia a facut la un ochisor prin saptamana a doua, o stergeam zilnic cu fasa sterila cu ser fiziologic si a trecut in cateva zile.
Ioana, tind sa cred ca a fost o combinatie intre ragaitul obligatoriu dupa fiecare masa si probiotice. Zic de probiotice pentru ca ieri nu i-am dat, am vrut sa vedem daca e vreo schimbare si azi a durut-o burtica, dupa ce n-am mai avut problema asta de muuuult. Dar wrapul functioneaza de minune, chit ca s-a mai agitat un pic dupa ce am pus-o, a adormit relativ repede, iar eu capat libertate de miscare. Am decis ca deocamdata nu renuntam la probiotice. Eu am vrut sa incerc sa renunt la el, pentru ca avea zile in care facea cam multi cacuti si ma gandeam ca accelereaza digestia si ca asta nu e neaparat bine. Nu i-am mai dat nimic altceva. Eu ii pun protectisul si vigantolul in lapticul de la biberon.
Dia, ai dreptate. Insa pe mine cred ca m-a influentat sa aud de alti copii ca au luat 1kg sau chiar aproape 2 in prima luna, cand Natalia a luat abia 500gr (fata de greutatea de la nastere). Probabil o sa ma linistesc mai incolo cand o sa vad ca incepe sa ia mai bine. Eu ma si mir cum de mai ia in greutate, la cate scutece uda/murdareste pe zi, ca sunt atat de grele si de multe
Cu nasucul, eu ii mai pun marimer si folosesc betigas de ureche pt bebelusi, cu opritori, astfel incat sa nu intru prea adanc, doar daca e nevoie, pentru ca, de obicei, stranuta si ies mucisorii singuri.

Anca, mamica Nataliei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Fetelor, eu va citesc mereu dar mi-e greu sa scriu. De cele mai multe ori va "citesc" cu o mana.

Dia, te admir ca ai rezistat la faza cu greutatea la Adri

Dana, ce idee mi-ai dat cu discheta pt nasuc! Eu planuiam sa fol betisoare, dar socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ, domnisoara mea are nasucul f mic si nu prea pot sa bag betisoare

Ce misto ca v-ati intalnit in parc!

Despre noi ce sa va spun? Mariuta mea in prima sapt de viata a cam scazut in greutate si tati ma ameninta ca ii da LP... Asa ca am stat de vb serios cu ea si in a2-a sapt a crescut cam cu 30-40g pe zi . Eu nu ma mulg, am avut in primele zile zone tari pe sani, dar s-a descurcat bebelina singura, au disparut. Mai am ragade, dar le suport bine cu ajutorul Lansinoh.

Supermami, mi-a zis si mie medicul de familie de puterile miraculoase ale lapticului pt ochi, nas, orice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania82 spune:

Felicitari Sovi! Bine ai venit bebe Iustin Horatiu!
Felicitari Marci! Bine ai venit bebe Bianca Melissa!

Fetelor, am o nelamurire. Stefan papa doar la san. De cateva zile am observat ca face kk doar o data pe zi. Inainte facea de 4-5 ori. Am sunat azi pediatra si mi-a zis ca la copiii care papa doar la san nu e o problema. As vrea sa stiu daca vi s-a intamplat si voua.
Si inca o intrebare legata de puseul de crestere. Cum se manifesta? Copilasii cer san mai des sau papa mai mult?

Va pup!

Tania, mami de Stefan Gabriel - 28.04.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Felicitari marci!!!

Eu vigantol ii dau de azi, adica de la 2 sapt, 2 pic direct in gurita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Felicitari Marci! Bun venit Bianca Melissa! Recuperare usoara, mami si muuult laptic pentru bebica!
Multumim fetelor pentru raspunsuri
Tania, daca face o data pe zi e ok, nu ai de ce sa-ti faci probleme...si al meu face din ce in ce mai tare (ca si consistenta) caca si mai rar (de la 5-6 scutece cu caca am ajuns pe la 3 pe zi)daca nu face 3 zile se recomanda supozitor cu glicerina pentru bebelusi.Cu puseul nu stiu cum se manifesta ca inca nu am avut ..am insa pregatite suplimente de plante si ceaiuri de lactatie...sa fac fata cererii .
Ronina, Si Vlad ii trimite un pupic Biancai

Miha, mamica fericita de Rares (11.03.2007) si Vlad (02.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Eu in nas pun 1-2 picaturi de ser si trag cu aspirator nazal care se actioneaza cu gura, nu din cel care se pune la aspiratorul de facut curat, ala pt. raceli cand o fi. Am luat Marimer de tras cu gura si s-a stricat, azi am luat Vibrocil de tras cu gura.

