La multi ani! Fluturasi de mar-apr 2011 (145)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Neata fetele!

azi servesc eu cafelutza

Irinuka, super pozele cu pozitiile Dariei la somn mi-au placut maxim e f frumos si leaganul primit cadou si bineinteles si masinuta Ce frumos ca te-ai vazut si tu viss si gemenasii

azi merg la dr si apoi la mama sa las copii, si apoi am de gand sa fac gaura in card pe la Kiabi , sa vedem daca-mi reuseste. Vreau sa mai cumpar ceva lucrusoare de vara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

neata fetelor

nu mai dau cafea ca vad ca madutza a facut destula

madutza spor la gaurit cardul, o sa reusesti sigur. eu sunt as la asa ceva de fapt, cred ca toate suntem

mandreeac felicitari pentru Rares, a facut el la olita eu nici macar n-am cumparat olita o sa ma uit si eu de olite. voi ati luat olita normala, nu? ca atatea au aparut...
eu vreau sa-i iau olita normala, simpla, fara desene sau alte minuni ca doar face caca acolo nu se joaca, nu?
unde ai pus pozele ca eu nu le-am gasit?

irinuca ce super ca te-ai intalnit si tu cu viss. asa-i ca-s dulci gemenasii ei sunt asa mai dezghetati pentru sunt 2 si clar comportamentul lor este altfel si cu alti copii, ei fiind obisnuiti sa se joace mereu cu cineva (adica unul cu altul), nu trebuie sa-ti faci griji cu Daria. este absolut normala reactia ei.
ce-mi plac pozitiile de somn super tare este buburuza ta. si ce masinuta areeee
cu funduletul in sus se pune si Anastasia, asa-mi place, ca o broscuta

mary daaa, a ciocnit Anastasia ouale cand a intrat odata in ele...nu le mai dadea drumul si nu i le mai puteam lua dupa ce i le-am luat oaaa ce scandal si ce urlete

strumphitza nici macar la cafea nu vii? ce faci?
bb_yasmi tu ce faci?

alehiam multumim ca ne-ai zis de colaj
ce dulci sunt puiutii Luiza acolo cu manuta pe oua...tare bucuroasa era ea ca a reusit si cum a papat cozonac

deea voi ce mai faceti? ce nazdravanii mai face Anna?

cami imi pare rau ca fetele sunt racite asa si nu le mai trece, sper sa treceti repede peste aceasta perioada. poate ca trebuia sa stai cu ele in casa, sa nu fi iesit deloc cateva zile, mai ales daca batea vantul. multa sanatate

persi am vazut poze cu Rducu, imblanzitorul de ponei cat de scump a fost la mot si ce mi-a placut mesajul de pe tort

gata, mergem sa papam.

toate mamicile.

Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-buna fetelor!
-din cate ati aflat,marti am fost ocupatiam plecat pe meleaguri straine la daria si irinafuse extra, bebicii au fost super-super incantati de jucariile noi,de spatiu,de irina,apoi mai tarziu au integrat-o si pe daria,cand si-a facut ea curaj sa se bage intre eie firesc si normal comportamentul dariei,m-am gandit ca nu treb fortata,tocmai se trezise din somn si ce sa vezi-casa ei-intimitatea cu mami fuse invadata de 2 jucarii miscatoare,vorbitoare si care i-au acaparat si jucariie personaledupa al 2-lea somn ,cel de dup-amiaza in schimb, cand s-a trezit si a dat cu ochii de pitici,era toata numai un zambet,si nu a ezitat sa coboare jos din pat la ei
-au mancat cu totii printre jucarii,daria primea lngurita si de la irina si de la mine,iar piticii primeau mancare si de la irinaasa ca am facut peste tot mancarica si firmituri.dar cum ei erau veseli si hraniti,ce mai conta-irina a fost foarte deschisa la aspectul asta,mie mi-era cam jena,ca eu sunt obisnuita cu ai mei ,mai ales in vizite,cand nu au scaunul de masa,dar ma gandesc-chiar am intalnit persoane care mentin curatenia strict,chiar dc au un copil,la unul e mai usor,zic eu
-intr-un cuvant atmosfera fuse incantatoare-timpul trecu repede,ba masa -fructe,ciorbica,spanac..ba cate 1 sau 2 caca pe rand de persoana,somn,joaca,masa...daria este o veselie,stie mai multe franturi de cuvinte decat picii,ei vb mai mult cu interjectii,si in pasareasca lor,merge sigura pe ea-i-a facut pofta si soniei sa mai exerseze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinuca05 spune:

Neatza!
Buna cafeluta Madutzei.