Miruna nu regurgiteaza laptic decat f.rar, acidul ala care ii vine e doar acid si ii ajunge doar pana in gatut, nu da afara, ca dupa 3 ore nu mai e laptic sa vina inapoi, nici branzit.


mamica de minune Miruna Sanziana (02.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Felicitari Marci! Bine ai venit Bianca Melissa!!

N-am mai intrat pt ca sunt chiauna. Noptile le avem la fel (adica se trezeste la 3 ore, papa 15 min si nani), dar ma termina zilele pt ca are probabil un puseu de crestere si are reprize de supt de cate 3 ore (cu plans inainte de scos gazele, cu schimbat scutece intre timp). Nu stiu cum rezistam la David (care facea asa mereu) insa acum mi-e tare greu pt ca am patit si situatia in care am intarziat f tare masa lui David si prin urmare cred ca am cazut intr-un fel de depresie pt ca tot plang de cateva zile, iar am impresia ca sunt urata si mama rea si nimeni nu ma iubeste
Azi am facut eco sa verificam o eventuala displazie de sold - totul ok si am facut analize lui David pt operatia de luni (nu stiu daca o sa stea el cumintel ca sa-i faca doar anestezie locala, pt ca daca nu e linistit il adoarme si chiar nu-mi doresc asta).
Dana apreciez ca ai vrut sa ascunzi de noi ce-ati facut voi. Nu stiu cand voi ajunge eu in Herastrau la cat de departe stau eu (numai cu drumul cred ca ai mei papa, dorm, fac si pipi si kk), dar eu visez la clipa asta...
Vigantol se da din ziua 10 (sau 14 unii) cate 2 pic/zi timp de 2 ani (desi stiu ca in alte tari...cele civilizate...se fac niste investigatii si in functie de copil, de zona in care locuieste, adica de soare si de alti factori se determina doza...). Noua ne-a prescris si fier de la 4 luni (pana atunci iau eu).
Treaba cu minunile terapeutice la lm cica e demonstrata stiintific (am citit pe FB la grupul de alaptare) - eu cred ca o dau pe pasarica azi pt ca are 2 bubite mici mici.
Miha nu cred ca trebuie sa-ti faci probleme cu productia de lapte - iti zic eu ca-mi plesnesc sanii acum dupa turele de supt 3 ore (dupa ce sanii mi se transformau in sosete am probat si tot tasnea laptele la greu)
Happy pupi si de la noi si cheer up! (nu stiu cum insa - ne-ar prinde bine o petrecere intre fete cred, sa barfim, sa plangem, sa radem)
Of Dara nu stiam asta cu refluxul acid - cred ca asa e si la noi - ragaie puternic (plange cat e pe traseu bula de aer) si daca si regurgiteaza putin sughite (de obicei ii dau san apoi ca sa-i treaca sughitul). Imi pare rau de starea nu buna si la tine...o sa treaca ea cand ne mai calmam si noi cred (sper)[as merge si in patru labe acum la Mada]
Dorinutza si eu cred ca ia lapte suficient
Eu pun sert in nas pt ca il umidifica (la noi e aerul cam uscat in casa) si omoara si eventuali microbi. Muci produce unii cauciucati cam 1/zi/nara pe care-i scot cu bat cu opritor (si e tare fericita dupa)
Dia tare frumos povestesti
Amy ce papacios ai tu acolo! Cum spune si pediatra mea se pare ca ai 'Tzatza de calitate'
pup fetele si scot niste motzate neobosite pt JD si Nelli



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Aredwynn, cum dai probioticele, de care si ce doza? Multumesc.

Fetele, ce v-au zis pediatrii de caca verde inchis, cam ca meconiul?


mamica de minune Miruna Sanziana (02.04.2012)

Mergi la inceput