Fetelor, intrebari despre vaccin si Medlife. trebuie si eu sa o programez pt vaccin pe Daria. Noi am facut Infanrixurile. Acum este Infanrix penta (ipv+ hib nu stiu ce, parca), asa e?
Pana la 6 luni le-am facut la medicul de familie, acum vreau sa le facem la medicul pediatru la medlife.
Are cineva abonament la Medlife? Am posibilitatea sa-i fac abonament (prin firma la care lucreaza nasha) si costa 60 ron/ luna. Nu prea stiu ce include si daca merita. Un control este 100lei in mod normal, fara abonament. 240ron Infanrixul si 60 ron sau 440 ron Priorix-ul (ROR).
Acum nu stiu daca sa facem ROR-ul (Priorix) sau daca sa-l refuz. Ce imi recomandati?

Pediatrul ne-a zis sa-l facem, dar eu nu i-am expus teoria Madutzei cu care sunt de acord: e fetita, va vrea sa aiba copii si mai bine sa faca boala in copilarie decat sa stea stresata cand va fi graviduta.
Madutza, voi l-ati facut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-ieri a fost a 2-a sedinta de kineto-m-a lasat profund dezamagita-in loc de 40 min.ne-a zis-"sa va fie de bine!"dupa 25 minute.mi-a cazut fata de 2m.pai ce-i asta?bataie de joc? nu stiu cum sa fac,am sa-i dau si ceva maine,dar dc si dupa e la fel..oricum terminam cele 10 sedinte,mergem la control,facem ghetute si-l operam pe sergiu la rinichi,asa ca stopam kineto atunci.dupa refacerea postperatorie ,dc reluam kineto-o sa facem zilnic o perioada-asa m-am gandit-luni,miercuri si vineri la stat,si marti si joi-la particular.ca asta e frectie,20min,auzidupa zisele doamnei profesor,care m-a tepuit, cam 1 an de zile de kineto e nevoie ptr as reveni complet talpa si piciorul la pozitie normala,e destul de deformat.imi vine sa-mi rasucesc unghia in jugulara ca nu m-am dus mai devreme,ca am lasat-o mai moale cu picioarele,si m-am axat pe rinichi,apoi pe raceli,si timpul trecu..trecu..privind in urma am tendinta sa ma invinovatesc ca nu am fost mai agila,apoi ma gandesc ca totusi,ceva am facut de imi ocupam ziua,ca doar nu stateam sa dorm si ei cresteau singuri..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinuca05 spune:

Da, asa este, s-au intamplat atat de multe in ziua aceea, ca am omis partea cu mersul Soniei. A luat-o si ea la galop singurica
Am pus si in aplicare ce am invatat de la Viss: am cumparat biberoane Canpol pt 12+ luni. Aseara la culcare a mancat la fel. Peste noapte, tot atat cat mananca ea 160-170 ml, dar azi dimineata: 270 ml!!!!Oau, deja a vazut ca merge treaba mai usor si a prins curaj la supt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

Neatza!!!!
Si Hristos a Inviat!!! ca de mult nu am mai dat pe aici
Roxy pai ce sa facem tot cu fundul in sus suntem mai ales noaptea..dar deh, daca am ramas in urma cu dintucii...parca atunci cand rade are si la maseaua de sus dereapta o umflatura..nu credeam ca o sa fie asa greu sa ne iasa..i-am dat si Ca...dar m-am oprit sa nu fie mult eu stiu....
de absente cred cas vin cu scutirea semnata de Anna

nu am citit decat un pic in cap trecut....si am nimerit mesajul lui catank.....I sa stii ca mi-ai luat o piatra de pe inima..nici Anna nu a vrut sa ia vre-un obiect de pe tava..doar le-a atins ....asa am rugat-o si am insistat ca se plicti invitatii...si cand am vazut cum pov mamicile de fluturasi. care mai de care cu diverse meserii am zis ..vai da fata mea ce s-o face....asa ca acum sunteti 2 secretoase ,dar sunt sigura ca o sa va alegi o meserie ff buna, nu ...si noi mamicile o sa fim mandre de voi

despre noi ce sa zic..am fost la ai mei ...unde credeam ca imi revin si eu ..dar nu s-a potrivit tocmeala de acasa cu cea din targ sa zic asa
A a tot stat cu sora mea,cu mama cu tata surprinzator de prietenoasa dar tot m-a obosit....programul i-a fost dat cu totul peste cap..toti o luau , i-au dat si cozonat si ou si ceapa si nici eu nu mai stiu ce...cand era ora de masa nu manca decat ff putin ,ceea ce ma cam stresa..dar toti cu gura pea ea si pe mine sa o las in pace..am strans din dinti si am zis ca ne revenim acasa....ceea ce s-a si intamplat ...dar ne-a luat ceva timp
caci luni am venit si ne-am dius la soacra....fata nu si-a facut somnul de la 11-13 si pe la 12 era de ja suparata....s-a pus masa ,iar nu a mancat ce aveam in traista si dai cu cascaval.sunca si ridichii....apoi a venit somnul de dupa amiazi..iar pas....la 18 cand am ajuns am pus-o in patut si a dormit pana a2a zi la 9.30....nici durerea de dinti nu a mai simtit-o..numai ca eu tot stresata am dormiti caci parca o asteptam sa se catare pe patut in miez de noapte si sa inceapa joaca
marti am fost le la sora mea si in afi sa-i ia S jeansi galbeni sa nu ramana in urma cu moda...iar agitata,iar putina mancare si juma de ora de somn prin magazine.....ne-a prins si ploaia si la fel ca Anastasia A nu vroia sa tina copertina aceea pe carut...a venit sotul dupa noi pe la 16 si la 17 A iar era in patut si trgea un pui de somn....da ce somn ca iar a dormit pana a 2a zi la 8.30....de data asta i-am pus pijamaua sii un pampi in somn ca era lemn ...dar am reusit si eu sa dorm ff bine....
de ieri suntem la program normal
dar cu papa nici nu o mai masor....
ieri la 5.240ml/lp
la 10.30 1/2 de banana +1 para cu putina branzica ....
pe la 15h un castronel din acela cu desene cu mancarica de dovlecel +piept de pui...am pasat si eu la furculita si la inceput a respins apoi a inceput sa pape
19 un iaurt cu 3 biscuiti
20.30 150ml lp...asta ca tot insista sotul ca-i e foamne
si la 23 iar plangea si i-am facut iar 180ml lp
azi la 6.30 lp si la 10 gris cu lapte
avem zile bune si zile mai putin bune cu papa....
dar nu ma stresez ca e vioaie si sanatoasa ....

va pup....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinuca05 spune:

Viss, nu te invinovati! Cu siguranta ai ce face toata ziua cu ei. Crede-ma! Ca te-am vazut in actiune
Eu ma resimt si azi dupa o zi petrecuta cu 3 sufletele. Si eram doua mame, deci un copil si jumatate/mama. Tu esti cu 2. Zi de zi.
Nu te mai supara. Esti o mama minunata si sigur totul va fi bine si cu piciorusele si cu rinichii lui Sergiu. Nu are cum sa fie altfel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Citat:
citat din mesajul lui viss

-ieri a fost a 2-a sedinta de kineto-m-a lasat profund dezamagita-in loc de 40 min.ne-a zis-"sa va fie de bine!"dupa 25 minute.mi-a cazut fata de 2m.pai ce-i asta?bataie de joc? nu stiu cum sa fac,am sa-i dau si ceva maine,dar dc si dupa e la fel..oricum terminam cele 10 sedinte,mergem la control,facem ghetute si-l operam pe sergiu la rinichi,asa ca stopam kineto atunci.dupa refacerea postperatorie ,dc reluam kineto-o sa facem zilnic o perioada-asa m-am gandit-luni,miercuri si vineri la stat,si marti si joi-la particular.ca asta e frectie,20min,auzidupa zisele doamnei profesor,care m-a tepuit, cam 1 an de zile de kineto e nevoie ptr as reveni complet talpa si piciorul la pozitie normala,e destul de deformat.imi vine sa-mi rasucesc unghia in jugulara ca nu m-am dus mai devreme,ca am lasat-o mai moale cu picioarele,si m-am axat pe rinichi,apoi pe raceli,si timpul trecu..trecu..privind in urma am tendinta sa ma invinovatesc ca nu am fost mai agila,apoi ma gandesc ca totusi,ceva am facut de imi ocupam ziua,ca doar nu stateam sa dorm si ei cresteau singuri..

- mami de 2 frumuseti: SONIA IOANA si SERGIU IONUT - 9 martie 2011 :)



Viss, eu zic sa nu te invinovatesti deloc
Oricum nu cred ca poti evalua situatia OK pana cand copilasul nu merge in picioare macar sustinut, daca nu singurel (si L tine de cand s-a nascut piciorusele un pic mai mult spre interior, mai ales cand e relaxata, dar pediatra mi-a zis ca nu-i problema; acum la mers le tine OK, mai scapa uneori piciorusul inauntru, o sa merg si eu cu ea la ortoped sa ma linistesc).



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

Off intrasem initial sa urez si eu un
mare si din tot sufletul
LA MULTI ANI :
Anda - Mary
Daria - irinuk
Iustin -Kmy
Andrada- millie
Alex -Anda
Natalia-ama
Luca- Alina
Teea-Alexina
David -Laley
Tudor -xeo
Ilinca_somleac....chiar daca nu am urat la timp sa stiti ca m-am gandit la voi si ceea ce doresc fetelor mele va doresc si voua..adica multa sanatate si mult noroc in viata!!!!!!!


Mergi la inceput